Jump to content



Πρόβλημα με θερμοκρασίες.


nikitasd

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Αλλαξα χθες την ψυκτρα μου (δε θυμάμαι μάρκα είχε πανω 2 8αρια σε αυτό το στυλ http://www.e-shop.gr/deepcool-iceedge-mini-fs-v20-p-PER.815062 ) με μια http://www.coolermaster.com/cooling/seidon/seidon-120v/ και την asus gtx750ti μου με μια xfx r9 270x dd 4gb. Βλεοω όμως διάφορα στις θερμοκρασιες ... Η κάρτα γραφικών σε iddle κατασταση είναι στους 48-51°c και ο επεξεργαστής στους 41-43... Είμαι δηλαδή συν 5 μπορεί κ παραπανω βαθμούς σε σχέση με πριν. Είναι φυσιολογικό? Η καρτα γραφικών σε τι θερμοκρασία έπρεπε να είναι? Και ο cpu με την υδροψυξη δεν έπρεπε να πεσει αντι να ανέβει?

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή ψύξης    θα επρεπε να σε φέρει χαμηλα απλά δεν είναι κανόνας  ,  

 

εαν πουμε οτι είναι θεμα τοποθέτησης κοιτάς 

 1 έβαλες πολύ πάστα  ή  το ανάποδο  

2.δεν έχει κουμπώσει (βιδώσει στη προκείμενη ) καλά πάνω στο cpu mobo  η ψήκτρα 

 

 

 μετά κοιτάς Απο airflow πως τα πάει το κουτί σου  

 

 

iddle  θερμ. οκ ας πουμε οτι   είναι  , σε στρεσάρισμα πόσο πάνε ?

 

 θεωρητικά μια κάρτα γραφικών μεχρι τους 80 με στρεσαρισμα  δεν εχει θέμα , τώρα δες ανάλογα το cpu  τι θερμοκρασίες δίνει η εταιρία  και κρίνε 

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες!

Έπρεπε να πέσει και μάλιστα αισθητά!

Παίρνοντας σαν δεδομένο ότι η ΑΙΟ δουλεύει κανονικά (ο ανεμιστήρας της δουλεύει σωστά στις στροφές του και δεν αισθάνεσαι κάποια ιδιαίτερη διαφορά* στη θερμοκρασία ανάμεσα είσοδο και έξοδο του radiator ), αυτά που μπορεί να συμβαίνουν είναι:

1. Nα μην καθαρίστηκε καλά το heat spreader της CPU.

2. Nα έβαλες πολύ θερμοαγώγιμη πάστα

3. Να μην έσφιξες σωστά τα bracket στερέωσης του block

{* η διαφορά μπορεί να είναι μερικοί βαθμοί π.χ. 4 με 5 βαθμούς κελσίου στα ζόρια, εξαρτάται από την ροή της αντλίας, όσο υψηλότερη η ροή τόσο μικρότερη η διαφορά}

 

Αν δεν συμβαίνει τίποτε από τα παραπάνω πάμε σε λίγο πιο περίεργα θέματα:

Που στερεώθηκε το radiator και με τι φορά ροής του αέρα;

Η επιφάνεια του heat spreader  είναι τελείως επίπεδη;

 

Και τέλος (αλλά όχι λιγότερο σημαντικό ή πιθανό ( :) ) , μπορεί οι αισθητήρες θερμοκρασίας της νέας μητρικής να έχουν κάποιο offset σε σχέση με τις ενδείξεις των αισθητήρων της παλιάς μητρικής !

 

Για να βγάλεις συμπέρασμα πρέπει να πάρεις θερμοκρασία με άλλο μέσο (θερμόμετρο)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ για μπουκωμενο κουτι το βλεπω , οι θερμοκρασιες μου φαινονται - ο ναι - λογικες

Εβαλες νεα καρτα γραφικων με μεγαλυτερη ισχυ  = πιο πολυ ζεστη 

50αρια σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ καρτα σε idle ειναι απλα τρελο ,και για αυτο θεωρω πως απλα παιρνει η μπαλα και τον επεξεργαστη 

 

Δωσε μια φωτο απο το κουτι σου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κουτί είναι ενα tt armor jr. c977d96d1a05484db84f0cfabf8ad011.jpg . Αλλαξα πάστα ( καθάρισμα καλά και νέα ποσότητα πάστα)... 43.7 average με 18% περιπου load του cpu ( θερμοκρασίες απο hwinfo. Η κάρτα γραφικών εκεί... Σταθερά στους 50...

Link to comment
Share on other sites

έχεις θέμα ,  πρέπει να υπάρχει ενα σημείο που βάζει και  ενα βγάζει για να πoύμε οτι παμε προς την σωστή οδο , επίσης καλό είναι να συμμαζέψεις και τα καλώδια.

 

Αυτο στο πλάι που βρήσκετε ? ειναι προς τα  πισω ?  Αν ναι δοκίμασε να το βάλεις  να  βγάζει απο εκει 

 

για μενα αφου επέλεξες  ψήκτρα  που  θελει θέση ανεμιστήρα  πρέπει να αλλάξεις κουτί  με κάποιο που θα σε αφήσει χώρο και για ανεμιστήρα  .

