Jump to content



ASUS A7V880 (KT880)


schumifer1442169067

Recommended Posts

Δυστυχώς το 227 ισχύει.Επίσης δεν υπάρχει δυνατότητα για έξτρα ρεύμα στο τσίπσετ.Ακόμη δε βρήκα πουθενά δυνατότητα να ανεβάσω ασύγχρονα cpu και μνήμη.

Keep in mind ότι από το mobo δείχνει σα να έχει περάσει σίφουνας και να έχει αφαιρέσει στοιχεία.Ας πούμε θέση για fan(3pin),θέσεις για μόσφετ,και άλλα.Προφανώς δεν είναι απαραίτητα για την απρόσκοπτη λειτουργία της Mobo αλλά μπορεί εκεί να οφείλεται και το 227.Ενδέχεται η αντίστοιχη Πολυτελής έκδοση να τα περιέχει όλα αυτά.Και είναι κρίμα γιατί στην ουσία η άσους είναι σαν να λέει ότι μέχρι 227 πάει χωρίς παραπάνω ρεύμα-ίσως και χωρίς έξτρα ψύξη.Οπότε φανταστείτε πόσο άνετα θα μπορούσε να ανεβάσει μετά από τα 227!!!Επίσης το manual λέει για extra 12V connector στο mobo αλλά δεν υπάρχει ούτε στη μητρική αλλά ούτε και στη φωτογραφία του Manual κάτω από τη συγκεκριμένη φράση

Πέρα από αυτά που ελάχιστα με απασχολούν η μητρική είναι τώρα μία ευχάριστη έκπληξη.Πρόβλημα με σκληρούς-δεν ξέρω αν γίνεται πάντως έβαλα σκληρό φίλου ετοιμοθάνατο και παραλίγο να μου σκοτώσει και το δικό μου.Έκανε κάτι περίεργα σταμάτα-ξεκίνα και τα "μετέδιδε" και στο δικό μου!!!- με κράτησε για λίγο μακριά αλλά επανήλθα δημήτριος.Άστραψε και βρόντηξε η άσους με τον Τ--ψωμάκι Β,256/333 και ένα 330 τροφοδοτικό της πλάκας.Προγούμενο ρεκόρ 2240 με τέρμα ρεύματα(βιοσ) με φωτογραφική(ούτε καν screenshot).Τώρα μπήκα άνετα winblows με 12,5(locked)Χ188.Ξεκίνησα SuperPi αλλά κόλλησε στους 10 κύκλους.Μαχ ΣούπερΠ 1Μ 12,5 Χ184(εννοείται με όλα ρεύματα στο τέρμα.και πολλή αερόψυξη.Ψύκτρα μαμάς δυστυχώς!!!)

Το εξαιρετικό αυτής της μητρικής είναι κατά την άποψή μου ότι σε καμμία περίπτωση δεν προβληματίζεται να κάνει POST.Και 12,5 Χ200 δεν θα είχε πρόβλημα(βέβαια θα είχαν τα παραθύρια μετά,όπως και η μνήμη μου).

Με το ΚΤ600 που είχα πριν κάθε αλλαγή στο ΒΙΟΣ(σχεδόν) σήμαινε σίγουρα+απαραίτητα unplug&replug! Τώρα δεν έχει σημασία αν κόλλησαν τα παραθύρια ,αν έβαλες τρελά στο BIOS ή αν παίζεις ποδόσφαιρο με τη μητρική την ώρα του ποστ.Αυτή θα ποστάρει.

Λόγω της υπερβολικής ανάγνωσης των tutorials του James Bond(SeanKon) άρχισα να χρησιμοποιώ το πολύμετρο ακόμη και εκεί που δεν έχει εφαρμογή.Οπότε η χρήση του επί των mosfets ήταν βεβαία.

Παραθέτω λοιπόν τρία σετ μετρήσεων με μετρήσεις από το Asus Probe,και το πολύμετρο σε ηρεμία και φόρτο και τις ενδείξεις του BIOS με ταυτόχρονη πολυμέτρηση.

Σε παρενθέσεις το πολύμετρο.Το load = toast για αρκετά λεπτά

ΟΛΑ DEFAULT-AUTO(12,5x133)

Probe:12,288~12,352 (12,55), 4,945(5,09), 1,664(1,655)

Load: 12.608 (12.81) , 4.838(5.04), 1.648(1.673)

12.5X166@1,75Vcore

Probe :12.672 (12.75) 4.892(5.09) 1.824(1.922)

Load : 12.992 (13.18) 4.704(5.03) 1.808(1.866)

BIOS : 12.099~12.160 (12.46) 4.920~5.001(5.06) 1.708(1.848)

Από εδώ άλλαξα το overvoltage jumper που υποτίθεται ότι σου δίνει αντί για 1.65~1,85->1,75~1,95. Μπαίνοντας BIOs κατάλαβα ότι δεν είχε αλλάξει τις ενδείξεις.Η υποψία μου ότι μάλλον προσθέτω +0.1 σε κάθε BIOS ένδειξη ήταν ορθή οπότε προχώρησα σε άλλη μία μέτρηση(μη γελάτε όσοι το έχετε ξανασυναντήσει.!Εγώ δεν το ήξερα).

