Jump to content



Αξιζει ενας PCI Sata Raid Controller??


Thresh86

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους για άλλη μια φορά ζητώ την πολύτιμη βοήθεια σας.Σκέφτομαι να αγοράσω 2 σαραντάρηδες SATA δίσκους και έναν Pci controller ο οποίος να υποστηρίζει Raid 0.Προτάσεις??Πρπου πόσο θα πάει το μαλλί??Είδα έναν Sunix στο πλαίσιο.Καλός??IDE or Sata??

System

_________

A Xp 2600+

Shuttle nforce 2 Ultra 400(without Raid)

512 DDR 400 Dual Channel

Msi Fx5900xt

Sony DVD 16x

plextor cd-r 40x

Link to comment
Share on other sites

40-ρηδες δίσκους? Νομίζω πως η διαφορά τιμής για μεγαλύτερους είναι πολύ μικρή.

Ο controller είναι καλούτσικος. Έχει πάνω του το κλασικό Silicon Image Sil3112 που χρησιμοποιόταν και σε αρκετές motherboards (ίσως κάνω λάθος στον κωδικό γιατί το γράφω από μνήμης).

Είχα πάει να πάρω κι εγώ έναν πριν από 1.5 μήνα. Ευτυχώς δεν είχε διαθέσιμο τότε στο Πλαίσιο και τον βρήκα 10+ ευρώ φθηνότερο σε ένα μαγαζάκι απέναντι :)

Link to comment
Share on other sites

Με την pci μην περιμένεις να δεις καμία φοβερή επίδοση. ’μα θες να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου βάλε καλύτερα μια μητρική με sata controller, αλλιώς και ide να είναι ο controller δε θα δεις τρομερή διαφορά, σε περιορίζει η ταχύτητα του pci.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν αν πας σε νέους δίσκους σαφώς πήγαινε σε sata από 80 και πάνω

ύστερα αν μιλάς για 2 δίσκους, δεν έχεις πρόβλημα με το PCI (από 2 και πάνω πλησιάζεις τα όριά του)

κάπου είχε πάρει το μάτι μου και μία λύση από την ACARD που ήταν PCI και PCI 64 και ήταν για 2 pata + 2 sata

με μία λύση PCI επίσης έχεις το πλεονέκτημα της φορητότητας / μεταφοράς χωρίς πρόβλημα σε νέα μητρική

Link to comment
Share on other sites

Σε θεωρητική ταχύτητα πάντα το pci 32/33 πιάνει 132MB/s, το pci 64/32 264ΜΒ/s και το pci 64/66 πιάνει 528MB/s.

Οι sata έχουν μέγιστη ταχύτητα μεταφοράς τα 150MB/s, οπότε στην περίπτωση που έχεις pci 32/33 ένας δίσκος είναι στα όρια του bandwidth του διαύλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Σε θεωρητική ταχύτητα πάντα το pci 32/33 πιάνει 132MB/s, το pci 64/32 264ΜΒ/s και το pci 64/66 πιάνει 528MB/s.

Οι sata έχουν μέγιστη ταχύτητα μεταφοράς τα 150MB/s, οπότε στην περίπτωση που έχεις pci 32/33 ένας δίσκος είναι στα όρια του bandwidth του διαύλου.

εδώ γίνεται μία σύγχυση

η θεωρητική max ταχύτητα του διάυλου δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική ενός δίσκου που τον χρησιμοποιεί (είναι πχ σαν να βάζεις ένα fiataκι σε πίστα f1 και να περιμένεις να πιάσει τα 300 km/h)

η πραγματική μέση ταχύτητα ενός σύγχρονου δίσκου (η οποία είναι αυτή που έχει πραγματικά σημασία) είναι κάτω από 50 mb/s (η max στιγμιαία μπορεί να είναι 60 ή και 70 στις 10.000 rpm - αλλά αυτό λίγο μετράει στην πραγματικότητα) που σημαίνει ότι 2 δίσκοι άντε να πιάσουν τα 100 τα οποία είναι κάτω από τα 133 του pci (και αυτά βέβαια θεωρητικά αλλά σε κάθε περίπτωση όχι πολύ λιγότερα)

