Jump to content



HP microserver(gen7/8) & freenas εναντι άλλου ετοιμου NAS


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

πέραν απο απο ότι λέει ο τίτλος με ενδιαφει να υλοποιήσω ένα NAS για προσωπική χρήση με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

-τουλαχιστον 3TB χωρο και τουλαχιστον mirror.

-αποθήκευση ταινιών/μουσικής για streaming.

-max 3 streams ταυτοχρονα

-max budget τα 500 (ευρώ!)

 

 

Στο μυαλό μου δημιουργούνται πολλες ερωτήσεις.

 

1) Μπορεί ο microserver( dual core/2gb ram) να υποστηρίξει τις απαιτήσεις του freenas και πιθανότατα 2/4 δίσκων με χρήση ZFS? πχ(4χ 3tb raid 5/10 ή 2χ4tb mirror)

2) Μηπως αξίζει καλύτερα ένα Synology NAS ( 2bay )?

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

επί μακράν ανώτερο σε hardware ένα microserver, αλλά όχι σε software...

 

κάποτε έπαιζα με το OpenFiler και ήμουν μια χαρά, πλέον κάθομαι και στείνω linux raid μονος και είμαι happy

επίσης από όσο θυμάμαι οι raid controller των microserver ΔΕΝ είναι hardware raid, που θα πει ότι θα πρέπει να παίξεις με linux raid (αν βάλεις linux)

 

και ένα τελευταίο... το microserver πέρα από την designιά και την σοβαρής κατασκευής mobo, κατά τα άλλα ένα κλασσικό pc είναι.

στο τελευταίο office server που έφτιαξα, έβαλα μία asrock μητρική με embeded amd cpu, ότι δηλαδή είναι και το g7 microserver!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 500ε budget πάς σε hp microserver βάζεις extra RAM και έναν απλό RAID Controller και εισαι άρχοντας με το freenas.

Και τα Synology και QNAP είναι μια χαρά σε αυτο που θές, καθαρά θέμα επιλογής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις καταρχας. Ναι μιλάω πάντα μόνο για λίνουξ και βασικά μονο για freenas στη περίπτωση του microserver, οπότε μιλάω και για ZFS software raid.

Αυτο με προβληματίζει πιο πολύ αν θα μπορεσει να υποστηρίξει το zfs με 4 δίσκους κκαι 2 γβ ram η αν θα χρειαστεί κι αλλην...Γιατι αν ειναι να θέλει και ram και ανέβει το κόστος τότε καλυτερα ενα 2bay synology NAS νομίζω.

Ο μόνος λόγος πυ σκεφτομαι το microserver ειναι επιδεί για τα λευτά του μου δίνει 4 bay 2χ Gb lan.

Κάποιος που να έχει microserver με freenas και software raid ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα το gen 7 σε FreeNAS .Τον παλιο microserver της hp δηλαδη με 4gb ram και  12ΤΒ δίσκους χωρίς πρόβλημα (4x3TB) .

Το Freenas να ξέρεις θέλει αρκετη μνήμη, recomended 1gb/2TB .Πέρα απο το storage θα τρέχεις τίποτα άλλο? Εγω θα πήγαινα σε win server ή win 7 αν ειναι μόνο

για storage. Σχετικά με τα Synology και τα QNAP είναι αποδοτικά χάρις το ελαφρύ λινουξακι που τρέχει αλλα μην περιμένεις decoding ή να τρέξει καμια μεγαλούτσικη βαση πχ στο MariaDB.

 

Εγω έχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/5888973/Synology-DiskStation-DS1515.html και δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλα η τιμή ξεφεύγει αρκετα.

Έχει τύχει πχ να παίρνω backup απο 4 pc στο δικτυο και να streamαρω στην TV παράλληλα χωρίς κανένα κόλλημα και με καμια 15αρια serivces να τρέχουν. 

Το συγκεκριμένο μοντελο νομίζω παίρνει και αναβάθμιση μνημής μεχρι 3 gb.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το gen 7 σε FreeNAS .Τον παλιο microserver της hp δηλαδη με 4gb ram και  12ΤΒ δίσκους χωρίς πρόβλημα (4x3TB) .

