Jump to content



Διαφορές στα χρόνο φορμάτ μεταξύ ssd και μηχανικού .


Recommended Posts

Πάντα σε windows 7 . Παλιά με τον wd black 1 tb που ειχα πριν έκανα φορμάτ κάθε 3 μήνες γιατί είχε αρχίσει και κολλούσε ή είχε διαφορά στην απόκριση .

Εδώ και τρια χρόνια με ράϊντ μηδέν με ssd έχω κάνει τρεις φορές φορμάτ . Την τελευταία είχα να κάνω ένα χρόνο . Έκανα απλά για συντήρηση . Αλλιώς θα ήταν μια χαρά ακόμα και σήμερα . ( 1,5 χρόνος ) .

Η μόνη διαφορά που υπήρχει μεταξύ των δύο συστημάτων είναι ότι στο παλιό έτρεχε το κασπερσκυ ( και παλια στα xp το ίδιο γινότανε ) ακόμα και κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών . Θυμάμαι ότι ο επεξεργαστής χτυπούσε 100 αρια .

Τώρα στο καινούργιο έχω ένα free - ξεχνάω το όνομα του αυτή την στιγμή - . Είναι αρκετά πιο ελαφρύ . Αλλά δεν έχει την ίδια ποιότητα του κασπερσκυ ( όλη η σουίτα) .

Θέλω να γυρίσω λέω πάλι σε μηχανικούς , ένας για το λειτουργικό και ένας για τα παιχνίδια , για την χωρητικότητα μιας και το αυτό το πισί είναι για τις εργασίες .

Αλλά ένα που με κολλάει ειναι αυτό του φορμάτ .

Δεν θέλω να κάνω κάθε λίγο και λιγάκι φορμάτ .

1) έχετε παρατηρήσει εσείς διαφορές στο χρόνο που θέλει φορμάτ μεταξύ ssd και μηχανικού ; Ίδια συστήματα πάντα .

2) μήπως έφταιγε κάτι άλλο εκτός της σουίτας που έτρεχε συνέχεια ;

Το ίδιο συνέβαινε και σε παλαιότερα συστήματα που είχα . Άλλα δύο σε xp . Για 5 χρόνια .

3) έκανα τακτικά defrag.

Το λειτουργικό μου το έχω αποκλειστικά σε dedicated δίσκο εδώ και 7 χρόνια .

Έχετε καμιά ιδέα ;

Έχω υπόψιν και του ότι οι ssd διαβάζουν από παντού τα δεδομένα και όχι από ένα σημείο της επιφάνειας . Έτσι ο κατακερματισμός των αρχείων δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο .

Έδιτ 2

Κάποιος διαχειριστής εαν θεωρήσει ότι ταιριάζει καλύτερα στην κατηγορία σκληροί δίσκοι ας το μεταφέρει . Έψαχνα που να το βάλω και δεν μου πήγε το μυαλό στην κατηγορία δίσκοι λόγω κούρασης .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Κάθε τρεις μήνες format είναι υπερβολή. Απλά τα win είναι τόσο κακοφτιαγμένα που όσο βάζεις εφαρμογές (και bloatware) τόσο βαραίνουν με αποτέλεσμα να απαιτούνται περισσότερες αναγνώσεις από τον δίσκο. Με τον μηχανικό αυτό φαίνεται πιο έντονα. Και στον ssd υπάρχει αλλά είναι λιγότερο αισθητό λόγω ταχύτητας ανάγνωσης. Γενικά να προσπαθείς να βάζεις όσες εφαρμογές χρειάζεσαι και όχι 800.000 εφαρμογές που βάζουν οι noob-άδες και δεν χρησιμοποιούν ποτέ, μην πατάς "yes" σε ό,τι βλέπεις και μην εγκαθιστάς bloatware που συνήθως συνοδεύει εφαρμογές. Με προσοχή και σύνεση, μπορείς να κάνεις φορμάτ μια φορά τον χρόνο και με μηχανικό δίσκο. Διαφορετικά δες πολύ σοβαρά τη λύση του linux που δεν έχει τα προβλήματα των win.

ΥΓ Ελπίζω να μην έκανες defrag στους ssd....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

blotware δεν έχω βάλει ποτέ . προγράμματα βάζω τέσσερα πέντε αυτά που χρειάζομαι.

όλα τα παιχνίδια ,συνήθως 5-6 , μπαίνουν στον άλλο δίσκο .

defrag στους ssd κάνω όταν είναι να περάσω τα αρχεία που έχω ηχογραφήσει στην αποθήκη . εαν είναι κατακερματισμένα στον ssd .

 

εγώ πιστεύω ότι ήταν η σουίτα του κασπερσκυ που ανάγκαζε τον μηχανικό να δουλεύει συνέχεια και κατακερμάτιζε τα αρχεία .

παλιά δεν υπήρχε ,όπως στα 10 , το task manager να δείχνει το ποσοστό χρήσης του δίσκου . για να τον δω πόσο πουσάρεται λόγω της σουίτας.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να επεξηγήσω κάτι .

Οταν εννοώ φορμάτ κάθε τρεις μήνες δεν εννοώ το πισι να σέρνεται , 10 ιοι στο παρασκήνιο , idle 70 /100 cpu usage .

Άρχιζε και είχε διαφορά στην απόκριση . Δεν ήταν για τα μπάζα .

Edit 1 έπαιζα και τριωρα με μέγιστα γραφικά κτλ.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Λίγο χάνει ο ssd επειδή αυξάνει ο αριθμός των αναγνώσεων . Δεν χαλάει κάτι.

