Jump to content



Διαφορές στα χρόνο φορμάτ μεταξύ ssd και μηχανικού .


Recommended Posts

 

έχω βοηθήσει άτομα σε πράγματα που ξέρω . δες το thread που λέει αναβάθμιση κάρτας γραφικών . το παιδί περνάει ακριβώς αυτά που πέρασα και του είπα την γνώμη μου . 

ένα από τα κύρια στοιχεία του the lab όπως το ξέρω εγώ από το 2005 κάτι είναι 

a) εγκυρότητα 

β) ενημέρωση έγκυρη σε θέματα υπολογιστών 

εγώ μπαίνω κυρίως για να μαθαίνω πράγματα και να λύνω απορίες . 

δεν είναι εξ αρχής το site , site γνωριμιών . δεν με ενδιαφέρουν οι παρέες εδώ μέσα .

τα μόνα φιλικά θέματα που μπορείς να κάνεις πλάκα είναι τα θέματα του of topic.  

Να λυνεις αποριες με αυτο το υφακι χλωμο.. Αν δεν θες παρεες και απλα να σου λυνουν τις αποριες να πας 

να πληρωσεις για μαθεις η να κατσεις να διαβασεις αφου ειναι ο σουπερ ουαου με το τρελο απολυτηριο - πτυχιο - δουλεια. 

Τι κανεις εδω με εμας τους θνητους? 

 

 

das 

επειδή μου τι λες με μαλακό τρόπο πες μου 

α) βαθμό απολυτηρίου 

β) τι πτυχεία έχεις 

Γ) πόσα χρήματα έχεις βγάλει μέχρι τώρα . 

 

θα σου απαντήσω σε πμ . 

Θες απλα να επιβεβαιωσεις τον κομπλεξισμο σου η και κατι αλλο με αυτα τα ερωτηματα? 

 

όλα αυτά αφορούν την τυπική εγκυρότητα . δεν είπα κάτι .

ο atiman δεν ξέρω εαν καν είναι χομπιστας ή εαν είναι άσχετος εντελώς με προγραμματισμό hardaware . σε κάποια θέματα η γνώμη του μετράει .  

 

 

εαν σου προσβάλει τον εγωισμό φίλε τι να σου κάνω .

οι επίσημοι εδώ μέσα διαχειριστές τουλάχιστον δεν πρέπει να λένε μαμακίες . εαν δεν ξέρουν να λένε δεν ξέρουν . και αυτό με καλύπτει απόλυτα . το δεν ξέρω .αλλά ημίμετρα δεν μπορώ. ούτε εξυπνάκηδες .

δεν είπα ότι είσαι για τα μπάζα .

και πάλι για να ακριβολογώ μιλαω για επιλογές - απορίες που αφορούν γνώσεις - κοινή λογική .

όχι επιθυμίες . εκεί οι γνώμες ακόμα και των άσχετων μετράνε .  

Συνεχιζεις να μην κατανοεις ποια ειναι η αρμοδιοτητα και τι σημαινει admin - mod σε μια κοινοτητα. Λογικο κιολας αφου εσυ θες απλα να σου λυνουν τις αποριες. 

 

 

δεν είπα αυτό . σε θέματα επιλογών που υπάρχει μια λύση και υπάρχουν δύο αντίθετες γνώμες δεν γίνεται ταυτόχρονα να έχουν δίκιο και οι δύο . ή εγώ κάνω λάθος ή ο άλλος .

δεν χωράει δημοκρατία ή κομμουνισμός εδώ . ένας από τους δύο κάνει λάθος .  

 

Εδω δεν τιθεται θεμα επιλογων. Απλα δεν νιωθεις τι σου γραφουμε και φυσικα εσυ δεν μπορει να κανεις λαθος ποτε. Ακομη και αν σου λενε 10 ατομα κατι που απλα αναγραφει ο κατασκευαστης στο manual. Ειναι οντως δυσκολο δεις με τοσο κομπλεξ. 

