Jump to content



Μερική αναβάθμιση


Recommended Posts

Καλησπέρα

Αυτή τη στιγμή έχω το παρακάτω σύστημα και διαθέτω το πολύ 300Ε(αν υπάρχουν  :) )
δώστε μου 1-2 επιλογές (cpu & mb τα υπόλοιπα νομίζω είναι οκ). παίζω κυρίως παιχνίδια.

amd phenom ii x4 955 3.2ghz
coolermaster rr-gmm4-16pk-r1 geminii m4
asus m4at88-m
vga asus r9 270-dc2oc-2gd5 2gb gddr5
2 ram kingston kvr13n9s8/4 4gb ddr3 1333mhz
ssd adata premier pro sp900 64gb 2.5 sata3
hdd seagate 500gb barracuda 7500 sata 3
psu 650w

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω αντίστοιχο σύστημα με το δικό σου και μπορώ να παίξω τα πάντα (έστω και με λίγες υποχωρήσεις σε ιδιαίτερα απαιτητικούς τίτλους)

Βασικά νομίζω οτι θέλεις έξτρα μνήμη.

 

Το site της asus δεν μου εμφάνισε την μητρική σου αλλά μάλλον δεν μπορείς να αναβαθμίσεις σε πχ FX 8350.

Επόμενη επιλογή μητρική/cpu σε intel αλλά ας πει κάποιος άλλος γιατί δεν το έχω με intel

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω, η μνημη ειναι απαραιτητη για νεα παιχνιδια. βλεπεις πλεον τιτλους που τρωνε πανω απο 4GB RAM. αυτο ειναι το Bottleneck..!!   

 

ο επεξεργαστης ειναι αρκετος για την καρτα που εχεις..!!  εχω παρομοιο (ξεκλειδωμενος 720 = 955..!)  και παιζω τα παντα, μεχρι τις δυνατοτητες που μπορει η καρτα μου βεβαιως...!!!   αλλα εχω 8GB RAM..! μεχρι και AC Unity εχω βαλει, και FarCry4...!!!  

Link to comment
Share on other sites

Έχω αντίστοιχο σύστημα με το δικό σου και μπορώ να παίξω τα πάντα (έστω και με λίγες υποχωρήσεις σε ιδιαίτερα απαιτητικούς τίτλους)

Βασικά νομίζω οτι θέλεις έξτρα μνήμη.

 

Το site της asus δεν μου εμφάνισε την μητρική σου αλλά μάλλον δεν μπορείς να αναβαθμίσεις σε πχ FX 8350.

Επόμενη επιλογή μητρική/cpu σε intel αλλά ας πει κάποιος άλλος γιατί δεν το έχω με intel

 

 

2 ram kingston kvr13n9s8/4 4gb ddr3 1333mhz

8 gb ειναι λιγα??

Έγινε επεξεργασία από afechris
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το γραφεις και εγω 4 καταλαβα :p 

 

Εαν εισαι στα 8gb ραμ , δε ξερω ποιος ο λογος να κανεις μερικη αναβαθμιση του συστηματος σου. Εαν πας για καποια αναβαθμιση θα ειναι ολικη (εκτος μνημης ισως) και αρκετο καιρο μετα, οποτε συστηνω να κρατησεις τα λεφτα σου, γιατι ειναι μια χαρα το συστημα οπως ειναι. Εαν εχεις βλεψεις για high και ultra στα παιχνιδια που παιζεις, τοτε μονο θα υπηρχε νοημα. Αλλα με συμβιβασμους μπορεις να παιξεις ανετα τα περισσοτερα συγχρονα games! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν κατάλαβα οτι έχεις 8 GB μνήμη.

Σε αυτή την περίπτωση θέλεις πρώτα καλύτερη κάρτα γραφικών και για να αλλάξεις και cpu/mainboard θα πρέπει να υπερβείς το budget σου κατά πολύ.

Όλα είναι συνάρτηση των απαιτήσεων που έχεις από τα παιχνίδια που παίζεις, πχ αν θέλεις ultra details.

Link to comment
Share on other sites

2x4gb ram kingston kvr13n9s8/4  ddr3 1333mhz

8 gb ειναι λιγα??

ετσι να τα γραφετε για να ειναι πιο κατανοητο...!!!  

 

 

αν εχεις 8 gb λοιπον, και εισαι gamer και παιζεις και σε 1080Ρ οθονη, τοτε προσανατολισου για καλυτερη καρτα γραφικων, και μαλιστα με ακομα περισσοτερη Vram .....!!  

 

τα καινουρια παιχνιδια βγαινουν πιο απαιτητικα σε μνημη..!!!   

 

σε επεξεργαστη, ΑΝ σου κατσει και βρεις κανα Phenom II X6 1090T-1100T, βαλτον...!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η μητρικη σου ειναι η M4A88T-M, γιατι αυτη που εδωσες δε υπαρχει. Μεταχειρισμενοι Phenom II x6 1090-1100t που ειπε ο cabdik παιζουν στο 100ρικο, αλλα δε ξερω κατα ποσο θα δεις διαφορα σε σχεση με τον 955.