12,5Χ166@1.65(Bios+overvoltage=~1,75)

Probe :12.672(12.75), 4.892(5.09) 1.808(1.826)

Load : 12.992(13.16) 4.704(5.03) 1.792~1,808(1.854)

Bios :12.099~12.220(12.46) ,4.920~5.001(5.06) ,1.708(1.840)

Μετά κουράστηκα - βαρέθηκα και είπα απλά να βρω το max στα πρόχειρα.Φόρτωσα λοιπόν ρεύμα cpu+ram και βρήκα μέγιστο 1Μ Σούπερ Π 188Χ12,5.

Εκεί οι μετρήσεις ήταν ... χμμμμ για δείτε(μόνο πολυμετρήμένες+στο Βιοσ είχα δώσει 1,85 που με το overvoltage έφτανε -θεωρητικά το 1,95)

12V@13.05

5V@5.02

Κι εκεί που λέω όλα εντάξει άρα πόσο να έχει παέι το vcore σιιιιγά.

...

...

...

...

...

...Vcore=2,15.

Χαρές και πανηγύρια ο υποφαινόμενος-δε θα έρθει και το νεράκι με το mini bar.?!2.15 μόνιμα θα έχω!!!

Με λίγα λόγια

Για τα δικά μου δεδομένα η μητρική μαμάει.Μπορεί κάποια στοιχεία να λείπουν αλλά δεν είδα πουθενά να τα χρειάζομαι ως τώρα-τουλάστιχον.Στο κάτω κάτω της γραφής ο hipro δε θα κουραστεί φαντάζομαι να προσθέσει τα παραλειπόμενα αν καταστεί ανάγκη. Εδώ σκέφτομαι να του στείλω μήνυμα να τον ρωτήσω αν μπορώ να βρώ mosfets να τα κολλήσω εγώ.!(λέμε τώρα).

Είναι υπερπλήρης με 4 usb πίσω και άλλα δύο που σου δίνει καλώδιο και άλλα δύο που περισσεύουν.Raid sata,gigabit lan(με Virtual Cable Tester),4 dimms,AGP lock,Crash free bios,κτλ,κτλ ,κτλ.Επίσης τρία χρόνια εγγύηση(αλήθεια την εγγύηση τη μετράμε με χρόνια ή με RMA?!)

Μην ξεχάσω.Δίνει RAM 2.85 AGP 1.8

ΥΓ για τις φωτό.Μεγάλος ανεμιστήρας μπροστά 8άρης πίσω(ω! ναι έκανα τρύπα στη βάση της μητρικής)

Η προσπάθεια δημιουργίας τρυπών μπροστά για καλύτερη ψύξη του κουτιού σταμάτησε λίγα λεπτά πριν αποφασίσω να αφήσω το ένα πλαϊνό μόνιμα έξω!!!Αντί λοιπόν για ανεμιστήρες ,φώλιασε εκεί το καλώδιο με τα 2 Usb!!!

Τις καλωδιοταινίες τις έκοψα και τελικά βολεύουν πάρα μα πάρα πολύ καθώς έχουν γίνει πολύ πιο εύκαμπτες

Ο ανεμιστήρας που φυσάει τη GPU στερεώθηκε με βάση ένα άρθρο που είχα διαβάσει στο overclockers.com.Απλά δε χρησιμοποίησα όσους ανεμιστήρες χρησιμοποίησε εκείνος.Πάντως είναι πολύ εύκολο,σταθερό και αποδοτικό Mod .

Τα λαμπάκια μου(ήταν 5-6 αλλά αποδεκαστίστηκαν.Καίγονται εύκολα αλλά κοστίζουν 10-20 λεπτά)

Το Philips μου είναι πολύ έξω καθώς το εμποδίζει η μητρική να μπει πιο εσωτερικά στο κουτί.Συγκεκριμένα, η υποδοχή για το 20-πινο φυσάκι

Επειδή δεν προλαβαίνω τώρα να τις ξαναφτιάξω τις φωτο αν θέλετε δείτε τις στο http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=25848#post25848

εκτός και αν μπορεί ο mod να τις μεταφέρει

post-112-1442173793,6032_thumb.jpg

post-112-1442173793,6588_thumb.jpg

post-112-1442173793,762_thumb.jpg

post-112-1442173793,842_thumb.jpg

post-112-1442173793,8811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν στο πολυμετρο βλεπεις για τα 12V 13.05V αυτο σημαινει οτι το PSU ζοριζεται απο τα +5V,υποθετω οτι η μητρικη τραβαει απο τα +5 για την CPU καλο θα ηταν να μην το ζορισεις τοσο πολυ γιατι θα εχεις παρατραγουδα.