οπότε καταλαβαίνείς ότι πρακτικά από τον 3 δίσκο και πάνω (είτε ide είτε sata) προσεγγίζεις τα όρια του διάυλου (pci)

Link to comment
Share on other sites

Σύριε από μετρήσεις που έχω δει να γίνονται σε σκληρούς δίσκους οι sata μπορούν να έχουν μια μέση ταχύτητα 70MB/s σε αντίθεση με τα 50-60MB/s που έχουν οι pata. Δεν αντιλέγω ότι είναι λίγο δύσκολο ο δίσκος να πιάσει τη μέγιστη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων, αλλά και να τείνει να την πιάσει ο δίαυλος pci θα τον περιορίσει, πόσο μάλλον αν υπάρχουν 2 σκληροί επάνω. Αυτό είναι και το συμπέρασμα από άλλες συζητήσεις που έχω παρακολουθήσει πάνω στο ίδιο θέμα. Αν κάποιος ξέρει κανένα link με συγκριτικό controller σε mobo και controller σε pci ας το ποστάρει να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη (μου αρέσει που αρχίσαμε την αναφορά ονομάτων - κάτι σαν τους πολιτικούς όταν αρχίσουν να τσακώνονται :hehe: - πλάκα κάνω)

http://www.tomshardware.com/storage/20041116/command_queuing-06.html

όπως φαίνεται και από τον φίλο Θωμά, δύσκολα πάς πάνω από τα 50 σε μέση ταχύτητα (άντε 60 με raptor 74 και TCQ)

η στιγμιαία μέγιστη μπορεί να είναι +10 αλλά αυτό λίγο μετράει

επίσης η διαμεταγωγή δεν είναι τόσο θέμα διάυλου όσο δίσκου (αφού σε κάθε περίπτωση ζήτημα είναι αν πλησιάζει το 50% του διάυλου - είτε ATA133 (133) είτε SATA (150) )

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι sata δίσκοι που δεν πιάνουν κάποια αξιόλογη ταχύτητα σε σχέση με τον pata είναι στην ουσία ο ίδιος δίσκος, αλλά με άλλο interface. To κέρδος που έχουμε σε αυτήν την περίπτωση είναι το ότι εκμεταλευόμαστε ένα κανάλι μόνο του χωρίς κάποιο άλλο δίσκο, όπως είχαμε master-slave στο pata.

Οι δίσκοι που πραγματικά εκμεταλλεύονται το sata είναι οι raptor κλπ.

Τέσπα θα κοιτάξω μήπως και βρω κάποιο συγκριτικό για sata σε mobo και pci.

Αρχική απάντηση από spc

Φίλε Παναγιώτη (μου αρέσει που αρχίσαμε την αναφορά ονομάτων - κάτι σαν τους πολιτικούς όταν αρχίσουν να τσακώνονται :hehe: - πλάκα κάνω)

Μπα, όταν έχουν πρόθεση να τσακωθούν αρχίζουν τα επώνυμα και τα "κύριε". :D

Link to comment
Share on other sites

Ο sunix που έχει στο πλαίσιο κοστίζει πράγματι κοντά στα 50 εύρω??Ποιο μαγαζάκι λες?
Τον πήρα γύρω στα 25 ευρώ από το "future systems", απέναντι από το Πλαίσιο στη Στουρνάρη.
Οι δίσκοι που πραγματικά εκμεταλλεύονται το sata είναι οι raptor κλπ.
Μπα, και στους Raptor αν κοιτάξεις την πλακέτα τους θα δεις το bridge chip για τη μετατροπή του interface σε sata. Έχω την εντύπωση πως μόνο οι νεώτεροι Seagate έχουν native sata interface.

Παρ' όλα αυτά, αν δεν μεγαλώσει η ταχύτητα με την οποία διαβάζονται και γράφονται τα δεδομένα από τις κεφαλές του δίσκου, όσο γρήγορο κι αν είναι το interface δεν πρόκειται να δεις μεγάλες διαφορές. Νομίζω πως αυτό εννοούσε ο spc με το παράδειγμα του με το fiat και την πίστα. :)

Από την άλλη όμως, ας μην ξεχνάμε πως τα 133MB/s του PCI bus δεν τα χρησιμοποιεί μόνο ο sata controller αλλά τα μοιράζεται με όλες τις υπόλοιπες συσκευές PCI (κάρτα δικτύου, κάρτα ήχου, on-board ide controller κλπ).

