Jump to content



Αγορα καινουριου UPS


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω ενα UPS στο οποιο θελω να συνδεσω 3 υπολογιστές, στο ιδανικοτερο σεναριο, αλλιως και μονο 2 δεν με ενοχλει!
Δεν εχω ιδεα ομως απο UPS οποτε θα ηθελα μια παραπανω γνωμη..
Οι υπολογιστες εχουν τροφοδοτικο των 400 watt , πανω κατω.
Πόσα Watt / VA χρειάζομαι για να στηριξω 2 υπολογιστες και ποσα για 3?
Θα ειναι καλυτερο να παρω ενα UPS για καθε pc, ή ενα και για τους 3 οπως το σκεφτομαι;;
 

Link to comment
Share on other sites

To ότι έχεις 400w τροφοδοτικό δε λέει κάτι, μετράνε διάφορα πράγματα.

Επίσης τα UPS μετριούνται σε VA και όχι Watt, οπότε δε μπορείς άμεσα να βγάλεις συμπεράσματα.

Μπορείς να πας στο site της APC και να δεις τι περίπου χρειάζεσαι:

http://www.apc.com/tools/ups_selector/IE/en/home/device

 

Από εκεί και πέρα, το ένα σε περιορίζει σε διάφορα σημεία, όπως να είναι όλοι οι υπολογιστές κοντά, συνήθως περισσότερο θόρυβο, single-point-of-failure, χωρίς να κερδίζεις κάτι σημαντικό, πέραν του περισσότερου διαθέσιμου χρόνου αν πχ κλείσεις τα δύο μηχανήματα για να κάνεις κάτι σημαντικό στο τρίτο ενώ έχει κοπεί το ρεύμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...φίλε μας, υπάρχουν UPS,

και μετά τα APC ups.

Έχω πλέον κατασταλάξει μόνο σε αυτή τη μάρκα και δεν το έχω μετανιώσει μετά από όλα αυτά τα χρόνια...

Εάν τα "μηχανάκια" / πύργοι είναι κοντά ο ένας στο άλλον, πάρε ένα τροφοδοτικό και για τα 3 μηχανήματα,

ειδικά, εάν δεν δουλεύουν όλα μαζί (συγχρόνως) θα μπορούσες να "κατέβεις" και στα VA.

 

Γράφεις:

 

 

θελω να συνδεσω 3 υπολογιστές

εκτός από τους υπολογιστές θα συνδέσεις οθόνες επάνω στο UPS? Περιφερειακά θα συνδεθούν? Printers? Router? κ.ο.κ.

 

Προσπάθησε να επιλέξεις ένα fanless ups εάν είναι εφικτό... και για πιό οικονομική επιλογή μπορείς να κατέβεις καί στη αξιόλογη μάρκα "Eaton".

Τέλος, δές μήπως τα line interactive θα σου είναι πιό χρήσιμα... στη χρήση

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι γνωσεις μου στα UPS φτανουν μονο μεχρι στο οτι τα APC ειναι σχεδον μονοδρομος..

Οι 3 υπολογιστες ειναι ο ενας διπλα στον αλλον, οποτε δεν με δεσμευει αποσταση..
Φυσικα ειναι μαζι με οθονες, συν ενα ρουτερ..
Κυριως με απασχολουν αυτα.. εκτυπωτες και τα συναφη δε θα συνδεθουν στο UPS...


Στις επιλογες μου εχω βάλει αυτο ως πρωτο:
http://www.e-shop.gr/apc-br1200gi-power-saving-back-ups-pro-1200va-p-PER.664116


Θα με καλυψει?

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν λάβω υπ'όψιν ότι δεν θα κάνεις gaming

και θές απλά να κάνεις ένα "save" και "shut down" είναι οριακά / αρκετό (το UPS που λές)

και για τα 3 PC για να κάνεις τη διαδικασία ("save" και "shut down").

Πάρα πολύ καλή η επιλογή σου.

Έχει function επιλογή που σου δείχνει την κατανάλωση που έχεις σε watt.

Οπότε ανά πάσα σιγμή θα μπορείς να δείς επίσης πόσα watt "καίς" σύνολο με τα 3 PC ή

κάθε ένα ξεχωριστά.

