Jump to content



τι cpu & πλατφορμα θα αγορασετε την επομενη φορα?


sakattack1442169065

Recommended Posts

θα αγόραζα AMD AthlonXP γιατι οι μητρικες τους ειναι στα ορια τους σε θεμα εξοπλισμου και εκτως αυτου και οι μητρικες αλλα και οι επεξεργαστες φτηνηναν πολυ και για την ποιοτητα τους αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω

(Ασχετο: η λιστα επρεπε να χε και τουσ Xeon επεξεργαστες)

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

αναβαθμιση?

not for me...

εχω δωσει προτεραιοτητα στα διαφορα υποσυστηματα προς το παρον...

θελω Audigy2, Gigaworks s750, printer A3,raid-ονια κτλ....

ισως ακομα και ενα δευτερο HTPC....θα το καλοσκεφτομουν..

Αλλα προς το παρον δεν θελω να μπλεξω με τις παιδικες ασθενειες των νεων

πλατφορμων και τις ανωριμες νεες τεχνολογιες...

οταν με το καλο κατασταλαξουν..για Intel μερια με βλεπω παντως...

Link to comment
Share on other sites

Ισως πάω σε AMD socket939 A64 με Pci-e με ddr2 ,αλλα κανενα εξάμηνο μετά...

Λεφτά για κάρτα γραφικών πάντος δεν σκέφτομαι να δώσω ,οποτε δεν με φοβίζει η μετάβαση σε pci-e.

Ο DarthMoul έχει βέβαια κάποιο δίκιο ==>

γι'αυτο λέω ίσως...

Link to comment
Share on other sites

A64 με 939 και για μενα. να προσθεσω και τα chipακια azalia for sound και το sata 300, γιατι με το sata 150 δεν ειδαμε μεγαλες διαφορες στις ταχυτητες των δισκων σε σχεση με το pata 133. ψιλοασχετο αλλα τα blue ray θα καθονται σε ide-atapi αραγε?

τεσπα μια αλλη παρατηρηση. ναι καλες οι νεες πλατφορμες, αλλα 1 δεν ξερουμε το μελλον τους (το socket A πχ επιβιωσε για πολλα χρονια) και 2 ειναι ακριβες.(3 πιθανες ασυμβατοτητες?)

απο την αλλη οπως αναφερθηκε τα socket A και 478 ειναι και δοκιμασμενα και αξιοπιστα και φθηνα, αλλα δεν ειναι το καινουριο, το πολλα υποσχομενο, το επαναστατικο. (ισως ειναι και θεμα αναγκων ή απλα το να εχουμε απλα ο,τι πιο καινουριο. ψωνιο να το πω? αρρωστια να το πω? με την καλη εννοια.)

ο καθενας ιεραρχει τις αναγκες του (και το πορτοφολι του) και διαλεγει. οπου και να καταληξει θα προκειται τουλαχιστον για μια ταιριαστη επιλογη που δε θα πρεπει να μετανιωσει γι αυτη.

Link to comment
Share on other sites

...

Λεφτά για κάρτα γραφικών πάντος δεν σκέφτομαι να δώσω ,οποτε δεν με φοβίζει η μετάβαση σε pci-e.

αυτο πως το εννοεις γιατι με μπερδεψες?

οτι ετσι κι αλλιως θα παρεις φτηνη καρτα? τοτε πιο το οφελος να παρεις PCI-E?

παρα μονο αν ετσι κι αλλιως αργησεις, οποτε θα το παρεις επειδη θα εχει καθιερωθει σαν στανταρ.

και το sata 300, γιατι με το sata 150 δεν ειδαμε μεγαλες διαφορες στις ταχυτητες των δισκων σε σχεση με το pata 133

για αυτο δεν φταιει το interface αλλα οι δισκοι που ειναι ακομα στα 66ΜΒ/sec κι ουτε...

και στα 1000 να παει, παλι το ιδιο θα ειναι αν δεν ακολουθησουν οι δισκοι

Link to comment
Share on other sites

αυτο πως το εννοεις γιατι με μπερδεψες?

οτι ετσι κι αλλιως θα παρεις φτηνη καρτα? τοτε πιο το οφελος να παρεις PCI-E?

παρα μονο αν ετσι κι αλλιως αργησεις, οποτε θα το παρεις επειδη θα εχει καθιερωθει σαν στανταρ.

Sak απο τη μια εννοώ οτι πολλα παιδια έχουν δώσει

χοντρά λεφτά για κάρτα γραφικών αρα δεν θα πάνε σε pci-e οσο η καρτα τους τους ικανοποιεί.

Εγω έχω δυο χρόνια να αλλαξω κάρτα,δεν χάνω τιποτε.

Απο την άλλη προς το παρών δεν βρισκω καποιον βασικό λόγο για να επενδυσω πολλά χρηματα σε κάρτα.Αν όμως κάτι αλλάξει μετα ,θα πάω σε μια(ή δύο :003: :SLI) καλή κάρτα pci-e χωρίς να μουτζώνομαι που πήρα 939 με agp.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ,εγω ψηφιζω AMD socket754 *1 με AGP *2 και DDR *3.

και τωρα οι επεξηγησεις

*1 ,μονο αν βρω με 1MB Level2 cache αλλιως 939

*2 ,μια χαρα ειναι το AGP (οχι δεν θα τις περασει της intel,συνεχεια αλλαζει τα σταναρ)

*3 ,γιατι να παρω DDR2 αφου η hynix εβγαλε DDR550 (οχι δεν θα τις περασει της intel,συνεχεια αλλαζει τα σταναρ)

Link to comment
Share on other sites

Sak απο τη μια εννοώ οτι πολλα παιδια έχουν δώσει

χοντρά λεφτά για κάρτα γραφικών αρα δεν θα πάνε σε pci-e οσο η καρτα τους τους ικανοποιεί.

Εγω έχω δυο χρόνια να αλλαξω κάρτα,δεν χάνω τιποτε.

Απο την άλλη προς το παρών δεν βρισκω καποιον βασικό λόγο για να επενδυσω πολλά χρηματα σε κάρτα.Αν όμως κάτι αλλάξει μετα ,θα πάω σε μια(ή δύο :003: :SLI) καλή κάρτα pci-e χωρίς να μουτζώνομαι που πήρα 939 με agp.

σωστα τα λες.

εγω ειμαι στην 1η κατηγορια και επιπλεον δεν θελω να περιμενω αλλο, οποτε παω για AGP.

Τωρα για PCI-E, πιστευω θα ειναι λαθος να παρει κανεις μητρικη με μία μονο vga θυρα, τουλαχιστον πριν δουμε τι γινεται με το SLI.

κι αλλη αναβολη δηλ.

οποτε απο τη δικη μου οπτικη γωνια, επιλεγω 939 με AGP και DDR τωρα μεχρι να "ξεζουμιστουν" τελειως,

και πολυ-πολυ αργοτερα πληρης αναβαθμιση σε dual PCI-E και DDR2 που θα θελει και νεο cpu (λογω mem controller)

Link to comment
Share on other sites

LOL δεν την βρηκα γιατι δεν εχω ψαξει στο Ellada,ακομα απο το net κοιταω τα reviews της Abit και της Asus και η δευτερη μου εχει αρεσε ελπιζω να βρω rev 2.0 μεχρι την ωρα που θα αγορασω θα υπαρχουν και στην Ελλαδα υποθετω......

MSI ποτε δεν πηρα στη ζωη μου δεν της συμπαθω το λογο δεν το ξερω..... :046:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.