Το Freenas να ξέρεις θέλει αρκετη μνήμη, recomended 1gb/2TB .Πέρα απο το storage θα τρέχεις τίποτα άλλο? Εγω θα πήγαινα σε win server ή win 7 αν ειναι μόνο

για storage. Σχετικά με τα Synology και τα QNAP είναι αποδοτικά χάρις το ελαφρύ λινουξακι που τρέχει αλλα μην περιμένεις decoding ή να τρέξει καμια μεγαλούτσικη βαση πχ στο MariaDB.

 

Εγω έχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/5888973/Synology-DiskStation-DS1515.html και δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλα η τιμή ξεφεύγει αρκετα.

Έχει τύχει πχ να παίρνω backup απο 4 pc στο δικτυο και να streamαρω στην TV παράλληλα χωρίς κανένα κόλλημα και με καμια 15αρια serivces να τρέχουν. 

Το συγκεκριμένο μοντελο νομίζω παίρνει και αναβάθμιση μνημής μεχρι 3 gb.

Ετρεχες με raid controller η με ZFS software raid δηλαδη? Πιστευεις θα ειναι οκ με 4gb ram 4χ4tb?

 

Δεν με ενδιαφερει τιποτε αλλο απο services μιας και εχω Openstack Cluster για δοκιμες :p

 

Οσο για το synology ειναι κουκλι και τουμπανο αλλα ναι ξεφευγει...και ηδι σκεφτομαι αν θα παω σε μιρρορ με 2 δισκους η αν θα παω σε 4εις δισκους.

Αρα μου λες πως γενικα θα ειμαι οκ με το microserver. thanks!

Θα κοιταξω και μερικα qnap και synology να δω

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το Nas4Free (πολύ πιο ελαφρύ απο το Freenas), στην ουσία είναι το παλίο freenas πρίν πουληθεί, εγω αυτο έχω στον HP microserver μου με 5 δίσκους ( 2 x 5ΤΒ) 4GB RAM και ZFS.

 

Τον πεμπτο δίσκο τον έβαλα στη θέση του CDROM με πειραγμένο Bios, ναι έχει μειωμένη απόδοση, αλλα στο να σερβίρει ταυτόχρονα σε δύο media playes hd Content δέν έχω κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το Nas4Free (πολύ πιο ελαφρύ απο το Freenas), στην ουσία είναι το παλίο freenas πρίν πουληθεί, εγω αυτο έχω στον HP microserver μου με 5 δίσκους ( 2 x 5ΤΒ) 4GB RAM και ZFS.

 

Τον πεμπτο δίσκο τον έβαλα στη θέση του CDROM με πειραγμένο Bios, ναι έχει μειωμένη απόδοση, αλλα στο να σερβίρει ταυτόχρονα σε δύο media playes hd Content δέν έχω κανένα πρόβλημα.

Καταρχας σε ευχαριιστώ πολυ

Ποιο Microserver εχεις? Όσον αφορά την μειωμένη απόδοση σε τι αναφέρεσαι? Εγω γενικά ενδιαφέρομαι η για raid 10 η για raid 1.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριιστώ πολυ

Ποιο Microserver εχεις? Όσον αφορά την μειωμένη απόδοση σε τι αναφέρεσαι? Εγω γενικά ενδιαφέρομαι η για raid 10 η για raid 1.

N40L

http://www.amazon.co.uk/HP-ProLiant-2GB-U-250GB-MicroServer/dp/B005LRCASM

 

Mειωμένη απόδοση έχω γιατι το Sata για το Optical Device είναι στα 150MBps και όχι στα 300 όπως το Bay των δίσκων. Σχετικα με το Raid έχω επιλέξει Raid 5 το οποίο και αυτό έχει ένα μικρό penalty στην ταχύτητα.

