Jump to content



A64 2.6GHz vs CeleronD 3.8GHz


MrSeanKon

Recommended Posts

Χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε, πάντως σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πώ ότι θα κάνει τη τόση μεγάλη διαφορά στο PI ή στα άλλα που δοκίμασε ο Sean άλλωστε δεν έχω δοκιμάσει ποτέ P4 Celeron.

Πάντως η διαφορά φαίνεται να πλησιάζει περισσότερο στο 10% άν κάνεις τον υπολογισμό οπότε μάλλον έπεσα και εγώ λίγο έξω.

Τώρα που το βλέπω στο Memtest είναι 5% οπότε μάλλον θεωρητικά είναι 5%-10% γενικά η αύξηση στο bandwidth

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

MY BAD…!!!

Ζητώ συγνώμη γιατί άναψα το φιτίλι από λάθος…!!!

Δεν είμαι φανατικός AMDάς ούτε αντιIntelάς…!!!

Το 25% είναι της Intel και όχι της Micro$oft όπως λανθασμένα αναφέρω παραπάνω (κεκτημένη ταχύτητα, επειδή ήταν αργά και γω δεν ξέρω)…!!!

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κατά καιρούς ακούω ότι ο P4 έχει +τόσο από αυτό συν τόσο από εκείνο κλπ… και αναρωτιέμαι αν ισχύουν αυτά τα νούμερα και το πόσο πραγματικά είναι….

Και πάλι sorry…!!!

Link to comment
Share on other sites

MY BAD…!!!

Ζητώ συγνώμη γιατί άναψα το φιτίλι από λάθος…!!!

Δεν είμαι φανατικός AMDάς ούτε αντιIntelάς…!!!

Το 25% είναι της Intel και όχι της Micro$oft όπως λανθασμένα αναφέρω παραπάνω (κεκτημένη ταχύτητα, επειδή ήταν αργά και γω δεν ξέρω)…!!!

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κατά καιρούς ακούω ότι ο P4 έχει +τόσο από αυτό συν τόσο από εκείνο κλπ… και αναρωτιέμαι αν ισχύουν αυτά τα νούμερα και το πόσο πραγματικά είναι….

Και πάλι sorry…!!!

Το πόσο θα και πότε θα αποδόσει το Hyperthreading εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από την φύση τους προς επίληση προβλήματος και από την ποιότητα και σχεδίαση του software. Αν θέλεις κοίταξε αυτό το post:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=39083&postcount=12

και για ό,τι απορίες έχεις έλα στο thread να τα πούμε για να μην βγούμε οff topic εδώ.

Link to comment
Share on other sites

[quote name=MrSeanKonΤο θετικο του Celeron ειναι οτι λογω της μικρης του cache κλοκαρεται τρελλα κι αφου ετρεχε 1.2GHz παραπανω απο τον Α64 καλυψε τις διαφορες με τον Α64 σε πολλες περιπτωσεις και μαλιστα στον XMPEG του τα εχωσε του Α64 :p οσο για τον DrDivX ηρθανε κοντα κι οι δυο τους......

QUOTE]

θα ηθελα να δω και μια κωδικοποιηση με mpeg-2 κατι που ειναι

απαραιτητο μιας και παρα πολυς κοσμος κωδικοποιει με πολλους διαφορετικους τροπους mpeg-2.Εγω θα ηθελα να δω κυριως cce2.5,αν ειναι δυνατον καποια στιγμη,γιατι ακομα αναζητηται p4 που να μπορει να σταθει εστω αξιοπρεπως σε μια τετοια προκληση.Οταν το bartonακι στα 2200 θεριζε με 55+fps P4 στα 3,6+ το φτανανε ιδρωνοντας και ξειδρωνοντας.

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να αρχιζεις να ριχνεις μια ματια στο mpeg-2 με προσοχη...ασχοληθηκα με mpeg-4 φυσεως κωδικοποιηση απο τα πρωτα τους βηματα,ημουν στο flexion απο τους πρωτους beta testers του mpeg2avi,τελικα καταφερα να μαζεψω κατι συρταρια με ταινιες mpeg-4 που ομως δεν επαιζαν στο standalone,και οταν η τηλεοραση ειναι τεραστια,οτι και να κανεις σε χαλαει..τελικα τις πεταξα ολες μαζι σε ενα φιλο που ουτε τα cd δεν εβγαλα..ακομα και τωρα που εχει προχωρησει το mpeg-4 δεν μπορω να πω οτι ειμαι ετοιμος να γυρισω πισω,οχι μεχρι τα standalone να υποστηριζουν και να απεικονιζουν το 100% αυτου που εχουμε κωδικοποιησει χωρις προβληματα.Οποτε cce και παλι cce και περιμενουμε να καταφερει να δειξει το kiss τις δυνατοτητες του xvid.....αν ειχα broadband θα το ειχα ξεχασει το mpeg-4 αλλα ελα που 700mb κατεβαινουν αρκετα πιο γρηγορα απο 4γιγα...

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι το CCE βρέ παιδιά;

Ισως ο καλυτερος κωδικοποιητης mpeg2 με πολλα περασματα και εικονα απιστευτη αλλα αν και ο κωδηκας ειναι φτιαγμενος για P4 HT τρεχει ποιο γρηγορα σε AMD αυτο δεν ξερω πως γινετε αλλα ειναι αποριας αξιο μπορειτε να πατε και στην σελιδα του κατασκευστη του προγραματος custom technology ειναι η εταιρια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.