Jump to content



Αναβάθμιση PC - Προτάσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μετά απο πολλά χρόνια, ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση στο PC της υπογραφής μου με στόχο κατά κυριο λόγο την απροβλημάτιστη χρήση του για gaming. Με budget €800, θα ήθελα μερικές συνθέσεις ως πρόταση, λόγω του οτι έχω χάσει ως ένα βαθμό επαφή με την αγορά του hardware.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά απο πολλά χρόνια, ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση στο PC της υπογραφής μου με στόχο κατά κυριο λόγο την απροβλημάτιστη χρήση του για gaming. Με budget €800, θα ήθελα μερικές συνθέσεις ως πρόταση, λόγω του οτι έχω χάσει ως ένα βαθμό επαφή με την αγορά του hardware.

 

 

Θα το στήσεις μόνος σου το μηχάνημα έ;

 

 

ASUS Z170  €115

i5 - 6600K €283

G.Skill Ripjaws X 16GB DDR3 Non ECC CL10 2133MHz €120

R9 280X 3GB €260

 

Τα μαγαζιά ειναι ενδεικτικά. Δεν υπολόγισα σκληρους, κουτι & τροφοδοτικο

 

edit: θα σου προτεινα και DDR4 ετσι για το ψυχολογικο (διαβαζω οτι δεν υπαρχουν διαφορες ddr3 vs ddr4) αλλα στα 120 δεν υπαρχει η ddr4 εκδοση της mobo που σου προτεινα (στην Ελλαδα). Θα ελεγα μιας και θελεις gaming να δώσεις βάρος στην κάρτα γραφικών.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Θα το στήσω μόνος ναι, και απο τροφοδοτικό είμαι καλυμένος. Θα επιθυμούσα σκληρούς και κουτί (ήδη υπάρχουν αλλά θέλω να αναβαθμίσω/αλλάξω) ωστόσο μπορούν να μπουν σε επόμενη φάση.

Υποθέτω πως η αναβάθμιση μόνο με κάρτα γραφικών δεν έχει νόημα λόγω bottleneck που θα τρώει απο τον επεξεργαστή, εξ ου και το budget, ωστόσο αν μπορεί να μου το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό οτι όντως έτσι είναι, θα το εκτιμούσα. Απο κει και πέρα, αναβαθμίζοντας τον επεξεργαστή πάμε σε μια πρόταση σαν αυτή του φίλου Bonito όσον αφορά τα κομμάτια, και εκεί θέλω να ρωτήσω, ειναι στη παρούσα φάση προτιμότερη η Nvidia ή η Ati όσον αφορά τη κάρτα γραφικών? Η R9 δηλαδή ειναι καλύτερη απο τον ανταγωνισμό ή έχει απλά καλύτερο Value for Money?

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες μπορείς να πας και σε 8GB σε DDR4 με λιγότερα χρήματα, αν αποφασίσεις να πας σε socket 1151. Έτσι θα σου μείνουν κάποια χρήματα για κουτί ή HDD αλλά όχι όλα.

 

Διαφορετικά αν πας σε s1150 έχεις περιθώρια να τα πάρεις και όλα.

 

Καλό είναι να αναφέρεις τι χωρητικότητα θέλεις σε ssd-hdd, κάποιες προδιαγραφές για κουτί αν έχεις δει κάποια και ποια παιχνίδια παίζεις ή έχεις σκοπό να παίξεις.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες ετοιμαζομουν να απαντησω οταν και εκλεισαν οι διακοπτες μου :p

 

- Bottleneck θα εχεις , θα ζοριστει ο επεξεργαστης σου με μια δυνατη καρτα γραφικων. Θα το μετριασεις καπως αν ανεβασεις τον επεξεργαστη. Προσφερεται για 4.0Ghz νομιζω ο Q6600.(δε ξερω σε τι συχνοτητα τον εχεις) Ισως και παραπανω.

Αλλα μπορεις να ξεκινησεις (εφοσον θα κανεις μονος σου το build) απο την γραφικων , και να δεις αν σε παιρνει.. Αν ξεκινησεις απο αυτην και μπορεις να αυξησεις το μπατζετ στη συνεχεια, τοσο το καλυτερο. Αν οχι , παμε παρακατω :)

 

-Προσδιορισε και σε τι ειδους περιπου παιχνιδια θες να εισαι ανετος, και αν ας πουμε εισαι ετοιμος να κανεις παραχωρησεις σε settings για το ομαλοτερο του πραγματος.

