Jump to content



Windows 10 Ram Problem


Recommended Posts

Γεια σας ! Εχω κανει την αναβαθμιση απο win8.1 εδω και περιπου μια εβδομαδα  και ενω ολα κυλησαν ομαλα κατα τη διαρκεια της αναβαθμισης τις τελευταιες 4 μερες παρατηρησα οτι το λειτουργικο μου τρωει υπερδιπλασια Μνημη RAM απο οτι τα 8.1.. το εψαξα λιγο και ειδα οτι κι αλλοι χρηστες σε ξενες σελιδες αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα με εμενα ..Μηπως καποιος εχει το ιδιο θεμα με εμενα και αν ναι εχει να προτινει καποια λυση ?.. Απ οτι ειδα δεν εχει δημοσιευτει κατι παρομοιο γι αυτο και ρωταω.. Ευχαριστω εκ των προτερων post-64283-0-58474400-1441238708_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από Marinos23
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! Εχω κανει την αναβαθμιση απο win8.1 εδω και περιπου μια εβδομαδα  και ενω ολα κυλησαν ομαλα κατα τη διαρκεια της αναβαθμισης τις τελευταιες 4 μερες παρατηρησα οτι το λειτουργικο μου τρωει υπεριπλασια Μνημη RAM απο οτι τα 8.1.. το εψαξα λιγο και ειδα οτι κι αλλοι χρηστες σε ξενες σελιδες αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα με εμενα ..Μηπως καποιος εχει το ιδιο θεμα με εμενα και αν ναι εχει να προτινει καποια λυση ?.. Απ οτι ειδα δεν εχει δημοσιευτει κατι παρομοιο γι αυτο και ρωταω.. Ευχαριστω εκ των προτερων 

Εμενα οταν τρωει πολυ ραμ το system ειναι καποιο αλλο προγραμμα απο πισω,δοκιμασε να κλεισεις τα προγραμματα που εχεις ανοιχτα 1-1 και θα δεις λογικα οτι θα πεσει,τρεχω τα 10 σε tablet με 2 giga ram και δεν κολανε καθολου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην καρτελα "Λεπτομερειες" δειξε μας τι ακριβως τρεχει. Ειναι πολυ πιθανο να ειναι κανας defender που δουλευει απο πισω καθε φορα που ξεκινας το συστημα.

 

Μετα απο καποια ωρα σταματαει ή μονιμα τρωει αυτη τη μνημη ; Σε κατασταση idle ειναι αυτο; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

3 πράγματα το προκαλούν αυτό.

 

1. by design: http://bgr.com/2015/08/20/windows-10-system-process-ram/

2. Προβληματικοί drivers κάρτας δικτύου. Έχουν memory leak και γεμίζει συνέχεια. Δοκίμασε να κάνεις disable την κάρτα να δεις αν συμβαίνει το ίδιο

3. Το Prefetch. Αν το λειτουργικό το έχεις σε SSD, καλό θα είναι να το κλείσεις έτσι κι αλλιώς. http://www.technipages.com/windows-enable-disable-superfetch

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην καρτελα "Λεπτομερειες" δειξε μας τι ακριβως τρεχει. Ειναι πολυ πιθανο να ειναι κανας defender που δουλευει απο πισω καθε φορα που ξεκινας το συστημα.

 

Μετα απο καποια ωρα σταματαει ή μονιμα τρωει αυτη τη μνημη ; Σε κατασταση idle ειναι αυτο; 

απο οτι ειχα δει δεν ευθυνοταν καποιος defender...ανοιγα και ξανανοιγα τις λεπτομερειες να δω τι γινεται και αν ευθυνεται το Avast που ειχα εγκατεστημενο αλλα τζιφος.. οχι δε σταματουσε καποια στιγμη ..ισα ισα κιολας που τη δευτερα ξεκινουσε το συστημα με 35% Ram χωρις να εχω ουτε εφαρμογη ανοιχτη οταν το φυσιολογικο του ειναι 20%...Χθες λοιπον που εκανα και τη δημοσιευση αρχισε το συστημα με 45% ... το πιο περιεργο μου φαινεται οτι ακομη κι αν τρωει τοσο το συστημα στη πραγματικοτητα οτι στο αθροισμα με αλλες εφαρμογες δεν γινεται να δεσμευουν 5 GB..

Link to comment
Share on other sites

Εξετασε και τα οσα λεει ο Wizard πιο πανω... Εμενα ας πουμε το μονο θεμα δημιουργουταν απο το defender, οταν καταφερα και το σουταρα, τοτε ημουν κομπλε. 

 

γυρω στα 100-130ΜΒ το πολυ πρεπει να τρωει το system. 

