Jump to content



Αcer aspire 5798z το ανεμιστηράκι δουλεύει ασταμάτητα


jackalnew

Recommended Posts

καλησπερα.ανοιξα ενα λαπτοπ acer aspire 5798z για καθαρισμο.το ελυσα ολο,καθαρισα την ψυκτρα σκονες κτλ καθως αλλαξα και την παστα στον επεξεργαστη.οταν το συναρμολογησα ξανα παρατηρησα οτι το ανεμιστηρακι δουλευει ασταματητα,ενω πριν δουλευε που και που,οταν ζεσταινοταν ο υπολογιστης.νομιζω αυτος ειναι και ο κανονικος τροπος λειτουργειας.αυτο που θυμηθηκα μετα ειναι οτι η ψυκτρα,ο χαλκινος αγωγος που ψυχει τον επεξεργαστη ψυχει ταυτοχρονα και την καρτα γραφικων.Η καρτα γραφικων ομως δεν εχει παστα επανω της αλλα μονο κατι σαν πλαστικο-πλαστελινη που ερχεται σε επαφη με τον χαλκο και την ψυχει.νομιζω ααααν θυμαμαι καλα πως ενω δεν ειχε παστα εγω παρολα αυτα της εβαλα λιγακι για καλυτερη ψυξη.υπαρχει περιπτωση να δουλευει το ανεμιστηρακι συνεχεια για αυτο το λογο?επειδη εβαλα και εκει παστα?δεν το εχω ξαναανοιξει.εψαξα στα bios μηπως βρω καμια ρυθμιση για το ανεμιστηρακι αλλα δεν βρηκα.καθε σας συμβουλη ευπροσδεκτη.....

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Αλλαγή τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ μου κανει πως δεν πατησε καλα το pin που δινει πληροφορια για τις στροφες λειτουργειας , και ισως για αυτο το λογο δεν ξερει τι του γινεται και το εχει ΟΝ συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια δυσκολότερη περίπτωση, αυτό στην κάρτα γραφικών να ήταν thermal pad τα οποία δεν κάνει να πειράζουμε όταν κάνουμε καθαριότητα κλπ γιατί έχουν συγκεκριμένο πάχος και αν τα αλλάξεις με μεγαλύτερο ή μικρότερο, δεν έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

 

Βέβαια, δεν είμαι σίγουρος πώς αυτό μπορεί να οδήγησε στο να γυρνάει ασταμάτητα ο ανεμιστήρας, αλλά είναι το μόνο σημείο που νομίζω ότι δεν έπρεπε να πειράξεις. Κι εγώ θα υπέθετα ότι δεν έβαλες σωστά το βύσμα στα 3-pin και κάποιο pin βρίσκεται στον αέρα.

 

Κοίταξες θερμοκρασίες? Είναι όλα όπως πρίν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,όπως έχω πει και καμια δεκαριά φορές ακόμη ,αυτά τα Acer βγάζουν πρόβλημα σχεδόν όλα.

Το ίδιο πρόβλημα .

Αν και νομίζω πως κανονικά η έκδοση Z δεν έχει discrete gpu ,το θέμα πάντα ήταν η gpu.

Έχω φάει μήνες να ασχολουμαι με μοντες ,με BIOS ,με εξτρά χαλκο στα pipes...Τίποτα!

Κυριολεκτικά ,η acer παίζει να είναι η λιγότερη αξιόπιστη μάρκα λαπτοπ ever .