 

Οι δικές μου μ.ο. μετρήσεις με παρεμφερές APC

ήταν

Linksys router 9-12 watt

barebone (home theater) w/ cpu Q6600, gpu 1gb, 1 ssd & 1 HDD 75-80 watt (σε προβολή ταινίας)

tower 145-155 watt (όχι σε gaming mode)

TV 37' 5ετίας 140w

...και λάμπα led 3W από Κίνα μου την έβγαλε στα 2,8 W

Είναι και ψιλοακριβείας το APC στις μετρήσεις... ή κλέβει ο Κινέζος...  :lol:  :D  :p  

 

υ.γ. με λίγα ευρώ παραπάνω αγοράζεις κάτι πιό ισχυρό στην ίδια πάντα ποιότητα:

http://www.e-shop.gr/apc-br1500gi-power-saving-back-ups-pro-1500va-p-PER.664112

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σέυχαριστω για την απαντηση,
το είδα και αυτο που μου προτεινεις..
Αναλογως στο budget, νομιζω θα καταληξω σε ενα απο τα 2 APC..

Μια τελευταια και χαζη ερωτηση..

Πρεπει να αγορασω ξεχωριστα καλωδια για την συνδεση πανω στο UPS, υπαρχουν καποια καλωδια στη συσκευασια?

Link to comment
Share on other sites

Και τα cyberpower είναι πολύ καλά ups. Πρόσφατα αγόρασα και είμαι ευχαριστημένος. Σε 1500 η τιμή του είναι πολύ πιο προσιτή και έχει και πρίζες suko που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να πάρεις εξτρά καλώδια. Η συσκευασία περιέχει 2 καλώδια ρεύματος. Επίσης έχει εσωτερικό ανεμιστήρα και δουλεύει μόνο όταν λειτουργεί με μπαταρία. Είναι αθόρυβο λοιπόν. Έχει βέβαια 2 χρόνια εγγύηση σε σχέση με τα 3 των APC.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αγορασω ξεχωριστα καλωδια για την συνδεση πανω στο UPS, υπαρχουν καποια καλωδια στη συσκευασια?

ΔΕΝ ξέρω πόσα καλώδια έχει μέσα η συσκευασία

Η APC δηλώνει στο site της: "Includes: CD with software, Qty 2 - Detachable 2.0 m IEC power cords, Telephone Cable, USB cable, User Manual"

και για το 1200άρι

 

Ταπεινή μου γνώμη είναι

εφ'όσον οι πύργοι είναι κοντά ο ένας στον άλλο, πάρε ένα πολύμπριζο (ή δύο) και δώσε ρεύμα σε όλα..!

 

Επίσης διάβασε εδώ για μελλοντική αλλαγή μπαταρίας... Δεν χρειάζεται να αγοράσεις την APC. Υπάρχουν πολλές λύσεις, δοκιμασμένες και σε πολύ προσιτές τιμές... Η δική μου APC μπαταρία κράτησε κοντά 4 χρόνια, αλλά την είχα μαζί μου (ανά καιρούς) και στο τροχόσπιτο για led φωτισμό, φόρτιση κινητών, απλά tasks γενικά κ.ο.κ. Την άλλαξα προληπτικά διότι δεν μου κράταγε περισσότερο από 5 λεπτά στο φορτίο μου..! Καινούργια κράταγε πάνω από 10 λεπτά με τα ίδια φορτία.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά, απο reviews και απο το δικό μου που δεν με απογοήτευσε ποτέ. Είναι βέβαια και σχετικά ακριβό. Πήρα όμως και ένα φθηνό σειράς Value για το NAS μου. Αυτό δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα APC ΔΕΝ είναι μονόδρομος. Απλά είναι υπερεκτιμημένα και πανάκριβα αν και τελευταία κάπως χαλάρωσαν τις τιμές. Τα Eaton πάντως είναι μια χαρά και επι της ευκαιρίας παίζει και μια προσφορά τώρα, με 240 παίρνεις την αντίστοιχη πρόταση σε Ellipse Pro 1200VA IEC, δοκιμασμένο και αθόρυβο. http://www.e-shop.gr/eaton-ellipse-pro-1200-iec-p-PER.664328