Link to comment
Share on other sites

3 πράγματα το προκαλούν αυτό.

 

1. by design: http://bgr.com/2015/08/20/windows-10-system-process-ram/

2. Προβληματικοί drivers κάρτας δικτύου. Έχουν memory leak και γεμίζει συνέχεια. Δοκίμασε να κάνεις disable την κάρτα να δεις αν συμβαίνει το ίδιο

3. Το Prefetch. Αν το λειτουργικό το έχεις σε SSD, καλό θα είναι να το κλείσεις έτσι κι αλλιώς. http://www.technipages.com/windows-enable-disable-superfetch

1. δηλαδη ως μονη λυση ο αρθρογραφος προτεινει να βαλω κι αλλη ραμ..? Παντως η εικονα του αρθρου νομιζω αντιπροσωπευει ακριβως το προβλημα μου..

3.ναι το λειτουργικο σε SSD το εχω αλλα πλεον δοκιμασα τη λυση της αποκαταστασης.. εχασα ολα τα προγραμματα μου αλλα φαινεται προς το παρον να λυθηκε το προβλημα αλλα αν αλλαξει κατι τις επομενες μερες τοτε μαλλον κατι παει στραβα και θα δοκιμασω τη τριτη επιλογη που μου εδωσες.. Ευχαριστω για τη βοηθεια

Εξετασε και τα οσα λεει ο Wizard πιο πανω... Εμενα ας πουμε το μονο θεμα δημιουργουταν απο το defender, οταν καταφερα και το σουταρα, τοτε ημουν κομπλε. 

 

γυρω στα 100-130ΜΒ το πολυ πρεπει να τρωει το system. 

ναι θεωρητικα τοσο θα επρεπε να φταιει απλα ειχε φτασει σε σημειο να τρωα 1,5 gb το συστημα...μετα την αποκατασταση αλλα και με διαφορερικο defender η κατασταση ειναι καπως ετσι.. 

post-64283-0-57246400-1441286774_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

1. δηλαδη ως μονη λυση ο αρθρογραφος προτεινει να βαλω κι αλλη ραμ..? Παντως η εικονα του αρθρου νομιζω αντιπροσωπευει ακριβως το προβλημα μου..

3.ναι το λειτουργικο σε SSD το εχω αλλα πλεον δοκιμασα τη λυση της αποκαταστασης.. εχασα ολα τα προγραμματα μου αλλα φαινεται προς το παρον να λυθηκε το προβλημα αλλα αν αλλαξει κατι τις επομενες μερες τοτε μαλλον κατι παει στραβα και θα δοκιμασω τη τριτη επιλογη που μου εδωσες.. Ευχαριστω για τη βοηθεια

ναι θεωρητικα τοσο θα επρεπε να φταιει απλα ειχε φτασει σε σημειο να τρωα 1,5 gb το συστημα...μετα την αποκατασταση αλλα και με διαφορερικο defender η κατασταση ειναι καπως ετσι.. 

1. Βασικά λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι τη διαχειρίζεται σωστά ακόμα κι αν είναι λίγη. Αν έχεις 4 ή παραπάνω, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι κι άλλη, εκτός αν σηκώνεις απαιτητικές εφαρμογές (video editing, VMs, κλπ)

3. Δεν κατάλαβα τι έκανες... Το Prefetch/Smartfetch έπρεπε να απενεργοποιήσεις. Που κολλάει η "αποκατάσταση" ;

Link to comment
Share on other sites

1. Βασικά λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι τη διαχειρίζεται σωστά ακόμα κι αν είναι λίγη. Αν έχεις 4 ή παραπάνω, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι κι άλλη, εκτός αν σηκώνεις απαιτητικές εφαρμογές (video editing, VMs, κλπ)

3. Δεν κατάλαβα τι έκανες... Το Prefetch/Smartfetch έπρεπε να απενεργοποιήσεις. Που κολλάει η "αποκατάσταση" ;

1.εχω 8 και εγω πιστευα οτι θα ειναι αρκετη απλα ειχα μονο το chrome ανοιχτο και ηταν 60%.. συνηθως τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι το Autocad,Matlab κλπ τα οποια γνωριζω οτι τρωνε αρκετε μνημη..

3. πηγα στην αποκατασταση του υπολογιστη απο τις ρυθμισεις το windows στο Ενημερωση και Ασφαλεια...και στην ουσια σαν μου επανεγκατεστησε ολα τα win10 απο την αρχη.. σβηνοντας φυσικα τις εφαρμογες μου ..προς το παρον ολα ειναι φυσιολογικα αλλα δεν ξερω αν αλλαξει κατι στο μελλον ...επισυναψα μια σχετικη εικονα που δειχνει τη κατασταση πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.