Τι νακάνω να αφήνω τραγούδια συνολικού μεγέθους 3 γίγα κατακερματισμένα και να περνάνε κόκκινα στην αποθήκη ;

Link to comment
Share on other sites

ναι δε θα αλλαξει κατι. δε κουνιουνται βελονες περα δωθε για να χανεις ταχυτητα αναγνωσης και να ταλαιπωρεις το δισκο.... εχει διευθυνσεις μνημης και τα ανακτα ολα με τον ιδιο τροπο οπου και να ναι

μου θυμισες εποχες windows 98 που κοιταγες το defrag live και το φχαριστιοταν το ματι τετοιο σουλουπωμα :D

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι δε θα αλλαξει κατι. δε κουνιουνται βελονες περα δωθε για να χανεις ταχυτητα αναγνωσης και να ταλαιπωρεις το δισκο.... εχει διευθυνσεις μνημης και τα ανακτα ολα με τον ιδιο τροπο οπου και να ναι

μου θυμισες εποχες windows 98 που κοιταγες το defrag live και το φχαριστιοταν το ματι τετοιο σουλουπωμα :D

 

 

Tune Up utilities ? XD 

 

 

 

 

Γιωργος , οσο γραφεις -σβηνεις απο τον ssd μειωνονται οι επιδοσεις ..... με ενα defrag απλα χρεωνεις τον δισκο με 100-200GB εργαφων χωρις να υπαρχει λογος 

Link to comment
Share on other sites

SSD defragmentation = DON'T DO THAT SON:)

Όσο για HDD defrag το καλύτερο ever tool για μένα είναι αυτό! Το χρησιμοποιώ χρόνια απο OS σε OS. Ξεκίνησα με XP και πλέον το τρέχω και στα Win10 πένα! (Έχει και άλλες λειτουργίες βέβαια όπως SSD Trim αλλά πλέον τα σύγχρονα OS το κάνουν αυτόματα αυτό).

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

δεν πιστεύω ότι καταστρέφει το δίσκο ssd το defrag . ο 850 προ που έχω έχει 10 χρόνια εγγύηση . άσχετο το εαν στα 8 χρόνια θα στον κοστολογούνε 10 ευρώ .

για ένα τελειομανή ίσως τον πειράζει . αλλά νομίζω ότι η φθορά του ssd είναι κάτω από το 1/10000.

αυτό που ήξερα ότι ήταν επιβαρυντικό πολύ , στους μηχανικούς βέβαια, ήταν το φουλ φορματ ή το erase δεν θυμάμαι , που έλεγαν ότι καίει το δίσκο λόγω έντασης ακτίνας για να σβήσει τα δεδομένα . μπορεί να είχα διαβάσει λάθος .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν λέω ότι κάνει καλό . αλλά δεν είναι τόσο κακό . για μια φορά το δίμηνο στο μπακ απ .

 

και στο μπακ απ τι κάνεις ? τα περνας κερματισμένα στην αποθήκη ?

 

Solid state has a lifetime that is determined by the number of writes to the drive.

 

Defragging performs a large number of write operations across a large portion of the disk, for no real benefit.

 

Περα απο ολα αυτα γιατι θα πας απο SSD σε HDD?

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει η διαδικασια του μπακαπ ρε συ με το defrag? για ποιο λογο να περαστουν "κερματισμενα" σε αλλο δισκο? θα τα διαβασει σε κομματια και θα τα περασει ωραια ωραια με σειρα στον αλλο. αμα θες κανε defrag μετα στον μπακαπ δισκο ΑΝ δεν ειναι ssd.

γεωργιε νομιζω οτι και να γινει θα κανεις το δικο σου οποτε τσαμπα ρωτας και ανοιγεις θεματα :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Περα απο ολα αυτα γιατι θα πας απο SSD σε HDD

χωρητικότητα .

τι σχεση εχει η διαδικασια του μπακαπ ρε συ με το defrag? για ποιο λογο να περαστουν "κερματισμενα" σε αλλο δισκο

κάποιες φορές σε μπακ απ το προηγουμένως κατακερματισμένα -κόκκινα περάσανε στο μπακ απ ως κόκκινα. και μετά κάποιες φορες στο defrag στον σκληρό αποθήκη δεν μπορούν να γίνουν κανονικά . παραμένουν κόκκινα . (σπάνια μεν ) ( τα περισσότερα είναι κίτρινα )

εντάξει είμαι λίγο εγωιστής αλλά όχι τόσο .δεν ρωτάω ρητορικά και μετά να σας γράφω .

σε κάποιο σιτε δοκμάσανε εναν ssd μέχρι να χαλάσει και νομίζω πήγε ένα pb εγγραφές . και γράφει ακόμα . οι 2 από τους πέντε δουλεύουν ακόμα . δεν θυμάμαι εαν ήταν ο 850 pro .

εγώ λέω για 2 gb στο δίμηνο

Edit τελικά κατέρευσαν όλοι . Βρήκα το άρθρο . Το είχα αφήσει στο 1,2 πετα byte . Μόνος στο τέλος έμεινε ο 840 προ 250 giga . Και έφτασε νομίζω τα 2,1 πέτα εγγραφές με καλή συμπεριφορά ως το τέλος .

Είμαι από τάμπλετ ,δεν μπορώ ο ανάπηρος να ποστάρω λινκς .

Ssd Endurance experiment .they are all dead . Αυτό γκουγκλάρετε και θα σας το βγάλει .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.