Jump to content



ga 7n400 pro2 αποριες


arj

Recommended Posts

Καλημέρα παιδες....

Εχω μια ga 7n400 pro2 και ένα barton 2500 ξεκλειδωτο... Το δουλευα στα

10,5 Χ 200=2100 ΜΗΖ.Παραπανω δεν ποσταρε καν... Προχτες ανεβασα για πλακα τον πολ/στη και δουλεψε μεχρι 12Χ200=2400 :119: Προτωφανες για μενα! Prime stable, τωρα, ειμουν μεχρι τα 2300 ειτε 11Χ210 ειτε 11,5Χ200.

Απο εκει και πανω ακομα και 211Χ11 σταματαει το prime σχεδον αμεσως.

Γιατι δεν μπορω να παω πιο πανω? Υποψιαζομαι το ρευμα το οποιο το εχω στο +10% και ειναι περιπου στα 1,820 με 1,850. Υπαρχει τροπος να αυξησω το ρευμα περισσοτερο; :112: Ειτε με mod στη μητρικη ή καλυτερα με modded bios;

Ξερω πως η μητρικη μου δεν η καλυτερη για oc αλλα θελω να δω τι μπορω να κανω...

Τα φωτα σας παρακαλω...

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η μητρικη εφτασε στα ορια της. Η και ο επεξεργαστης σου μαζι αν και δεν νομιζω. Mod σε gigabyte τωρα δεν λεει, καλυτερα παρε μια abit να τα εχεις ολα μαζι.

Δεν μας ειπες ομως...Πως τρεχεις τις μνημες σου?

Link to comment
Share on other sites

Τις μνημες τις τρεχω ειτε με 1:1 δηλ 210ΜΗΖ και αυτες με 2,7v ειτε στην αμεσως πιο κατω επιλογη της μητρικης 83% που βγαινει 175ΜΗΖ. Η αληθεια ειναι πως εχω ενα ψιλοπροβλημα με τις μνημες στα 210ΜΗΖ. Εχω timings 10-6-6-3 για να μην βγαλει error το memtest. Μαλλον θελω και μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Μη φανταστεις της πλακας μνημες ειναι... Θα τις αλλαξω...

Πως θα μπορεσω να βρω τροπο να δωσω και αλλα βολτ???

Αν υπαρχει τροπος βεβαια τωρα για μητρικη καινουργια χλωμο το κοβω θα παρω μια και καλη οταν παρω 64 bito μηχανημα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατ' αρχήν θα πρέπει να σιγουρευτείς 100% τι ακριβώς σε κρατάει. Τα 2400 είναι το όριό σου ανεξαρτήτως multi; Δίαυλο πάνω από 210 μπορείς να δώσεις με χαμηλότερο multi;

Αν είσαι σίγουρος ότι σε φρενάρει η τάση της cpu, μπορείς να ανεβάσεις λίγο τη default τάση με wire trick στο socket, ώστε μετά να ανεβαίνεις ποσοστιαία από μεγαλύτερη αρχική τιμή. Είναι γρήγορο, εύκολο και αναστρέψιμο, ένα ματοτσίμπιδο και λίγη μελέτη θέλει μόνο. Δες εδώ:

http://www.ocinside.de/index_e.html

Πήγαινε στh κατηγορία "Pin-mode"->socket view και "painting guide".

Η τάση ρυθμίζεται από τις γέφυρες L11. Θα δεις, αλλάζοντας κάθε φορά την επιθυμητή τάση, ότι κάθε μία από τις 5 γέφυρες αντιστοιχεί σε ένα ζεύγος "τρυπούλες" του socket. Συνεπώς - ΠΡΟΣΟΧΗ - στο socket view, αν ας πούμε πχ θες να πας από 1,6 σε 1,65, δεν πρέπει να βάλεις όλα τα συρματάκια που σου δείχνει, αλλά μόνο 1, που αντιστοιχεί σε ένωση της 4ης L11. Απλά στο socket view θεωρεί ότι αρχικά όλες οι L11 είναι ανοικτές.

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινω οχι. ρε παιδια, παρε το ενα παρε το αλλο θα τον αλλαξει ολοκληρο τον υπολογιστη. βολεψου ρε φιλε με αυτα που εχεις στον μεγιστο υπερχρονισμο και κανε υπομονη. μη δινεις αλλα λεφτα για ddr (1), ενω ηρθε η 2, για socket A μονου πυρηνα, ενω τα Α64 939 και τα διπυρηνα ειναι προ των πυλων.

τα εξαρτηματα που εχεις ειναι αρκετα καλα (αρκετα ανω του μετριου εννοω).

αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα παρε καλυτερα ενα συστημα extreme ψυξης και απογειωσε το συστημα. εγω παντως δε θα το εκανα.

