Jump to content



Modem router για οικιακό δίκτυο.


Myralis

Recommended Posts

Καλησπέρα, γρήγορη ερώτηση, ποιο isdn modem router προτείνετε για οικιακό δίκτυο μέχρι 60-70 ευρώ βαριά;

Απαιτήσεις και τοπολογια δικτύου:

Μόνιμα θα έχει πάνω του ένα pc και ένα hub. Το hub έχει πάνω του άλλο ένα pc και ένα access point σε bridge mode για να δίνει internet ενσυρματα σε ένα μηχάνημα και ασύρματα σε 2 κινητές συσκευές στις οποίες δεν φτάνει το σήμα από το modem..

Ασύρματα θα συνδέεται πάνω στο modem ένα media player και ίσως 1-2 κινητές συσκευές.

Άρα συνολικά έχουμε 3-4 υπολογιστές, 2-3 κινητές συσκευές και ένα ασύρματο media player.

Ψάχνω κάτι να αγοράσω άμεσα από φυσικό κατάστημα στην Αθήνα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γρήγορη ερώτηση, ποιο isdn modem router προτείνετε για οικιακό δίκτυο μέχρι 60-70 ευρώ βαριά;

Απαιτήσεις και τοπολογια δικτύου:

Μόνιμα θα έχει πάνω του ένα pc και ένα hub. Το hub έχει πάνω του άλλο ένα pc και ένα access point σε bridge mode για να δίνει internet ενσυρματα σε ένα μηχάνημα και ασύρματα σε 2 κινητές συσκευές στις οποίες δεν φτάνει το σήμα από το modem..

Ασύρματα θα συνδέεται πάνω στο modem ένα media player και ίσως 1-2 κινητές συσκευές.

Άρα συνολικά έχουμε 3-4 υπολογιστές, 2-3 κινητές συσκευές και ένα ασύρματο media player.

Ψάχνω κάτι να αγοράσω άμεσα από φυσικό κατάστημα στην Αθήνα.

Ευχαριστώ.

 

Παίρνεις τον πάροχό σου και του λες να σου αλλάξουν το καμμένο. Δεδομένου ότι έχεις και hub από πίσω, δεν είναι και κανένα τρελά απαιτητικό δίκτυο για να πληρώνεις ρούτερ, εξάλλου με τα 60-70€ παίρνεις μόνο ελαφρώς καλύτερο από του παρόχου.

Πιο πολύ θα κερδίσεις δίνοντας κανένα 20άρικο να αναβαθμίσεις το hub(?) σε Gbit switch.

Link to comment
Share on other sites

Του παρόχου μας έχει αφήσει χρόνους καιρό τώρα και ήταν άθλιο.. Δεν νομίζω να υπάρχει εγγύηση. Είμαι στο πλαίσιο και παίρνω το 8970b

.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Του παρόχου μας έχει αφήσει χρόνους καιρό τώρα και ήταν άθλιο.. Δεν νομίζω να υπάρχει εγγύηση. Είμαι στο πλαίσιο και παίρνω το 8970b

.

Εφόσον έχεις συμβόλαιο με τον πάροχο, σου φέρνει τσάμπα δική του συσκευή με καθεστώς χρησιδανείου - οφείλεις δηλαδή να το επιστρέψεις με τη λήξη του συμβολαίου. Προφανώς τα αγοραστά είναι καλύτερα, αλλά και αυτά που δίνουν αυτό τον καιρό δεν είναι χάλια... Όπως και να έχει, καλή αγορά και καλορίζικο.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω την χαρτονένια συσκευασία και κάτι πήγαινε λάθος, το σακουλάκι με το μόντεμ ήταν ήδη ανοιχτό και το αυτοκόλλητο που έπρεπε να το κρατούσε κλειστό είχε σκόνη στο μέρος που κολλάει ενώ το σακουλάκι με το σπλίττερ ήταν ανοιχτό.

