Jump to content



Αντικατάσταση 2500K


DiS

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ποιος σημερινός επεξεργαστής έχει αντίστοιχες επιδόσεις με τον 2500Κ σε stock ρυθμίσεις ;

Sorry για τον τίτλο. Μετά το είδα και δεν μπορώ να το διορθώσω.

Έγινε επεξεργασία από DiS
Link to comment
Share on other sites

oχι τον 2550Κ εννοει http://ark.intel.com/products/65647/Intel-Core-i5-2550K-Processor-6M-Cache-up-to-3_80-GHz

 

Στο ερωτημα σου, πες μας για τι χρηση προοριζεται και για ποιο λογο θες να τον αλλαξεις... Αντιστοιχες επιδοσεις με τον 2550Κ , εχει ο ... 2550Κ :p 

 

Εαν εννοεις ο "σημερινος" 2550Κ ποιος ειναι , εξαρταται απο τη χρηση που θες να κανεις  και αν εχεις πραγματικο λογο να αναβαθμισεις!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2500K εννοείς ε?

 

 

oχι τον 2550Κ εννοει http://ark.intel.com/products/65647/Intel-Core-i5-2550K-Processor-6M-Cache-up-to-3_80-GHz

 

Στο ερωτημα σου, πες μας για τι χρηση προοριζεται και για ποιο λογο θες να τον αλλαξεις... Αντιστοιχες επιδοσεις με τον 2550Κ , εχει ο ... 2550Κ :p

 

Εαν εννοεις ο "σημερινος" 2550Κ ποιος ειναι , εξαρταται απο τη χρηση που θες να κανεις  και αν εχεις πραγματικο λογο να αναβαθμισεις!

 

Sorry για το λάθος. Έγραφα από το κινητό και μπερδεύτηκα και δεν μπορούσα μετά να το διορθώσω.

 

Ναι, 2500Κ εννοώ.

 

Ποιος σημερινός βγάζει παρόμοια benchmark με τον 2500Κ χωρίς OC?

 

Θέλω απλώς να φτιάξω έναν καινούριο υπολογιστή με παρόμοιες επιδόσεις επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από DiS
Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου για τον επεξεργαστη. Καταλαβα τον 2550Κ (επειδη ο τιτλος ηταν για 2560 που δεν υπαρχει :p

 

Ο 2500Κ ειναι 4 ετων επεξεργαστης. Οτι καινουριο και να παρεις out of the box , θα εχει καλυτερες επιδοσεις. Δεν εχει νοημα να αλλαξεις υπολογιστη του 2011 με καποιον του 2014-15 και να παρεις παρομοιες επιδοσεις , απλα για να εχεις κατι καινουριο.

 

Το γεγονος οτι σε 4 χρονια η Intel αυξησε τις επιδοσεις περιπου ~20-25% , θα'πρεπε να σε κανει να σκεφτεις, αν αξιζει να κλοκαρεις τον επεξεργαστη σου ή να πας σε καινουριο. Απο τη στιγμη που λες ΧΩΡΙΣ oc , χανεις τη μπαλα..

Στοκ επιδοσεις θα παρεις απο ολους, ομως , ενω εχεις ενα επεξεργαστη που μπορεις να ανεβασεις αρκετα και να παρεις παρομοιες επιδοσεις, επιλεγεις να μπεις σε εξοδα περιττα κατα την γνωμη μου.

 

Γι'αυτο ξαναρωτω. Ποια η χρηση που προοριζεται και πρεπει να αλλαχτει; Γιατι για να παρεις επεξεργαστη πρεπει να παρεις και μητρικη, μη ξεχνας. Εκτος και αν το οικονομικο κομματι δεν αποτελει εμποδιο.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το λάθος. Έγραφα από το κινητό και μπερδεύτηκα και δεν μπορούσα μετά να το διορθώσω.

 

Ναι, 2500Κ εννοώ.

 

Ποιος σημερινός βγάζει παρόμοια benchmark με τον 2500Κ χωρίς OC?

 

Θέλω απλώς να φτιάξω έναν καινούριο υπολογιστή με παρόμοιες επιδόσεις επεξεργαστή.

το σκεπτικο σου και το ερωτημα σου δεν μπορω να το καταλαβω, εαν δεν μας το δωσεις ολοκληρωμενο..! 

 

θες 2ο μηχανημα με παρομοιες επιδοσεις με τον 2500Κ?   αν ναι, για τι χρηση?