 

-Μνημη εννοειται 8GB . Ειναι ευκολα αναβαθμισιμη. Μπορεις να πας και σε 1 module , αν σου φαινονται λιγα τα 8GB και αργοτερα προσθετεις ενα ακομη 8ρι (ιδιο). (και σε 2 να πας , παλι μπορεις να προσθεσεις). Παρακατω παραθετω μνημη στα 2133 MHz , αν παρεις οτιδηποτε μικροτερο μετα, θα παιζουν και οι 2 στο χαμηλοτερο. Παντως δεν εχει ιδιαιτερη σημασια , στις ddr4 απο οτι ακουω, εχει σημασια να ειναι συνδιασμος με 3000+ Mhz μνημες , για να παρεις κατι εξτρα απο επιδοσεις. 

 

-Σε s1150 αν πας , θα κοψεις ενα 80ρι απο επεξεργαστη (non - K ) και θα χωραει κουτι τουλαχιστον. Εχε υποψιν οτι τα βαττ δεν κανουν το τροφοδοτικο (οχι μονον αυτα), και επειδη ισως να το εχεις αρκετο καιρο , θα χρειαστεις καποια στιγμη καινουριο.  (το κουτι σου btw δε το βλεπω στην υπογραφη, ποιο ειναι; )

Επισης εχε στο νου οτι στο s1151 η επιδοσεις ειναι στο +5-7% , δε βλεπω λογο ΣΗΜΕΡΑ να πας εκει. Αν περιμενεις θα εχεις περισσοτερες επιλογες σε μητρικες/επεξεργαστες (αλλα και σε τιμες). 

Παραλληλα θα ηταν ωραιο να ξερουμε αν σε ενδιαφερει και το o/c , καθως αυτο σημαινει οτι θα χρειαστεις ξεκλειδωτο επεξεργαστη. (το cpu cooler σου πρεπει να ειναι οκ ) .

Οποτε σε αυτη την περιπτωση , θα ειναι το πιο καλο να περιμενεις λιγο ακομη για τη νεα πλατφορμα. Ειναι μονοδρομος ο 6600Κ απ'οτι καταλαβαινω , σε αυτη την περιπτωση. (280€ εναντι 250 του 4690Κ ) 

 

-Εαν οι σκληροι δισκοι σου ειναι υγιεις , γιατι να αλλαξεις; Εαν κανεις μπακαπ συχνα, εχεις καναν εξωτερικο να κανει τη βρωμοδουλεια κλπ , τοτε εισαι κομπλε (δλδ ισως καλυτερα να τα διαθεσεις σε καλυτερη καρτα αυτα τα φραγκα). 

Βασει του μπατζετ σου κυριως και της θελησης να αλλαχτει το κουτι (ειναι αρκετα σημαντικο αυτο καθως και το τροφοδοτικο) , και χωρις να ξερω αν θες oc ή οχι, προτεινω τα παρακατω.

 

https://www.skroutz.gr/s/4982160/Intel-Core-i5-4690K-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/5069480/Asrock-Z97-Anniversary.html

https://www.skroutz.gr/s/3394605/G-Skill-Ares-8GB-DDR3-2133MHz-F3-2133C10D-8GAB.html

https://www.skroutz.gr/s/5071227/Raijintek-Agos.html?keyphrase=raijintek+agos

https://www.skroutz.gr/s/7092893/MSI-Radeon-R9-380-4GB-Gaming-R9-380-GAMING-4G.html                              =732€ χωρις μεταφορικα. +ssd samsung 850 evo ειναι 75€ εξτρα περιπου.

                                                   ή

https://www.skroutz.gr/s/7085555/Gigabyte-Radeon-R9-380-4GB-WindForce-2X-GV-R938G1-GAMING-4GD.html  = 720€

 

ή σε περιπτωση που παρεις μετα SSD 

 

https://www.skroutz.gr/s/7073569/Gigabyte-Radeon-R9-390-8GB-WindForce-2X-GV-R939G1-GAMING-8GD.html  = 835 (+35€ πανω απο το μπατζετ σου χωρις μεταφορικα , με δυνατοτερη καρτα - υποψιν χωραει και 970 σε αυτο το μπατζετ, αλλα θεωρω λιγο πιο future proof την 390, αν και δεν μου αρεσει αυτος ο ορος ).

