Jump to content



Ψηφιστε τι σκληρο δισκο εχετε!


MrSeanKon

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Εγώ ψήφισα άλλος γιατί τους έχω όλους :111:

Τους πιο πολλούς και σε scsi και σε ide. H IBM δεν παράγει πια δίσκους πάντως. Το εργοστάσιο πουλήθηκε στην Hitachi και τώρα πια οι δικές της low end μηχανές φοράνε Maxtor. Και η Quantum εξαγοράστηκε από την Seagate νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά είχα κόλλημα με Western Digital. Όμως μετά από 3 συνεχόμενα RMA και επειδή με εκνεύριζε οι ήχος που έκαναν (όταν προτοέβαλα WaterCooling) κατέληξα σε Seagate. Ήσυχος και καλός. Το μόνο που με χάλασε είναι ότι στον ένα έσπασα σχετικά εύκολα το πλαστικό που μπαίνει το καλώδιο SATA οπότε πάπαλα η εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια εβαλα τον ΙΒΜ μπορει να υπηρχε κανενας απο παλιοτερα.... :045:

Ομως μια κι εχεις πολλους και διαφορους Darthmoul καλο θα ηταν να ψηφιζες ποιον προτιμας περισσοτερο.........

Το ειχα δηλωσει στην αρχη τεσπα δεν πειραζει.....

Οσο για την Quantum δεν ξερω αν πραγματι εγινε κατι τετοιο ομως εχουν αρχισει απο καιρο να μην προτιμουνται πριν εξι χρονια πουλουσε τρελλα η συγκεκριμενη εταιρεια.......

Link to comment
Share on other sites

H quantum πούλαγε τρελλά την σειρά Fireball -αν δεν κάνω λάθος-, όμως όταν πλησίασε χωρητικότητες >4-6GB άρχισαν να βγαίνουν πολλοί προβληματικοί. Σε πολλά άτομα που ήξερα αποκτούσαν ΒadSectors και μάλιστα μπόλικους

Link to comment
Share on other sites

Oντως ετσι ειναι οπως τα λες εκεινη η σειρα Quantum SE ειχε βγει πολυ απατη παραπανω απο τους μισους χαλουσαν βεβαια εγω δεν τον πηρα και ειχα τον Quantum EL 5GB ο οποιος πωληθηκε χωρις να εχει κατι αλλα κι επομενη σειρα Quantum EX βγηκε παλι προβληματικη (οχι τοσο οπως η SE)....

Αυτα για την ιστορια (πριν 5 - 6 χρονια)...... :045:

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια εβαλα τον ΙΒΜ μπορει να υπηρχε κανενας απο παλιοτερα.... :045:

Ομως μια κι εχεις πολλους και διαφορους Darthmoul καλο θα ηταν να ψηφιζες ποιον προτιμας περισσοτερο.........

Το ειχα δηλωσει στην αρχη τεσπα δεν πειραζει.....

Οσο για την Quantum δεν ξερω αν πραγματι εγινε κατι τετοιο ομως εχουν αρχισει απο καιρο να μην προτιμουνται πριν εξι χρονια πουλουσε τρελλα η συγκεκριμενη εταιρεια.......

IBM έχω δύο SCSI στο σπίτι και πολλούς στην δουλειά. Δεν προτίμησα κανέναν γιατί δεν προτιμώ κανένα :111: Κατά καιρούς βρίσκεται μπροστά και διαφορετικό εργοστάσιο. Τελικά την Quantum την εξαγόρασε η Maxtor και όχι η Seagate.

http://www.maxtor.com/portal/site/Maxtor/?epi_menuItemID=6adb6b8313633595062e6be791346068&epi_menuID=976d37cd478c5826433f226075b46068&epi_baseMenuID=976d37cd478c5826433f226075b46068&channelpath=/en_us/Products/SCSI%20Hard%20Drives

Link to comment
Share on other sites

Μια ψηφος κι απο μενα στους Maxtor .

Δυο εχω επανω στην Epox μου και δωξα να 'χει πανε μια χαρα ....

Και επειδη η επεξεργασια βιντεο ειναι η αγαπημενη μου απασχωληση νωμιζω οτι τρεχουν και δεν φτανουν οι καημενοι ....... :054:

Α α α ... και σε ενα μηχανακι Celeron 600 που το εχω για τζουμποξ .... παλι εναν Maxtor 40G εχω .

Καλα αυτος παιζει για 3 χρονια συνεχεια επι 10 ωρες ..... την ημερα .... αυτο κι αν ειναι stressTest :081:

Link to comment
Share on other sites

H quantum πούλαγε τρελλά την σειρά Fireball -αν δεν κάνω λάθος-, όμως όταν πλησίασε χωρητικότητες >4-6GB άρχισαν να βγαίνουν πολλοί προβληματικοί. Σε πολλά άτομα που ήξερα αποκτούσαν ΒadSectors και μάλιστα μπόλικους

Ετσι επαθα και εγω με εναν 7Gb :088:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.