Jump to content



NEA MODDED BIOS ΓΙΑ NF7 ver.2


viper1442169065

Recommended Posts

viper το έχεις δοκιμάσει το splitfire του tictac? είναι με βάση το 26 το original ή το 3Dfire? Κρίμα όμως που δεν έχει L12mod. πιστεύω ότι θα βγάλει σε νέα έκδοση.

δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι του τη λένε του παιδιού σε τόσο κόπο μπήκε να ταξινομίσει το χάος που λέγετε bios για nf7-s; τόσοι πολλοί έχουν ακόμα nf7 και μέχρι να μπει το pci express δε βλέπω λόγο γιατί να τα σκάσω σε νέα πλατφόρμα AMD. άσε που και δω δεν υπάρχουν τα χρήματα .

Φιλε μου το δοκιμασα το D26 απο Tic-Tαk και σε μενα δε φαινεται να δουλευει.Δοκιμασα με διαφορες ρυθμισεις και timings και το pc δεν ειχε καμια ορεξη να μπει στα XP!!!!Με το που αρχιζε το boot εσκαγε 1 μαυρη οθονη και εμενε εκει.Οποτε αφου δοκιμασα και το d26 απο Merlin κατεληξα οτι τοκαλυτερο για μενα ειναι το D25 rev.2.0.0 01.08.2004 Cpc On 3.19 Bpl by -=Merlin=-.Εχω σταθεροποιηθει και ειμαι folding stable στα 229.Τα αλλα bios καναν βλακειες εκει.

Θα δοκιμασω σιγα σιγα και πιο πανω.

Οσο για τον Ujin μην το παρεξηγεις.Ειναι μικρος ακομα.Οταν μεγαλωσει, θα μαθει τι εστι βερυκοκο!!! :046: :046:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

ΨΨΨπαθη κανε τα κουμαντα σου κι αστους να λενε (Β. Καρρας)....... :D:D:D

ΨΨΨ RULEZ!

Παντως μου φαινεται οτι μονον εγω σταθηκα τυχερος ενα Modded BIOS δοκιμασα και τιποτε αλλο.........

Μετα απο καποιο διαστημα πωληθη η μητρικη συνεπως δε μπορω να κανω αλλες δοκιμες!

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα..τα d26 (v.2.0.00) εχουν προβλημα και σε μενα..ασχετα restart και γενικη ασταθεια...

αντιθετως τα δυο τελευταια d26 (v.2.0.01) ειναι μια χαρα και βλεπω μεγαλυτερη σταθεροτητα απ'οσα εχω δοκιμασει..

ΥΓ.μιλαω για τα d26 του merlin

Link to comment
Share on other sites

εγω τον merlin πρωτη φορα τον ακουω,ριξτε κανα λινκ αν ειναι να δουμε,παντως εμπιστευομαι πιο πολυ tic-tac....

και 'γω ετσι ελεγα...αλλα τελικα και ο merlin ειναι πολυ καλος!!

http://www.pc-tweaker.ch/Downloads/BiosMainboard.htm

για d26 ΜΟΝΟ τα δυο τελευταια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
έχουν βγει νέα του tictac D10 MANTA RAYS XT , D26 MANTA RAYS XT

στο forum της abit διάβασα πολύ καλές κριτικές abit

το δοκιμάζω γιατί έμεινα αρκετό καιρό με το 3dfire ...

Εγω εβαλα το D26 MANTA RAYS XT και ειναι μια χαρα :033:

Πριν ειχα το D23fire παλι απο tic-tac και ηταν μια χαρα και αυτο,ενω αλλα bios πηγαιναν χαλια :067:

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ καλό το παραπάνω και με αλλαγές στην εμφάνιση. στο memory του sandra οι τιμές δεν άλλαξαν με τα ίδια settings βέβαια αλλά αυξήθηκε το bandwidth efficiency. 3dmark δεν έχω κάνει πρόσφατα με την αλλαγή σε 4.9 οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν δούλεψε. το περίεργο είναι ότι ήταν 6 ώρες prime stable αλλά έφαγε πλήρες κόλλημα κατά το ripping ταινίας . πάγωσαν τα πάντα αλλά δεν έβγαλε μπλε οθόνη. μετά το reset δεν με άφηνε να κάνω scandisk αλλά έβγαζε cannot open volume for direct access. τελικά μετά από 5-6 reset τα παιξαν τα windows και τώρα τα έχω ξαναβάλει. πέταξε σφάλμα και κατά την νέα εγκατάσταση , οπότε έβαλα τα d26 original. καμία ιδέα για το τι συνέβει. data corruption στο raid?

Link to comment
Share on other sites

data corruption στο raid?

Raid στο sill sata on board? Όχι απίθανο...ίσα ίσα αναμενόμνο. Για fsb<220 δεν σου χριάζονται modded bioses (ίσως άμα θές το L12). Παίξε με το Enhance PCI latency performance something....

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα ότι είναι απίθανο να συμβεί data corruption, απλώς το raid είναι στημένο εδώ και 9 μήνες και δε θυμάμαι πόσα bios και drivers περασαν χωρίς πρόβλημα. είχα επαναπαυθεί ότι δεν παθαίνει τίποτα και δεν μου είχε ξανατύχει κάτι παρόμοιο. έχει συμβεί σε κανένα κάτι παρόμοιο έτσι είναι δηλαδή το data corruption? . μάλλον πάω για merlin ξέρετε ποιο από τα d26 έχει L12mod Που να δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πάω για merlin ξέρετε ποιο από τα d26 έχει L12mod Που να δουλεύει?