 

ΕΑΝ βαλεις καποιον non-k επεξεργαστη , οπως τον i5-4590 για παραδειγμα , τοτε θα πεσεις σε ολα -40€ περιπου. 

 

Οι προτασεις ολες ειναι για s1150. Για s1151 , προτεινω (ξανα) , υπομονη και αναμονη για λιγο καιρο :)

 

ΥΓ: Αν το κουτακι δεν ειναι απολυτη αναγκη και μπορει να αγοραστει μετα, μπορεις να πας και σε ανωτερο. Εγω ενδεικτικα αναφερω το agos το οποιο ειναι αρκετα καλο για τα λεφτα που κανει. Μονο γι'αυτο το προτεινω, οχι επειδη ειναι κανα "gaming" tower ή εχει χωρους για να παιξεις ποδοσφαιρο :p

 

 

πανω στην ωρα. Μενει να δουμε και ελληνικες τιμες..

 

http://www.thelab.gr/topic/146300-%CE%B7-intel-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC-%CF%84%CF%89%CE%BD-skylake-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84/#entry2192812

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να απαντήσει ο geogeoland, να πώ ότι προσωπικά θα έπαιρνα skylake με ddr4. Ισως η προηγουμενη πλατφορμα εχει ελαφρώς καλυτερο λόγο απόδοσης/τιμής αλλα πιστευω οτι skylake/ddr4  εχουν:

 

1) ελαφρώς καλύτερη απόδοση

2) ελαφρώς καλύτερη κατανάλωση / θερμοκρασία

3) αναβαθμισημότητα ddr4 στο μελλον

4) ψυχολογικό, οτι είναι η "τελευταία τεχνολογία"

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να απαντήσει ο geogeoland, να πώ ότι προσωπικά θα έπαιρνα skylake με ddr4. Ισως η προηγουμενη πλατφορμα εχει ελαφρώς καλυτερο λόγο απόδοσης/τιμής αλλα πιστευω οτι skylake/ddr4  εχουν:

 

1) ελαφρώς καλύτερη απόδοση

2) ελαφρώς καλύτερη κατανάλωση / θερμοκρασία

3) αναβαθμισημότητα ddr4 στο μελλον

4) ψυχολογικό, οτι είναι η "τελευταία τεχνολογία"

Δεν διαφωνώ και εγώ αυτό θα έκανα, αλλά υπάρχει και η τιμή στη μέση. Ειδικά όταν θέλεις να πάρεις ένα πλήρες σύστημα, εκεί αρχίζει και ζορίζει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ και εγώ αυτό θα έκανα, αλλά υπάρχει και η τιμή στη μέση. Ειδικά όταν θέλεις να πάρεις ένα πλήρες σύστημα, εκεί αρχίζει και ζορίζει η ιστορία.

 

μιλαμε για πολύ μικρές διαφορές τιμής νομίζω, οσο και η αποδοση. Νομιζω οτι και να επιλεξει θα ειναι καλό. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι μικρές. Αν πάρει έναν 4460 και τις φθηνότερες DDR3 (8GB)  τότε μιλάμε για ένα 100άστάρικο κάτω.

που αν έχει αυστηρό μπάτζετ τα βάζει στην 390 αντί της 280Χ, δεν είναι κακή λύση.  

 

με στόχο κατά κυριο λόγο την απροβλημάτιστη χρήση του για gaming

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την εξαιρετική συζήτηση, ειναι φοβερά βοηθητική.

Ώρα για απαντήσεις απο μέρους μου λοιπόν:

Αρχικά, για το κουτί που με ρωτήσατε: Αυτή τη στιγμή έχω το Silverstone TJ05S. Έχει καλό airflow και άφθονο χώρο, ωστόσο ειναι άβολο και για μια σειρά απο δευτερεύοντες λόγους θέλω να το αλλάξω, δεν "επείγει" ωστόσο. Κάλλιστα μπορώ να κάνω μια σύνθεση για το εσωτερικό του τώρα, και οταν προκύψουν ακόμα €100 να τα ρίξω σ ένα καλό κουτί.

