Jump to content



Καταμέτρηση !! ASUS P4C800-E DLX .. στο φόρουμ


overvolt

Recommended Posts

Οχι ρε φιλε ,εισε απαραδεκτος , τωρα ποιος θα μου σπαει τα νευρα ;

Σου ευχομε ,να σου κατσει καλα η νεα σου επιλογη.

Βεβαια την γνωμη μου την ξερεις, οτι δηλαδη, δεν προκειτε να δεις τιποτα σημαντικες αλλαγες .

Ακομα και εγω , απο την MSI865 PE , η αλλαγη στην P4C800-E , αλλο απο μερικα ΜHz , επανω απο τα 3200, δεν μου εδωσε τιποτα .

Την κραταω ομως , διοτι η μητρικη ειναι φορτομενη, με τα εχτρα καλουδια (deluxe) .

Ενω η MSI ειναι γυμνη .

Δεν χρειαζετε να πεις τιποτα περισοτερο, ουτε να υπερασπιστης, τη νεα σου επιλογη, παρτην με το καλο, δοκιμασε την , και γραψε ενα νεο θεμα ,με τις εντυπωσεις σου, οταν θα την εχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 204
  • Created
  • Last Reply

Κοιτα...οσες φορες σου εσπασα τα νευτρα, ηταν για το καλο των αλλων(γιατι ελεγες κοτσανες!) ή κ για το δικο σου...τεσπα το ξεχναμε αυτο!

Ναι δεν περιμενα τπτ τρελες αλλαγες αλλα λογω DFI SLI DR την εδωσα...

Ο λογος που την εδωσα ηταν επειδη με τον συγκεκριμενο P4 με αφησε μεχρι 230FSB...κ μετα πηρε τη κατηφορα μεχρι που εμπαινα σταθερα με 215FSB!!

Τι αεροψυξη(SP-94) τι υδροψυξη...μουλαρι αυτο δεν καταλαβαινε τπτ! Νευριασα κ για να μη τα πατησω με το κατσαβιδι κ πανε για RMA, τα αφησα ολα default...

Δλδ κατι δεν πηγαινε καλα...τωρα τι εφταιγε δεν γνωριζω, κ ουτε κ θα μαθω αλλα κατι με "εκοβε" για αυτο πηρα εναν AMD 3500+ και μια MSI 6800GT κ περιμενω την DFI μπας κ αλλαξει κατι...

Ελπιζω η νεα "συνθεση" να πηγαινει καλυτερα...

Αυτα τα λιγα κ θα γραψω τις εντυπωσεις μου μολις ερθει(2-3Μαρτη)

Προς το παρων ειμαι με εναν Compaq Presario 1800(laptop) κ απλα σερφαρω...

Αυτα απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα με το Al overclock θα δουμε ποτε φως ..

Μεχρι format εκανα , και το ριμαδι δεν δουλεψε ..

Division by zero ........

Acces violation at address 00405541 .....

Exception EConvert error at module AOverclk.dll

Και αλλα πολλα ... :help:

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα ρε συ το division by zero εχει προβλημα με την υποδιαστολη...κατι τετοιο..

Θα πρεπει να βαλεις τα νουμερα να διαχωριζονται με τελεια κ οχι με κομμα...

Στο control panel στο Language and regional settings.

Link to comment
Share on other sites

ασε μας ρε Fanis, εδω μιλαμε για σοβαρο προβλημα με το προγραμα και ψαχνουμε για λυση.

Διαβασα οτι το προγραμα δεν γραφτικε να υποστιριζει το P4C800-E αλλα το P4P800-E .

Την λυση θα την δωση η asus ,αλλα το θεμα ειναι ποτε ?

Μεχρι και σημερα δεν βρηκα στο δυκτιο καποιο μαγειρεμα με registry η dll, που να κανει κατι ,για το προβλημα ..

Οι εκδοσεις 2.χχχχ δεν υποστιριζουν καθολου το P4C8xxx , ενω οι εκδοσεις 1.χχχχ μισοδουλευουνε ..

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση να κανω? εχω δυο μνημες twinmos twister 512 στα 500 fsb με το p4 c800 e deluxe. οταν τρεχω στα 200 bus τη cpu (3200 prescott) οι μνημες τρεχουν στα 400. υπαρχει τροπος χωρις να κανω overclocking να δουλεψουν στα 500? με overclocking δουλευει στα 500 οι μνημες και cpu fsb 250 (cpu 4000) αλλα δεν εχω εοιμνη την υδροψυκση ακομα για να δουλεψει σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

εχω το τελευταιο bios 10.19 και μου δινει 1:1 τις μνημες ή υποδιαιρεσεις του cpu fsb. θα περιμενω την υδροψυξη τελος της εβδομαδας. αλλα αν ξερει καποιος κατι για να εχω 250 fsb στισ μνημες ας μου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

ασε μας ρε Fanis, εδω μιλαμε για σοβαρο προβλημα με το προγραμα και ψαχνουμε για λυση.

Διαβασα οτι το προγραμα δεν γραφτικε να υποστιριζει το P4C800-E αλλα το P4P800-E .

Την λυση θα την δωση η asus ,αλλα το θεμα ειναι ποτε ?

Μεχρι και σημερα δεν βρηκα στο δυκτιο καποιο μαγειρεμα με registry η dll, που να κανει κατι ,για το προβλημα ..

Οι εκδοσεις 2.χχχχ δεν υποστιριζουν καθολου το P4C8xxx , ενω οι εκδοσεις 1.χχχχ μισοδουλευουνε ..

Αμα θες να σου κατεβασω κ@ντηλια να μου το πεις...εγω φταιω που θελω να βοηθησω κιολας κ μου λες θα σου δωσει την απαντηση η asus...κ οσες φορες σου εχω πει κατι, δεν το παιρνεις στα σοβαρα...

Λες να μην ξερω ΤΙ σκ@τα λεω???

Ξερεις να μαγειρευεις με τα reg's values κ τα dll's??

Απλα μια αλλαγη στο τροπο που θα σου εμφανιζει τους αριθμους πρεπει να κανεις...

Ψαξε για το post του tristeno...

Αντε κυριε πολυξεριδη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Χθες, στις 09:07]

Σωστά το λέει ο fanis. Το είχα πει πριν από δυο μήνες ότι λύνεται με αυτόν τον τρόπο αλλά μάλλον κάποιοι δεν διαβάζουν τα thread.

Ρε γμτ έφαγα όλο το forum ολα τα ποστς σου αλλά δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεις κάτι...

Plz μπορεπις να δώσεις ένα λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Ρε γμτ έφαγα όλο το forum ολα τα ποστς σου αλλά δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεις κάτι...

Plz μπορεπις να δώσεις ένα λινκ?

Αν θυμαμαι καλα θα πας Control Panel-->Language and Regional Settings κ θα αλλαξεις την "," που χωριζει τους αριθμους με το "." ή το αναποδο δεν θυμαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου λεει div by zero είναι φανερό ότι έχεις αντί για υποδιαστολή κάτι άλλο.

Δοκίμασε αυτό που σου λένε και βάλε στην απεικόνιση των δεκαδικών αριθμών είτε τελεία (.) είτε υποδιαστολή (,). Ένα από τα δυό θα δουλέψει. (αρκέι να είναι συμβατή η μητρική σου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

To είχα κάνει αυτό...αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να βγάζει άλλα λάθη

Κ εμενα μου εβγαζε αλλα λαθη...αλλα το div by zero οφειλεται σε αυτο που σου λεμε εγω κ ο tristeno, τα υπολοιπα λαθη κ εμενα μου τα εβγαζε αλλα οχι παντα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.