Jump to content



2 πύργοι που έγιναν body transplant μεταξύ τους;


Recommended Posts

Θα με χαζέψουν παιδιά.

 

1 . Πύργος : 

 

AMD X2 παλιός με μητρική MS7309 μνήμη 2GB RAM (1+1) 

 

Μετά από καιρό βαρούσε στα καλά του καθουμένου μέσα στα windows blue screen.Δεν προλάβαινα να διαβάσω το μήνυμα.

 

Λέω θα έχει γίνει καμία βλακεία από τον ξα. μου οπότε λέω φορμάτ και ας βάλω τον άλλον που είχα στην άκρη ,που λειτουργούσε.

 

2.Πύργος

 

Intel E4600 + ASUS P5KPL χάνω ίσως το ένα γράμα.

 

Παίρνω από τον παλιό μόνο τις 2 μνήμες, και τον σκληρό δίσκο.

Τον σκληρό δίσκο τον ελέγχο με sentinel και είναι κομπλέ,

στήνω το καινούργιο υπολογιστή βάζω τις μνήμες τον σκληρό,κάνω το φορμάτ.

 

Ανοίγει 2-3 φορές,και μετά από κάποια update άρχισε τα BSOD στο Welcome Screen ,τα ίδια που βαρούσε και ο άλλος.

 

Τι φάση ;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ή οι μνήμες ή ο σκληρός. Κάνε πρώτα ένα memtest με ένα live cd και άστο να ολοκληρώσει την διαδικασία.

 

Ο 2ος πύργος δεν είχε δικές του μνήμες και έβαλες τις μνήμες από τον άλλον?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και από τον καλό υπολογιστή μνήμες πάνω του και πάλι BSOD μετά το welcome. (τα συγκεκριμένα windows μέσω usb έγιναν εγκατάσταση,τα χρησιμοποιώ σε αρκετούς υπολογιστές μου,και είναι κομπλέ,και για σιγουριά το έκανα και 2 φορές φορμάτ).

 

Το BSOD πως μπορώ να κρατήσω την εικόνα και να μην κάνει auto-restart ώστε να το βγάλω φώτο να προλάβω και να την ανεβάσω εδώ ; γιατί κάτι για less sql προλαβαίνω να λέει.


Λογικά ή οι μνήμες ή ο σκληρός. Κάνε πρώτα ένα memtest με ένα live cd και άστο να ολοκληρώσει την διαδικασία.

 

Ο 2ος πύργος δεν είχε δικές του μνήμες και έβαλες τις μνήμες από τον άλλον?

 

Είχε, απλά έβαλα τις καλές και καλά.

 

Όσο για τον σκληρό αφού είναι 100% υγεία χωρίς κανένα error από το sentinel κατά πράσσινος είναι.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και από τον καλό υπολογιστή μνήμες πάνω του και πάλι BSOD μετά το welcome. (τα συγκεκριμένα windows μέσω usb έγιναν εγκατάσταση,τα χρησιμοποιώ σε αρκετούς υπολογιστές μου,και είναι κομπλέ,και για σιγουριά το έκανα και 2 φορές φορμάτ).

 

Το BSOD πως μπορώ να κρατήσω την εικόνα και να μην κάνει auto-restart ώστε να το βγάλω φώτο να προλάβω και να την ανεβάσω εδώ ; γιατί κάτι για less sql προλαβαίνω να λέει.

 

Είχε, απλά έβαλα τις καλές και καλά.

 

Όσο για τον σκληρό αφού είναι 100% υγεία χωρίς κανένα error από το sentinel κατά πράσσινος είναι.

Για πάτα F8 και επέλεξε το "disable automatic restart on system failure". Αυτό για να παγώσεις το bsod

 

Όσον αφορά το Sentinel δεν το εμπιστεύομαι και τόσο. Κάνε ένα chkdsk αλλά και έλεγχο για bad sectors

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ο,τι BSOD σχεδον και να ειδα, το ειχε :p

 

Μπορεις και απο δω να απενεργοποιησεις το auto restart 

 

post-60900-0-51280200-1437987123_thumb.j

 

Κατι αντιστοιχο ειναι στις ιδιοτητες του "my computer" και στα xp αν θυμαμαι καλα. 

 

Στα συγκεκριμενα Windows (εχω κανει απντειτ και ας ειναι απο θειο) , δεν ειχα προβλημα μετα απο updates σε τιποτα. Στο διπλανο υπολογιστη (που ειναι αυθεντικα) , ειχα κατι θεματακια , αλλα εχει και διαφορετικο Hw. (με το δισκο υπηρξε ενα θεμα αλλα λυθηκε).  Σε τι παραθύρια στο κανει αυτο; 

 

Είτε κατεβαζεις κανα bsod reader , ειτε βλεπεις το code που εχει κατι σαν "0Χ000000.." και το googlαρεις . Ισως να εχεις και θεμα με τη μητρικη, ειδικα εαν δοκιμασες με διαφορετικες μνημες , και διαφορετικους δισκους. Ισως και με drivers (?) εφοσον στο κανει μετα απο καποια updates.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ο,τι BSOD σχεδον και να ειδα, το ειχε :p

 

Μπορεις και απο δω να απενεργοποιησεις το auto restart 

 

attachicon.gifUntitled.jpg

 

Κατι αντιστοιχο ειναι στις ιδιοτητες του "my computer" και στα xp αν θυμαμαι καλα. 

 

Στα συγκεκριμενα Windows (εχω κανει απντειτ και ας ειναι απο θειο) , δεν ειχα προβλημα μετα απο updates σε τιποτα. Στο διπλανο υπολογιστη (που ειναι αυθεντικα) , ειχα κατι θεματακια , αλλα εχει και διαφορετικο Hw. (με το δισκο υπηρξε ενα θεμα αλλα λυθηκε).  Σε τι παραθύρια στο κανει αυτο; 

 

Είτε κατεβαζεις κανα bsod reader , ειτε βλεπεις το code που εχει κατι σαν "0Χ000000.." και το googlαρεις . Ισως να εχεις και θεμα με τη μητρικη, ειδικα εαν δοκιμασες με διαφορετικες μνημες , και διαφορετικους δισκους. Ισως και με drivers (?) εφοσον στο κανει μετα απο καποια updates.

Ναι υπάρχει και αυτός ο τρόπος, αλλά πολλές φορές η blue screen δεν σε αφήνει καν να μπεις στα win. Εκτός βέβαια αν το έχεις κάνει εξαρχής όταν έκανες Install τα win.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει και αυτός ο τρόπος, αλλά πολλές φορές η blue screen δεν σε αφήνει καν να μπεις στα win. Εκτός βέβαια αν το έχεις κάνει εξαρχής όταν έκανες Install τα win.

Αυτό ακριβώς εγώ δεν μπαίνω καν Windows στο welcome βαράει .
Link to comment
Share on other sites

Έτρεξες το memtest?

 

Έλεγξες για bad sectors?

 

Και για τα δύο τα τρέχεις από το Hiren BCD 10.6

 

To memtest άστο μέχρι να ολοκληρώσει την διαδικασία.

 

Στον 1ο πύργο σου βγάζει το ίδιο blue screen?

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε και καλώδια SATA και απενεργοποίησε όλα τα onboard της μητρικής (μου έχει τύχει να την έχει ακούσει η onboard ethernet και να κάνει τέτοια - απανεργοποιήθηκε, εγκαταστάθηκε μια pci και όλα καλά)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.