Jump to content



Εντυπωσιακό! SUPER FLOWER 550W BLUE PS


JimmyFox

Recommended Posts

Εγώ ένα ξέρω.... καθαρά θέμα χρήστη είναι η όλη ιστορία και μητρικής. Με την Ι-Will και 35άρι νο ναμε τροφοδοτικό και με 10 15 βραχυκυκλώματα (κόκκινο με γείωση και τέτοια) δεν έκανε κιχ τίποτα , ούτε κάν δίσκος. Το ίδιο με το q-tec....Tώρα τι μου λέτε εσεις..... πρέπει να κάνει και η μητρική καλή διαχείρηση ρεύματος. Αν πάτε και παίρνετε πατάτες μητρικές στο βωμό των επιδόσεων θα σας τα δώσει στο χέρι όλα....

Link to comment
Share on other sites

Όντως παίζει αρκετά μεγάλο ρολο η μητρική αλλα και πάλι 8 στα 10 για πέταμα δεν είναι καθόλου λίγο...Τουλάχιστον όταν "σκας" τα 150 εύρα και το καίς μπορείς να σκέφτεσαι σε ένα μεγάλο επίπεδο ότι δεν φταίει το PSU αλλα πολλοί άλλοι τριγύρω παράγοντες... Εξού και το ρίξιμο στην δεη...

Και για να μην ξεχνιόμαστε το τροφοδοτικό στο link δεν mάρεσε καθόλου...

Αρκετά πολύ kits....

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει thread και για Antec αλλά και σίγουρα δεν θα ένοιωθα άνετα με ένα Tagan μέσα στο κουτί όσο καλά ρεύματα και αν μου έδινε.

Αλλά κόψτε λίγο και τον ενθουσιαμό για τα Q-Tec ρε παιδιά. Να πω ότι ήταν μαμάτα PSUs θα έλεγα εντάξη. Έχουν πάρει κόσμο στο λαιμό τους και αν δεν αντέχουν με μέτριες μητρικές ( ASUS, DFI, ABIT,.... ) και με overclocking ας το αναγράφουν πάνω στο κουτί ή ας γράφουν λιγότερα watts.

Link to comment
Share on other sites

Τα τροφοδοτικά της LC τα έχετε υπόψη; Όσες δοκιμές κι αν έχω βρει στο διαδίκτυο, τα βγάζουν άψογα ακόμα και σε σύγκριση με πολύ ακριβότερα και επώνυμα τροφοδοτικά. Όσες μετρήσεις έχω δει, τα βγάζουν τέλεια και σε δύσκολες αποστολές. Αν πιστέψουμε τις δοκιμές δεν πρέπει να μασάνε μια. Έχει κανείς άποψη επ' αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μάλλον κάποιο σύμπλεγμα θα πρέπει να διακατέχει τους κατόχους Q-Tec. Αυτό το θέμα ήταν του περασμένου Ιουλίου.

Το τροφοδοτικό είναι η καρδιά του Η/Υ. Αν δε γίνεται σωστά η τροφοδοσία συμπτώματα κακής λειτουργείας μπορούν να εμφανιστούν σ οπιοδήποτε εξάρτημα του PC. Αν δεν κάνω λάθος η Iwill νομίζψ πέθανε. Δε θυμάμαι πως. Κάποιος άλλος ε΄χε πρόβλημα με τη 9600 του. Κάποιος άλλος έτρωγε restarts μετά από 2 ώρες gaming στο NFSU-2. Ο alexandross είχε μόνο προβλήματα. Ένας άλλος δε μπορούσε να δουλέψει την Α7V880 του. Kαι ο κατάλογος συνεχίζει.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι τα ρεύματα στο ταμπελάκι του Chieftec μου είναι μεγαλύτερα από αυτά του Q-tec και ας είναι το δικό μου 80W μικρότερο. Όταν λοιπόν το Q-tec σε κοροϊδεύει εξαρχής για πιο λόγο να πάρω στα σοβαρά αυτό το τροφοδοτικό? Στήνω ένα Chieftec και καθάρισα. Ξέρω περίπτωση που ένα Chieftec 360W πήρε φωτιά (κυριολοεκτικά) και δεν παρέσυρε τίποτα μαζί του. Ενώ όποτε καίγεται ένα Q-tec διαβάζουμε : "Πάει η μητρική μου, πάει η CPU μου..." κλπ

Και έστω, φταίνε και οι μητρικές. Να πάρουμε όλοι Iwill? Και γιατί άλλες μητρικές που είναι μούφες δεν έχουν πρόβλημα με ένα HEC και έχουν με ένα Q-tec?

Όσο για τα tagan ας μη μιλήσουμε. Χαζοί δεν ήμαστε. Από πότε ξέρουμε αυτή την θαυμάσια εταιρεία που ανέκαθεν έφτιαχνε καλά και αξιοπιστα προϊόντα και τρέξανε όλοι να το πάρουν? Προωθήθηκε (ονόματα δε λέμε, fora δεν θίγουμε) όπως όλοι μας είδαμε όπως και κάτι άλλα πχ μάρκα μητρικής που όλοι την είχαμε για το πέ0s και ξαφνικά έβγαλε τις σούπερ-wow μητρικές για Overclocking και μετά δεν προαλαβαίνανε τα RMA και τα hot-flash.

Ας χαίρονται τα αποκτήματά τους λοιπόν όσοι έχουν Qtec, Chieftec ή Enermax και ας μην το ζαλίζουμε άλλο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Tα restart απο δω στο nfsu-2!