 

 

ps. Σε παρακαλω ξανασκεψου αυτο που σου γραψα στο προηγουμενο post. Διαγραψου. Θα βοηθησεις πολυ κοσμο!! 

Έγινε επεξεργασία από Dr_Nikiforos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να λυνεις αποριες με αυτο το υφακι χλωμο.. Αν δεν θες παρεες και απλα να σου λυνουν τις αποριες να πας  να πληρωσεις για μαθεις η να κατσεις να διαβασεις αφου ειναι ο σουπερ ουαου με το τρελο απολυτηριο - πτυχιο - δουλεια.  Τι κανεις εδω με εμας τους θνητους? 

το έχω κάνει εδώ και δύο χρόνια . δεν υπάρχει πουθενά σεμινάριο για πισι -επισκευές . σκέφτομαι να πάω στύλ εθελοντή σε κατάστημα με τεχνικούς για να μάθω και γίνω καλύτερος .

όχι όμως να με έχουν για δούλο ή το παιδί της σφαλιάρας .

το μόνο που υπάρχει είναι σεμιναριο για την τέχνη της φωτογραφίας που ξεκινάει τον σεπτέμβριο . εκεί μπορεί  να πάω.

5 χρόνια που ασχολούμε με φωτογραφία σαν χομπίστας έχω δύο απορίες .

αυτά από παρατήρηση του αποτελέσματος της φωτογραφίας . τη μία μου την έλυσε μετά από πέντε χρόνια (δεν είχα ρωτήσει κανένα ) ένας καλός φωτογράφος στο σταυρινάκη απο το τηλέφωνο κιολας .

δεν μιλάω για την φωτογραφία σαν τέχνη.    


Θες απλα να επιβεβαιωσεις τον κομπλεξισμο σου η και κατι αλλο με αυτα τα ερωτηματα?

κομπλεξικός δεν είμαι. ψώνιο λίγο είμαι . αλλά αυτό είναι καλό . σε υγιείς συνθήκες σε βοηθάει να μην γίνεσαι κακομοίρης . προτιμώ ψώνιο - εγωιστής παρά κακομοίρης και ψυχολογικά προβλήματα.

και να σου πω ακριβώς γιατί το γράφω .

εγώ δεν θα προσέβαλα ούτε για πλάκα κάποιον που είναι τυπικά καλύτερος μου . και ας είναι πιο άσχετος από εμένα .

δηλαδή εγω δεν έβγαλα ως δεύτερη σχολή το χημικό αθήνας . σε απλή συζήτηση για το ίδιο θέμα επιστητού ,ειδικά για μαθηματικά τον χημικό μηχανικό του πολυτεχνείου θα τον σεβόμουν .

εαν δεν σέβασαι για αρχή τα τυπικά πέφτεις στο μηδενισμό .  

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω για εσένα αλλά εσύ παίρνε γνώμες από ένα τυχαίο . 

παλιά το εργαστήρι δεν ήταν έτσι . 

δεν ανοίγω θέματα δημοσκοπήσεις . 

θα έστελνα πμ . 

το δοκίμασα δύο φορές . 

α) δεν θέλω να πρήζω τους άλλους . 

β) καποιοι που ξέρουν δεν ασχολούνται με noobades. 

γ) έχουν ύφος του Πάπα του βατικανό ενω τους ρωτάς φιλικά για θέμα που γνωρίζουν .

 

edit 1 πάτησα παράθεση που συνήθως το προσθέτει στο τελευταίο ποστ αυτόματα αλλά για κάποιο λόγο δεν το έκανε. το έβαλε σε καινούργιο πόστ. 

 

 

 

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι πως με αυτο που ειπες παραπανω , ξεχειλισες το ποτηρι . Προσβαλλες στεγνα οσα ατομα εχουν κατσει και εχουν απαντησει στα θεματα σου . 

