Jump to content



ερώτηση για τον στρατό


panos 12

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, παρουσιάζομαι θήβα τώρα Σεπτέμβρη και θέλω να ρωτήσω έχω πάρει 4 φανελάκια και 3 ζευγάρια κάλτσες, καλά είναι; επίσης θα πέσουμε πάνω στις εκλογές τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις; κάτι άκουσα ότι θα μας πάνε για μετάθεση δηλαδή θα γίνει η ορκωμοσία στα γρήγορα, και ένα τελευταίο εάν πάω τα εκκαθαριστικά των γονιών μου ότι είναι άνεργοι δικαιουμε κατ εξέρεση μετάθεση στο τόπο μου;  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. φανελακια και καλτσες ισως να χρειαστεις μερικα ακομα (η θα πλενεις τακτικα αυτα που θα χρησιμοποιείς), εγω ειχα μαζι μου 5 φανελες και 8 ζευγαρια καλτσες και με τακτικο πλυσιμο δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

2. λογο εκλογον μαλλον θα κανετε λιγοτερες μερες στο κεντρο, αυτο σημαινει οτι πιθανον δεν θα κανετε παρελαση (αυτο ειναι καλο πιστεψε με) και μαλλον δεν θα σας χωσουνε σε σκοπιες και περιπολιες (και αυτο καλο ειναι).

 

3. κατ εξαιρεση μεταθεση για οικονομικους λογους δεν μπορω να σου απαντήσω 100% αν θες παρε ενα τηλεφωνο στην στρατολογια και ρωτα τι ακριβως παιζει.

 

τωρα εκτος απο αυτα ακου και 1-2 hint & tips

 

1. οταν θα σας πανε για να βγαλετε τις φωτογραφιες για την ταυτοτητα ο φωτογραφος θα σε ρωτήσει αν θες και αναμνηστικη φωτογραφια (τωρα αν θες να βγεις βγες) να ξερεις οτι τις χρεωνουν πανακριβα και δεν αξιζει.

 

2. οταν θα σε ντύσουν με τα στρατιωτικα, οσο και να σου λενε να βιαστείς, καντο με το πασο σου και δοκιμασε ολα τα ρουχα, δεν θες να εχεις πολλα ρουχα για αλλαγη μετα.

 

3. παρε πατους για τα άρβυλα, (και 1 νουμερο μεγαλυτερα αρβυλα δεν κανει κακο, αναλογα με το ποδι βεβαια).

(εγω πηρα 1 νουμερο μεγαλυτερα αρβυλα, και εβαλα 2 πατους).

 

4. αν καπνιζεις κανε κουμαντο στα λεφτα που θα παρεις μαζι σου.

 

5. οι παντοφλες που δινουν ειναι χαλια, οποτε αν δεν θες να παίξεις κορωνα γραμματα για το ποτε θα ξεκολλήσουν παρε ενα ζευγαρι μαζι σου.

(θα τις χρησιμοποιησεις κυριος για οταν πας για μπανιο).

 

6. αν θα παρεις μαζι σου κινητο καλο ειναι να παρεις και ενα πολυμπριζο μαζι γιατι 300 κινητα σε 3 πριζες δεν γινεται πιστεψε με :p

 

και εγω πυροβολικο θηβα παρουσιαστηκα, στο κεντρο θα περασεις πολυ ωραια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα σε ευχαριστω παρα πολυ

 

1) φανελακια εχω 3 παρει ενα ακομα απο λαικη που εχω κι αυτο πρασινο ειναι παραλαγης οποτε 4 και 2 του στρατου 6 καλτσες θα παω με αυτες αν ειναι θα τις πλενω πρπει να παρω και tide και τι αλλο χρειαζομαι για πλυσιμο;

 

2) παντως δεν ξερω τοσο λιγο δηλαδη 9 παρουσιαζομαι σε 8 μερες πρεπει να ερθουμε να ψυφησουμε εκτος και αν κανουν τις εκλογες εκει μεσα γιατι αν ειναι για 3 μερες αδεια δεν συμφερει, μετα δικαιουμε φυλλο πορειας για θυβα; βασικα ποσα φυλλα πορειας δικαιουμε;

 

3) φωτογραφια μπωρο να παρω απο το σπιτι μια αν ειναι μικρη πρεπει να ειναι ασπρομαυρη ή εγχρωμη; για να μην πληρωνω περιτα εξοδα οι γονεις μου ειναι και οι 2 ανεργοι και λεω να παρω μαζει μου το πολυ 140Ε

 

4) σιγουρα θα δωκιμασω τα ρουχα, αλλα τα αρβυλα εχω ακουσει οτι εχουνε φ3 φ4 δεν ξερω τι ειναι αυτο; εγω φοραω νουμερο 42 οποτε θα παρω 43

πατους εχω παρει ανατομικους

5) δεν καπνιζω ποτε δεν μ αρεσε και δεν σκοπευω να το αρχισω στον στρατο :D

6) αυτο πολυ το ακουω δηλαδη αν παρουνε κι αλλοι τα βαζουμε ολοι μαζει σε 2 μπριζες και παει απο πολυμπριζο σε πολυμπριζο; ερε φωτια που θα παρουν οι

