Jump to content



Πρόβλημα με θερμοκρασίες.


nikitasd

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Ελπιζω μονο να μην πήρε τίποτα άλλο μαζι του το εκλειπών τροφοδοτικό! Ζωή σε μας!

Ναι εδώ υπάρχει ένα ερωτηματικό!!!

 

ΥΓ: Αν θες πήγαινε και στο Coolermaster G650M για παραπάνω τροφοδοσία. Είναι μικρή η διαφορά στα χρήματα. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς όλα καλά... Μητρική και cpu είναι μια χαρά! Δεν έχουν τίποτα τα τσεκαρα. Έστειλα το τροφοδοτικό για refund και θα χωσω κ αλλά λιγα κ θα τσιμπισω καινουριο + κουτάκι + ssd....! Δεν έχω βρει ακόμα στάνταρ τα πραγματα αλλά ψάχνω!

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/5071227/Raijintek-Agos.html?keyphrase=raijintek+agos

 

https://www.skroutz.gr/s/5129987/Super-Flower-Golden-Green-HX-550W.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4996577/Kingston-HyperX-Fury-120GB.html

 

Mε 15€ παραπανω παιρνεις 650W το ιδιο τροφοδοτικο και εχεις το κεφαλι ησυχο ,οσον αφορα την 270Χ :) 

 

Το κουτακι ειναι μεσαιας κατηγοριας, αλλα εχει καλες κριτικες (δε το εχω δουλεψει) . Ειναι λυση λογω του χαμηλου μπατζετ που εθεσες (αλλιως θα προτεινα αβλεπι της υπογραφης μου) . Αυτα απο εμενα, περιμενε και αλλες προτασεις!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω έχω κάποιες αμφιβολίες να σου πω την αλήθεια για το τροφοδοτικό. Θα προτιμούσα κάποιο "μάρκας"! Δεν είμαι γνώστης όμως οπότε κάθε άποψη είναι δεκτή! Με μια ματια στα κουτιά που πωλούνται μέσα στο budget μου δεν μπορώ να βρω κάτι τόσο ομορφο όσο το armor jr που έχω. Ίσως δοκιμάσω καμια πατέντα να βελτιωσω το airflow του μήπως χαμηλωσω τις θερμοκρασίες μου αλλά με το τροφοδοτικό πανω κ ακριβως απο κάτω το ψυγείο της AIO δε μου φαίνεται κ πολύ εφικτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το armor εξωτερικά, αλλά εσωτερικά δεν κάνει.

 

Συμφωνώ με τον tommy για το κουτί. Ή θα πας σε φθηνή λύση (agos) ή σε πιο ακριβή (Phanteks entoo).

 

Για τροφοδοτικό τα super flower για πολλούς θεωρούνται τα καλύτερα. Άρα είναι και αυτό "μάρκα"  :)  Υπάρχει και πιο ακριβό Super Flower. Επίσης πολύ καλό το Coolermaster

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα από τα 2 τροφοδοτικά + το agos ή το Phanteks και να πάρεις ssd αργότερα (σε 1-2 μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το Armor ειναι ασχημο κουτι, αρα ειναι λιγο υποκειμενικο το θεμα ομορφιας. Κουτι προτεινω με βαση τη χρηστικοτητα κυριως.

 

Κατι πιο κοντα στο αρμορ ειναι αυτο (οπτικα) ας πουμε. Αλλα εκτος απο εκτρωμα (κατ'εμε), σε αυτο το price range CM ΔΕΝ ξαναπροτεινω.  Δε με πειθουν τα καλα σκρουτζοσχόλια. Πολυ περιορισμενοι χωροι. Για να εχεις πραγματικη ανεση και να μη σε νοιαζει τιποτα, παιρνεις ενα enthoo pro , αφου κανεις υπομονη και οικονομιες. Ξεφευγει (120€ ) , αλλα αξιζει (με αυτο το σκεπτικο αλλαξα την παλια μου πατατα). Παιρνεις ενα nzxt s340 αν δε χρειαζεσαι optical drive. Εξισου καλο , ανετο και με τελεια διαχειριση καλωδιων (στα 90€ περιπου ).

 

Τα super flower ειναι μεσα στα Top 3 τροφοδοτικα . Ειναι αυτο που λεει και ο τακαρος ο τσουκαλας " ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ" :p 

Το CM επισης ειναι παρα πολυ καλο. Νομιζω οτι τα 550W υπεραρκουν για ολα , απλα για περισσοτερο αερα ειπα παραπανω οτι 600-650W καλου και ποιοτικου τροφοδοτικου , θα ηταν ισως  προτιμοτερο.

 

Εαν παντως σκοπευεις να χρησιμοποιησεις τον IDE δισκο , θα αποτελεσει μπουκαλι σε συνδιασμο με SSD. Εκτος και αν τον εχεις βαλε-βγαλε μονο για αποθηκη , και τον εμπιστευεσαι (γιατι πρεπει να τον εχεις και μια 10ετια ). Αν μπορεις να κανεις αυτο που λεει ο Γιαννης (phanteks + superflower ή CM τροφοδοτικο ) , θα ειναι ιδανικο. Εφοσον στο επιτρεπει το μπατζετ σου καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω τότε το τροφοδοτικο και να κρατήσω τα υπολοιπα χρήματα να βάλω τον επόμενο μήνα δισκο κ κουτί κ να παραγγςιλω θήκες να κάνω τους ide εξωτερικούς? Θα με βγάλει το armor ενα μήνα απο θέμα θερμοκρασιών?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει θηκη για να κανεις τους IDE εξωτερικους; Και αν υπαρχει , για ποιο λογο να δωσεις λεφτα για κατι τετοιο; 

 

Παρε το τροφοδοτικο αυτο που το βλεπω και διαθεσιμο. Εκτος και αν τα 550W σου ειναι αρκετα, και θες να πας στο V550 που ειναι ποιοτικοτατο (εχει μεσα Seasonic αν δεν απατωμαι).

