Jump to content



βοηθήστε με να επισκευάσω τον δίσκο μου...


dpresv

Recommended Posts

Γκαντέμη, αμα πλησιάσεις σπίτι μου, θα βγάλω το δίκανο! :005:

To smiley γιατι το εβαλες???

Δεν το εννοεις αυτο που λες???

Αν οχι... Θα επρεπε.... Δες εγω που τον εχω "βαλει" σπιτι μου τι εχω παθει.... :073: :090:

Link to comment
Share on other sites

Κατα πασα πιθανότητα έχω τον ίδιο δίσκο , καλού κακού όμως ποστάρω screenshot του device manager. Μου δημιούργησε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Λοιπον έκανα 1) format απο partition magic (για να σβήσει τα δεδομένα) 2) fdisk /mbr (για να σβήσει τον master boot record) 3) Χωρίς να έχω δεύτερο δίσκο στο μηχάνημα έκανα installation windows xp pro. Οταν τελείωσε το setup στο boot των xp μου έβγαλε μια επιλογή ανάμεσα σε δυο xp installations. Φαντάζομαι οτι η αλλη ηταν η παλια του? Τελος παντων η πρώτη επιλογή μου δούλεψε κανονικά οπότε μπήκα στα windows εσβησα την άλλη επιλογή και απο τότε όλα καλα. Προσωπικά πιστεύω οτι το συγκεκριμένο μοντέλο δίσκου έχει καποιο ελάτωμα στον master boot record, αλλα αυτο είναι καθαρά δική μου άποψη.

post-239-1442173790,5475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, just for the record στη δουλειά μου χτύπησαν δυο ίδιοι δίσκοι (deathstar όνομα και πράμα) ένας την Πέμπτη και ένας σήμερα, συν άλλους δυο που είχαν χτυπήσει πέρισυ. Ο ένας δε που ήταν σε υποκατάστημα εκτός Αθηνών και δεν είχαν πάρει backup πήγε στην Tic-Tac (ανακτήσεις δεδομένων) δεν μπόρεσαν να ανακτήσουν τίποτα εδώ, πήγε σε συνεργάτη τους στο εξωτερικό και ΤΖΙΦΟΣ. Μιλάμε για πολύ Death ρε παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα. αν έχεις λινκ θα με βοηθήσεις πάρα πολύ...

Πρέπει να πας στο σάιτ της Χιτάτσι http://www.hitachigst.com/hdd/support/download.htm και να κατεβάσεις το Drive Fitness Test (v3.77)

Πρέπει να είναι αυτό που ψάχνεις γιατί λέει: Restores drive fitness

Note: these utilities will overwrite customer data and allow repair of bad sectors.

* Erase Bootsector utility (use DFT Utility option: Erase Boot Sector)

* Low-level format utility (use DFT Utility option: Erase Disk)

Για παιδέψου λίγο και πες τι κατάφερες

Ψάξε μήπως υπάρχει και κάποιο firmware update για το συγκεκριμμένο σκληρό γιατί οι δίσκοι της ΙΒΜ είχαν κάποια προβλήματα απ' ό,τι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

@assasine : το συγκεκριμένο πρόγραμμα το έτρεξα και δεν βρήκε τίποτα. βέβαια επειδή δεν είχα χρόνο δεν πρόσεξα οτι έχει και τέτοιες επιλογές που λές, θα το ψάξω και αυτό.

@pinkpanther : το fixmbr δεν κάνει τίποτα και το πρόβλημα παρουσιάζεται μετά την εγκατάσταση των xp

αυτό που ψάχνω είναι κάποιο utility που να κάνει low format. έτσι δεν το λένε το πλήρες, "εργοστασιακό" φορματ?

Link to comment
Share on other sites

low level format για την ακρίβεια και όπως λένε και οι πανέμπειροι τεχνικοί-reviewers του PCMag πρόκειτε για μια επίπονη δύσκολη διαδικασία. Μπορείς να δοκιμάσεις και την παρακάτω μέθοδο (clopy paste το ξέρω...αλλά έχω πεθάνει:005: )

http://www.datadocktorn.nu/us_frag1.php

Υ.Γ. εάν δεν σου δουλέψει και με το low level RMA it.

Link to comment
Share on other sites

Πεταξε τον οσο ειναι ακομα καιρος!!!!!!.πολυ προβληματικοι δισκοι!!!!.

εχω εναν σορο κατεστραμενους στο μαγαζι απο αυτους!!!.ειδικα οι 40αριδες αστα να παν!!!.o χαρακτιρισμος "deathstar " :p τους παει γαντι!!!.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε κάποιο tool που να κανει low level format. Εγώ χρησιμοποιώ της maxtor. Κάνει για όλους τους δισκους!! Αν δεν καταφερει να κανει low lwvel format τότε αποχαιρέτα τον δίσκο σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους, έχω και εγώ τον ίδιο δίσκο και εμένα μάλλον τα έπαιξε η πλακετα του, θα το εκτιμούσα με το αζιμιοτο βέβαια ,αν έχει κάποιος κάποιο ίδιο μοντέλο και να είναι κατεστραμμένος ο δίσκος εσωτερικά και η πλακετα του οκ ας μου στείλει πρωσοπικό μυνημα .Ευχαριστώ πολύ!!

Το μοντέλο είναι ic35l040avvn07-0 IBM deskstar.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.