Έγινε επεξεργασία από netcrawler
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και πάλι,

μετά απο τις απαντήσεις σας αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορα ενός Microserver g8. Η επιλογή έγινε κυρίως γιατι το κοστος του σε συγκριση με ένα synology(4 bay) ειναι πιο χαμηλό και επίσης νομίζω θα μου προσφέρει μεγαλύτερη ευχαρίστηση το στήσιμο του και το παιχνίδι μαζί του. Θα προμηθευτώ την απλούστερη  έκδοση και μάλλον θα του βάλω και ram.

 

Τώρα όσον αφορά τους δίσκους θα ξεκινήσω με δύο και raid1 3TB  και αργότερα θα γίνει είτε raid 10 είτε raid 5 εάν υποστηρίζεται το migration απο το freenas. Τι δίσκους προτείνεται? Red/Black μονοδρομος?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον θα κινηθω ως εξής,

HP microserver bare 2gb no raid controller

Freenas/Nas4free

2χ 3tb WD RED / Hitatch Deskstar

 

από εκεί και έπειτα θα δω πως πάει από ram ίσως βαλω κι αλλη. Και οταν αρχίσουν να γεμίζουν οι δισκοι θα πάρω αλλον έναν η αλλους δύο.

 

Ευχαριστω πολυ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Εάν θέλετε κρατήστε το νήμα ανοιχτο ώστε να ποστάρω εντυπώσεις αργότερα και να βοηθηθούν κι άλλοι!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στο OpenMediaVault (http://www.openmediavault.org). Για soho καταστάσεις είναι μια χαρά και με ευκολότερο UI από freenas. Το αναπτύσει η ομάδα ανάπτυξης που ανέπτυσε αρχικά το freenas πριν αλλάξει ρότα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, το τι θα βαλω θα το δω και αφού το αποκτήσω η αληθεια ειναι. Τώρα όσον αφορά στην κατανάλωση τι εντυπώσεις έχετε και πως τα πάει ο Mircroserver  συγκρητικα πάντα με ένα Synology.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, το τι θα βαλω θα το δω και αφού το αποκτήσω η αληθεια ειναι. Τώρα όσον αφορά στην κατανάλωση τι εντυπώσεις έχετε και πως τα πάει ο Mircroserver  συγκρητικα πάντα με ένα Synology.

Ευχαριστώ

2-3 φορες πάνω σε κατανάλωση σιγουρα. Τα synology 2 bay είναι γύρω στα 15-20watt max.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα σου πω τι ειχα πανω στο ups. ΗΡ με 3 δισκους, ρουτερ, μοντεμ και εξωτερικο δικτυακο σκληρο (παλαιοτερη αγορα). Σε idle (με τορρεντ να δουλευουν ομως, οποτε δεν ηταν "τελειως" idle) το ups εδειχνε καταναλωση 65watt. To HP πρεπει να χρησιμοποιουσε τα 45-50 απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα και καλη χρονια 2 φορες! :p Να αναστησω αυτο το αρχαιο νημα  , και να πω πως τελικα αγορασα εναν HP Microserver Gen8, εβαλα πανω 4 x 1TB + freenas 10 Beta και δεν γυριζω πισω! Για οσους δεν εχουν δοκιμασει το freenas 10 να πω πως εχει αλλαξει εντυπωσιακα πλεον σχεδον σε ολους τους τομεις.

 

Ευχαριστω πολυ για τις πρτασεις σχεδον 2 χρονια πριν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να γραψω και μερικες λεπτομεριες ακομα σε περιπτωση που καποιος ρωτησει εδω η σε αλλο thread.

Εχω το εξεις build πλεον:

HP microserver gen 8

4gb ram

4 X 1TB Samsung Spingpoint f3

Freenas 10 Beta συντομα γινεται και το Stable release.

 

Πανω στο Freenas τρεχω qbittorrent docker επισης. Οι επιδοσεις ειναι περαν απο οικανοποιητικες,  streamαρω 4k χωρις κανενα προβλημα και οι Ταχυτητες που εχω δει κατα τις μεταφορες απο και προς ειναι ανετα και σταθερα πανω απο 80MB/s.

 

Οποτε μπορω να πω πως σαν μηχανημα το συνηστω ανεπιφυλακτα για αυτην την δουλεια.

Ευχαριστω πολυ και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.