Jump to content



Ψηφιστε τι σκληρο δισκο εχετε!


MrSeanKon

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply
LOL Στελλα τις προαλλες ρωταγες τι σκληρο δισκο ηθελες να παρεις και γιαυτο σκεφτηκα να κανω μια δημοσκοπηση κι επ' αυτου του σημαντικου περιφερειακου του Η/Υ μας.....
Τελικά δεν με έπεισε κανείς ... :064: και κατέληξα στο τετριμένο ...

Αυτόν ξέρω, αυτόν εμπιστεύομαι! :109:

Link to comment
Share on other sites

6 χρονια τωρα εμπιστευομαι wd....αυτους ξερω αυτους εμπιστευομαι...λολ

εχω ακομα εναν ibm 15gb,βραχος και σχετικα γρηγορος....δοκιμασα επισης εναν samsung 80 gb ata 133 και μου φανηκε σχεδον wd ...σχεδον ετσι....

τωρα εχω σαν κυριους εναν 120αρη και εναν 80αρη οι οποιοι θα με βγαλουν κανα 2αρι χρονια οπως ολα δειχνουν.δεν βαζω σατα ακομα,μεχρι να φυγει ο μπαρτον ΔΕΝ βαζω σατα για ευνοητους λογους....

μονο παραπονο ειναι η θερμοκρασια ειδικα του 120αρη με 7200 με 8 κασε.....ο 80αρης με τα ιδια χαραχτηριστικα ειναι πιο κουλ τυπος...

Link to comment
Share on other sites

ετσι απο περιεργεια ποσταρεται μαζι με το σχολιο σας και ενα sisoft file system bencmarking στο c: να δουμε τι ψαρια πιανει καθε σκληρος σε αληθινη καθημερινη χρηση....το δικο μου απο αυριο αφου μετα απο μια διαφθορα καπου χαθηκε ολη η sandra....ο ibm παντος κερδιζει επαξια τον τιτλο του αδιαφθορου...η θα καει μια και εξω η θα ειναι βραχος ....

Link to comment
Share on other sites

WD και από μένα, 2x40GB IDE, 1x80GB SATA, και υπάρχει και 1 θαλασσόθυρα 80GB SATA ο οποίος είναι ευγενική προσφορά φίλου και όχι αγορά.

Για την ιστορία έχω και εγώ έναν Conner 40MB από το πρώτο μου PC ο οποίος λειτουργεί ακόμη μετά από 21 χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

2 36αρηδες raptors (απο τις καλυτερες αγορες ever!)

σε Raid 0 πανω στον Intel ICH5R

και 4 200αρηδες Seagate Baracudas σε Raid 10 πανω στον Highpoint 1640 (pci)

παρεμπιπτοντως εχει δει κανεις εαν τα ελληνικα καταστηματα εχουν ενημερωσει την πολιτικη τους σε θεματα εγγυησης Seagate γιατι ακουσα καπου οτι τα 5 χρονια δεν ισχυουν τελικα στην Χωρα μας.... :104:

post-110-1442173734,018_thumb.jpg

post-110-1442173734,0552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα seagate μιας και είναι ο βασικός μου για αυτήν την περίοδο (120GB S-ATA), υπάρχει ένας WD40GB, και ένας Hitachi Deathstar (sorry DeskStar) αλλά δουλεύει ακόμα και υπάρχει ΜΟΝΟ για δοκιμές. Είχα και ένα quantum 6GB, ο οποίος δουλεύει ακόμα μετά από 6 περίπου χρόνια αλλά έχει δωθεί :(

Link to comment
Share on other sites

LOL εδω ή αλλου? :077:

Ασε να ψηφιζει ο κοσμος στο thread αυτο οσο για αλλη ψηφοφορια δεν θα κανω ετσι κι αλλιως τα κυριοτερα υποσυστηματα που μας ενδιαφερουν τα φακελωσαμε (μητρικη, σκληρος, μνημη, Vcore) τωρα το τι DVDROM εχεις δεν εχει επιπτωση στην τελικη o/ced συχνοτητα! :077:

Συνεπως δε με ενδιαφερει εμενα να ανοιξω τετοια δημοσκοπηση αν το κανει καποιος αλλος για διαφορετικο λογο δεν εχω προβλημα! :112:

Link to comment
Share on other sites

seagate και ξερο ψωμι...