 

Τυχαιος ειναι καποιος που εχει αποψη για κατι που δεν εχει ασχοληθει ,(πχ) σαν να σου λεω εγω παρε ενα Mazda την στιγμη που εχω ποδηλατο   

Την στιγμη ομως που ολοι εδω μεσα εχουμε απο 1 pc , ολοι μας εχουμε και μια αποψη για το καθε θεμα , αρα κανεις παραπανω δεν ειναι "τυχαιος" .

[Ναι μπορει ο jax (η καποιος αλλος)να γουσταρει SSD και τα λιωνει ολοι μερα , αλλα αυτο απλα δινει μεγαλυτερη βαρυτητα στην γνωμη του , σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι αλανθαστος] 

 

 

α) δεν ειναι ντροπη ουτε πρηξιμο να στειλεις ενα PM 

β) αν καποιος "guru" σε θελει να ασχολιθει μαζι σου (λογο κομπλεξ) , τοτε απλα διαπιστωνεις πως δεν αξιζει ΕΣΥ να ασχολιθεις με εκεινο το ατομο 

γ) τι υφος εχεις ο πάπας? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν τιθεται θεμα επιλογων. Απλα δεν νιωθεις τι σου γραφουμε και φυσικα εσυ δεν μπορει να κανεις λαθος ποτε.

ίσως να διαβάζουμε τα ίδια και ο καθένας να καταλαβαίνει διαφορετικά .

έχω διαβάσει εδώ και πέντε χρόνια για το ότι οι ssd δεν χρειάζονται defragment . εδώ στο δελαμπ νομίζω η μόδα των ssd είχε αρχίσει από το 2008 με επιδόσεις της πλάκας . εκτός από το access. εγώ τους έβαλα το 2012 . και μάλιστα raid 0 για να κάνω κάτι καλό . αλλά έπεσα στην αγνωσία των δεδομένων μη συμπιέσιμα  και συμπιέσιμα και επιδόσεις των sandforce.

και καταλήγω .

έχω παρατηρήσει φαινόμενο που αντικρούει όλες τις απόψεις σας. που δεν με ενδιαφέρει η άποψη σας σε ερώτηση λογικής . εαν μίλαγα για συναισθήματα θα σε άκουγα . που σημαίνει ότι δεν ισχύει αυτό που μου λες . κάνεις λάθος .


Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι πως με αυτο που ειπες παραπανω , ξεχειλισες το ποτηρι . Προσβαλλες στεγνα οσα ατομα εχουν κατσει και εχουν απαντησει στα θεματα σου . 

 

Τυχαιος ειναι καποιος που εχει αποψη για κατι που δεν εχει ασχοληθει ,(πχ) σαν να σου λεω εγω παρε ενα Mazda την στιγμη που εχω ποδηλατο   

Την στιγμη ομως που ολοι εδω μεσα εχουμε απο 1 pc , ολοι μας εχουμε και μια αποψη για το καθε θεμα , αρα κανεις παραπανω δεν ειναι "τυχαιος" .

[Ναι μπορει ο jax (η καποιος αλλος)να γουσταρει SSD και τα λιωνει ολοι μερα , αλλα αυτο απλα δινει μεγαλυτερη βαρυτητα στην γνωμη του , σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι αλανθαστος] 

 

 

α) δεν ειναι ντροπη ουτε πρηξιμο να στειλεις ενα PM 

β) αν καποιος "guru" σε θελει να ασχολιθει μαζι σου (λογο κομπλεξ) , τοτε απλα διαπιστωνεις πως δεν αξιζει ΕΣΥ να ασχολιθεις με εκεινο το ατομο 

γ) τι υφος εχεις ο πάπας? 

α) δοκίμασε το. εδώ ένας τυχαίος στο εργαστήρι με προσβάλει χωρίς να με ξέρει . χωρίς να του έχω απευθύνει το λόγο . φαντάσου να τον ρώταγα με πμ τι θα μου έλεγε . 

γ) δεν έχεις ακούσει την έκφραση ύφος δέκα καρδιναλίων ? ο καρδινάλιος είναι βαθμός ιερέα των αιρετικών καθολικών . 