Εκεί πλεονεκτούν οι controllers που είναι ενσωματωμένοι στα νεώτερα chipset της Intel και της nvidia (ϊσως και της via αλλά έχω καιρό ν' ασχοληθώ με αυτήν), γιατί δεν "πέφτουν" πάνω στο PCI Bus.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams

Τον πήρα γύρω στα 25 ευρώ από το "future systems", απέναντι από το Πλαίσιο στη Στουρνάρη.

Μπα, και στους Raptor αν κοιτάξεις την πλακέτα τους θα δεις το bridge chip για τη μετατροπή του interface σε sata. Έχω την εντύπωση πως μόνο οι νεώτεροι Seagate έχουν native sata interface.

Παρ' όλα αυτά, αν δεν μεγαλώσει η ταχύτητα με την οποία διαβάζονται και γράφονται τα δεδομένα από τις κεφαλές του δίσκου, όσο γρήγορο κι αν είναι το interface δεν πρόκειται να δεις μεγάλες διαφορές. Νομίζω πως αυτό εννοούσε ο spc με το παράδειγμα του με το fiat και την πίστα. :)

Από την άλλη όμως, ας μην ξεχνάμε πως τα 133MB/s του PCI bus δεν τα χρησιμοποιεί μόνο ο sata controller αλλά τα μοιράζεται με όλες τις υπόλοιπες συσκευές PCI (κάρτα δικτύου, κάρτα ήχου, on-board ide controller κλπ).

Εκεί πλεονεκτούν οι controllers που είναι ενσωματωμένοι στα νεώτερα chipset της Intel και της nvidia (ϊσως και της via αλλά έχω καιρό ν' ασχοληθώ με αυτήν), γιατί δεν "πέφτουν" πάνω στο PCI Bus.

100% (ουάν χάντρεντ πΡΕσεντ - που λένε και τα Ημίζ) RIGHT!

οι ράπτορες έχουν bridge από scsi σε sata αν δεν κάνω λάθως

όλοι πάντως οι seagate (και οι πρώτοι) ήταν native sata (απλώς δεν είχαν ncq)

Link to comment
Share on other sites

http://www.storagereview.com/articles/200311/20031111WD740GD_1.html

interestingly, the new Raptors will still use an onboard PATA-to-SATA bridge disdained by many enthusiasts. When hot-swap functionality, command queuing, and the potential for blazing performance remain, however, why should we care? Performance and functionality, not PCB layouts, remain the bottom line. As has been the case with all bridged solutions (that is to say, all serial ATA drives except Seagate's Barracuda series), the new Raptor features both a newer 15-pin power connector as well as the more traditional 4-pin molex receptacle.

Ακόμα, μπορείς να δεις και το sata bridge της Marvel εδώ (είναι το μοναδικό τσιπάκι στην κάτω πλευρά της πλακέτας): raptor-bridge.jpg

Προφανώς το NCQ παίζει και μέσω του sata bridge...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά νομίζω οτι το να αγοράσω νέα mobo η οποία να έχει και RAID controller ξεγεύγει κατα πολύ απο αυτό που σχεδίαζα,κυρίως στο κόστος.Σχεδίαζα ενα μέσο κόστος κοντά στα 150 ευρώ.Όσο για το θέμα της ταχύτητας είχε πιάσει και εμένα το μάτι μου(σε κάποιο RAM νομίζω) ταχύτητες κοντά στα 60ΜΒ/s.Όλα αυτά σε RAid 0.Ποιους δίσκους προτείνετε,εστω και απο το www.storagereview.com.?

Link to comment
Share on other sites

τελικά τί προτείνετε για ένα καλό-φθηνό-αξιόπιστο controller+από που? Εχω την a7n8x-e deluxe αλλά ο silicon image μπερδευεται με την κάρτα tv(έχει παράσιτα η εικόνα όταν δουλέυει ο δίσκος). Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση+πρέπει κάτι να κάνω με τον sata δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.