Jump to content


Fan 90mm @ 3000+ rpm ???


backgroundman

Recommended Posts

Έχω μια SP94 με έναν Enermax 90mm @ 2800rpm και θέλω να πάρω ένας 9άρη με περισσότερες στροφές για καλύτερη ψύξη. Μήπως ξέρετε κανένα να έχει και ρυθμιστή στροφών ?? και αν ναι που θα τον βρώ στην Ελλάδα ??

Μπορώ να κάνω τον Enermax να γυρνάει πιο γρήγορα ??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χτές πήγα στο hacshop και ρώταγα για 9άρη με 3000+ στροφές και μου είπε οτι δεν έχει. Ξέρει κανένας πόσο έχει ο Delta και πόσο ο Vantec ???

Υπάρχει εσωτερικό κυκλωματάκι με ροοστάτη ??

Link to comment
Share on other sites

Kαι ο Vantec ειναι ΠΟΛΥ δυνατος κ καλος,τον Delta τον βρησκεις Hac-shop το ροοστατη απο e-shop. :D

Φτηνο κ καλο ;)http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.805200

(το πηρα προχθες)

Ναι αλλά ο Delta πέρνει ρέυμα από molex, αυτό που έχεις στη φωτό δέχεται τα κλασικά fans με τα τρια pins... Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια SP94 με έναν Enermax 90mm @ 2800rpm και θέλω να πάρω ένας 9άρη με περισσότερες στροφές για καλύτερη ψύξη. Μήπως ξέρετε κανένα να έχει και ρυθμιστή στροφών ?? και αν ναι που θα τον βρώ στην Ελλάδα ??

Μπορώ να κάνω τον Enermax να γυρνάει πιο γρήγορα ??

Ευχαριστώ

Αποψη μου οτι το μονο που θα κερδισεις ειναι θορυβος και οχι πτωση στη θερμοκρασια σου.

Ο ενερμαξ για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε αποδοση θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου οτι το μονο που θα κερδισεις ειναι θορυβος και οχι πτωση στη θερμοκρασια σου.

Ο ενερμαξ για μενα ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει σε αποδοση θορυβο.

Το ξέρω οτι ο Enermax είναι πολύ καλός απλά θέλω έναν ανεμιστήρα τον οποίο να μπορώ να τον βάλω να τρέχει πιο γρήγορα όταν θέλω.

Στο κουτί μου άλλωστε αυτό που κάνει περισσότερο θόρυβο είναι το PSU (Antec 550 2x80FAN @ 3000rpm).

Αν πάρω τον Delta και τον βάλω στις 2800 που είναι τώρα ο Enermax λές να έχω μεγαλύτερες θερμοκρασίες ή πιο πολύ θόρυβο ???

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι ο Enermax είναι πολύ καλός απλά θέλω έναν ανεμιστήρα τον οποίο να μπορώ να τον βάλω να τρέχει πιο γρήγορα όταν θέλω.

Στο κουτί μου άλλωστε αυτό που κάνει περισσότερο θόρυβο είναι το PSU (Antec 550 2x80FAN @ 3000rpm).

Αν πάρω τον Delta και τον βάλω στις 2800 που είναι τώρα ο Enermax λές να έχω μεγαλύτερες θερμοκρασίες ή πιο πολύ θόρυβο ???

O enermax απο οσο ξερω στις στροφες που δουλευει εχει το μεγαλυτερο cfm

αν δεν κανω λαθος 64 και ειναι και ο πιο αθορυβος 28-34db δες εδω και συγκρινε.

http://www.checkmate.gr/products/fans.htm

Aπο θερμοκρασια δεν θα κερδισεις τιποτα αποψη μου μονο παραπανω θορυβο και χαμενα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις διαφορα σε θερμοκρασιες(2-3 βαθμους) θα πρεπει να τον βαλεις στο full τον Delta.Πραμα που σημενει οτι πρεπει να αλλαξεις δωματιο ή να βαλεις ακουστικα....

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις διαφορα σε θερμοκρασιες(2-3 βαθμους) θα πρεπει να τον βαλεις στο full τον Delta.Πραμα που σημενει οτι πρεπει να αλλαξεις δωματιο ή να βαλεις ακουστικα....

Και δυσκολα θα τις δει ενα βαθμο με το ζορι :)

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική περίπτωση να δεί το παιδί 2-3 βαθμούς απο το Delta σε σχέση με τον Enermax είναι να κόψει το πλαϊνό του κουτιού+να βάλει ένα duct.....εκεί θα παίξουν ρόλο τα 100+ cfm του delta μόνο αλλιώς απλά ο Delta θα γυρίζει πιο γρήγορα με πιο φασαρία και 0 αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.