Jump to content



Πρόβλημα με θερμοκρασίες.


nikitasd

Recommended Posts

Γενικά έχεις ελαφρώς τσιμπημενες θερμοκρασίες .

Η κάρτα γραφικών σίγουρα συμβάλει αρκετά ,από την σούπερ κρυα 750ti σε amd ,οσο να'ναι θα έχει καλή διαφορά .

Επίσης η κάρτα γραφικών από ότι βλέπω βγάζει το καυτό αερα μέσα στο κουτί.

Μόνη λύση ,το πλαϊνό ανεμιατηρακι να κατέβει κάτω από την κάρτα και να βάζει αερα ,και πιθανόν αύξηση των στροφών του ανεμιστήρα του ψυγείου .

Αν μπορέσεις το ψυγείο να μπει μπροστά και να βάζει αερα ,θα βοηθήσει λίγο ακόμα .Αν παίρνει ένα δεύτερο ανεμιστηρα μπροστά έστω και με πατέντα πιστεύω θα είσαι πολύ κομπλέ.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω εγώ τώρα, μήπως έχω βάλει σε λάθος μεριά το 12αρι του ψυγείου? Μήπως πρέπει το ανεμηστηρι να βγει απο την εξωτερική ώστε να βάζει κρύο αέρα στο ψυγείο? Αυτή τη στιγμη βάζουν 2 12αρια απο μπροστα και το 12αρι ( που λογικά μιλώντας πρεπει να το γυρίσω γτ τώρα παει όλο το ζεστό αέρα απο το κουτί πανω στο ψυγειο ) και βγάζει 1 απο το πλάι στο υψος του cpu και εχω και ενα 12αρι που θα το βάλω στον πάτο του κουτιου να βγάζει τον αέρα που βγαίνει απο τους ανεμιστήρες της gpu. Καλύτερη ροή μου φαίνεται αυτό. Αυτό με της πιέσεις δε το κατάλαβα αλλά μάλλον κάπως το διορθωνω απο τη στιγμη που ο ζεστός αέρας ουσιαστικά θα βγαίνει κατευθειαν απο το κουτί.

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι για να βγεί ο αέρας από το κουτί, από κάπου αλλού θα πρέπει να μπαίνει φρέσκος αέρας να τον αντικαθιστά!

Εν προκειμένω , επιχειρείς βάζοντας στον πάτο ένα ανεμιστήρα εξόδου , να ρουφήξεις τον αέρα της κάρτας που όντας ζεστός έχει την τάση να ανέβει και αυτό κάνει δηλαδή !

Ανεβαίνει και τροφοδοτεί την ΑΙΟ με ζεστό αέρα!

Σκέψου το ως εξής:

Οι ανεμιστήρες σου δεν έχουν την δύναμη να δημιουργήσουν ρεύματα αέρα που θα ακολουθήσουν σταθερά μια πορεία, στην τελική τους πορεία μεγάλο ρόλο θα παίξει και η θερμοκρασία του αέρα

Το γεγονός ότι η κάρτα σου βγάζει ένα μεγάλο μέρος από το ζεστό αέρα της μέσα σε ένα κουτί που δεν έχει τα φόντα για μεγάλο air flow, είναι η γενεσιουργός αιτία!

Xωρίς μοντάρισμα, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις έναν πιο ισχυρό ανεμιστήρα στην πρόσοψη να βάζει αέρα στο κουτί , να στήσεις την ΑΙΟ σε Push-Pull και να δεις πως θα φέρεις σε ισορροπία τις πέσεις.

Πρέπει να έχει κάποιο ισοζύγιο ανάμεσα στα cfm που μπαίνουν και σε αυτά που βγαίνουν!

 

Τώρα για το ζεστό αέρα της κάρτας δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, μόνο με μοντάρισμα (διαφράγματα και πρόσθετους ανεμιστήρες.

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει σχετικά εύκολα, είναι να βάλεις ένα ανεμιστήρα στο πλαϊνό και εσωτερικά στο πλαϊνό να στήσεις ένα "σωλήνα" που θα ρουφάει το ζεστό αέρα της κάρτας και θα τον βγάζει έξω από το κουτί .

Αλλά θέλει λίγο σχέδιο και κάποια στοιχειώδη εργαλεία.

 

Επόμενη λύση : πάλι ανεμιστήρας εξαγωγής στο πλαϊνό και εσωτερικα΄του μια σπειράλ σωλήνα από αυτές που βάζουν στα Α/C  των αυτοκινήτων , της οποίας το ένα άκρο θα το διαμορφώσεις έτσι ώστε να γίνει παραλληλόγραμμο και θα το στερεώσεις στην εσωτερική έξοδο αέρα της κάρτας

Το άλλο άκρο θα στερεωθεί στον ανεμιστήρα.

 

Και όλα αυτά πάντα με την προϋπόθεση ότι θα βάλεις έναν ισχυρό ανεμιστήρα στην πρόσοψη.

 

Έτσι θα πετύχεις κάπως μαι διαμερισματοποίηση των ροών του ζεστού αέρα (αυτό που λείπει δηλαδή ) και θα πέσει η θερμοκρασία του κουτιού και όλων των υπόλοιπων εξαρτημάτων.