μπριζες :p

αυτο με το κεντρο με το εχουνε πει κι αλλοι κυριως για θηβα ειναι τελεια, τα στελεχη ειναι πολυ καλα, μονο εκεινος ο χοντρος με τα αστερακια και τους σταυρους που ειδα στο youtube ειναι λιγο αυστηρως μου φενεται παντως απ οτι ακουσα εχει πολλες γυναικες και καλες :)

Link to comment
Share on other sites

1. εγω επλυνα στο χερι με το σαμπουαν, υπαρχουν και πλυντήρια αλλα για 2 καλτσες 1 φανελα και ενα εσωρουχο σιγα τωρα μην κουβαλας και μαλακτικο :p

 

2. μπορειτε να ψηφισετε και εκει αν σας γραψουν σε ειδικους εκλογικούς καταλόγους, αυτο εξαρτατε απο αυτους.

τωρα αν σας διωξουν με αδεια για να ψηφισετε λογικα θα σας δοσουν φυλλο πορειας χωρις να το "χρεώσουν".

 

3. φωτογραφια για ταυτοτητα θα σας βγαλουν δωρεαν (εγχρωμη), αν βγαλεις ΚΑΙ αναμνηστικη θα στιν χρεώσει,

 

4. για ρουχα θα σας μετρησουν (με μεζουρα) τις διαστασεις και θα τα γραψουν σε ενα χαρτακι σε ρωτανε βεβαια τι νουμε παπουτσι φορας υψος βαρος κτλ

 

5. ουτε εγω καπνιζω και αυτο με εσωσε απο πολλα εξοδα στον στρατο ;)

 

6. yeap απο πολυμπριζο σε πολυμπριζο και δωστου πονο

 

αν εχει υπηρεσια η καμπιτσα θα ξυπνήσεις με άλλον αερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον eleozz σε ότι έχει πει. Ειδικά στα ρούχα και παπούτσια. Δοκίμασέ τα καλά. Μην σου είναι μεγάλα ή μικρά. Είχα πάρει λίγο μικρότερο το τζάκετ. Το φόρεσα μόνο στην μόνάδα και τότε ήταν αργά. Πάρε περισσότερα ζευγάρια κάλτσες σαν αυτά του στρατού. Μπορείς να βρεις σε καταστήματα που που πουλάνε στρατιωτικά.

 

Αν δεν καπνίζεις, μην αρχίσεις το τσιγάρο. Βρες κάτι άλλο να κάνεις, αρκεί να μην το ξεκινήσεις.

 

Τα άλλα που πρέπει να πάρεις μαζί σου είναι η υπομονή και η ηρεμία. Με αυτά τα δύο δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Καλή θητεία!

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Στην μοναδα οκ ναι εχω εναν παλιο, αλλά στο κεντρο γιατι να παρω; ζεστη δεν εχει ακομα; επισης για το κεντρο εχω παρει ενα σεντονι και μαξιλαροθηκη γιατι χρειαζεται και ο υπνοσακος;

Link to comment
Share on other sites

ζωάρα στη θήβα.

Υπνόσακος χρειάζεται. Το βράδυ έχει κρύο. Μάιο το δαγκώναμε

Επίσης, υπολόγιζε ότι το ΚΨΜ στη Θήβα το διαχειρίζεται ιδιωτική εταιρεία, οπότε τα πάντα είναι από λίγο έως πολύ πιο ακριβά απ'ότι σε άλλα στρατόπεδα.

 

Πρίζες στους θαλάμους (τουλάχιστον στην 4η μοίρα) δε λειτουργούν. Ότι έχει το ΚΨΜ, και 2-3 στους κοινόχρηστους χώρους. Οπότε για τις μέρες της Θήβας πάρε κινητό που να κρατάει η μπαταρία αρκετά.

 

Καλό κουράγιο, καλή θητεία, και καλή μετάθεση (έλα χωκ, βαρνάβα, να έχουμε κόσμο :p)

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγα κυκλοφορουσε μια ιωση (θηβα Φλεβαρης 2011). Κολλησα οπως ηταν φυσικο , τα εμβολια δεν ειχαν προλαβει να δρασουν :p:hehe:

5 μερες χυμαριο, 5 αναρρωτηριο , και τις αλλες 5 ξυσιμο. Γενικα δε σου δινει και πολλη ιδεα για το τι θα συναντησεις στην μοναδα που θα πας μετα. Μη τρομαξεις που θα ειστε πολλα ατομα,  σε μοναδα μετα θα ειστε 15-20 ατομα το πολυ. 

Ο eleoz γενικα τα λεει οπως ειναι. Παροτι οπως βλεπω ηταν πολυπριζο :p 

 

Κινητο πηρα αυτο το κλασικο NOKIA  χωρις καμερα. 1 φορα χρειαστηκε να το φορτισω στις 16 ημερες εκει περα :p Αν εχεις κατι τετοιο , θα σε σωσει απο τις φορτισεις. 