και έχω ακούσει ότι είναι δογματικά τουλάχιστον οι είναι  χειρότεροι χριστιανοί.

Link to comment
Share on other sites

ίσως να διαβάζουμε τα ίδια και ο καθένας να καταλαβαίνει διαφορετικά .

έχω διαβάσει εδώ και πέντε χρόνια για το ότι οι ssd δεν χρειάζονται defragment . εδώ στο δελαμπ νομίζω η μόδα των ssd είχε αρχίσει από το 2008 με επιδόσεις της πλάκας . εκτός από το access. εγώ τους έβαλα το 2012 . και μάλιστα raid 0 για να κάνω κάτι καλό . αλλά έπεσα στην αγνωσία των δεδομένων μη συμπιέσιμα  και συμπιέσιμα και επιδόσεις των sandforce.

και καταλήγω .

έχω παρατηρήσει φαινόμενο που αντικρούει όλες τις απόψεις σας. που δεν με ενδιαφέρει η άποψη σας σε ερώτηση λογικής . εαν μίλαγα για συναισθήματα θα σε άκουγα . που σημαίνει ότι δεν ισχύει αυτό που μου λες . κάνεις λάθος .

 

 

Eνα απ τα προβληματα σου ειναι οτι δεν ξερεις να διαβαζεις και ερχεσαι σε συγχυση οταν ερχεται μια διαφορετικη αποψη απ την δικη σου. 

Πχ. Σου απανταει καποιος με link που τεκμηριωνει αυτο που σου λεει και εσυ απλα πετας την αποψη σου και θεωρεις οτι εισαι ικανος να 

μηδενισεις καποια αρθρα με οδηγιες σωστης χρησης απ τον ιδιο τον κατασκευαστη. Αληθεια πιστευεις οτι μπορεις να κανεις κατι τετοιο? 

 

Βασικα δεν μπορεις να διακρινεις καν τις προσβολες που πετας με αυτα που γραφεις. Αλλα με πατημα αυτες εγω θα σου πω πως δεν σου μαθε τροπους το σπιτι σου, δυστυχως.  Αντι να κανεις μαθηματα φωτογραφιας πηγαινε να μαθεις τροπους συμπεριφορας. Συμβουλη που σιγουρα θα στην εχουν κανει και αλλοι αλλα δεν την ακους. 

 

ps. Χασιμο χρονου η συζητηση με ατομα σαν εσενα. Θα το εχεις διαπιστωσει και εσυ απ το γυρω περιβαλλον σου υποθετω. Μην κανεις τον κοπο να απαντησεις. 

Συνεχισε να μας λες για τις επιτυχιες σου. Μας ενδιαφερει ολους εδω. Περιμενουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσβαλλες στεγνα οσα ατομα εχουν κατσει και εχουν απαντησει στα θεματα σου . 

 

δεν πρέπει να έχεις δουλέψει μάλλον . έχω νιώσει πολύ χειρότερες καταστάσεις σε πόστα ευθύνης τόσο με ανωτερους όσο και με κατώτερους . 

εαν προσβάλεσαι απλά επειδη σε παρακάμπτουν ή σε αγνοούν τότε είσαι μεγάλος εγωιστής . 

στις παρακάτω κατηγορίες για το θέμα του τίτλου του thread που ξεκίνησα τι είσαι ? εγώ για το πισι γενικά στο δελαμπ με θεωρώ enthoysiast - κορόιδο που πληρώνει χωρίς να ξέρει (τα πέντε πρώτα χρόνια ) και καποιες φορές hardcore gamer . 

a)διαχειριστής του φόρουμ 

β) πτυχιούχος με ειδικότητα σε σκληρούς και παρεμφερή ?

γ) ένας μέσος χρήστης ? (θεωρώ μέσο χρήστη στατιστικά αυτόν που δεν ξέρει κάνει φορμάτ ) 

δ) ειδικός 

ε) ένας που λέει απλά τη γνώμη του ? 

