Jump to content



AMD Athlon XP ΤΕΛΟΣ ????


DiM1442169068

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα είναι και βιαστικό για αυτό παρακαλώ να βοηθήσετε άμεσα. Μια φίλη μου θέλει να πάρει ένα νέο pc. Έτσι τις πρότεινα έναν AMD ΑΤΗΛΟΝ ΧΡ 2600+. Στο μαγαζί που ρώτησε τις είπαν πως πάπαλα οι ΧΡ δεν βγάζει πλέον η AMD και εάν υπάρχουν είναι από stock και μονο. Έτσι της είπαν πλέον μονο SEPRON για AMD με τις ίδιες επίδοσης και τιμές.

Ξέρει κανεις με ΣΙΓΟΥΡΙΑ εάν αυτό αληθεύει? Δηλαδή πάπαλα ΌΛΟΙ ΟΙ ΧΡ ?

Δεύτερον ερώτημα τις πρότειναν ένα motherboard FOXCONN εγώ δεν το έχω ξανακούσει ποτε μου. Αυτοί είπαν πως έχει 3 χρονια εγγύηση πως η εταιρία είναι παλιά και οι εταιρίες ASUS ABIT ΜSΙ άμα δω στα m/b πολλα γραφουν ότι τα κατασκευάσει η FOXCONN !!!!!. Ξέρει κανεις τι εστί αυτή η εταιρία? είναι καλή κακή? τι παίζει???? Η megabit την εισάγει.

Ευχαριστώ πολλοί ελπίζω σε γρηγορη απάντηση :)

Y.Γ Συνδημότη μάθε και σώσε βρε :p

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριες για τους Athlon XP ομολογω οτι δεν εχω (ακομα) αλλα δεν αποκλειεται να υπαρχει και τετοιο ενδεχομενο.

Ας χτυπησει εναν παντως για καλο και για κακο αφου θα βρει ανετα με λιγο ψαξιμο...

Στο δευτερο σκελος...για δες εδω

Υ.Γ.Προσωπικα παντως θα σου ελεγα να της προτεινεις να παει σε αλλη μητρικη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην τσιτώνεσαι ρε μπάρμπα...αλλά όταν σου λέει ο άλλος ΧΡ τέλος την στιγμή που ο σκοπός σου είναι ένας ΧΡ και σου πλασάρει τα δικά του και συνεχίζει το ίδιο σκηνικό σε μητρική κλπ κλπ, ε.... Εσύ θα ψάξεις να δείς αν τελείωσαν οι ΧΡ ή θα πάς αλλού να ρωτήσεις? Τέλος πάντων, ΧΡ βρίσκεις παντού (εκτώς απο εκεί που πήγε η φίλη σου). Όσο για την μητρική εγώ θα την απέφευγα. Οι Asus είναι πλέον προσιτές και ΔEN τις κατασκευάζει σίγουρα η FOXXXCON.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλε μου sorry εάν σε έθιξα δεν το χα πρόθεση δε τσιτώνομε εκτιμώ ότι μου λέτε. Η υπόθεση είναι ότι ρώτησα και πλαίσιο το ίδιο είπαν αλλα στο website υπάρχουν οι ΧΡ επίσης στο eshop μονο τον 3200+ έχει. Για αυτό ρωτάω τι παίζεται

Link to comment
Share on other sites

Και το E-Shop έχει μόνο τον 3200+. Δεν ξέρω το πότε αλλά σίγουρα οι Semprons θα πάρουν τη θέση τους. Μην κολλάς πάντως, αν οι τιμές είναι ανάλογες με τους XP πάρε Sempron, ένας Tbred είναι με άλλο όνομα. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι το PR του γιατί πλέον βγαίνει βάσει του Celeron και όχι του Pentium…

Για τη μητρική και γω πρώτη φορά την ακούω και καλά θα κάνεις να μην την πάρεις. Υπάρχουν πολλές φτηνές και καλές μητρικές για Athlon…

