Jump to content



Ψηφιστε τι σκληρο δισκο εχετε!


MrSeanKon

Recommended Posts

Οντως για να εχει κρατησει τοσα χρονια ο Quantum σου θα πρεπει να επεσες σε πολυ καλο κομματι τις επιλογες αυτες (ΙΒΜ, Quantum, Fujitsu) τις εβαλα ετσι για την ιστορια μπορει να υπηρχε κανενας....... :087:

Τωρα απατωντας σε αυτο που λεει ο enmezia LOL ο πρωτος μου δισκος ηταν ενας Micropolis 120GB (εξ Αμερικης παραγγελια ηταν το πρωτο μου πισι Ιntel 486 25MHz) :077:

LOL αν σεκφτω πως ξεκινησα θελω σκοτωμα που εχω λυσσαξει να ανεβω 100ΜΗz παραπανω τοτε με 25MHz εκανες τη δουλεια σου αλλα θα μου πεις εχουν περασει 14 χρονια οποτε ολα αλλαξαν αρδην τεσπα ετσι κι αυτο το ανεφερα για την ιστορια να θυμομαστε τις παλιες εποχες....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Μετά τον καμένο IBM, τον γεμάτο bad sectors Seagate και τον WD που πήγε 3 φορές RMA, γύρισα πάλι σε Maxtor που μάλλον δεν την αλλάζω. Θέλω να πάρω και Samsung γιατί ακούω καλά λόγια και εμπιστεύομαι πολύ αυτήν την εταιρία, αλλά προς το παρόν Maxtor και πάλι Maxtor…

Link to comment
Share on other sites

seagate γιατί τουλάχιστον αυτοί που έχουν περάσει από τα χέρια μου (4)δεν πεθαίνουν αλλά προλαβαίνουν και βγαίνουν στην σύνταξη. τώρα ο ένας 20 G ξεκουράζεται στην αποθήκη ο άλλος 6G τον πέταξα αν και δούλευε και οι άλλοι δυό δουλεύουν. μία φορά με WD άντεξε ένα εξάμηνο. Για ταχύτητα και θερμοκρασίες οι διαφορές είναι ασήμαντες στις καλές μάρκες κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω και Samsung γιατί ακούω καλά λόγια και εμπιστεύομαι πολύ αυτήν την εταιρία, αλλά προς το παρόν Maxtor και πάλι Maxtor…

καλοi oi samsung,δοκιμασα εναν αρκετο καιρο και φυσαγε....εκανε εναν υψησυχνο θορυβο ο οποιος ομως συνηθιζεται,αν εχεις περασει απο μαξτορ ουτε που θα τον παρατηρησεις

Link to comment
Share on other sites

καλοi oi samsung,δοκιμασα εναν αρκετο καιρο και φυσαγε....εκανε εναν υψησυχνο θορυβο ο οποιος ομως συνηθιζεται,αν εχεις περασει απο μαξτορ ουτε που θα τον παρατηρησεις
Κοίτα στους Maxtor κατεβάζω το Acoustic Level και είναι πιο αθόρυβοι και από τους seagate. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν οι Samsung κάνουν το θόρυβο στο seek time όπως και οι Maxtor δλδ ή αν είναι ένας συνεχόμενος θόρυβος όπως των WD που δε διορθώνεται με τπτ!!! Έτσι όπως τα περιγράφω μπορείς να μου πεις σε πιο από τα δυο ταιριάζει ο θόρυβος του Samsung???
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο με τον ηχο του σκληρου δισκου το εχετε παρακανει μερικοι.......

Που να εισασταν σπιτι μου οπου φυσανε 5 φανες........ :046:

έλα μου ντε; ... και γω, δίσκους δεν ακούω ... μόνο τους ανεμιστήρες ... :D
Link to comment
Share on other sites

Πεστα Στελλα.........

Σκεψου οτι αν κοιμηθω :015: κι εχω αφαιρεσει τις φανες να μην κανουν θορυβο με πιανει πονοκεφαλος........ :077: :077:

Γιαυτο τις εχω εκει που ειναι........

