Jump to content



A64 2.6GHz vs CeleronD 3.8GHz


MrSeanKon

Recommended Posts

Εικονες δεν εχω να σας δειξω γιατι τις ειχα σωσει στο primary partition και ξεχαρβαλωθηκε ο δισκος LOL εγινε της ****** το # με λιγα λογια......

Οποτε θα βασιστειτε στα λεγομενα μου διοτι τα νουμερα τα κρατουσα παραλληλα σε ενα χαρτι τωρα δε νομιζω να θελει κανενας :071: να σας ταχυδρομησω και το χαρτι για πειστηρια τεσπα προβλημα του... :037: :081:

Λιγο πριν διωξω τον Α64 πηρα διαφορες μετρησεις....

Το ιδιο εκανα και μεχρι πριν κατερρευσει ολοκληρωτικα ο Celeron....

Αναφερω τα συστηματα:

1) A64 3200+ 754 socket ετρεχε στα 11 Χ 238 ΜΗz, 3-4-4-8 / 2T timings.

2) CeleronD 2.4GHz ετρεχε στα 18 Χ 212 2.5-4-4-8 timings.

Κοινη η μνημη 1Χ512ΜΒ Kingston HyperX PC4300, κοινο PSU Enermax 465 Watt, κοινη καρτα γραφικων Αsus 9200 AGP 8X, Service Pack1.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Το λογικό. Για κάποια προγράμματα και ένας Celeron ανεβασμένος στον ουρανό αρκεί. Σε κάποια όμως.....

Όπως πάντα το κριτήριο είναι: Πως θα χρησιμοποιήσεις τον επεξεργαστή που θα αγοράσεις.

Ενδιαφέροντα πάντως από την άποψη ότι σε forums οι Celeron σπανίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είπα κάτι για σχέση τιμής / απόδοσης του Celeron και με κράξανε :102:

Λοιπόν, από τα λίγα οικονομικά που ξέρω η σχέση τιμής απόδοσης είναι ένα κλάσμα που αριθμητή έχει την τιμή και παρονομαστή την απόδοση. Νομίζω πως για καθημερινή χρήση ο Celeron (overclocked οχι stock) είναι μια χαρούλα για τα λεφτά του. Και για πειράματα πάνω σε Intel όπως αυτά που κάνεις εσύ είναι και η φτηνή λύση σε σχέση με τους P4 που έχουν τον ίδιο πυρήνα.

Τώρα βέβαια αν θέλεις να υπολογίσεις την ρευστότητα συνθετικού λιπαντικού μέσα σε πλαστικό σωλήνα με celeron μάλλον ατύχισες. Έλα σε εμένα να σου φτιάξω έναν linux cluster με 10 celerons που θα σου κοστίσουν όσο ένας Athlon FX και θα έχουν την τριπλάσια ισχύ :p

Link to comment
Share on other sites

LOL Darth........

Οσο για το προγραμμα σου αφου σκοτωθηκε ο Α64 περιμενε μεχρι το Πασχα που θα παρω το 939 να κανουμε σωστοτερη μελετη αν ομως εχεις διαθεση θα σου ποσταρω και με το Celeron.......

Τι λες??? :050: :050: :040: :040:

Οπωσδήποτε θα ποστάρεις με Celeron! Εγώ ποστάρισα για δύο Itanium 2 και έναν Alpha. Θα δούμε τον Celeron που κοστίζει 70 ευρώ και έχει μακράν την χειρότερη φήμη στην αγορά να τους στριμώχνει :031:

Φαντάσου μόνο ότι ένας Alpha ev7 στο 1 GHz δεύτερο χέρι κοστίζει κάπου $9,000 μόνο η CPU και ένας Itanium στο 1.4 GHz καινούργιος κάπου στα $950.