δεν ξερω το τι σηκωνει η τσεπη σου και δε μπορω να σου πω τιποτα αλλο. η αποφαση ειναι δικη σου. εγω απλα δινω μια συμβουλη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς οι μνήμες σου είναι του κιλού....

Προφανεστατα!!! :013: :013:

@Nikotsi Thanks για το link. Θα το δοκιμασω λιαν συντομως.Τωρα το αποτελεσμα? Η θα ανεβασω τα βολτ η θα παρω καινουργιο μηχανημα πιο γρηγορα απο οτι υπολογιζα :):):) 2400 πετυχα με 12χ200 τωρα 12,5 δεν ρισκαρα να παω. Οταν ομως τη μνημη τη βαζω κατω απο το fsb συγκεκριμενα 175 γιατι να μην ειμαι prime stable?

@Narsis Δεν θελω να δωσω παρα πολλα εν οψη 64 bit. Αλλα πιστευω σε κανενα εξαμηνο που σκεφτομαι να παρω Α64 939 δεν θα υπαρχει υποστηριξη DDR2 και αν υπαρχει δεν θα ειναι τοσο καλη. Οποτε ψηνομαι για καλες μνημες

Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια της cpu σου σίγουρα δεν είναι αυτά. Τρέξε ασύγχρονα τις μνήμες και με δοκιμές δες πόσο μπορεί να ανέβει ο επεξεργαστής σου με DEFAULT τάσεις…

Μην ανεβάζεις καθόλου τα volt παρά μόνο όταν κάνει post/boot και δεν είσαι σταθερός. Θέλεις αναμφίβολα καλύτερες μνήμες…

Link to comment
Share on other sites

@orthodox Βλεπω εσυ τα εχεις καταφερει καλα 2450 με ποσα βολτ και fsb? Η μητρικες μας σχεδον ιδιες ειναι στον εξοπλισμο διαφερουν μονο αποτι ξερω...

Oι samsung τι λενε?

Link to comment
Share on other sites

Default τάσεις, μάπα τροφοδοτικό και οι Samsung δεν τα πάνε και τόσο καλά με το nforce2, γι αυτό διάλεξα και τον 2800 που έχει 12.5 πολλαπλασιαστή… (196x12.5)

Μιας και ο δικό σου είναι ξεκλείδωτος άσε το fsb στο 166 και ανέβαζε σταδιακά τον πολλαπλασιαστή να δεις πόσο πιάνει και μετά σιγά σιγά δίνεις και fsb αφού τεστάρεις και ξέρεις πόσο πάνε οι μνήμες σου σε καλά timings (κάτω από 2.5-3-3 ή το πολύ 3-4-4). Στο μεγαλύτερο post που θα κάνεις αν δεν είσαι σταθερός άρχισε να δίνεις volt αλλά όχι και 10%. Αν δεν σταθεροποιείσαι άρχισε αντίστροφα να χαμηλώνεις fsb μέχρι να είσαι stable…

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική αυτή δεν τα πάει καλά με Transcend και πιθανόν ούτε με TwinMos. Μήπως έχεις κάποια από αυτές?

Οι μνήμες σου πάλι μπορεί να ανεβαίνουν αρκετά αλλά να μη συνεργάζονται με την μητρική αυτή καλά. Αν σκοπεύεις να περάσεις στα 64-βιτ θα σου πρότεινα να μη βιαστείς. Και τα 2,2ΓΗζ καλά είναι....

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τα τσιπακια που εχει πανω? Δεν θυμαμαι....

Να μη βιαστω να παρω μνημες? Σκεφτομουν για 3500 ή 3700...

Υπαρχει περιπτωση να ανεβαινουν κιαλλο του κιλου ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Το wire trick sto socket πως γινεται? Ενωνω τις καταληλες τρυπες του socket με τι?

Με ενα οποιοδηποτε συρματακι ας πουμε???

Με πολύ ψιλό συρματάκι, από IDE καλώδιο ας πούμε, σε σχήμα "U", τα ποδαράκια του περίπου 3-4mm, ώστε με το που κατεβάζεις το μοχλό στο socket να μην φεύγουν (δοκίμασε να δεις). Προσοχή μόνο μην σου πέσει στο motherboard, θα κάνεις 10 χρόνια να το βρεις και τα μάτια σου θα γίνουν :107:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα μπεις σε λούκι φιλαράκι, μετά θα θες και καλύτερη ψύξη, ίσως και νερό, για λίγα mhz. Αυτό που σε φρενάρει περισσότερο είναι οι μνήμες σου. Αnyway, its your choice...

Εγώ απλά το είχα κάνει διότι η προηγούμενη μητρική μου δεν είχε επιλογές για multi και fsb, οπότε τα άλλαξα έτσι. Α, και μπες κατ' ευθείαν bios για έλεγχο σε περίπτωση που έχεις κάνει κάτι λάθος, μην μπεις ας πούμε win με 2.2V!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.