Σχετικά με το τροφοδοτικό: Εκει δεν υπάρχει λόγος για καμια παρέμβαση, μιας και ακόμα και να χαλάσει αυτό που έχω τώρα (το οποίο βέβαια δουλεύει πολύ κάτω απο το μέγιστο φορτίο του και πάνω σε UPS που του δίνει "καθαρό" ρεύμα χωρίς επιβαρύνσεις απο αυξομειώσεις τάσεως), υπάρχει στη νουλάπα μου ενα σχεδόν αχρησιμοποίητο tagan 800w gold, οπότε είμαι καλυμμένος.

Συνοψίζοντας, νομίζω οτι μέχρι στιγμής έχουν κλειδώσει:

κάποια έκδοση της R9, ίσως η 390 = €346
κατά δική μου προτίμηση, 16gb ram, μάλλον DDR3 = €116
και Samsung 850 EVO = €121

Σύνολο €583 μέχρι στιγμής.

Μένει mobo, επεξεργαστής και ίσως ψύκτρα για τον τελευταίο.

Ερωτήσεις: Υπάρχει mobo με skylake chipset που να δέχεται DDR3? Υπάχει σημαντικός λόγος να μεταβώ στη καινούργια τεχνολογία, ή ειμαι καλυμμένος με την broadwell αρχιτεκτονική? Γενικά, το OC δεν με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως, αντίθετα με ενδιαφέρει η ησυχία και η απροβλημάτιστη λειτουργία του συστήματος μου για το μεγαλύτερο δυνατό χρονικό διάστημα. Με αυτά τα δεδομένα, και το gaming κατα νου, που θα ήταν καλό να κινηθώ?

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το μπατζετ ειναι στενο για τα υπολοιπα , να βρουμε τι θα κοψεις..  Κατ'εμε, εφοσον το μηχανημα εχει gaming οριζοντες, 120GB ssd ειναι αρκετος για τα βασικα προγραμματα/λειτουργικο, μια χαρα θα τρεχεις απο τους HDD τα παιχνιδια σου. Εαν ηταν να παιζεις απο τον SSD δε σου φτανει ουτε ο 240ρης, γιατι οσο να'ναι , λιγο αερα τον θελει.. Τον 120ρη τον εχω απο περυσι και δεν εχει γεμισει πανω απο το 55% ποτέ. 

 

8GB ram ειναι ΥΠΕΡ αρκετα για ΤΩΡΑ, και ειναι ευκολα αναβαθμισιμα. Βρισκεις ενα (ή 2 )ιδιο/α dimm και προσθετεις. Οποτε μπορεις να κοψεις απο δω (ενα 60ρι απο δω και ενα 45ρι απο τον ssd ) , και να τα ριξεις σε καποιο cpu/mobo. Εαν πας σε 1151, θες αυξηση του μπατζετ (νομιζω η μητρικη που παρεθεσε ο bonito ειναι για ddr3 ). 

Εαν πας στο combo που παρεθεσα παραπανω , παλι εισαι οριακα. Εαν δεν εχεις OC στο μυαλο , πας στο combo 4590/z97 anniversary και εισαι εντος μπατζετ. Για ψυκτρα εχεις λογο να αλλαξεις; Νομιζω η Scythe με ενα mounting kit (αν δε το εχει ηδη) , θα κουμπωσει σε οποιοδηποτε socket. 

 

Ξερω , δυσκολη αποφαση. Για την ιστορια , θα σου πω οτι και εγω δεν ηθελα oc , γιατι δεν ειχα στο νου να παρω aftermarket ψυκτρα. Πηγα στον 4590 (οταν και δεν ειχα ομως αλλες επιλογες για αλλη πλατφορμα μπροστα μου - οι broadwell -φουσκες- αργουσαν , και για skylake ηθελε πολυ καιρο). Και τωρα μετανιωνω που δε μαζευα ενα 40ρι παραπανω να παω στον 4690Κ. 

 

Οπως και να'χει , δικη σου η αποφαση. Αν μπορεις να περιμενεις και λιγακι , πας σε Skylake σιγουρα πιο ανετα , βαζεις και ενα κουτακι λιγο πιο καλο (οπως πχ το enthoo pro στην υπογραφη μου που αξιζει καθε € ) , και εισαι αρχοντας. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.