Τι ακριβως υποτιθεται οτι κανει το L12?Γιατι εχω την εντυπωση οτι αφορα καποια μετατροπη που δυσκολα να δουλεψει χωρις πραγματικο πειραγμα του hardware?

Εχει βγει κανενα bios που να δουλευει σωστα με L12?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το έχω δει να δουλεύει γιατί έχω ένα tbred 2600 στα 333FSB οπότε δεν τον χρειάζεται. περιμένω αυτή τη βδομάδα ένα 2500 mobile και για αυτόν το θέλω. Το είχα ψάξει πριν΄λίγο καιρό που είχα αποφασίσει για τον mobile και από διάφορες πηγές είχα καταλήξει στο ότι το L12 soft mod δουλεύει (όχι σε όλα τα bios) και δεν χρειάζεται το Hardware. υποχρεώνει τις cpu me 100 kai 133 FSB να δουλεύουν με τους πίνακες των 166 και 200 οπότε πετυχαίνεις μεγαλύτερο FSB.

Δεν αποκλέιω βέβαια να έχω καταλάβει μερικά πράγματα λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι θα γινει με αυτα τα BIOS??? :036: :036:

Εβαλα για πλακα το D26-BlackMantaray-L12 και εκει που νομιζα οτι ηταν για τον ...τσο αυτη η ΝF7 που εχω σε σχεση με την προηγουμενη που ειχε παει RMA, ξαφνικα βλεπω να τρεχει μεχρι τα 220 fsb στα 2-3-3-8 με 2,7 vdim και 1,775 vcore!!! :118: :118:

Τα τεστ αποτελουνταν απο SuperPi μεχρι 4Μ και 3Dmark01.

Μετα δοκιμαζω στα 225 οπου ολα μια χαρα αλλα αυτη τη φορα με 2,7 και 1,825 και τωρα τρεχω διαφορα τεστ στα 229 οπου ακομα ειμαι στα 2-3-3-8 αλλα εχω ανεβασει 2,9 και 1,85 (μιλαμε παντα για ΒΙΟΣ).Πριν δεν εφτανα καν 229 με 3-3-3-8 χωρις το ΒΙΟΣ που ειχε βρει ο Seankon και τωρα δουλευω κυριλε στα 2-3-3-8.

TICTAC RULEZ!!!!!!!!!!! :007: :007:

Oσο για το L12 πρεπει να δουλευει αφου μολις φλασαρα με το νεο ΒΙΟΣ κανω ρεσταρτ με τις στανταρ ρυθμισεις και αντι για 11,5χ133 μου εβγαλε 11,5χ166.Τωρα τι οφελος θα εχω δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος viper. Δεν είναι και μικρή αύξηση μόνο με αλλαγή bios

.μάλλον θα διαλύσω και γω το Raid το βαρέθηκα πολύ μπελάς και το κέρδος πιο πολύ θεωρητικό παρά σε πραγματικές συνθήκες . ελπίζω να κάτσει καλύτερα μετά

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος viper. Δεν είναι και μικρή αύξηση μόνο με αλλαγή bios

.μάλλον θα διαλύσω και γω το Raid το βαρέθηκα πολύ μπελάς και το κέρδος πιο πολύ θεωρητικό παρά σε πραγματικές συνθήκες . ελπίζω να κάτσει καλύτερα μετά

εκέινη τη ρύθμιση για το discard time... πως την λένε δεν θυμάμαι, σε τί τιμή την έχεις? Την είχα πατήσει μια φορά γιατί ενώ το είχα 1ms μέτα το bios flash γύρισε στο 30 που είναι το default με αποτέλεσμα να έχω data corruption. Τ'ωρα με D26 MantaRaysX και 1ms είμαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ΨΨΨπαθη κανε τα κουμαντα σου κι αστους να λενε (Β. Καρρας)....... :D:D:D

ΨΨΨ RULEZ!

Παντως μου φαινεται οτι μονον εγω σταθηκα τυχερος ενα Modded BIOS δοκιμασα και τιποτε αλλο.........

Μετα απο καποιο διαστημα πωληθη η μητρικη συνεπως δε μπορω να κανω αλλες δοκιμες!

E αφου στο ειχα διαλεξει εγω δεν ηταν απλα θεμα τυχης... :D:D:D

Α μου εχεις βουτηξει και το παλιο μου avatar.. :035:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ξερετε ποιο το πιο εκπληκτικο στην υποθεση?Οτι πριν το PC δεν μπουταρε καν στο CAS 2 στα 230 παρα μονο με CAS 3 και τωρα τρεχε αρκετα bench κυριλε.Ειναι απιστευτο αυτο το bios....

Επισης ειδα και ανεβασμενο score στο mem bench στο sandra sp2.Πηγα στα 3380-3103.

Link to comment
Share on other sites

εκέινη τη ρύθμιση για το discard time... πως την λένε δεν θυμάμαι, σε τί τιμή την έχεις? Την είχα πατήσει μια φορά γιατί ενώ το είχα 1ms μέτα το bios flash γύρισε στο 30 που είναι το default με αποτέλεσμα να έχω data corruption. Τ'ωρα με D26 MantaRaysX και 1ms είμαι μια χαρά.

πάντα την είχα στα 30. δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτή τη ρύθμιση στα 30.

πότε πρέπει να μπει στο 1?

όταν έπαθες data corruption τι περίπου συνέβει στο σύστημά σου για να σιγουρευτώ ότι οφειλόταν τα κολλήματα σ'αυτό τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.