Jump to content



ανανεώνοντας το PC κάθε χρόνο πουλώντας το προηγούμενο


Recommended Posts

Να κάνει κάποιος αναβάθμιση κάθε χρόνο σημαίνει ότι παρακολουθεί τις εξελίξεις, έχει γνώση ότι παίρνει ελάχιστη παραπάνω απόδοση όπως και νέα futures καθώς και κάποιες πιθανές βελτιώσεις στο overclock κομμάτι. Αυτός ο τύπος που το κάνει λοιπόν όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω ζυγίζει και πουλάει τη σωστή στιγμή, το αν θα του βγει είναι άλλο θέμα.

Το να αγοράσει κάποιος cpu gpu που είναι clocked είναι μια αστεία κουβέντα όπως μας έχει συνηθίσει ο Γεώργιος οπότε και τον προσπερνω.

Γεωργιε μελέτησε τη διαφορά της μνήμης της fury σε σχέση με τις άλλες κάρτες και αφού κατανοησεις κάνε edit στο post σου.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ κάθετα . είναι 800/100 πιο γρήγορη απο την gddr5 . το black ops iii Που δοκίμασα στο πι σι μου σε 2560 με textures max και antializing 2x και όλα τα άλλα λοου χτύπησε 6240 Vram . ήθελα να ήξερα η fury τι θα έκανε με 6240 μνήμη απαίτηση . εαν την έγραφε στη ραμ απλά κρίμα . να μην πω αυτο που λέει ο γεωργίου . έχω κουραστεί μικρέ. έχω όλες τις κάρτες από την χ850 της τοτε ατι . και κυνηγούσα το τέλειο . πάω στοίχημα ότι στην πράξη αυτό το 4096 εύρος μνήμης δεν θα έχει ούτε 30/100 διαφορά στην πράξη στη μνήμη . στο πως φορτώνει τα textures . μόνο και μόνο ότι βγάλανε fury έπρεπε να την βγάλουν με 8 γίγα και να κάνει γύρω στα 600 ευρώ . εδώ παιδιά πνίγονται (εγώ τους λέω λαθρομετανάστες βέβαια ) και εσύ μου λες για κάρτες των 900 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

πέρα από τα γατάκια τύπου βερτσεν γομαρ κτλ και τίποτα αναρχοαυτόνομους που σπάνε περιουσίες παςτζον κτλ εγώ μιλάω με επιχειρήματα συγκεκρίμένα για τις κάρτες γραφικών και την αναβάθμιση . που ρώτησε . απλά πετάγονται οι γνωστοί γάτοι του δελαμπ που τα τελευταία 4 χρόνια έχουν γίνει πολλοί . εκτός απο τον αστρολάβο .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

πέρα από τα γατάκια τύπου βερτσεν γομαρ κτλ και τίποτα αναρχοαυτόνομους που σπάνε περιουσίες παςτζον κτλ εγώ μιλάω με επιχειρήματα συγκεκρίμένα για τις κάρτες γραφικών και την αναβάθμιση . που ρώτησε . απλά πετάγονται οι γνωστοί γάτοι του δελαμπ που τα τελευταία 4 χρόνια έχουν γίνει πολλοί . εκτός απο τον αστολάβο .

 

post-64777-0-87386500-1441762945.jpg

 

πέρα από τα γατάκια τύπου βερτσεν γομαρ κτλ και τίποτα αναρχοαυτόνομους που σπάνε περιουσίες παςτζον κτλ εγώ μιλάω με επιχειρήματα συγκεκρίμένα για τις κάρτες γραφικών και την αναβάθμιση . που ρώτησε . απλά πετάγονται οι γνωστοί γάτοι του δελαμπ που τα τελευταία 4 χρόνια έχουν γίνει πολλοί . εκτός απο τον αστολάβο .

 

 

post-64777-0-99056400-1441763770_thumb.j

 

πέρα από τα γατάκια τύπου βερτσεν γομαρ κτλ και τίποτα αναρχοαυτόνομους που σπάνε περιουσίες παςτζον κτλ εγώ μιλάω με επιχειρήματα συγκεκρίμένα για τις κάρτες γραφικών και την αναβάθμιση . που ρώτησε . απλά πετάγονται οι γνωστοί γάτοι του δελαμπ που τα τελευταία 4 χρόνια έχουν γίνει πολλοί . εκτός απο τον αστολάβο .

 

 

post-64777-0-34531200-1441763986_thumb.j

:sarcastic:

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να ήσουν ο αναρχοαυτόνομος της μεσαίας φωτογραφίας . εαν ήμουν νονος της νύχτας και μαθαινα ποιος είσαι θα σου έκαιγα το σπίτι εαν μαθαινα ότι έκανες επεισόδια αθήνα , έκαψες περιουσίες και αυτοκτόνησε κανένας καταστηματάρχης από τα χρέη του καμένου μαγαζιού.