Εχω ενα 400μβ, ενα 3,2 ενα 20 και ενα 40 και ο αδελφος μου εναν 120 ata 133

ο 3.2 δουλευει απο το 98.

ο 20 απο το 2000

ο 40 απο τον ιουνιο...

ο 400αρις δουλευε στο λογιστηριο της εταιριας του πατερα μου απο το '93 και εκλεινε καθημερινα 8αωρα...

ειχα δουλεψει και ενα maxtor ο οποιος επεσε κατω (!!!!!!) και τα φτυσε.

οι δυο μονοι wd που εχω δουλεψει.... με δουλεψαν. Ο ενας οταν αλλαξα τη θεση του στο case!!! !@#$%$%^%&*&*()_+_)(*&^%$#

ο δευτερος ειναι ενας deathstar ο οποιος δουλευει μια χαρα εδω και 2 χρονια.

εχω και εναν 100αρι commer που δουλευε σε ενα 486 λαπτοπ ο καημενος μεχρι πριν απο 6 μηνες που τα εφτυσε το λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

2x Western Digital (20GB, 120GB)

1x IBM (40 GB)

1x Hitachi (120GB)

απολογισμος:

οι δυο Western Digital δουλευουν αψωγα εδω και χρόνια (φτου φτου φτου)

οι δυο αλλοι εχουν επιστραφει στην εταιρια γιατι καποια στιγμη βγάλανε Bad Sectors

ο IBM περίπου στα 2 1/2 χρονια και ο Hitachi σε ένα 6μηνο !!!

Link to comment
Share on other sites

western εδω και χρονια,φετος πηρα τον 1ο μου maxtor και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,γρηγορος και πιο κρυος απο τον WD JB.seagate ουτε με σφαιρες,οσους ειχα παρει παλια μου κρατουσαν 1 χρονο το πολυ,δε με συμπαθησαν.

τωρα ειμαι με

1*80GB WD JB

1*80GB Maxtor Diamond Plus 9 αν θυμαμαι καλα

ολα IDE,δε το παω το SATA.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ξεκίνησα με 6.4 Quantum που βγήκε προβληματικός (μηχανικό πρόβλημα - εκανε σαν τρακτέρ και μερικές φορές δεν ξεκινούσε να γυρίζει το πλατώ), και απο τότε μόνο Western: 20G BB (τον πουλησα), 40G BB (παιζει ακομα στο pc μου), 80ρης JB (τον πούλησα) και τώρα ο βασικός μου είναι WD 120G SATA. Στην αρχή αντί για τον 120ρη δοκίμασα τον 160ρη σατα θαλλασοπυλο αλλά έκανε πολύ φασαρία για τα γούστα μου όταν διάβαζε ή εγραφε.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τους σκληρούς και τις χωρητικότητες θυμήθηκα τον πρώτο σκληρό που έπιασα στα χέρια μου. Έναν 20mb(MB όχι GB λολ) που τον χάλασα 2 φορές!

Την πρώτη με τις βίδες του που ήταν μεγαλύτερες απ'ότι έπρεπε και τον τρύπησα κατα λάθος, και την δεύτερη που μετά από πειράματα με το Fdisk (έπρεπε να περαστούν Cylinders,sectors κλπ χειροκίνητα) έκανα low level format και τα τίναξε τα πέταλα!

Αυτές ήταν εποχές για σκληρούς. Τους χάλαγες εσύ και όχι όποτε ήθελαν αυτοί! Ήταν και αθόρυβοι, μόνο 60db ήχος!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ έχω 3 διαφορετικούς σκληρούς, αλλά ψήφισα τον πιο τελευταίο και σαν κύριο που το έχω.Maxtor 200GB SATA.Πολύ καλός, γρήγορος, αθόρυβος θα έλεγα.Βέβαια έχω ακόμα ένα 20GB WD 7200rpm και ένα 13GB Quantum Fireball (αθάνατος σας λέω :007: :007: ) που τον έχω κάνει τώρα πια USB HDD.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.