 

@deninho, λειτουργει η 4η μοιρα; Οταν πηγα εγω θυμαμαι κατι ερειπια. Δε λειτουργουσε. Ισως να θυμαμαι την 3η μοιρα. Καποια δε λειτουργουσε παντως. ημουν Β' παντως.

 

Καλη θητεια φιλε. Υπομονη ειναι το οπλο, λογικη δε θα περιμενεις εκει. Γενικα αν πας με τα νερα των ανωτερων , ζωαρα θα κανεις (επισης πολυ πιθανο να συναντησεις πολλους μυστηριους τυπαδες , τους αγνοεις και γλιτωνεις :p ). Οπου και αν μετατεθεις, ευχομαι καλη θητεια και υπομονη. 

Link to comment
Share on other sites

Κινητό πάρε οτι πιο απλο και για μπαταρία και για να μην προκαλεί τα τζιμάνια που θα συναντήσεις παντού, καλτσες κλπ παρε περισσοτερες θα σου χρειαστουν γενικοτερα και το να τα πλυνεις μεχρι να στεγνωσουν είναι μια κουβέντα όταν χαλάσει ο καιρός. Τρώγε τα πάντα που σου δίνουν και μην κάνεις το λάθος και ψωνίζεις απο κψμ κάτι άλλο πέρα από καφέ δεν αξίζει, μην ακούς κανέναν. Τα άρβυλα μετά από λίγο καιρό θα είναι προέκταση του ποδιού σου και δεν θα σε χτυπάνε, ρούχα πολιτικά λίγα και καλά. Γενικά πάρτο χαλαρά, τελευταίες πληρωμένες διακοπές ειναι ο στρατός, μην μιζεριάσεις όλοι τα ίδια με εσένα τραβάνε θα συναντήσεις κάθε καρυδιάς καρύδι αλλα και παιδιά που θα τα θυμάσαι μια ζωή. Στο κέντρο όλα είναι υπερβολικά για να μπεις στο κλίμα μετά θα σαι κατα πάσα πιθανότητα πιο χαλαρά οπου κι αν πας. Λεφτά δεν χρειάζεσαι αν δεν παραγγέλνεις σουβλάκια και βλακείες και για ότι πρόβλημα έχεις μην κωλώσεις να το πεις στον λοχαγό σου. Τέλος αν ακούσεις να ζητάνε εθελοντές για κάτι μην μιλήσεις. Ήχος πλάγιος δέυτερος και προπαντώς ξέχνα τον εγωισμό σου για την δική σου ψυχική υγεία, μάλιστα και υπομονή να απολυθείς. Καλή θητεία μάγκα. Στην θήβα ισχύει για τις γυναίκες αλλά σαν φαντάρος δεν θα φας τίποτα να το χαις υποψην μονο μάτι χαχα

Έγινε επεξεργασία από lospsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα και πάλι, πήγα θηβα τελικά όλα καλά όλα μια χαρά περνάμε τέλεια εκεί μέσα, ήρθε όμως η ώρα της ορκωμοσίας τώρα καθόμαστε σπίτια μας, απλά θέλω να ρωτήσω έκανα τα χαρτιά μου για κατά εξαίρεση μετάθεση με δώσανε ένα χαρτάκι ότι εγκρίθηκαν τα χαρτιά έχει και σφραγίδες και τώρα λέει θα πάνε στο ΓΕΣ για έγκριση τώρα που θα πάμε πίσω την τετάρτη εγώ θα είμαι στον τόπο μου θεσσαλονικη; ή θα είμαι σε κανένα νησί; τα χαρτιά ήταν για λόγους ανεργίας και μηδενικό εισόδημα δεν δουλεύει κανένας και είμαι μόνο εγώ ένα παιδί

Link to comment
Share on other sites

ΠρωτΑ θα επιστρέψεις Θήβα και όταν βγουν οι μεταθέσεις θα μάθεις που πηγαίνεις. Η κατ' εξαίρεση συνήθως δίνεται από τη μονάδα και όχι από το κέντρο αλλά ίσως δοθεί και από το κέντρο, δε το γνωρίζω (από το κέντρο φεύγουν για τον τόπο τους TA "βύσματα" συνήθως )

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταθεσεις μας τεταρτη που θα παμε πισω στην θηβα θα ειναι ετοιμες θα της δουμε, αρα μαλον θα παω πρωτα καπου μακρια, θα προτιμουσα εβρο σαν δευτερη επιλογη δεν θελω νησι γιατι δεν εχω ακουσει καλα λογια, και φοβαμαι την θαλασσα

Link to comment
Share on other sites

Κακοτοπιές θα συναντήσεις αλλά η φάση δεν έχει καμιά σχέση με το στρατό που περνούσαν οι πατεράδες μας

κλπα.

 

Ακόμα και στο χειρότερο σημείο , θα βρεις αποκούμπια και να σκέφτεσαι οτι ήδη έχουν περάσει τόσες μέρες

απο μια υποχρέωση που θα βγει.

 

Καλή θητεία και χαμόγελο (όχι όλη την ώρα, προκαλεί  :p  )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.