ο πιο σωστός " αναρχοαυτόνομος " σε απόλυτα μεγέθη ήταν ο Χριστός που έβαλε φωτιά πραγματική σε όσουν αναζητούν την Αλήθεια .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

για το παιδί δεν έχω πρόβλημα . μόνο φιλοσοφικά έχω που σπάει περιουσίες . για το γομαρ όμως έχω και έχουν και άλλοι .χωρίς να σε ξέρει σε προσβάλει . που δεν το κάνει καποιος φυσιολογικος σε κάποιον άγνωστο .

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον η φωτογραφία του pasjohn δείχνει να πετάει μια ανθοδέσμη.

Δεύτερον σατηρίζει τα σχόλια σου με καλοπροαίρετο τρόπο.

Τρίτον αν θεωρείς ότι ο gomar προσβάλει γιατί κάνεις και εσύ το ίδιο προσβάλωντας τον ίδιο; Αν "πέσεις" στο επίπεδό του τι θα κερδίσεις;

Τέταρτον λές για άλλους. Έχεις μιλήσει με άλλους και στο είπαν; Ποιοι είναι αυτοί; Μην το κάνουμε σαν τους πολιτικούς που μιλάνε εκμέρους όλης της χώρας και δεν έχουν πάρει άποψη ούτε απο έναν πολίτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ειμαι απο αυτους που οσο το μηχανημα με ικανοποιει το κραταω οπως ειναι. Αν ομως κατσει μια συγκυρια εξελιξεων ισως και να αναβαθμισω. Π.χ. Περσυ τον ιουνιο αγορασα μια gtx 770 ως αναβαθμιση. Το δεκεμβρη ομως βρηκα ενα φιλαρακι που ψαχνοταν για καποια πραγματα μεταχειρισμενα που ετυχε να εχω. Του τα δινω, παιρνω ενα 100αρικο. Δινω 230 την 770, παμε στα 330 συνολο. Ε συμπληρωσα και ενα 70αρι και πηρα την 970. Ο αρχικος σκοπος ηταν να πουλησω και το κουπονι για το free game ενα 30αρι οποτε ολη η αναβαθμιση θα μου στοιχιζε 40 ευρω! Τελικα βεβαια το κρατησα το κουπονι γιατι ηθελα το fc4. Στην παρουσα φαση ομως ειμαι πληρως ικανοποιημενος οποτε δεν σχεδιαζω ν αναβαθμισω τιποτα για οσο καιρο δεν εμφανιζεται επιτακτικη αναγκη..

Link to comment
Share on other sites

πέρα από τα γατάκια τύπου βερτσεν γομαρ κτλ και τίποτα αναρχοαυτόνομους που σπάνε περιουσίες παςτζον κτλ εγώ μιλάω με επιχειρήματα συγκεκρίμένα για τις κάρτες γραφικών και την αναβάθμιση . που ρώτησε . απλά πετάγονται οι γνωστοί γάτοι του δελαμπ που τα τελευταία 4 χρόνια έχουν γίνει πολλοί . εκτός απο τον αστρολάβο .

 

post-60900-0-69352500-1441783554.gif

 

εαν ήμουν νονος της νύχτας και μαθαινα ποιος είσαι θα σου έκαιγα το σπίτι
 

 

post-60900-0-63285200-1441783900.jpg

 

Been Here As Well

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα , εχω παει απο i5-750 , σε i5-4590 . Τον πρωτο τον κρατησα απο αρχες του 2010 , μεχρι τελη του 2014. Σχεδον 5 χρονια. Το μονο που ειχα αλλαξει τον Μαρτιο του 2014 ηταν καρτα γραφικων . Ειχα βαλει την 660 του 2ου πισι της υπογραφης. Οταν ανανεωσα, πηρα την 770 της κοπελας μου :p 

 

Γενικα βρισκω λιγο μυστηριο το να δινω καθε χρονο ενα σεβαστο ποσο για να παιρνω μικρα ποσοστα συν , σε θεμα επιδοσεων. Τα οποια θα βοηθησουν για 2-3 fps παραπανω σε καθε game, και καλυτερα σκορ στα benchοπρογραμματα. Για μενα το καθε χρονο δεν αξιζει. Ειναι καθαρα ψυχολογικο το ζητημα , το αν θες δηλαδη να εισαι up to date :) 

 

Εαν εχεις ακρες να πουλας το προηγουμενο H/w σε λογικες τιμες, ωστε να μειωσεις την χασουρα, τοτε there you go :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.