Έχει συγκλονιστική συνέπεια στο να χαλάνε ΟΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και χρονια πολλα στα μελη του φορουμ.αργησα λιγακι να απαντησω λογω ανειλημμένων υποχρεώσεων.Το ανεμιστηρακι δυστηχως εξακολουθει να δουλευει ασταματητα..ξαναανοιξα το λαπτοπ και καθαρισα την παστα που ειχα βαλει πανω στη thermal pad για να δω αν εφταιγε αυτο.επισης προσεξα να κουμπωσω καλα το βυσμα ωστε να ειμαι βεβαιος οτι ολα τα pin πατανε καλα.το κακο ειναι οτι το thermal pad ψιλοχαλασε αφαιρωντας την παστα,δεν εχει το ιδιο παχος.μερικες παρατηρησεις τωρα:ο DAS ανεφερε οτι γενικα τα acer  εχουν θεμα με την ψυξη αλλα εμενα πριν το ανοιξω δεν ειχε θεμα,αρα κατι εκανα εγω.Οταν το λαπτοπ ειναι ανοικτο αλλα σε κατασταση αναμονης και περιμενει να επιλεξεις user δεν δουλευει το ανεμιστηρακι,με το που μπει στα windows ομως ξεκιναει αμεσως,ποτε προλαβαινει να ζεσταθει και να δωσει εντολη για ψυξη??αυτο συμβαινει και οταν ειναι κλειστο και το ξεκινησω αμεσως με το που μπει στα windows ξεκιναει,μηπως θελει καποια ρυθμιση στα windows ή στα dos?στα dos οσο και να εψαξα δεν βρκα αλλα επειδη ισως υπαρχει και δεν την εχω δει οποιος γνωριζει μου λεει...επισης εκ παραδρομης εκανα λαθος στο μοντελο δεν ειναι 5798z οπως εγραψα αλλα 5738Ζ.Στην περιπτωση που φταιει το thermal pad και θελω να το αλλαξω πως θα δω ποιο μεγεθος ειναι,ρωταω καθως με μια μικρη ερευνα στο ιντερνετ υπαρχουν διαφορων μεγεθων.το laptop εχει (δυστηχως) windows vista....y.g:αν συνεχισει και δουλευει ετσι θα χαλασει ε??


το συστημα ψυξης ειναι αυτο http://www.multisys.gr/el/-/4143-cpu-fan-%CF%88%CF%85%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B1-acer-aspire-5338-5738z-uma-60paj01001.html?ref=bestprice.gr

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να βρω στα bios ρυθμιση και δεν βρισκω,το προβλημα μου το παρουσιασε μετα το δεσιμο απο το λυσιμο που του ειχα κανει για καθαρισμο.bios δεν ειχα πειραξει


ουτε καποιο προγραμμα πειραξα

Link to comment
Share on other sites

ξαναανοιξα το λαπτοπ και καθαρισα την παστα που ειχα βαλει πανω στη thermal pad για να δω αν εφταιγε αυτο.επισης προσεξα να κουμπωσω καλα το βυσμα ωστε να ειμαι βεβαιος οτι ολα τα pin πατανε καλα.το κακο ειναι οτι το thermal pad ψιλοχαλασε αφαιρωντας την παστα,δεν εχει το ιδιο παχος.

 

Στο thermal pad δεν βάζεις πότε πάστα, αν χάλασε πρέπει να το αντικαταστήσεις με καινούργιο.

Τώρα αν θες να κάνεις δοκιμή με θερμοαγώγιμη πάστα, δοκίμασε να βάλεις χωρίς το thermal pad

εφόσον έχει χαλάσει και να δεις ''συμπεριφορά''.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Αν το thermal pad που έχεις στις άκρες του μέρος/κομμάτι που δεν έχει πατηθεί, μπορείς να το μετρήσεις με παχύμετρο.

Αλλιώς ψάχνεις στο internet για το μοντέλο που έχεις.

Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα σε παρόμοιους κωδικούς με το δικό σου 5744Z / 5720

έχουν πάχος 1mm (1*20*20mm).

Έχω πάρει thermal pads από eworld

Ψάξτο καλύτερα για το πάχος ή περίμενε να σου πουν και οι υπόλοιποι.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δες τις θερμοκρασιες πρωτα. Το να δουλευει συνεχεια σημαινει οτι ειτε οτι διαβαζει μεγαλη θερμοκρασια , ειτε του λες δουλευε συνεχεια , ειτε εχει χαλασει το ολοκληρωμενο που ευθυνεται για την ταση στο fan. boot-αρε με το hiren boot cd  επελεξε mini win xp  και δες τις θερμοκρασιες λεει με καποιο προγραμμα που δεν θελει εγκατασταση ( real temp).Παραλληλα  εαν δεν ανεβαζει στροφες στα Mini xp σημαινει οτι κατι γινεται με τα vista.Μετρα την ταση στην εισοδο στο ανεμιστηρακι πρεπει να παιζει μεταξυ 0 και 5 volt.Eαν εχει δυο καταστασεις 0 και 5 τοτε το ολοκληρωμενο εχει χαλασει. Το να εχει φουλ στροφες με σωστη θερμοκρασια δεν σημαινει οτι θα χαλασει.

Έγινε επεξεργασία από Vagouridis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.