Αν όμως θές ντε και καλά APC τότε και για να έχεις μεγαλύτερη άνεση αφού θα έχεις 3 PC πάνω μπορείς να πάς στο 1500 VA APC http://www.e-shop.gr/apc-br1500gi-power-saving-back-ups-pro-1500va-p-PER.664112  στα 350 ευρώ αντί για 312 ευρώ του 1200 VA. Επίσης το 1500ρι έχει και 3 χρόνια εγγύηση το οποίο είναι αρκετά σημαντικό, απλά επιβεβαίωσε το πρώτα μην είναι κανένα τυπογραφικό.

Έγινε επεξεργασία από Matia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδες για να μην ανοιγω νεο θεμα ξεθαυω λιγο αυτο. Με τα UPS ειμαι ασχετος αλλα μετα απο 3 καμμενα pc  σε 2 χρονια ηρθε η ωρα να ασχοληθω. Θα στησω νεο pc και σκεφτομαι να βαλω τροφοδοτικο 650 w seasonic http://www.e-shop.gr/psu-seasonic-s12g-650-650w-p-PER.642654. Επισης ζαχαρωνω ενα ups της apc 540w (900VA) http://www.e-shop.gr/apc-back-ups-pro-br900g-gr-900va-schuko-p-PER.664137 .  H απορια μου ειναι . Οταν δουλευουν ολα υπο κανονικες συνθηκες , δεν εχει πεσει το ρευμα , το ups θα δινει και παλι max 540w ??? Με λιγα λογια θα κοβει τα εν δυναμη παραπανω watt που μπορει να ζητουσε το τροφοδοτικο σε games ή οχι; Δεν αναφερομαι οταν κοβεται το ρευμα εκει ξερω οτι υπο ιδανικες συνθηκες σε full load με το run time table της ΑPC εχω κανα 4 λεπτο. Επισης πανω στο ups θα ριξω και 2 22" αρες.

 

 

EDIT: Ειδα και αυτο http://www.e-shop.gr/eaton-ellipse-eco-1200-usb-din-p-PER.664319αλλα δε ξερω σαν εταιρεια τι λεει.

Έγινε επεξεργασία από JdCZT
Link to comment
Share on other sites

H απορια μου ειναι . Οταν δουλευουν ολα υπο κανονικες συνθηκες , δεν εχει πεσει το ρευμα , το ups θα δινει και παλι max 540w ??? Με λιγα λογια θα κοβει τα εν δυναμη παραπανω watt που μπορει να ζητουσε το τροφοδοτικο σε games ή οχι;
 

 

Λογικά, από τα λίγα που ξέρω, δεν θα έπρεπε να σε κόβει γιατί είναι Line interactive

Επίσης αν είσαι με μία gpu δεν πρόκειται να φτάσεις αυτά τα watt.. ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λογικά, από τα λίγα που ξέρω, δεν θα έπρεπε να σε κόβει γιατί είναι Line interactive

Επίσης αν είσαι με μία gpu δεν πρόκειται να φτάσεις αυτά τα watt.. ποτέ.

 

Οποτε πηγαινω αφοβα σε line interactive; Εχει καποιος UPS να μας το επιβεβαιωσει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδες update. Μιλησα με APC Ευρωπης. Τα line interactive UPS ποσο μαλλον αυτο http://www.e-shop.gr/apc-back-ups-pro-br900g-gr-900va-schuko-p-PER.664137 δινουν 540 watt και οταν υπαρχει ταση στην πριζα. Οχι μονο οταν πεσει η πριζα και κανουν kick in οι μπαταριες. Oποτε αν εχουμε τροφοδοτικο πχ 1000watt και χρειαζεται το pc πχ 700 watt δε θα τα παρουμε ποτε. Αυτο που θα παρουμε ειναι 540w και ενα ωραιο overload warning. Και το ξαναναφερω μιλαω οταν εχουμε ταση στην πριζα. Οποτε εχουμε και wattage bottleneck. Αν το εχει καποιος συναντησει ας το επιβεβαιωσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.