στ)άσχετος  

να μην στα πρήζω . 

στη πιάτσα που γνώρισα 12 χρόνια από πόρνες μέχρι τυπικά μεγαλοδικηγόρους και δικαστές του συμβουλίου της επικρατείας να στο πω απλα.

το ε στ και το γ είσαι τυχαίος . 

και πάλι δεν θέλω να σε προσβάλω . 

η πιάτσα κοιτάει το αποτέλσμα και πάει κατευθείαν στον ειδικό . σε παρακάμπτει. είτε είσαι του πολυτεχνείου είτε άσχετος . όταν λέω για πιάτσα δεν λέω για πλέμπα . υπόκοσμο . 

 

@ dr νικηφόρος. 

 

 

έχω παρατηρήσει φαινόμενο που αντικρούει όλες τις απόψεις σας.

 

αυτό μάλλον το παρακάμπτεις . 

προσβάλεσαι αλλά σου λέω δεν με ενδιαφερει η γνώμη σου σε θέματα γνώσεων - λογικής . εκει υπάρχουν δύο καταστάσεις . ή είσαι σωστός ή είσαι λάθος . τώρα εαν σε πειράζει που η γνώμη σου δεν θεωρείται σωστή τότε είσαι εγωιστής . 

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Eνα απ τα προβληματα σου ειναι οτι δεν ξερεις να διαβαζεις και ερχεσαι σε συγχυση οταν ερχεται μια διαφορετικη αποψη απ την δικη σου.

με απολυτήριο 19,2 και έκθεση τουλάχιστον 18 ξέρω να διαβάζω. κάποιες φορές δεν μελετάω .

και πάλι ξεχώρισε την άποψη από το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο .  

εδίτ 1 πάλι δεν το έβαλε στο προηγούμενο πόστ . 

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν μπορεις να διακρινεις καν τις προσβολες που πετας με αυτα που γραφεις. Αλλα με πατημα αυτες εγω θα σου πω πως δεν σου μαθε τροπους το σπιτι σου, δυστυχως.  Αντι να κανεις μαθηματα φωτογραφιας πηγαινε να μαθεις τροπους συμπεριφορας. Συμβουλη που σιγουρα θα στην εχουν κανει και αλλοι αλλα δεν την ακους. 

 

για πχ εσύ εδώ πετάγεσαι και με προσβάλεις και λες για το σπίτι μου χωρίς να σου πώ τίποτα . δεν σε έβρισα . το ότι είσαι " τυχαίος " προσβάλει μόνο τον εγωισμό σου . εκτός εαν είσαι ειδικός .  

@ αμαν με τις παραθέσεις . πότε τις προσθέτει αυτόματα πότε τις κάνει καινούργιο πόστ . σόρυ . 

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω για εσένα αλλά εσύ παίρνε γνώμες από ένα τυχαίο

 

 

Συγγνωμη που σε ξυπναω, αλλα και εσυ ενας "τυχαιος" εισαι Γεωργιε 

 

BEEN HERE

 

 

 

κορόιδο που πληρώνει

 

 

Don't worry dear, ακομη τετοιο εισαι. Το εχεις αποδειξει περιτρανα. Εσυ παρατηρησες κατι λανθασμενα και δε δεχεσαι οτι κανεις λαθος, και ειμαστε ολοι εμεις λαθος ΣΥΝ τους κατασκευαστες.. Μαλλον σε λιγο θα πιστεψεις οτι εισαι ο Θεος.

 

Και κατι ακομη... Ο σεβασμος ειναι αμφιδρομος αγαπητε.