 

Στα 300 ευρω για mobo-cpu εχεις λιγες επιλογες. Σε amd μπορεις να πας σε μια δυνατη 970 chipset (msi 970 gaming, asrock fatal1ty 970) μητρικη και fx 8320/8350. Σε intel μπορεις να πας σε μητρικη H97 και i5 4590. Αυτα αν θες να τα αγορασεις καινουρια. Μπορεις να ψαξεις και στα μεταχειρισμενα για καλυτερα deals αλλα να φροντισεις οτι παρεις να εχει εγγυηση.

Παντως κ εγω πιστευω πως το συστημα σου ειναι μια χαρα, αρκετα ισορροπημενο. Γενικα τι παιχνιδια παιζεις? Εχεις δει να ζοριζεται το pc? Και εκτος απο παιχνιδια τι αλλες εργασιες κανεις στο pc?

 

Επισης, ποιο κουτι και τροφοδοτικο εχεις ακριβως?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως κ εγω πιστευω πως το συστημα σου ειναι μια χαρα, αρκετα ισορροπημενο. Γενικα τι παιχνιδια παιζεις? Εχεις δει να ζοριζεται το pc? Και εκτος απο παιχνιδια τι αλλες εργασιες κανεις στο pc?   Επισης, ποιο κουτι και τροφοδοτικο εχεις ακριβως?

 

Παίζω κυρίως world of tanks 

Στα 3,2 ghz με ultra γραφικά δεν περνάω τα 30-35 fps (για αυτό το λόγο ψήνομαι για αναβάθμιση  :) ) 

Για να πιάσω σε ultra 50-55 fps κάνω auto o/c μέσω bios 10% και πάει 3,5 ghz Θερμοκρασίες τώρα με 26C στο δωμάτιο πιάνει 55-60 βαθμούς

η κάρτα γραφικών μέχρι 50C στα 955 mhz

Το κουτί είναι asus vento παλιό με έναν ανεμιστήρα πίσω.

Τροφοδοτικό Deer De147xd 650w 

Αν και λογικά ξεφεύγουμε από το θέμα σας ευχαριστώ όλους...

 
Link to comment
Share on other sites

Το WoT θελει nvidia. Κ εγω με phenom II X6 + r7 260x 2gb σε 1920x1200 τερμα γραφικα παιζω με 30-35fps. Εχω δει benchmarks με 750ti στο wot να παταει την r9 280. Δεν ειναι θεμα επεξεργαστη.

Για το τροφοδοτικο δε νομιζω να υπαρχει καποιος στο φορουμ που να σου πει να το κρατησεις. Νομιζω απο κει πρεπει να ξεκινησεις την αναβαθμιση σου.

 

 

edit: το διεγραμμενο δεν ισχυει, εγραψα λαθος.

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
Link to comment
Share on other sites

Μην τα κάνεις δύσκολα, κατέβασε λίγο την ανάλυση. Με την 270 δεν βάζεις Ultra ακόμα και στο World Of Tanks.Δοκίμασε λίγο να κατεβάσεις κάποιες ρυθμίσεις από το Ultra σε high κλπ, ή να χαμηλώσεις λίγο κάποια φίλτρα. Μπορείς να πάς στα 50-60 frames χαλαρότατα. Η 270 είναι μια χαρά, άντε να χάνεις ένα 10-20% λόγω CPU, γιαυτό και με το OC βλέπεις αυτή τη διαφορά. Αλλά να δώσεις 300 ευρώ για να πάς πχ σε Intel I5 ώστε να κερδίσεις ότι μπορείς από την 270 είναι λάθος κίνηση.

Κράτησε το μηχάνημα και παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις χωρίς Ultra. Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τίποτα εκτός ίσως από το να αλλάξεις τροφοδοτικό γιατί δεν είναι εμπιστοσύνης.

Στην χειρότερη και εφόσον μπορείς να βρείς benchmarks στο internet που αποδεικνύουν ότι το WoT είναι τόσο πολύ Nvidia optimized, μπορείς να πουλήσεις την 270 και να συμπληρώσεις κανένα 50ρικο και να πάρεις μια 960. Αλλά και πάλι νομίζω οτι υπερβάλεις με το Ultra.

 

Γενικά ένα 30% των χρηστών, μπορεί και παραπάνω, αντί να χαμηλώσουν λίγο 2-3 ρυθμίσεις ώστε να απολαμβάνουν το κάθε game, τους πιάνει πανικός που δεν παίζει στα ultra high και χαλάνε τσάμπα λεφτά για αχρείαστες αναβαθμίσεις. Η άγνοια κοστίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ποτέ άλλαξε το wot ρε παιδιά;

Μέχρι πριν 1-2 μήνες έπαιζε σε 1πυρηνα μόνο, οπότε ήθελες μεγάλο core performance δηλαδή Intel cpu.

Edit: επειδή και εγώ με phenom είμαι προτείνω να κάνεις overclock και υπομονή.

Έγινε επεξεργασία από Peter Pan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.