Αλλιως προτιμω να ειναι κλειστος ο Η/Υ........... :036:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ετσι απο περιεργεια ποσταρεται μαζι με το σχολιο σας και ενα sisoft file system bencmarking στο c: να δουμε τι ψαρια πιανει καθε σκληρος σε αληθινη καθημερινη χρηση....το δικο μου απο αυριο αφου μετα απο μια διαφθορα καπου χαθηκε ολη η sandra....ο ibm παντος κερδιζει επαξια τον τιτλο του αδιαφθορου...η θα καει μια και εξω η θα ειναι βραχος ....

εδω ειναι η αποδοση του 80αρη και διαφορες αλλες πληροφοριες .....ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτο ειδικα το κομματι,απλα δεν ακουγεται και δεν ζεσταινεται

post-128-1442173772,3687_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στους Maxtor κατεβάζω το Acoustic Level και είναι πιο αθόρυβοι και από τους seagate. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν οι Samsung κάνουν το θόρυβο στο seek time όπως και οι Maxtor δλδ ή αν είναι ένας συνεχόμενος θόρυβος όπως των WD που δε διορθώνεται με τπτ!!! Έτσι όπως τα περιγράφω μπορείς να μου πεις σε πιο από τα δυο ταιριάζει ο θόρυβος του Samsung???

κατα το seek εκανε αυτον τον θορυβο,πανομοιοτυπος με seagate.αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι ο πλεον γνωστης των samsung,φανταζομαι δεν ειναι ιδιες οι παρτιδες και παιζουν και αρκετες διαφορες απο μοντελο σε μοντελο.εγω εχω ακουσει πολλους wd και ουδεμια σχεση ειχαν μεταξυ τους ακομα και κομματια αγορασμενα απο το ιδιο καταστημα με ενα μηνα διαφορα.....θελω να πω οτι δεν ειναι σωστο να λεμε οι ταδε σφυριζουν και οι αλλοι χτυπανε κλπ...ενας sasmung περασε απο τα χερια μου,ο 80αρης ατα133 με τα 2mb buffer που πηρα απο το eshop πριν κανα δυμηνο,εκανε ενα μικρο σφυριγμα κατα το seek .αλλα ηταν πολυ γρηγορος και σχετικα κρυος.η συμπεριφορα του ηταν περιπου σαν του wd 80 ata 100,8mb που τα στοιχεια του εχω ποσταρει και παραπανω.μονο που ο wd ειναι πραγματικα αθορυβος,δεν υπαρχει στο ακουστικο μου πεδιο...οφειλω να αναφερω τον τελαυταιο καιρο ειχα και επαφη με καποιους maxtor (40ατα133,120ατα133) οι οποιοι περα απο αθορυβοι και γρηγοροι ηταν και αρκετα κρυοι....εντυπωσιαστηκα ειναι η αληθεια,ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και σιγα που θα την βγαζατε χωρις να ποσταρω!!στο τωρινο pc εχω εναν raptora wd και ενα 120jd wd!στο παλιο(το πειρε ο αδερφος) ειχα αλλουσ δυο 60αριδες wd!μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστιμενος μιας και τοσα χρονια δεν με εχει προδοσει κανεις!α μην ξεχασω!!πριν 400χρονια(οταν εκανα παρεα με το mc laud) ειχα και εναν fireball

Link to comment
Share on other sites

MAXTOR εχω κολλησει σε αυτην την εταιρια εδω και αρκετο καιρο,ασχετα εαν παλιοτερα εχω δοκιμασει παρα πολους δισκους οπως WD,IBM,HITACHI,αλλα τωρα νομιζω πως οι Maxtor τα πανε πολλοι καλα και για αυτο και την εμπιστευομαι μετα απο 5 χροννια που δοκιμασα τον πρωτο μου MAXTOR,παραλληλα με εναν WD και ειδα αξιοπιστια σε μια εταιρια με ισχυ και ονομα οσο ενα συστημα αεροψυκτο(ΜΑΧΤΟR),με ενα συστημα Φρεον(WD),για εκεινη την εποχη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.