θες να αλλαξεις το μηχανημα σου με κατι νεοτερο?

 

δεν καταλαβαινω, γιατι βαζεις τον 2500Κ σαν οροσημο, την στιγμη που ολοι οι νεοτεροι i5 ειναι καλυτεροι απο τον 2500Κ....!!!! 

 

το μονο θετικο που εχει ο συγκεκριμενος, απεναντι στους "βασικους" i5,  ειναι οτι σαν Κ, ειναι ξεκλειδωτος και μπορεις να τον OCαρεις ανετα.  

ενω π.χ αν παρεις τον φθηνοτερο νεοτερο σημερινο i5-6400, θα εισαι καλυτερος σε default ρυθμισεις. ομως αν ανεβασεις τον 2500Κ, μπορεις να κερδισεις απο αυτο..!    

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Σωστά καταλάβατε κάποιοι και sorry που δεν το διατύπωσα από την αρχή.

Πριν 4 χρόνια είχα φτιάξει έναν υπολογιστή με έναν 2500Κ.

Υπερβολική αγορά τότε και λανθασμένη αποδείχτηκε μιας και OC δεν έγινε ποτέ. Ούτε καν θυμάμαι γιατί τον είχα πάρει. Μάλλον ήταν σε κάποια προσφορά και είχα ακούσει καλά σχόλια και θεώρησα ότι με δυνατότητα OC θα αντέξει περισσότερο στο χρόνο.

Τέλος πάντων. Τόσα χρόνια μια χαρά με έχει βγάλει και ακόμα αυτό τον υπολογιστή δε θέλω να τον αναβαθμίσω.

Θέλω να φτιάξω όμως ένα δεύτερο για το γραφείο και ψυχολογικά και μόνο θέλω να έχει τουλάχιστον τις επιδόσεις του παλιού.

Με οποιοδήποτε σημερινό i5 θα είμαι πάνω από τον 2500Κ ; Μήπως με καλύπτει και κάποιος i3 ;

Έγινε επεξεργασία από DiS
Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδηποτε i5 σημερινος εξυπακουεται οτι θα ειναι πανω απο τον 2500Κ που ειναι 4 ετων... Λογικο δεν ειναι;

 

Και παλι δε μας λες την χρηση ομως :p

 

... Για το γραφειο τι δουλειες ακριβως θελεις να κανει; Εχω την αισθηση οτι σε καλυπτει και ενας pentium G3220 .. i3 σε υπερκαλυπτει , και ενας ακομη i5 για γραφειο (πχ 4460) ειναι υπερβολικος... 

Ρωταω χρηση , γιατι , εχει και αλλα μερη ο υπολογιστης να συναρτησεις, ωστε να παρεις καποιες καλυτερες επιδοσεις. Δεν ειναι σκετος ενας επεξεργαστης. 

Πχ ποση ραμ θα βαλεις. Τι συνδεσιμοτητα θες να παρεις απο τη μητρικη. Ενα ποιοτικο τροφοδοτικο (χωρις να χρειαζονται πολλα Watt εννοειται ). Τι form factor (μπορεις να μικρυνεις το budget και αν υπαρχει θεμα χωρου να πας σε mATX η και mini ITX ). 

 

Το συστημα με τον i5 2500K ποιο ειναι; 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με καλύπτει και κάποιος i3

 

Όχι.

 

Οποιοσδήποτε i5 σε καλύπτει. Γενικά ο ι5 4460 είναι το vfm σε non-k επεξεργαστές. Βέβαια μπορείς να περιμένεις λίγο για τους non-k skylake, τώρα το Σεπτέμβρη θα έρθουν, αλλά κρίνοντας από του Κ, θα είναι αρκετά πιο ακριβοί από τους haswell.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία να αναλύω τη χρήση που θα κάνω.

Καταλαβαίνω πως ένας σημερινός i5 θα είναι ιςως υπερβολή για αυτό που θα του ζητάω. Είναι ψυχολογικό όμως. Θέλω να είναι τουλάχιστον στα ίδια με το μηχάνημα που ήδη έχω.

Απλώς ήθελα να μάθω που βρίσκεται από επιδόσεις ο 2500Κ σε σχέση με τους σημερινούς. Να πω την αλήθεια δεν είχα αξιολογήσει σωστά ότι έχουν περάσει ήδη 4 χρονια και είναι πλέον λογικό να τον έχουν ξεπεράσει όλοι.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από DiS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.