Link to comment
Share on other sites

και μονο που ειδα οτι ο celeron νικησε σε ενα απο τα test ( XMPEG ) ενθουσιαστικα . Θα ηταν ωραιο να ειχες συγκεντρωσει μαζι και τα παλιοτερα αποτελεσματα απο κανα barton (ναι ναι τους βασανισμενους εννοω)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, καλά πάει για €70 αλλά κόστισε όντως €70? Πρέπει να συνυπολογίσουμε την εξτρά ψύξη. Χωρίς την επιπλέον cache και το HT του κανονικού Ρ4 φαίνονται καθαρά οι τεράστιες αδυναμίες του πυρήνα Prescott. Με €70 παίρνεις έναν σχετικά αξιοπρεπή επεξεργαστή για video editing αλλά για τίποτε άλλο. Είναι τραγικό σε τόσο υψηλή συχνότητα να μένει τόσο πίσω σε απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, καλά πάει για €70 αλλά κόστισε όντως €70? Πρέπει να συνυπολογίσουμε την εξτρά ψύξη. Χωρίς την επιπλέον cache και το HT του κανονικού Ρ4 φαίνονται καθαρά οι τεράστιες αδυναμίες του πυρήνα Prescott. Με €70 παίρνεις έναν σχετικά αξιοπρεπή επεξεργαστή για video editing αλλά για τίποτε άλλο. Είναι τραγικό σε τόσο υψηλή συχνότητα να μένει τόσο πίσω σε απόδοση.
Δηλαδή εννοείς ότι η διαχειρηση του cache και το HT δεν είναι κομμάτια της αρχιτεκτονικής; Για ποιό λόγο τα αφαιρείς; Εγώ νομίζω πως έχουμε έναν πυρήνα που μπορεί να έχει και HT και μεγάλο cache, αλλά δεν τα υλοποιεί στο συγκεκριμένο μοντέλο που είναι ο Celeron.
Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάς ότι και οι AMD έχουν Τεράστια L1 Cache κάτι στο οποίο σε μεγάλο βαθμό οφείλεται η απόδοσή του. Πάντως ενδιαφέρον θα ήταν να κάνεις και κανα 3dmark Sean να δούμε και πώς αποδίδει σε 3D και αν θα μπορούσε να στήσει κανείς ένα αξιοπρεπές Game machine με Celeron αν και αμφιβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Για παιχνίδια λογικά αν βάλεις καλή κάρτα γραφικών τότε μια χαρά παιχνίδια θα παίζεις. Εννοείτε βέβαια χωρίς τις βέλτιστες ρυθμίσεις τουλάχιστον για τα πολύ καινούργια.

Πάντως για ένα χρήστη χωρίς τρελές απαιτήσεις και για απλές καθημερινές δουλειές μια χαρά μηχάνημα είναι για τα λεφτά του.

Για overclockers και για απαιτητικές δουλειές σίγουρα δεν...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η επιλογή του Sempron 2400+ με 59€ από e-shop. Σε ότιδήποτε δεν έχει σχέση με video/audio encoding o Celeron απλά δεν αξίζει ούτε τα 70€. Στις παραπάνω εφαρμογές και αν υποθέσουμε ότι πάει πάνω από τα 3GHz εύκολα τότε ναι.

Πάντως στα 3.8 από τα 2.6 μιλάμε για 46% overclocking πραγματικά κορυφαίο νούμερο.

O Sempron 2400+ θα πρέπει να πιάσει 2400Mhz για ανάλογη, ποσοστιαία πάντα, αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείς ότι η διαχειρηση του cache και το HT δεν είναι κομμάτια της αρχιτεκτονικής; Για ποιό λόγο τα αφαιρείς; Εγώ νομίζω πως έχουμε έναν πυρήνα που μπορεί να έχει και HT και μεγάλο cache, αλλά δεν τα υλοποιεί στο συγκεκριμένο μοντέλο που είναι ο Celeron.

Δε μίλησα για διαχείριση της cache αλλά για την ποσότητά της. Και δεν τα αφαιρώ εγώ. Η Intel τα αφαιρεί! :) Ο πυρήνας μπορεί να έχει HT (το οποίο αν θυμάμαι καλά εσύ είχες στο παρελθόν αναφέρει οτι αποτελεί τεχνολογία της ALPHA την οποία η intel αγόρασε και πετσόκοψε ωστε να την ενσωματώσει στον Ρ4) και μεγάλο cache αλλά το γεγονός οτι η Intel δε τα ενσωματώνει δείχνει οτι αποτελούν "πρόσθετα" χαρακτηρηστικά και όχι νευραλγικά (ως προς την σχεδίαση του πυρήνα, όχι προς την απόδοση) και ο επεξεργαστής μπορεί να σταθεί με τον ίδιο ακριβώς πυρήνα χωρίς αυτά.

@Chris. όντως η L1 κάνει τη μεγάλη διαφορά στον athlon και ιδιαίτερα στο SuperPi αλλά όπως θα παρατήρησες η ποσότητα της L1 ήταν κοινή και στον Athlon και στον Duron. Το οποίο σημαίνει οτι η AMD επειδή ακριβώς η L1 παίζει πρωτεύοντα ρόλο στην απόδοση του πυρήνα της δεν την πετσόκοβε. Δηλαδή προώθησε με σοβαρότητα τον επεξεργαστή της και δεν έκανε τις μαϊμουδιές της intel που έθαβε τον Celeron και κορόιδευε τον κόσμο με πραγματικά "κούφια" GHz.

Link to comment
Share on other sites

Ατοπη για μένα η συγκεκριμένη αναμέτρηση-σύγκριση.

