Jump to content



τι cpu & πλατφορμα θα αγορασετε την επομενη φορα?


sakattack1442169065

Recommended Posts

Mια και ειμαστε σε περιοδο "αναταραχων", με τις 2 εταιρειες να προωθουν τις καινουργιες πλατφορμες τους, που ομως ειναι ακομα ανωριμες και ισως ακομα οχι καλυτερες απο τις παλιες καλες δοκιμασμενες συνταγες,

για ψηφιστε τι πιστευετε οτι θα αγορασετε την επομενη φορα που θα κανετε αναβαθμιση.

Επειδη επιτρεπονται μονο 10 απαντησεις, αφησα εξω μερικα λιγοτερο πιθανα, οπως 940 Opteron, Ιntel775 με Celeron κλπ :003:

ψηφιστε αλλο και διευκρινιστε!

ΥΓ συγγνωμη, μου ξεφυγε το 925 στους Ιντελ,

αλλα ισως καλυτερα για να μην υπαρξει και μπερδεμα με τις μητρικες που συνδιαζουν το socket775 με AGP-DDR oπως αυτη που ειχε δοκιμασει ο Βαιος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
Mια και ειμαστε σε περιοδο "αναταραχων", με τις 2 εταιρειες να προωθουν τις καινουργιες πλατφορμες τους, που ομως ειναι ακομα ανωριμες και ισως ακομα οχι καλυτερες απο τις παλιες καλες δοκιμασμενες συνταγες,

για ψηφιστε τι πιστευετε οτι θα αγορασετε την επομενη φορα που θα κανετε αναβαθμιση.

Αφού όπως λες, οι νέες πλατφόρμες και ανώριμες είναι, και όχι καλύτερες από τις παλιές, δεν θα κάνουμε αναβάθμιση. Υποβάθμιση θα είναι και περιττή σπατάλη προς πλουτισμό εξυπνάκηδων. Κατά την γνώμη μου, αναβάθμιση θα είναι μόνο για όποιον έχει ξεμείνει με P3 ή K6 όπως εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως λες, οι νέες πλατφόρμες και ανώριμες είναι, και όχι καλύτερες από τις παλιές, δεν θα κάνουμε αναβάθμιση. Υποβάθμιση θα είναι και περιττή σπατάλη προς πλουτισμό εξυπνάκηδων. Κατά την γνώμη μου, αναβάθμιση θα είναι μόνο για όποιον έχει ξεμείνει με P3 ή K6 όπως εγώ.

Κι' αυτό σωστό....

Απλά χρειαζόμαστε και λίγο shopping therapy που και που :033:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς. Πριν 2-3 μήνες έκανα αναβάθμιση. Μέχρι την επόμενη φορά που θα ξανακάνω, μπορεί η AMD να έχει κυρήξει πτώχευση ή να την έχει αγοράσει η Ιntel :101: :101: :040: :040: :040: :040:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ λέω μεγάλη κουβέντα αλλά λογικά σε Intel 925 με DDR 2 και PCI-E μαζί με P4 "σόμπα" με 2 μέγα cache όταν αυτός βγεί στην κατηγορία και pricetag του τωρινού Prescott.Αν η απάντηση της AMD είναι δελεαστική τώρα που θα βγάλει low priced 939 μπορεί να ξαναγυρίσω σε αυτήν...

Link to comment
Share on other sites

Ψηφους σε socketA και 478 δεν βλεπω.

Κανεις δεν σκοπευει να αναβαθμισει μονο cpu σε αυτα περιμενοντας κατι καλυτερο?

Αφού όπως λες, οι νέες πλατφόρμες και ανώριμες είναι, και όχι καλύτερες από τις παλιές, δεν θα κάνουμε αναβάθμιση. Υποβάθμιση θα είναι και περιττή σπατάλη προς πλουτισμό εξυπνάκηδων. Κατά την γνώμη μου, αναβάθμιση θα είναι μόνο για όποιον έχει ξεμείνει με P3 ή K6 όπως εγώ.

Aν προσεξεις, γραφω ισως :003: για να μην προκαταλαβω αποψεις.

Πχ για μενα το 775 ειναι ανωριμο και οχι καλυτερο, αλλα το 754 και το 939 οχι :040:

Aλλα τουλαχιστον στο poll κραταω τους τυπους :003:

προφανως Α64,αλλα εαν οι τιμες των pentoum με διπλο πυρηνα ειναι καλες.....why not?

Δεν ειπα τιποτα για 2πλους πυρηνες γιατι:

-και απο τις 2 εταιρειες αργουν, αν και για Ιντελ οπως ειπε και ο Thorlite, παρααργουν :003:

-και οι 2 σκιζουν το καλσον τους οτι θα μπαινουν στις παρουσες μητρικες, ή μηπως εννοουν socket? anyway

Μια διόρθωση: Στις επιλογές του poll, έγραψες καταλάθος socket 915/925. Socket 775 εννοούσες φαντάζομαι.

Nαι, μολις το ποσταρα πηγα να το διορθωσω αλλα δεν αλλαζουν τα poll, oποτε το σημειωσα στο ΥΓ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΜD φυσικα :098: :098: αλλα επειδη δεν ξερω τι τελικα θα αγορασω εριξα τον ψηφο στην τελευταια κατηγορια....... :042: :042:

Ετσι οπως τρεχει η τεχνολογια LOL που να ξερεις τι μπορει να αλλαξει σε ενα τριμηνο τεσπα AMD RULEZ φυσικα..... :098:

Link to comment
Share on other sites

ΑΜD φυσικα :098: :098: αλλα επειδη δεν ξερω τι τελικα θα αγορασω εριξα τον ψηφο στην τελευταια κατηγορια....... :042: :042:

Ετσι οπως τρεχει η τεχνολογια LOL που να ξερεις τι μπορει να αλλαξει σε ενα τριμηνο τεσπα AMD RULEZ φυσικα..... :098:

Τι βλέπω? Αβεβαιότητα για το μέλλον? Προτείνω να αρχίσουμε συστηματικό ψυχολογικό πόλεμο, υπνωτισμό κ.λ.π. για να το αλλαξοπιστήσουμε τον MrSeanKon

:003: :003: :003: :003: :003:

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα AMD socket939 A64 με PCI-E (ή και DDR2, οταν αυτα βγουν)

αλλα δεν ειναι σιγουρο σε 1 1,5 χρονια που σκεφτομαι για γενικο πολλα θα βγουν και τοτε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα παρω οτι με συμφερει σε αποδοση/τιμη συμφωνα με τις αναγκες μου (που ελπιζω να μην αυξηθουν αλλο , αλλα χλωμο με κοβω)

ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχεδιζω σε αναβαθμιση μεχρις'οτου ο mobilos να ζοριζεται να ανοιξει τα win της εποχης '06, '07 ....'08 ισως

αρα δε μπορω να σου απαντησω τι ακριβως θα αγορασω εκεινη την εποχη γιατι πολυ πιθανων δεν υπαρχει οχι μονον στις επιλογες του poll αλλα ουτε στα roadmaps των εταιριων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.