Jump to content



Aναβαθμιση σε hp 280 g1


UltraLow

Recommended Posts

Eχω εδω και λιγους μηνες το  http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=7357746#!tab=specs με επεξεργαστη pentium g 3250 και ενσωματωμενα γραφικα.Επειδη ομως η αποδοση του σε παιχνιδια ειναι μετρια εως κακη,ειδικα στα πιο προσφατα,σκεφτομουνα να εκανα αναβαθμιση.Οι απαιτησεις μου στα παιχνιδια δεν ειναι υψηλες δλδ αναλυσεις 720 και ρυθμισεις στο medium με αξιοπρεπη fps 30 και ανω.

 

Εχω στο μυαλο μου να εβαζα καποια apu συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα σε α6 7400κ και α8 7650κ

 

Δεν ξερω ομως,αν το κουτι παιρνει αλλη μητρικη και αν αντεχει το τροφοδοτικο την αναβαθμιση.

Το μπατζετ μου ειναι περιπου στα 150-200 ευρω, στα οποια βαζω και τις dual μνημες που χρειαζονται τα apu.

 

Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μιας και στα παιχνίδια είναι το πρόβλημα σου, γιατί δεν βάζεις μια έξτρα κάρτα γραφικών;

Το σύστημα σου είναι με τα ενσωματωμένα γραφικά του Pentium. Οπότε η προσθήκη μιας κάρτας γραφικών είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι.

Ο Pentium μια χαρά είναι (ίσως και καλύτερος από τις APU που διάλεξες) σαν επεξεργαστής για τις μέτριες απαιτήσεις σου.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

α) Τι τροφοδοτικό έχεις ώστε να "σηκώνει" και την κάρτα γραφικών.

β) Τι χώρο σου δίνει το κουτί σου για την κάρτα γραφικών. Μιας και είναι mini tower θα πρέπει να πάρεις μια σχετικά κοντή σε μήκος.

γ) (Όσο και αν σου φαίνεται αστείο) Τσέκαρε οτι η μητρική που έχεις διαθέτει θύρα pci express x16 για προσθήκη κάρτας γραφικών. Μερικές φορές κάτι τέτοια έτοιμα συστήματα σε εκπλήσσουν δυσάρεστα.

Αρκετά χρόνια πριν πήγα να προσθέσω σε "έτοιμο" σύστημα (socket 775) μια κάρτα γραφικών και η θύρα pci-express x16 απλά δεν υπήρχε! (Φυσικά ούτε κάποιο άλλο είδος, AGP κτλ.).

Link to comment
Share on other sites

Ο Α8 7650Κ είναι καλή αναβάθμιση, αλλά περιττή. Μια κάρτα γραφικών θέλεις. Αν στραφείς μάλιστα σε μεταχειρισμένες, μπορείς με 30-50€ να απογειώσεις το σύστημά σου έναντι των τραγικών επιδόσεων σε αυτόν τον τομέα των ενσωματωμένων της Intel. Απλά όπως αναφέρθηκε θα πρέπει να τσεκάρεις και να επιβεβαιώσεις ότι υπάρχει PCIe υποδοχή, καθώς και τις δυνατότητες του τροφοδοτικού.

 

Από ότι φαίνεται διαθέτει PCIe και 180άρι PSU (καλό βέβαια είναι να επιβεβαιωθεί και οπτικά)

http://h20565.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?sp4ts.oid=7357746&docId=emr_na-c04471643&docLocale=en_US

 

Μια GeForce GT 730 (GDDR5) ή μια Radeon R7 240 (GDDR5) την αντέχει πιστεύω.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια :D

 

H θυρα pcie αν δεν κανω λαθος ειναι αυτη

 

http://postimg.org/image/z2k5yea6z/

 

Και ειδα και ενα ξεμπαρκο βυσμα που βγαινει απο το τροφοδοτικο νομιζω,δεν ξερω αν εχει σχεση.

 

http://postimg.org/image/wbz2hec3p/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πες και τι παιχνίδια παίζεις για να σου προταθεί μια κατάλληλη κάρτα γραφικών για αυτά.

Προσπαθω να παιξω chivalry,mount and blade(η ενσωματωμενη τα καταφερνει καλα σε αυτο),war of the roses,minecraft και μου μπηκε και η ιδεα για gta v γιατι ειδα βιντεακια οπου α6 το παιζουν σχετικα καλα με χαμηλες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

καλά το GTA ξέχνα το γενικώς. το σύστημά σου ΔΕΝ είναι gaming είναι καθαρά σύστημα επαγγελματικής χρήσης και εάν προσπαθήσεις να το κάνεις απλά θα το χαλάσεις. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις μια απλή καρτούλα VGA για βελτιωμένες επιδόσεις.....όπως σου είπανε και παραπάνω.....

 

Οτιδήποτε παραπάνω πας να κάνεις θα έχεις τους περιορισμούς του μικρού τροφοδοτικού και του μικρού case....αυτά τα business PC απλά δεν είναι για games...

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.