Link to comment
Share on other sites

.......θα τροφοδοτήσω το σκληρό από το άλλο τροφοδοτικό που έχω για τα fans @14 V....

Εννοείς ότι στο δεύτερο η 12άρα δίνει 14Volt??

Τροφοδοτικά του κιλού που δίνουν παραπάνω συνήθως είναι προβληματικά. Όπως κι αν έχει αυτό το 13 είναι σίγουρα κακός οιωνός και ότι είναι να κάνεις κάνε το γρήγορα.

Υ.Γ.: Καλορίζικη η μητρική…

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όρθοντοξ-το ότι τελικά αυτήν πήρα οφείλεται κυρίως στο ξεστράβωμα που μου έριξες.Ελπίζω μέχρι να βρω Barton και καλή μνήμη να έχει βγει καλύτερο BIOS(αν και ο tic-tac έχει ήδη τοποθετηθεί αρνητικά ως προς αυτήν την πιθανότητα).

Το άλλο τροφοδοτικό δίνει 14 από το 20πινο φυσικά(το σκεφτόμουνα για 16 αλλά βαριόμουνα τα τρεχάματα σε περίπτωση ξαφνικού θανάτου ανεμιστήρα)

Κάτω δεξιά(θα μπει μέσα όταν βρω χρόνο να φτιάξω κάτι που να το ανάβει ταυτόχρονα με το άλλο)

post-112-1442173794,7053_thumb.jpg

post-112-1442173794,793_thumb.jpg

post-112-1442173798,0285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε σουμιφερ κανε κανα σοβαρο review στην μητρικη....εχεις ανοιξει ενα ποστ και ακομα δεν καταλαβαμε τιποτα για το κτ880....αντε και εχουμε περιεργεια για την εν λογω μητρικη.μου φαινεται θα παω να την παρω εγω για να την δοκιμασω μια και εξω....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει agp/pci lock το kt880? δουλεύει?

Αν ναι, και μαζί με το dual channel ddr, μια χαρά επιλογή είναι για τους AthlonXP-Barton

Aν έχεις και έναν ξεκλείδωτο ή Mobile, και τα 227 δεν είναι καθόλου άσχημα!

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια φίλε schumifer vbmenu_register("postmenu_25853", true); κάνε το oc σου και μετά έλα σε συνενόηση με κάποιον που έχει NF2 να κλοκάρεται στα ίδια fsb mhz (το κατα δύναμη) για να δούμε και τί λέει το ΚΤ880 σε σχέση με το NF2.

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωμα agp/pci ναι .Ασύγχρονο ανέβασμα ddr/cpu όχι με διαιρέτη(όπως έχω κατά καιρούς διαβάσει σε ενφορσάδες) αλλά μπορείς να διαλέξεις για τις μνήμες default συχνότητα 266/333/400.

ρε συ ναζ για ένα review μου λείπει καλή μνήμη,πολλή μνήμη,καλύτερος επεξεργαστής-και ίσως ξεκλείδωτος- καλύτερο τροφοδοτικό,καλυτερη κάρτα γραφικών,καλύτερος σκληρός,ένα ρέιντ, και άλλη μία μητρική για σύγκριση.

Τώρα τις προσωπικές μου εκτιμήσεις τις οποίες τις βασίζω μόνο στη σύγκριση με την εμπειρία μου με τη Jetway ,τις ψιλοαναφέρω παραπάνω.

Επίσης από άλλους έχω δει - διαβάσει τα εξής.

Ο τικ-τακ μάλλον δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το BIOS.

Τα 227 είναι σταθερότατα γιαυτό και λίγα για το συγκεκριμένο τσίπσετ(η θερμική του συμπεριφορά είναι μάλλον καλύτερη από τα αντίστοιχα ενφορς)

Μακάρι η άσους να βγάλει ένα καλύτερο BIOS αλλά πολύ φοβάμαι ότι με την crippled εμφάνιση της μητρικής μάλλον δε θα θέλει να το ρισκάρει.Ίσως να κρατάει τα "καλά" χαρακτηριστικά για κάποια deluxe έκδοση-αλλά πού την έχει???

Τώρα αν επιμένεις να θες benchmarks πες ποια θες και θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω το συντομότερο δυνατό.Απλά δεν ξέρω τι αξία θα έχουν με το υπάρχον υλικό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικα την αγορασα και εγω.....ειναι καλη περιπτωση αν και λειπουν τα μισα μοσφετσ(****ασους) ...τεσπα.απο μια πρωτη επαφη εχτες χαραματα στα 11*200 με 1gb dc 3-3-3-8 σε σχεση με μια nforce 2 (epox 8rda) χανει 2 δευτερα στο p 1 m( 47 epox ,49 asus).μετα σε καποια sisoft bench μενει ελαχιστα πισω απο την nf2.θα σηκωσω σε καποια φαση σοβαρο συγκριτικο....