Δεν εδειξες πουθενα σεβασμο, σε κανενα θεμα και καμμια αποψη πλην της δικης σου , δεν ειναι σωστη. Μη μου πεις για υφακι τωρα, εσυ μπηκες να μου στειλεις πμ λεγοντας με 15χρονο , και λιγο παλαιοτερα οτι κανουμε θεματα για ρητορικους λογους και οτι ειμαστε συνεννοημενοι με τα φιλαρακια μου για να σου τη λεμε... Τα μηνυματα σου υπαρχουν. Οποιος μαλιστα διαβαζει αυτο το τελευταιο τωρα , λυνεται στο γελιο ( και στο κλαμα μη σου πω)

 

 

Καποιος να το κλειδωσει , ειναι κριμα εξαιτιας του να μοιραζονται ban..

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεωργιε ,επειδή μου έκανες την τιμή να μου απαντήσεις θα σου απαντήσω :

Μόλις αρχίσω να δίνω αναφορά σε τυχάρπαστους με Πιτερπανικό σύνδρομο ,θα σου πω .

Τωρα τράβα στη γωνία να δεις αν έρχομαι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Όπως ο jax για τους δίσκους .

 

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό και πως θα μπορούσα άλλωστε. Απλός χρήστης με περισσότερες εμπειρίες χρήσης για τους SSD ίσως. Απλά έχω δοκιμάσει και 5 drive παραπάνω από το μέσο χρήστη. Ούτε το αλάθητο εννοείται έχω.

 

Στο θέμα πάντως του defrag είσαι λάθος, άποψή μου πάντα. Ο SSD σε ένα απλό πρόγραμμα defrag φαίνεται κατακερματισμένος και είναι όντως αλλά αυτό δεν κάνει διαφορά στην χρήση του γιατί το access time που χρειάζεται για να γίνει χρήση ενός αρχείου είναι ίδιο σε όλα του τα κελιά. Οπότε το πρόγραμμα που δείχνει τον κατακερματισμό είναι για θέμα συμβατότητας (κίτρινα, κόκκινα ή τυρκουάζ με ροζ βούλες και μπλε ελεφαντάκια κουτάκια). Όταν εσύ διαβάσεις αυτά τα αρχεία για να τα μεταφέρεις (αντιγράψεις) στο απλό HDD σου, διαβάζονται σειριακά. Το θέμα όμως πάλι υπάρχει στην εγγραφή. Η εγγραφή που θα συμβεί στο drive υπάρχει περίπτωση να είναι σειριακή (αν υπάρχει ελεύθερος χώρος), αλλά υπάρχει περίπτωση να μεταφερθεί το αρχείο πάλι κατακερματισμένο, γιατί στο σημείο που θα γίνει η εγγραφή πάνω στο platter μπορεί να υπάρχουν ήδη άλλα δεδομένα.

Εννοείτε αν κάνω λάθος θα παρακαλούσα κάποιος να με διορθώσει.

 

Τέσπα, για μένα η κουβέντα έχει ξεφύγει και τελειώνει εδώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες

...έχουμε ξεφύγει από το θέμα...

Μα δεν υπαρχει θεμα του Γεωργιου να μην εχει ξεφυγει Σπυρο! Ολοι φταιμε , που ενω ρωταει πραγματα για τα οποια εχει γνωση (τη δικη του γνωση προφανως- που αντικρουει Θεους και Δαιμονες) , οταν βλεπει αντιθετη αποψη, γινεται πυρ και μανια και ολοι μας τοτε ειμαστε "γατοι, παπες, τυχαρπαστοι" .

 

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό και πως θα μπορούσα άλλωστε. Απλός χρήστης με περισσότερες εμπειρίες χρήσης για τους SSD ίσως. Απλά έχω δοκιμάσει και 5 drive παραπάνω από το μέσο χρήστη. Ούτε το αλάθητο εννοείται έχω.

 

Στο θέμα πάντως του defrag είσαι λάθος, άποψή μου πάντα. 

2 Λαθη στις παραγραφους σου .

-ΕΠΡΕΠΕ να εισαι ειδικος, αρα δεν εχεις θεση εδω να απαντας (εισαι λοιπον τυχαιος).

-Αν δεν εισαι σιγουρος και ειναι αποψη σου,  εχεις χασει , δε πειθεις το Γεωργιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.