 

Ε και άμα μπορέσεις να προσθέσεις και κάποιον ακόμα ανεμιστήρα εμπρός ακόμα καλύτερα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Με το δευτερο ανεμηστηρα στο ψηγειο να βγάζει τον αέρα εξω είμαι παλι στα ίδια... Πφφφφφφ. Απ'οτι κατάλαβα το πακέτο μου το έκοψε η κάρτα γραφικων! Πφφφφ. Υπομονή μάλλον μέχρι να ερθει το κουτί. Εχω πρόβλημα σε αυτές τις θερμοκρασίες? Κάποιοι λένε οτι φτάνει το cpu σε full load 70 °c αλλά δεν μπορώ να βρω κατι απο επίσημη πηγή να δω....

Link to comment
Share on other sites

Με τον δεύτερο ανεμιστήρα σε push-pull πάνω στο radiator έπεσε κι' άλλο η πίεση του κουτιού !

Και φυσικά τα πράματα έγιναν χειρότερα!

 

Χαλάρωσε λοιπόν και μην ταράζεσαι ! :)

Ο δικός μου i7 στο λαπτοπ παίζει πολύ συχνά σε 80 85 90 ++ :hehe:

Για την ώρα δεν έχει πάρει των οματιών του ! :p

 

Όταν έρθει το νέο κουτί (?) τα λέμε ! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω και σε push push τοτε!!!! Δεν είναι οτι ταραζομαι! Απλα την έβαλα για καλό αλλά δε μου βγήκε [emoji14]

LOL ! ! !

 

Το πρόβλημα προϋπήρχε και τώρα που μπήκαν πιο ζόρικοι ανεμιστήρες εξόδου και άλλαξε και η κάρτα γραφικών και μπήκε η "σόμπα" ( :) ) έγινε πιο προφανές !

Όλα γίνονται όμως λίγη υπομονή και σκέψη χρειάζεται ! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή δεν!!! Δε μπορω να βρω τροπο να κάνω τη διάταξη! Αν κ αποτι μου φαίνεται δε θα καλυτερεψουν κ πολύ τα πράγματα μέχρι να αλλάξω κουτί. Οποτε μάλλον θα το αφήσω όπως είναι και θα το γ%@€#&€ω στα παιχνιδια αφού το τσεκαρα και είναι σε Νορμάλ θερμοκρασίες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον. Ξαφνικα λοιπόν εκεί που παίζω diablo ( μόλις είχα αρχίσει ( το είχα τεσταρει χθες και ημουν Νορμάλ απο θερμοκρασίες)) μετα απο 2 λεπτα μου κλείνει το pc.. Η μαγκια είναι οτι τώρα δεν θέλει να ανοίξει. Παταω το κουμπι κ τίποτα... Το usb hub που έχω και ποντίκι - πληκτρολόγιο έχουν λαμπάκια αρα περνούν ρευμα ( νομιζω!) please βοήθεια αλήθεια θα το πετάξω απο το μπαλκόνι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοον. Ξαφνικα λοιπόν εκεί που παίζω diablo ( μόλις είχα αρχίσει ( το είχα τεσταρει χθες και ημουν Νορμάλ απο θερμοκρασίες)) μετα απο 2 λεπτα μου κλείνει το pc.. Η μαγκια είναι οτι τώρα δεν θέλει να ανοίξει. Παταω το κουμπι κ τίποτα... Το usb hub που έχω και ποντίκι - πληκτρολόγιο έχουν λαμπάκια αρα περνούν ρευμα ( νομιζω!) please βοήθεια αλήθεια θα το πετάξω απο το μπαλκόνι!!!!

Μυριζομαι θεμα με το τροφοδοτικο...
Link to comment
Share on other sites

Ουτε το fan του τροφοδοτικου μονο του δε γυρνάει... Ουτε το extra fan που έβαλα τη 2η φορά! Τα λαμπάκια όμως του hub κτλ αναμενα!

Έγινε επεξεργασία από nikitasd
Link to comment
Share on other sites

Αφού ήμουν καλά με το 600αρι αυτό που ηταν της πλάκας λέω να πάω παλι σε 600αρι. Αν μου βγει το budget μπορω να δώσω γύρω στα 60-70€. Υπάρχει κατι καλό σε αυτά τα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα! Modular και τα 2 και βολευει. Θα μου φτάσουν 550 όμως? Είναι ο fx6350 η xfx r9 270x dd 4gb 3 δίσκοι εκ των οποίων οι 2 ide, 1 dvd rom ,η υδροψυξη 2*4 gb ballistix sport και 5-6 ανεμηστηρια!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα! Modular και τα 2 και βολευει. 

Για την ακρίβεια είναι semi-modular. 

 

Θα μου φτάσουν 550 όμως? Είναι ο fx6350 η xfx r9 270x dd 4gb 3 δίσκοι εκ των οποίων οι 2 ide, 1 dvd rom ,η υδροψυξη 2*4 gb ballistix sport και 5-6 ανεμηστηρια!

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.