Έχετε ακούσει ποτέ για modem plug and play? Ούτε και εγώ.. Και όμως το συνέδεσα , και εκεί που πάω μπαίνω στις ρυθμίσεις σκάει mail notification, χωρίς να έχω βάλει τα στοιχεία της σύνδεσης μου..

Πρακτικά μπήκε στο διαδίκτυο με τις ρυθμίσεις άλλου...

Τι να κάνω?

1) Νο big deal, hard reset.

2) Τηλέφωνο το ΠΛΑΙΣΙΟ και ξεχέσιμο?

3) Κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό που έκανες καλό είναι!!!!

Να ξεχέσω προκαταβολικά τον υπάλληλο για να πάρω σφραγγισμένο!!!!

 

Γενικά καμιά φωτό από το unboxing και πρώτες εντυπώσεις αν έχεις χρόνο. Όχι τπτ περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Στη πάνω μεριά του έχει μια ζελατίνα. Την είχε αυτή όταν το άνοιξες;

 

Επίσης είναι πολύ επιρρεπείς στις γρατσουνιές οπότε αν έλειπε σίγουρα μπορείς να καταλάβεις αν είναι μετάχειρο, που σίγουρα είναι καθώς έρχεται χωρίς οποιαδήποτε ρύθμιση όσο αφορά τις συνηθισμένες by default.

Link to comment
Share on other sites

Η ζελατίνα είχε ξεκολήσει κατά το μισό αλλά ήταν πάνω. Τι λέμε τώρα, σίγουρα μεταχειρισμένο είναι ρε παιδιά αφού έχω ιντερνετ χωρίς να βάλω κωδικούς... Το θέμα είναι, τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Η ζελατίνα είχε ξεκολήσει κατά το μισό αλλά ήταν πάνω. Τι λέμε τώρα, σίγουρα μεταχειρισμένο είναι ρε παιδιά αφού έχω ιντερνετ χωρίς να βάλω κωδικούς... Το θέμα είναι, τι να κάνω?

Το να μπει χωρίς να βάλεις κωδικούς δε σημαίνει ότι έχεις κάποιου άλλου - πολλά DSLAM+BRAS στέλνουν αυτόματα ρυθμίσεις, ανάλογα με την πόρτα (ζεύγος) που έχεις. Τσέκαρε εάν έχει το δικό σου username :)

Link to comment
Share on other sites

To κάνουν αυτό? Χμμ.

Όχι, το τσέκαρα γιατί έμπαινα στις ρυθμίσεις εκείνη την ώρα.. Τέσπα.. θα το αφήσω λίγο έτσι να δω ότι λειτουργεί σωστά το μηχάνημα, και μετά θα βάλω τους κωδικούς μου..

@koshal, πραγματικά συγνώμη για το ύφος μου, αλλά το unboxing,  δεν ειναι review.. Review είναι να δω τι ταχύτητες πιάνει το WiFi του , αν δουλευουν σωστά όσα διαφημίζει κτλ. Anyway, πρέπει να κάτσω να σετάρω κάποια πράγματα για τον πατέρα μου (δεν παίζει σωστά το uPnP με το DC++), οπότε θα δω τι θα κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται..

Το κρατάω γιατί δεν έχω τον χρόνο και την όρεξη να το επιστρεψω και να απαιτήσω (?) καινούργιο.
Όπως είπε και ένας φίλος, υπάρχει η περίπτωση κάποιος αδαής να το αγόρασε για PSTN , να μην του έκανε προφανώς και να το γύρισε.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω την χαρτονένια συσκευασία και κάτι πήγαινε λάθος, το σακουλάκι με το μόντεμ ήταν ήδη ανοιχτό και το αυτοκόλλητο που έπρεπε να το κρατούσε κλειστό είχε σκόνη στο μέρος που κολλάει ενώ το σακουλάκι με το σπλίττερ ήταν ανοιχτό.