Βασικα κανεις δεν επενει τα βρωμο q-tec (αλλα προσωπικη αποψη παντα) εγω για τον μονο λογο που το πηρα ειναι γιατι δεν ειχα παραπανω απο 34 ευρω να διαθεσω για ενα τροφοδοτικο!

Οταν ειχα το money ηρθε το tagan!

Και δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι τοσος ντορος με τα κακομοιρα τα tagan!

Δε λεω ασχετη μαρκα σε ολους αλλα τουλαχιστον φαινεται πως καταλαβαν το λαθος τους για το rev1 και γι'αυτο βγαλανε το rev2!

Και επειδη ξεχαστηκα με το θεμα του thread θα επαιρνα αυτο το χρυσο πραματακι μονο και μονο αν ηθελα να φτιαξω ενα "μουρατο" συστημα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι η ASUS που έχω πάντως μια χαρά τα πάει και έχω ρίξει αλλα 3-4 βραχυκλώματα όταν έβαζα τα λεδακια την ώρα που δούλευα στομ Υ/Η πάντως....

Δεν μπορώ να καταλάβω , πρεπει ότι αγοράζω να είναι πάνω από 120 ευρώ για να είναι εντάξει?

Πληροφοριακά η I-will ΄ήταν από τις καλύτερες σε θέματα o/c απλά αποφάσισε να το γυρίσει στους servers.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε πάρτε Τa-n-gan....χρησιμεύουνε και το πάσχα για στρακαστρούκες.....είναι τεφαρίκια μιλάμε. Το έχω ξαναπεί οτι το Q-TEC που είχα (400άρι) κράταγε το Τ-Ψωμάκι μου με 2v και 2hdd 2cd-dvd και 2 12άριδες (του hec που είχα τότε)...αλλά δεν νομίζω οτι θα το ξαναγόραζα. Είναι θέμα τι οικονομικά διαθέτει ο καθένας για ένα psu (άσχετα oc ή όχι) για low budget του τεχναρχηγού είναι λουκούμια ενώ άμα πάμε στα 100+ € τα Enermax μονόδρομος. Τα υπόλοιπα στο Καιάδα, δεν υπάρχουν :)

Link to comment
Share on other sites

Από τα 34€ μέχρι τα 120+€ υπάρχουν άπειρες επώνυμες λύσεις ενδιάμεσα για τις οποίες δεν έχουν ακουστεί άσχημα μαντάτα.

Από εκεί και πέρα το θέμα δεν είναι αν το Q-Tec κρατάει AirCondition 18000BTU σε λειτουργία.

Το θέμα είναι αν στήσουμε 10 Q-Tec πόσα θα βγάλουν τον μήνα χωρίς να πάρουν και κάποιο άλλο κομμάτι του hardware μαζί τους στον Αδη....

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε να ποσταρει ο alexandrosss που ειχε q-tec και του τα :076: ολα! Του ειπα να παρει ενα antec και ησυχασε... Μα ειναι δυνατον να ειναι psu "500watt" και να κανει και 30€? Αν δεν κανω και λαθος ειναι κατα πολυ ελαφριτερο απο ενα antec ας πουμε ή καποιο αλλο ποιοτικο psu οποτε σκεφτητε για το αν εχει τα αντιστοιχα εξαρτηματα μεσα του...

με φωναξε κανεις????? :050:

το μισο Pc μου καηκε απο το q-tec, τωρα ακολουθησα την συμβουλη του βαρελα και πηρα antec true power 480, οσοι με ξερουν, ξερουν οτι εμεινα 3μηνες και χωρις ιντερνετ εξαιτειας του q-tec(1.5 μηνας και σχεδον 2μηνες εξαιτιας του ΟΤΕ)

διορθωθηκε το συντακτικο μου λαθος :042:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τι είπες... Το pc έκαψε το q-tec και όχι το q-tec το pc.....λολ

Ένσταση!!!!

Ο Συνήγορος του Q-Tec παίζει με τις λέξεις και διαστρεβλώνει τα λόγια του μάρτυρα!!! :116:

Link to comment
Share on other sites

μπορω να πω οτι ολα τα q-tec ειναι αχρηστα

το 500αρι bigfan εκανε ******** σε ενα συστημα παρομοιο με αυτο της υπογραφης μου, αλλα χωρις raid και cpu celeron

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι φανατιζόμαστε και τελικά νόημα δε βγαίνει.Ευτυχώς που δεν πρόλαβα να διαβάσω τέτοια σχόλια και το πήρα πριν μερικούς μήνες. Εμένα δε με έχει χαλάσει ως τώρα.Αυτό ήθελα να πω και όλα τα άλλα τα έγραψα επειδή το κλίμα τα σήκωνε.Εάν όλοι απλά αναφέραμε ποιο έχουμε και μία κουβέντα για το αν μας αρέσει δε θα το συζητάγαμε τόσο πολύ.Δε νομίζω ότι στα λεφτά του παίζει κάποιο άλλο ,και ούτε πρόκειται να χρησιμοποιήσω 4 σκληρούς 2 dvdrw ,3 βολτ στον επεξεργαστή και 4 στις ραμ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ για να χρειαστώ τα PEAK του. Έχουν καεί στην ίδια πλατφόρμα 3 τροφοδοτικά και ευτυχώς δεν είχα άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.