Link to comment
Share on other sites

2 ενδιαφέροντα τεστς που μπορεί να δώσουν μερικούς πόντους στο VIA θα ήταν:

Μεταφορά αρχείου/αρχείων αρκετά μεγάλου συνολικού μεγέθους από partition σε partition ίδιου ή διαφορετικών δίσκων ( να δούμε αν το IDE των VIA είναι καλύτερο )

Ταχύτητα USB 2.0 controller με την βοήθεια ίσως εξωτερικού σκληρού αν υπάρχει πρόχειρος.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά μόνο να πω κι εγώ για τον Κολοκοτρώνη της υπογραφής που έχει το ίδιο chipset, ότι φαίνεται να χάνει σε Pi και σε μένα 2 δευτερόλεπτα. (11χ200 τρέχω κι εγώ με 1 GB 8-3-3-3). Σε benches του sandra όντως είναι ελάχιστους πόντους κάτω από την NF7-s που είχα πριν (κλαψ...).

Απο μια πρόχειρη εμπειρία με δίσκους όμως έχω να πω τα καλύτερα!

Εχθές πέρασα ένα image του πρώτου partition του σκληρού με το Acronis 8 από το τελευταίο partition του ΙΔΙΟΥ δίσκου σε 22 λεπτα. ( full windows και προγράμματα 1.9 GB συμπιεσμένο). Επίσης η συμπίεση έγινε σε 3 λεπτά.

(200αρης SATA δίσκος).

Αν κάποιος χρησιμοποιεί το Acronis 8 μπορεί να κάνει τη σύγκριση.

Επίσης στη μεταφορά αρχείων στον εξωτερικό 120αρη IDE φαίνεται να τα πηγαίνει πολύ καλά. Έτσι από περιέργεια μετέφερα ( copy/paste εννοώ) μόλις τώρα το ίδιο image σε 1 λεπτό και 10 δεύτερα (+- 5 sec).

Αν κάποιος δε βαριέται ας κάνει το ίδιο για να δούμε.

( Δυστυχώς δεν έχω ούτε κι εγώ χρόνο να στήσω πάλι την ABit -που υπολειτουργεί ούτως ή άλλως- για να κάνω ο ίδιος τις μετρήσεις)

Πάντως επικαλούμαι την πάλι πρόχειρη μαρτυρία του Pirati που όσες φορές μεταφέραμε αρχεία με τον εξωτερικό 20αρη Quantum που έχει, ο Κολοκοτρώνης φαίνεται να τα μεταφέρει πιο γρήγορα απο την NF7-s που έχει ο ίδιος. Μάλιστα παρατήρησε ότι φαίνεται και να αναγνωρίζει και πιο γρήγορα το δίσκο απο τη στιγμή που του δίνουμε ρεύμα.

Ας προτείνει κάποιος ένα κοινό μεγάλο αρχείο για να δοκιμάσουμε μεταφορές και να συγκρίνουμε. (ελπίζω μόνο να βρω το χρόνο...)

ΥΓ Εκτός από το IDE, υποτίθεται σύμφωνα με το site τουλάχιστον της VIA, ότι έχει και πιο γρήγορο SATA καθώς είναι native στο chipset και όχι άλλης εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε ναζ ρίξε λίγο μια ματιά στο hardware sensors monitor και πες σε παρακαλώ αν σου δείχνει κι εσένα μία θερμοκρασία αρκετά μεγαλύτερη από ότι συνήθως είναι . Κοίτα αν θες και εδώ

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=4060

http://www.snapfiles.com/download/dlhmonitor.html

http://briefcase.pathfinder.gr/file/schumifer/28682/344527

Περιμένω εναγωνίως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το NForce2 έφυγε μαζί με τον Sempron και ένας Α64 με την συμπαράσταση του VIA K8T800 πήρε την θέση του.

Είχα δοκιμάσει παλιότερα τον εξωτερικό δίσκο και στο δικό μου σύστημα και στου Jimmyfox με τον A64 + NF3 150.

Και στις δύο περιπτώσεις τόσο το burst speed όσο και η διαμεταγωγή ήταν κάπου στα 22-29ΜΒ / sec ανάλογα το λειτουργικό και τον driver.

Με το VIA είδα το max στην διαμεταγωγή των 33ΜΒ/sec, μιας και το καλώδιο για τον δίσκο στην εξωτερική θήκη είναι ΑΤΑ33 και 40ΜΒ/sec στο burst.

Καθόλου άσχημα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.