Οι επεξεργαστές που δοκιμάστηκαν...δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία...(Βαρέων βαρών VS κατηγορία φτερού) :046:

Βέβαια έγινε με hardware που υπήρχε διαθέσιμο από το συγκεκριμένο χρήστη...καλοπροαίρετα...και για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους.

Η πιό σωστή σύγκριση θα ήταν Sempron vs Celeron.

Αν υπάρχει κανένας Sempron στο φόρουμ....ας τον βάλει δίπλα στο θηριάκι του Sean...να δούμε και εμείς τι πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δε μίλησα για διαχείριση της cache αλλά για την ποσότητά της. Και δεν τα αφαιρώ εγώ. Η Intel τα αφαιρεί! :) Ο πυρήνας μπορεί να έχει HT (το οποίο αν θυμάμαι καλά εσύ είχες στο παρελθόν αναφέρει οτι αποτελεί τεχνολογία της ALPHA την οποία η intel αγόρασε και πετσόκοψε ωστε να την ενσωματώσει στον Ρ4) και μεγάλο cache αλλά το γεγονός οτι η Intel δε τα ενσωματώνει δείχνει οτι αποτελούν "πρόσθετα" χαρακτηρηστικά και όχι νευραλγικά (ως προς την σχεδίαση του πυρήνα, όχι προς την απόδοση) και ο επεξεργαστής μπορεί να σταθεί με τον ίδιο ακριβώς πυρήνα χωρίς αυτά.

@Chris. όντως η L1 κάνει τη μεγάλη διαφορά στον athlon και ιδιαίτερα στο SuperPi αλλά όπως θα παρατήρησες η ποσότητα της L1 ήταν κοινή και στον Athlon και στον Duron. Το οποίο σημαίνει οτι η AMD επειδή ακριβώς η L1 παίζει πρωτεύοντα ρόλο στην απόδοση του πυρήνα της δεν την πετσόκοβε. Δηλαδή προώθησε με σοβαρότητα τον επεξεργαστή της και δεν έκανε τις μαϊμουδιές της intel που έθαβε τον Celeron και κορόιδευε τον κόσμο με πραγματικά "κούφια" GHz.

Σκεπτόμενος ανάλογα θα πρέπει να συνάγω ότι και η AMD πετσοκόβει το Hypertransport από τους Athlon64 και Opteron1xx σωστά; Και φυσικά μειώνει και την τιμή σε σχέση με τους Opteron 2xx όπως κάνει και η intel με τους Celeron. Που βλέπεις το μεμπτό; Η AMD "έκοβε" το L5 bridge από τους Athlon MP και τους έκανε XP πουλώντας τους φτηνότερα. Αυτή σημαίνει ότι το SMP module στους Athlon δεν ήταν νευραλγικό, σωστά; :p Όπως και σήμερα δεν είναι το hypertransport στους Opteron αφού στους 1xx το κόβει :p

Α, και μια και είπαμε για Hyperthreading και Alpha, κοίταξε και αυτό. Είναι λιγάκι παλιό, από το 2001 την ίδια εποχή που η Intel αγόρασε την SMT τεχνολογία του Alpha.

http://zdnet.com.com/2100-11-528221.html?legacy=zdnn

Και ένα quote από το άρθρο:

"Alpha Processor, which helped develop HyperTransport, is also working on a series of components that will help companies build devices based on the new input-output method."

Oταν κατηγορούσες τον πυρήνα της intel ποιά εταιρία είχες στο μυαλό σου. Την AMD αποκλείεται πάντως :001:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κανένας Sempron στο φόρουμ....ας τον βάλει δίπλα στο θηριάκι του Sean...να δούμε και εμείς τι πιάνει.

Βασικά οποιοσδήποτε Tbread μας κάνει.

Καλή φάση. Όλα τα έχουν βουτήξει Intel και AMD και ολα τα παρουσιάζουν σαν να είναι κάτι το πρωτοποριακό!!!

Ρε πόσα λίγα ξέρουμε...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οποιοσδήποτε Tbread μας κάνει.

Καλή φάση. Όλα τα έχουν βουτήξει Intel και AMD και ολα τα παρουσιάζουν σαν να είναι κάτι το πρωτοποριακό!!!

Ρε πόσα λίγα ξέρουμε...!!!!

Η AMD πάντως από όσα έχω διαβάσει έχει πάρει από τον alpha το socket A και το Hypertransport (aka IO7), και από την IBM τον memory controller, το SOI και τα 90nm. Εχει δώσει παραγγελία και για τα 65nm στην IBM και πλήρωσε μάλιστα $220 εκ προκαταβολή πριν 2 μήνες. Η παράδοση της τεχνολογίας θα γίνει το 2007. Θέλεις και την λίστα της Intel; :p
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.