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οτι οι ΧΡ οδεύουν προς το τέλος είναι αλήθεια. Το Πλαίσιο ειδικά το έχει ξανακάνει (έλειψη ΧΡ) όταν έριξε τραγικά τις τιμές (3000+ απο 300€->~190€), αλλά αυτό δεν πρέπει να σε επιρεάζει. Πές τις να κοιτάξει για 2500+ ή 2800+. Στο εξωτερικό υπάρχουν άφθονα. Εμείς έχουμε καταντήσει αδηφάγοι αγοραστές και beta testers και οι "μαγαζάτορες" δημιουργούν τεχνιτές ελείψεις για να πουλήσουν τα πανάκριβα καινούργια καλούδια τους (που έχουν και μεγαλύτερα ποσοστό κέρδους). Κοίτα επισης:

www.mgmanager.gr

www.hacshop.gr

www.ramshop.gr

www.ocs.gr (πολλά μεταχειρισμένα αλλά τρελό stock)

www.infoshop.gr

Link to comment
Share on other sites

οπα ρε παιδια ... τελος αμεσως! ειπαμε αποσυρονται σιγα σιγα οι ΑΧΡ, αλλα καμια σχεση με τους νέους sempron στα συγκριτικα. ειναι σα να συγκρινεις τους Ρ4 με τους σελερον. οι τιμές ειναι μεν παραπλησιες, αλλα θα δεις μεγαλη διαφορα με τους ΧΡ (αναλογα και πως θα το χρησιμοποιεις το συστημα βεβαια). Για την αποσυρση δεν ευσταθει στο αμεσο χρονικο διαστημα. χτες πηγα στο site και το on-line shop της μαμας AMD. δοκιμασε το πλαισιο, τη γραμμη, to cosmodata, to pc-store, to ram shop. θα εχουν σιγουρα.

για μητρικη δοκιμασε την soyo KT880 dragon 2 (φοβερη!!!! ολο το ιντερνετ μιλα για αυτη).

εχω κατι πολυ καλο αν ενδιαφερεσαι και στο thread μου (ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ATHLON XP).

Link to comment
Share on other sites

Toυς Tbred B Αthlon XP τους ελεγε η AMD ο Sempron ειναι ενας ΤBred B(Μιλαμε για το socket A παντα) και δεν εχει καμια σχεση με Celeron και τετοια πραγματα γιατι Sempron=Athlon XP απλα δεν ειναι Βarton ειναι ΤBread B.....

Η διπλασια L2 cache του Barton απο τον Tbred B δεν κανει και καμια συγκλονιστικη διαφορα οπως ξερουμε ολοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να μας διαφωτίσει...

μπερδέυτηκα εγώ που δεν έχω ασχοληθεί πολύ...

Να περιμένω δηλαδή να αγοράσω καινούριας γενιάς Athlon (ο οποίος υποθετικά θα πρέπει να κάνει στο παλιό μου MB του xp...???) ή δεν θα αξίζει και να ψάξω να βρω ότι απέμεινε στην ελληνική αγορά από τους XP???

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Lefteris αν πάρεις sempron να ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις update bios είτε έχεις πάλια μητρική είτε πάρεις καινούρια.Όσες μητρικές κυκλοφορούν δεν αναγνωρίζουν sempron.Την πάτησα και ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά athlon xp τέλος,και εγώ έψαχνα όλα τα μαγαζιά στη στουρνάρη τη περασμένη εβδομάδα και μόνο το ramshop είχε 2600+ 115 ευρώ!!!

Πάντως μη συγκρίνετε ότιδήποτε έχει πυρήνα AthlonXP (TBredB,Barton) με celeron,είναι ιεροσυλία...

Link to comment
Share on other sites

E και τι εγινε αν το PC λεει Unknown CPU? απλα με τα καινουρια BIOS γραψανε μεσα και το ονομα Sempron αν κανεις mod ενα BIOS μπορεις να το βαλεις να λεει οτι του θελεις πχ ThorLite 2400+ και τι με αυτο το θεμα ειναι να τον τρεχει στα σωστα MHz τοτε μονο θα χρειαζεται update και δεν μιλαω για τα PR....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.