 

 Και κουτι παρε οτι πιστευεις οτι θα σε καλυψει και οποτε το πιστευεις. Το αρχικο θεμα μας ειναι "προβλημα με τις θερμοκρασιες". Ειναι προφανες οτι το κουτι ειναι ενα απο τα θεματα σου οποτε... Εσυ αποφασιζεις..

 

Βαλε τους δισκους σου και ΟΤΑΝ με το καλο μπορεις να αντικαταστησεις τον IDE , τοτε καντο (με καποιον εξωτερικο αντιστοιχης χωρητικοτητας ) . Το λεω για λογους ασφαλειας περισσοτερο. Σκυλια οι παλιοτεροι δισκοι , δε λεω , αλλα ποσο θα σου κρατησει; Τι υγεια εχει; Τον εμπιστευεσαι για τα αρχεια σου ; (κρισιμα ερωτηματα ).

 

Οποτε μπορεις να παρεις SSD , καντο και αυτο. Ειναι σοβαρη αναβαθμιση και θα δεις αρκετες διαφορες στην αποκριση του συστηματος σου :) 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το πιστωτικό στο eshop θα παραγγειλω απο κει. Οποτε πάω σε τροφοδοτικό και μια ποιοτική πάστα ( mx4 νομιζω τη λένε) να δω μήπως επαιξε κ αυτό το ρολο του και βλέπουμε κ κάνουμε. Θα μεινω με αυτους τους δίσκους προς το παρον για ενα ακόμα μηνα και τον επόμενο θα αντικατασταθούν οι ide με εναν ssd και ίσως εναν ακόμα hdd ( ανάλογα πως θα ανταποκριθεί το κουτι με τον αέρα του psu και την καινούρια παστα )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε και το τροφοδοτικό. Καινούρια πάστα αλλαξα και λίγο τη φορά των ανεμηστηρων... 8 βαθμούς κάτω η cpu σε iddle κατασταση... Και 2-3 η κάρτα γραφικών! Με το νεο κουτί θα πέσουν κ άλλο αλλά προς το παρόν πάμε καλά. Τελικά μεγάλη δουλεια η ΚΑΛΗ πάστα... Ευχαριστώ παρα πολύ ολους σας που μπηκατε στον κόπο και διαβασατε το post και ακόμα περισότερο εσάς που χασατε το χρονο σας και απαντουσατε! Σας ευχαριστώ πολυ! Ελπιζω να μην σας χρειαστω ξανά [emoji14] [emoji14]

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δε χανει το χρονο του απαντωντας (Εκτος και αν ξοδευεις 40 σελ. για να εξηγησεις ενα πραγμα :p χαχα). Με χαρα απαντουμε ολοι , και φυσικα η τελικη αποφαση ειναι δικη σου. 

 

Αντε ωραια! ! Τελικα ποιο κουτακι θα τσιμπησεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκε και το τροφοδοτικό. Καινούρια πάστα αλλαξα και λίγο τη φορά των ανεμηστηρων... 8 βαθμούς κάτω η cpu σε iddle κατασταση... Και 2-3 η κάρτα γραφικών! Με το νεο κουτί θα πέσουν κ άλλο αλλά προς το παρόν πάμε καλά. Τελικά μεγάλη δουλεια η ΚΑΛΗ πάστα... Ευχαριστώ παρα πολύ ολους σας που μπηκατε στον κόπο και διαβασατε το post και ακόμα περισότερο εσάς που χασατε το χρονο σας και απαντουσατε! Σας ευχαριστώ πολυ! Ελπιζω να μην σας χρειαστω ξανά [emoji14] [emoji14]

Και ποιο τροφοδοτικό τσίμπησες?  :)

Link to comment
Share on other sites

Xfx ts 550w. Είναι απο τη seasonic (αντιγραφή δικού της μοντέλου). Τα σηκώνει μια χαρά τα πραγματα νομιζω. Ενα θέμα έχω όμως... Μπαίνω για diablo... Μετα απο λίγο restart... Οι θερμοκρασίες μου είναι κομπλε? Παιζει να μην σηκώνει κάτι? Παιζει να κανει καμια πατάτα ο σκληρός? Δε μπορω να καταλάβω... Έχω πανω fx6350 ,r9 270x , 2x4gb ram , 2 ide 1 sata την aio και 4 fans (3x12 led και 1χ8 χωρίς led)

Link to comment
Share on other sites

550 να καιει λιγο δυσκολο.. Ολα αυτα μαζι... 

 

 Εχω το ιδιο τροφοδοτικο οπως βλεπεις, με 5 fans (3x120 , 1x140 , 1x200 ) , αεροψυξη με 140mm fan, την 770 της palit (229W tdp),cpu i5 4590 (84W tdp) , mobo asrock z97pro4 , 2HDD + 1 SSD  και δεν ειχα ποτέ περιεργο restart. Ειναι ολα οκ με τη μητρικη σου; Εκτος και αν εισαι ατυχος και επεσες σε προβληματικο κομματι... Δοκιμασε ΧΩΡΙΣ τους ide δισκους. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Τι να οω αλήθεια... Τώρα παίζω diablo μια χαρά.. Στο cs δεν είχα θέμα... Wow που δοκιμασία λίγο σε ενα trial που είχα επίσης... Τώρα watch dogs μια χαρά.... Θερμοκρασίες κόμπλε! Θέλει να με τρελάνει η μ@€#%&ία!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.