Jump to content



Heatsinks for mosfets?


AC9800PBA

Recommended Posts

Αν έχεις κάποια παλιά ψύκτρα...και έχεις όρεξη...κάθεσαι και τα κόβεις μόνος σου.

Διαφορετικά ψάχνεις στα μαγαζιά να βρείς κάποια έτοιμα κίτ που έχουν βγάλει η Revoltec και η Cooler Master για μνήμες και τα κόβεις στη μέση.

Παράδειγμα αυτά

Ρίξε μιά ματιά στην Checkmate....νομίζω κάποια εταιρεία έχει βγάλει και έτοιμο σετάκι για μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ στη P4C800E-DLX εχω βάλει της coolermaster τα χάλκινα (αυτά που σου είπε ο TASOS), με ceramic και logo και οι θερμοκρασίες των mosfet της CPU σε full load είναι 35,37,42,42 ενώ τα mosfet των μνημών είναι 38,40,44 με 2.9V Vdimm και το ICS στους 37 (με άλλο ψυχτράκι με μεγαλύτερα fins)

Θερμοκρασία κουτιού 35(speedfan) 32-34(θερμομετρο)

Θερμοκρασία CPU 46(sppedfan)

P4 3.0C @ 3554 (15x237)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν μερικες βδομάδες πηρα της coolermaster κατι heatsinks για mosfets... Κυκλοφόρησαν για αυτόν τον λόγο (και για PLL chips επισης) και τοποθετουνται απροσκοπα και χωρις προβληματα πανω στα mosfets με την adhensive thermal tape που φερουν πανω τους... Το σετ περιλαμβανει 10 τεμαχια heatsinks αλουμινιου σε δυο αποχρωσεις (διαλεγεις ή ασημι ή μαυρο -- εγω τουλαχιστον αυτα τα χρωματα βρήκα!)... Εγω τα πηρα απο το HAC 10 ευρω το σετακι... (Είναι ακριβως αυτά που λέει και ο icy20). Να και η φωτο τους:

deb1621ce8aabfbf18330b7c87946805.jpg

Τωρα αν θες για τις μνημες σου προτεινω τα RAM sinks που σου ειπε ο TASOS... Να η φωτο και αυτών:

9cc89575e791e29fb4ae3383415a7bb5.jpg

Link to comment
Share on other sites

ζήλεψα! Θα πάω να αγοράσω κ εγώ ψυχτράκια!!!! Αν είναι για 10 ευρώ κ με ταινία διπλής όψης τότε η φάση θα γίνει πολύ jet! Αλήθεια μπορεί να μου πεί κανείς τί κερδίζουμε με την ψύξη των mosfet ουσιαστικά? Είναι καλύτερα να γίνει η τοποθέτηση με ceramique+logo(την κλασική logo με το κίτρινο σωλήνάριο?) ή με ταινία? Αυτά τα ολίγα αδέρφια μου, αλήτες, πουλιά!

Εσύ AC9800PBA έλυσες το πρόβλημα με την ψήξη του Prescott? Θα σε πάει μέσα η Greenpeace γιατί ο επεξεργαστής σου ευθύνεται για το φαινόμενο του θερμοκηπιού κ την άνοδο της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά με μια πριονόλαμα κάνεις τη δουλειά σου στο πι και φι, το αλουμίνιο κόβεται πανεύκολα. Εγώ μια φορά κάθισα και έκοψα 2 παλιές ψύκτρες cpu και 2 από παλιά northbridge και απέκτησα ψυκτράκια... για μια ζωή, σε διάφορα μεγέθη. Και 1 ψιλό γυαλόχαρτο για τα γρέζια και τέλος. 5 λεπτά δουλίτσα είναι, αμαρτία τα λεφτά για ψυκτράκια μωρέ, αν αγοράσεις και για μνήμες και για mosfets ένα μεροκάματο δεν σου φτάνει. Να μου πεις δεν έχουν όλοι πριονόλαμα, έ αγοράστε μία, πάλι φθηνότερα θα έρθει, και σου μένει και η λάμα!

Link to comment
Share on other sites

ζήλεψα! Θα πάω να αγοράσω κ εγώ ψυχτράκια!!!! Αν είναι για 10 ευρώ κ με ταινία διπλής όψης τότε η φάση θα γίνει πολύ jet! Αλήθεια μπορεί να μου πεί κανείς τί κερδίζουμε με την ψύξη των mosfet ουσιαστικά? Είναι καλύτερα να γίνει η τοποθέτηση με ceramique+logo(την κλασική logo με το κίτρινο σωλήνάριο?) ή με ταινία? Αυτά τα ολίγα αδέρφια μου, αλήτες, πουλιά!

Ως γνωστόν όλα τα ηλεκτρτονικα εξαρτηματα δουλευουν παντα καλυτερα σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες και ο μεγαλες θερμοκρασιες ειναι εχθρος τους! Ακομη και οι voltage regulators MOSFETs ζεματανε οταν το PC δουλευει και ειναι απαραιτητοι για την τροφοδοσια της CPU με ρευμα σε συγκεκριμενες τιμες τασεων και χωρις διακυμανσεις..

Τωρα με σκετη logo, αν καταλαβα καλα, θα εχεις το προβλημα οτι μετα εαν θελησεις για οποιονδηποτε λογο να αφαιρεσεις τα heatsinks πιο ευκολο θα ειναι να ξεριζωσεις ολο το μοσφετ παρα να βγαλεις το χητσινκ!! Επισης η logo δεν εχει την ιδια απαγωγη θερμοτητας με μια adhensive thermal tape που ειναι κατασκευασμενη για τον σκοπο αυτο! Σαφως και ειναι λοιπον καλυτερα να τα κολλησεις με τετοιου ειδους ταινια παρα με συνιθισμενη κολλα στιγμης η οτι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με σκετη logo, αν καταλαβα καλα, θα εχεις το προβλημα οτι μετα εαν θελησεις για οποιονδηποτε λογο να αφαιρεσεις τα heatsinks πιο ευκολο θα ειναι να ξεριζωσεις ολο το μοσφετ παρα να βγαλεις το χητσινκ!! Επισης η logo δεν εχει την ιδια απαγωγη θερμοτητας με μια adhensive thermal tape που ειναι κατασκευασμενη για τον σκοπο αυτο! Σαφως και ειναι λοιπον καλυτερα να τα κολλησεις με τετοιου ειδους ταινια παρα με συνιθισμενη κολλα στιγμης η οτι αλλο...

Οχι σκέτη logo, βαζεις θερμοαγώγιμη (AS5,Ceramic,..) και στις γωνίες βάζεις πολύ λιγο logo μόνο και μόνο να το κρατάει. Μετά πιέζεις τη ψύχτρα και τη κουνάς λίγο δεξιά αριστερά, μέχρι να σταματήσει να κουνιέται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω μπας και ξαναβρω στο πλαισιο και τοτε θα φτιαξω κτηνη για τα μοσφετ και θα ποσταρω να δειτε.

Η καλυτερη επιλογη..Παμφτηνα, τα κοβεις οπως θες και σου μενει και το ανεμιστηρι ;)

Link to comment
Share on other sites

ανακατευται σιλικονη με silver η ceramique κ υστερα κοληστετα στα μοσφετς.....κ μετα,οποιδηποτε στιγμη θελεται,τραβατε τα ψυχτρακια κ φευγουν μαζι με την σιλικονη χωρις να αφηνουν κανενα ιχνος.....!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.