Jump to content



Duron 800 "back to life"


kbilly13

Recommended Posts

Έπεσε στα χέρια μου πρόσφατα ο duronάκος (8*100fsb) μου, που είχα δώσει κάποτε σε έναν ξάδερφο! είχε κάποια προβλήματα το σύστημα: mobo chaintech kt133, psu, related... του λέω δεν πετάγεσαι να πάρεις κανα Mobo, psu, Μνήμη? Μιας και είναι και "Τσίπης" :003: πήρε ένα Αlbatron kt600, noname psu 350w, 256ddr/400, τον έπεισα να βάλει και έναν καινούριο 80άρη HD...

Ε, δεν άντεξα στον πειρασμό βέβαια και τον "περιποιήθηκα" λιγο... αφού του έβαλα και μια Thermaltake Silent boost χάλκινη!

κάρτα γραφικών μια used gf4mx-440 (αντί για την 3dfx voodoo 2 που είχε)

...πρώτη κίνηση, γεφύρωμα με το μολυβάκι τα L1 bridges, για ξεκλείδωμα..

Χαμήλωμα του multi στο ελάχιστο (5.5) και ανέβασμα fsb - τεστ με prime κτλ, για να μην μου τα φέρνει πίσω.. αποτελέσματα?... φωτό...

Περιττό να πω ότι ξετρελάθηκε με τη διαφορά που είχε το σύστημα, με πριν... δεν το πίστευε... ούτε και εγώ βέβαια, καθώς δούλευε άνετα win xp pro και προγράμματα - και έπαιζε και ικανοποιητικά μερικά games!

(A!, στο superpi έχει καλύτερη επίδοση από ότι ο celeron 2400 που έχω στο laptop!!!)

post-356-1442173740,9689_thumb.jpg

post-356-1442173741,0415_thumb.jpg

post-356-1442173741,0852_thumb.jpg

post-356-1442173741,1344_thumb.jpg

post-356-1442173741,1918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μικρη δυναμη - μεγαλες επιδοσεις!!!

Απο κατι τετοια καταλαβαινεις οτι το O/C δεν ειναι μονο για τα καινουρια <<θηρια>> επεξεργαστες αλλα και για τους παλιοτερους, που με την καταλληλη περιποιηση μπορουν να σηκωσουν λιγακι κεφαλι!!!

Μπραβο Bill!!! :D

Link to comment
Share on other sites

A!, στο superpi έχει καλύτερη επίδοση από ότι ο celeron 2400 που έχω στο laptop!!!

Που το παράξενο? Ο ένας είνα επεξεργαστής και ο άλλος.... Celeron!!! :077:

Ε ρε τι μου θύμισες....

Link to comment
Share on other sites

Πω πω... Μoυ θύμισες ρε Billy τον αγαπημένο μου ΑMD.... Duron 750@988MHz σε συνδυασμό με GeForce2MX και Voodoo2 να τρέχει σφαίρα όλα τα παιχνίδια.....

Και μαμώ τα τσιπάκια. Συμβουλή, βάλε του ένα 256RAM ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι αν βαλει λιγη μνημη ακομα και εχει 512 θα ειναι αψογο,στο 1GHz δεν φτανει να ειναι ωραιο στρογγυλο νουμερο.Παλιες εποχες και ωραιες η πρωτη επαφη μου με το socket A ηταν με ενα Duron 600@1010.......

Link to comment
Share on other sites

LOL , ωραιος, εχουν γουστο αυτα τα παιχνιδακια, αλλα απο πρακτικης πλευρας δεν συμφερει ετσι!

αφου τα αλλαξε ολα μα ολα, δεν δινει λιγα ψιλα ακομα για κανα μεταχειρισμενο φτηνο Βarton ή Tbred και να αφησει τον 800αρη για backup? ή αν βρει καμμια SDRAM μητρικη να το χαρισει σε κανα παιδακι να παιζει? :003:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ασε τον Duron και πιασε την Giagabyte καλυτερα να δουμε τι θα γινει γιατι πλησιαζουν κι οι ημερες που θα την παραλαβω (σε καμμια εβδομαδα ελπιζω).............

LOL οσο για το Celeron δεν το σχολιαζω ειναι ηδη γνωστα αλλα τι να περιμενεις απο επεξεργαστη χωρις ΗΤ με κλαδεμμενη FPU??? :077: :077:

Link to comment
Share on other sites

O Celeron ανεβαινει % περισσοτερο σε O/cing Βασιλη αυτο το ξεχασαμε........

LOL δεν του χωνεις τερμα ρευμα να δουμε αν θα ψοφησει εδω εχω βαλθει να ξεκανω τον Α64 αχ αν ειχα κανενα παλιο συστημα θα του αλλαζα τα φωτα..... :028:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.