Jump to content



ανανεώνοντας το PC κάθε χρόνο πουλώντας το προηγούμενο


Recommended Posts

To PC της υπογραφής μου αγοράστηκε τον Απρίλιο του 2008 και έκτοτε, έχει αλλαχθεί ο δίσκος των δεδομένων (μεταχειρισμένος), έχει προστεθεί SSD (καινούργιος) και έχει αυξηθεί η RAM από τα 2 στα 6 GB (μεταχειρισμένη). Πριν λίγο καιρό αντικαταστάθηκε και ο επεξεργαστής με έναν Xeon των 30 ευρώ. Όσο αντέχει δεν το αλλάζω, καθ'ότι χρησιμοποιείται για office, 2D cad αρχείων κάτω του 1MB και internet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα αν δεν ηταν το gaming στη μεση, δε θα υπηρχε περιπτωση να αλλαξω ουτε των C2Q που ειχα το 2008 (τοτε πηγα σε 2ο setup με τον ι5-750 , και στην πορεια καπου στο 2012 πουλησα τον C2Q και εμεινα με τον 750). Μια ραμ και ενα SSD θα του εριχνα πανω και τελος. 

Η πλατφορμα 775/771 , αθανατη παντως! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχει καταλάβει το παιδί, είναι οτι γράφει σε ένα φόρουμ που κατα κόρον απαρτίζεται απο enthusiasts. Και ειναι λογικό, να βλέπεις άτομα που ευτυχώς ακομη έχουν την οικονομική δυνατότητα να αλλάζουν hardware ανα τακτά χρονικά διαστήματα, κυνηγώντας τα frames και όπως έιναι λογικό, να πουλάνε τα "παλιά" τους κομμάτια σε πολύ συμφέρουσα τιμή για εμάς :)

 

Προσωπικά, σε ότι έχω πάρει απο εδώ, μια χαρά μου βγήκαν, και η συμπεριφορά των παιδιών ήταν άψογη.

 

Τέλος, λόγω κρίσης, είμαι ακόμη με q8300. Αν εξαιρέσεις το gaming, στα υπόλοιπα μια χαρά ανταποκρίνεται, με κάποιες παραχωρήσεις προφανώς. 

Έγινε επεξεργασία από Constandinos
Link to comment
Share on other sites

από Core i7 920 το φθινόπωρο του 2009 (πιο πριν ήμουν με Core2 E6600)  , πήγα στο σύστημα της υπογραφής κάπου τα Χριστούγεννα του 2012 αφού πούλησα σε καλή τιμή τα παλιά , και πάλι όχι μόνο για την επεξεργαστική ισχύ αλλά κυρίως για τα καλούδια της εποχής USB3.0 , SATA6 αλλά και χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Τον βασικό κορμό δεν πρόκειται να τον αλλάξω στα προσεχής 2-3 χρόνια σίγουρα.  η GPU ίσως χρειαστεί αλλαγή όταν δε θα την πολυπαλεύει στα 1440p.

 

Με τόση μικρή διαφορά στις επιδόσεις κάθε χρόνο κι εγώ πιστεύω ότι δεν αξίζει να μπαίνεις σε τέτοια μανούρα για την αλλαγή... εκτός αν έχεις το 'μικρόβιο' βεβαία :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω ότι αν θέλεις να έχεις ένα high end μηχάνημα και δεν εννοώ απαραίτητα ΤΟ κορυφαίο, αλλά ένα πολύ καλό, τότε είναι καλύτερα να αναβαθμίζεις τακτικά και να το κρατάς σε αυτό το επίπεδο.

Αν όμως, κοιτάς στην κατηγορία mid rande, ή low end, τότε καλύτερα να το κρατάς όσο αντέχει, το "πετάς/χαρίζεις εδώ και κάνεις κάποιον ευτυχισμένο/πουλάς πολύ φθηνά" και παίρνεις άλλο.

 

Γιατί το λέω αυτό...;

 

Ας υποθέσουμε ότι θέλεις μια κάρτα γραφικών high end.

Παίρνεις μια κάρτα που κάνει 400-600€

Ένα χρόνο μετά, βγαίνει το καινούριο μοντέλο, περίπου στα ίδια χρήματα.

Πουλάς τη δικιά σου εύκολα με ένα χρόνο εγγύηση ακόμα, κάπου 300-450€, ανάλογα ποιά πήρες και δίνεις άλλα 100-150€ να πάρεις πάλι το κορυφαίο μοντέλο.

 

Αν όμως παίζεις στη μεσαία κατηγορία, θα δώσεις 250€ για κάρτα και ένα χρόνο μετά θα τη δώσεις 150-180€. 200€ πολύ δύσκολα, αφού είναι λίγοι εκείνοι που για 50€ δε θα πάνε να πάρουν καινούρια.

 

Για low end, ακόμα χειρότερα, γιατί θα την πάρεις 80-120€ και θα πρέπει να τη δώσεις 50€

 

Έτσι, δίνεις 70-150€ για αναβάθμιση της κάρτας κάθε χρόνο, αλλά με τα 70€ είσαι στη χαμηλή κατηγορία, ενώ με τα 150€ είσαι στην κορυφαία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.