Έχετε ακούσει ποτέ για modem plug and play? Ούτε και εγώ.. Και όμως το συνέδεσα , και εκεί που πάω μπαίνω στις ρυθμίσεις σκάει mail notification, χωρίς να έχω βάλει τα στοιχεία της σύνδεσης μου..

Πρακτικά μπήκε στο διαδίκτυο με τις ρυθμίσεις άλλου...

Τι να κάνω?

1) Νο big deal, hard reset.

2) Τηλέφωνο το ΠΛΑΙΣΙΟ και ξεχέσιμο?

3) Κάτι άλλο?

 

τι λες τωρα.. εδω πριν χρονια που ειχα παρει το dgn2000 απο πλαισιο. ειχε μεσα username αλλου,δεν ασχοληθηκα ομως... θελω και εγω αυτες τις μερες να παρω ενα για isdn μαλλον παω για dgn2200B  θελω κατι που να μπορω να πειραξω το snr με dmt tool η κονσολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Myralis αν έχεις hol δεν έχει σημασία το user-pass. Μπορείς να το αφήσεις όπως είναι ή να του κάνεις ένα hard reset να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει καμία χαζορύθμιση από τον προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

@Myralis αν έχεις hol δεν έχει σημασία το user-pass. Μπορείς να το αφήσεις όπως είναι ή να του κάνεις ένα hard reset να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει καμία χαζορύθμιση από τον προηγούμενο.

Otenet έχω, πάντως του έκανα το hard reset γιατί προσπαθούσα να κάνω κάτι άλλο που δεν λειτουργούσε (και ακόμα δεν λειτουργει).

Γενικά το modem καλά τα πάει, παίζει να συγχρονίζει και καλύτερα, αλλά μια που σε έχω ευκαιρο να σε ρωτήσω κάτι?

Αυτο το modem δίνει νετ σε ένα άλλο modem-router (bridge mode), μπορώ να έχω το ίδιο SSID με τον ίδιο κωδικό κτλ στα 2 μηχανηματα? Όσο το έχω δοκιμάσει κάτι πάει λάθος.. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Το νοημα είναι να εχω νετ σε όλο το σπίτι στο κινητό, απλά θα ήταν και πιο καλό να φαίνεται το ίδιο SSID

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και η οτενετ να έχει το ίδιο σύστημα, απλώς δεν είχα ποτέ για να ξέρω.

Κανονικά αυτό που λες πρέπει να παίζει. Ίδιο ssid με ίδιες ρυθμίσεις και η συσκευή συνδέεται στο πιο κοντινό ap. Θεωρητικά πάντα, στην πράξη μπορείς να δεις τον client να μένει συνδεδεμένος στο μακρινό ap, ενώ κοντά του είναι το άλλο και δεν έχει το ίδιο καλό σήμα. Εσένα τι πρόβλημα σου κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο ssid με ίδιες ρυθμίσεις και η συσκευή συνδέεται στο πιο κοντινό ap. Θεωρητικά πάντα, στην πράξη μπορείς να δεις τον client να μένει συνδεδεμένος στο μακρινό ap, ενώ κοντά του είναι το άλλο και δεν έχει το ίδιο καλό σήμα. Εσένα τι πρόβλημα σου κάνει;

Έτσι νόμιζα και εγώ, χθες λίγο το είδα, ενώ ήμουν δίπλα στο bridge δεν συνδεόταν πάνω του, δεν το έβλεπε καν ενώ έβλεπε το άλλο (οριακά). Έκανα reset το bridge τα ίδια, άλλαξα το SSID και έσιαξε...

Με το προηγουμενο modem-router (ενα linksys των 40-50 ευρώ) τα αποτελέσματα όταν είχα βάλει ίδιο SSID ήταν ποιο άσχημα.. Ημουν συνδεδεμένος στο bridge, όλα καλά, πήγαινα στο σαλόνι, γινόταν η αλλαγή όλα μια χαρά, έβγαινα από το σπίτι και.. έπεφτε το internet σε όλο το σπίτι.. Έγινε σίγουρα 2 φορές που το δοκίμασα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.