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Bios temp 54 βαθμοί τώρα... Περίεργο πράγμα... Το cage με τους σκληρούς μετακινήθηκε πανω και πήρε στην εξωτερική πλευρα ενα 12αρι. Λέω να δοκιμασω και ενα κάτω να βγάζει και αυτό αέρα και με την πρωτη ευκαιρία θα αλλάξω κουτί... Υπάρχει κάτι άλλο που μπορω να κάνω να το κρυωσω λίγο? Θα δοκιμασω και σε full load να δω τι θα κάνω και θα ποσταρω ξανά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να αλλάξεις σίγουρα είναι τροφοδοτικό. Αυτά είναι της πλάκας. Πάρε ένα ποιοτικό τροφοδοτικό.

 

Edit: ssd έχεις?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

May the force be with you , με το τροφοδοτικο αυτο :p 

 

Χρειαζεται να μαζεψεις καπως τα καλωδια, αλλα ειναι δυσκολο οταν το τροφοδοτικο ειναι επανω...Εαν εχει χωρο για περασμα απο πισω , καλο θα ηταν. 

 

ps: Βλεπω IDE δισκο εκει;

 

Και οοοταν με το καλο εισαι σε θεση , να παρεις καποιο αλλο κουτι λιγο ευρυχωρο :) Επισης το κουτι σε τι σημειο το βαζεις; Ελπιζω οχι σε κανα γραφειο που ειναι κλειστο απο παντου (τα κλασικα με τη θηκη για υπολογιστη) 

Link to comment
Share on other sites

2 εχω , ζωη να'χουν , στο συστημα του 2004 ομως.

Νομιζω οτι αποτελουν τεραστια μπουκαλα για ενα συστημα πιο συγχρονο! Εχω ενα ανταπτορα IDE to SATA , δε θα μπορουσα να τους φανταστω στον υπολογιστη μου ομως :) 200 και 80 GB αντιστοιχα :p

 

Οσο για το θεμα των θερμοκρασιων , νομιζω οτι o seafalco καλυπτει το ευρυτερο μερος για το τι πρεπει να προσεξει!! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Όχι το pc δεν ειναι σε γραφείο. Δόξα το θεο έχει απλα [emoji14] είναι μέσα στα σχεδια κουτι τροφοδοτικό και σκληρός γτ με τους ide δεν.... Πάντως παιζοντας echo of souls cpu average temp 58°c (max 64 min 50) και gpu avg 60 (max 64 min 53) ... Μου φαίνονται λογικές τιμες σε gaming... Τώρα δε μπορω να καταλάβω γτ στο idle έχει τόσο πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο επεξεργαστης σου; Γενικα θεωρω καπως υψηλες τις θερμοκρασιες αυτες για τετοια ψυξη, αλλα οχι ανησυχητικες. Ισως να υπαρχει και περιορισμος λογω κουτιου. 

Ο Ιde ειναι μονος του; Παιζει με καποιον αλλο δισκο ή SSD ? Ασχετο με το θεμα μας βεβαια αυτο μαλλον..

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 οι ide κ ένας sata. Ο καθένας μόνος του. Ssd δεν υπάρχει ακόμα. Τα κάνω όλα σιγά σιγά μιας και παιζει και το οικονομικό στη μέση!!!! [emoji14]

Fx 6350 έχω με 8gb ram και win 10 pro

Έγινε επεξεργασία από nikitasd
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω με την προσθήκη της ΑΙΟ της οποίας ο ανεμιστήρας έχει υψηλή στατική πίεση , το κουτί σου πιάνει μάλλον έντονα αρνητικές τιμές πίεσης.

Αυτό σημαίνει ότι :

1. Η κάρτα γραφικών υποφέρει καθώς το πρώτο μισό της κομμάτι (αυτό που είναι προς την πλευρά του bracket της) αντιμετωπίζει αρνητική πίεση και συνεπώς ο ανεμιστήρας της πρέπει να αναστρέψει το ρεύμα αέρα που εισρέει στο κουτί από τα ανοίγματα του PCI bracket της κάρτας, από όπου φυσιολογικά θα έπρεπε να διαφεύγει ελεύθερα ο αέρας που ωθεί ο ανεμιστήρας της κάρτας!!!

2. Όντας με αρνητική πίεση το κουτί αντιμετωπίζει πρόβλημα και η ίδια η ΑΙΟ.

 

Συνεπώς θα πρέπει να αυξήσεις τον αέρα που μπαίνει στο κουτί, να έρθει σε κάποια καλύτερη ισορροπία.

Τα παιδιά σου είπαν κάνα δυο ιδέες, δοκίμασε κάποια και θα δεις διαφορά !

 

BTW To  ribon cable του δίσκου είναι όλα τα λεφτά ! :)

Καλή συνέχεια ! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω εγώ τώρα, μήπως έχω βάλει σε λάθος μεριά το 12αρι του ψυγείου? Μήπως πρέπει το ανεμηστηρι να βγει απο την εξωτερική ώστε να βάζει κρύο αέρα στο ψυγείο? Αυτή τη στιγμη βάζουν 2 12αρια απο μπροστα και το 12αρι ( που λογικά μιλώντας πρεπει να το γυρίσω γτ τώρα παει όλο το ζεστό αέρα απο το κουτί πανω στο ψυγειο ) και βγάζει 1 απο το πλάι στο υψος του cpu και εχω και ενα 12αρι που θα το βάλω στον πάτο του κουτιου να βγάζει τον αέρα που βγαίνει απο τους ανεμιστήρες της gpu. Καλύτερη ροή μου φαίνεται αυτό. Αυτό με της πιέσεις δε το κατάλαβα αλλά μάλλον κάπως το διορθωνω απο τη στιγμη που ο ζεστός αέρας ουσιαστικά θα βγαίνει κατευθειαν απο το κουτί.

Έγινε επεξεργασία από nikitasd
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.