Jump to content



Θέλω κουτί -Πείτε την γνώμη σας...


Greek

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
:003: :003: :003: :003: :003: :003:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ και για το καλωσόρισμα και για τις εντυπώσεις από το Tsunami.

Ήμουν παλιό μέλος στο site pctech με nickname destinier99, ήμουν από τους παλαιότερους εκεί, αλλά έχω χάσει επαφή με τα ελληνικά overclocking/modding forum εδώ και 1,5 χρόνο.

Είπα λοιπόν για ένα μικρό come-back. :109:

Και εμένα το Tsunami μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση και σε εμφάνιση και σε λειτουργικότητα, και μόνο από την περιγραφή στο site της Thermaltake και από τις φωτογραφίες. Φανταστείτε να το χω κιόλας!

Για το PSU έχω ένα Enermax Silent 431Watt με dual fan και fan speed control, το οποίο μου είναι αθόρυβο.

Μπορεί να αγοράσω μαζί και ένα πανελάκι, σκέφτομαι για ένα Aerogate 2 ή 3, θα ταιριάζει πιστεύετε; Σημείωση, το κουτί θέλω να το αγοράσω ασημένιο.

Ακόμη 2 ερωτήσεις έχω:

1) Τελικά να πάρω την έκδοση χωρίς το τζαμάκι για το mirror coating? Εκτός του ότι θα αντανακλά αφού δν θα έχει το τζάμι, οι διαφορές με την έκδοση με το τζάμι δικαιολογούν τα 20 ευρώ παραπάνω που έχει η τελευταία;

Στην εντέλει, ποιό από τα 2 προτείνετε;

2) Τώρα που θα κατέβω Αθήνα την Τρίτη, σε ποιό κατάστημα να πάω για να το βρω διαθέσιμο σε ασημί; Mαζί και με το πανελάκι το Aerogate; Να πάω Multirama; Στη Στουρνάρη;

Παιδιά ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

:003: :003: :003:

Να σημειωσω οτι ειναι αδυνατο να σταθει το Aerogate με τα rails, γιατι απλουστατα δεν ειναι μεγαλο για να το πιανουν μεχρι πισω και να κουμπωνει σωστα. Με αποτελεσμα καθε λιγο και λιγακι να φευγει. Εγω το εχω στηριξει με δεματικα και δεν παει πουθενα!!

psoropsh.jpg

Link to comment
Share on other sites

To tsunami μπροστα στο stacker ειναι σαν μια γατα μπροστα σε ενα αλογο!!!

Συμφωνω με stacker αφου περασαν τα δυο κουτια απο τα χερια μου κι εχω να πω οτι ειναι φοβερο κουτι με ποιοτητα πολυ καλη σε αντιθεση με το αλουμινοχαρτο απο το οποιο ειναι φτιαγμενο το tsunami.Οσο για σκονη διαφωνω αφου τα φιλτρακια στο εμπρος μερος κανουν θαυματα ενω μεσα χωραει οτι φανταστεις.Επι tsunami ουτε cl bios δεν μπορουσα να κανω χωρις να μετατρεψω το χερι μου σε φιδι.

Επιπλεον η μικρη αποσταση της πορτας δεν επιτρεπει πανελ σε στυλ zalman ή οτιδηποτε με μεγαλα κουμπια να μπει μπροστα.Αντιθετα ολα αυτα δενονται και με βιδες στο στακερ με αψογη εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

To tsunami μπροστα στο stacker ειναι σαν μια γατα μπροστα σε ενα αλογο!!!

Συμφωνω με stacker αφου περασαν τα δυο κουτια απο τα χερια μου κι εχω να πω οτι ειναι φοβερο κουτι με ποιοτητα πολυ καλη σε αντιθεση με το αλουμινοχαρτο απο το οποιο ειναι φτιαγμενο το tsunami.Οσο για σκονη διαφωνω αφου τα φιλτρακια στο εμπρος μερος κανουν θαυματα ενω μεσα χωραει οτι φανταστεις.Επι tsunami ουτε cl bios δεν μπορουσα να κανω χωρις να μετατρεψω το χερι μου σε φιδι.

Επιπλεον η μικρη αποσταση της πορτας δεν επιτρεπει πανελ σε στυλ zalman ή οτιδηποτε με μεγαλα κουμπια να μπει μπροστα.Αντιθετα ολα αυτα δενονται και με βιδες στο στακερ με αψογη εφαρμογη.

Νομιζω οτι εισαι κατι παραπανω απο υπερβολικος, και δεν θα επρεπε να εισαι τοσο απολυτος στις αποψεις σου.

Η ποιοτητα κατασκευης του Tsunami ειναι κορυφαια, και το αν δεν ικανοποιει εσενα, αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. Ποτε δεν εχει χρειαστει να κανω σλαλομ για να πιασω οτιδηποτε. Οπως βλεπεις στην απο πανω φωτο, το knob της UFO ειναι πολυ μεγαλυτερο απο του Zalman, και ολως παραδοξως χωραει αψογα.

Οποτε ειναι καθαρα θεμα γουστου. Και στο τελος τα 130 που εδωσα για το Tsunami δεν εχουν απολυτως καμια σχεση με τα 230+ που ειχε (και νομιζω εξακολουθει να εχει) το Stacker.

Link to comment
Share on other sites

Ασε Σταυρο...:p

Σε κολλησε στον τοιχο.;)

Σοβαρα παντος τωρα, αλλο το ενα κουτι, αλλο το αλλο. Τοσο απο αποψη τιμης οσο και απο αποψη χωρων. Και τα 2 παντως ειναι καταπληκτικα αλλα για την περιπτωση μου ταιριαζε το STALKER και μονο. Για το 2ο Pcακι μου ομως πολυ θα ηθελα να εχω ενα ομορφο TSUNAMI!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Το Stacker...αυτη τη στιγμη...μαζι με το v2000 ειναι τα 2 αγαπημενα μου κουτια....

Λογο του οτι το v2000 ειναι λιγο απιαστο σε τιμη...

Το επομενο κουτακι μου...θα ειναι χωρις 2ρη σκεψη το stacker...

Φυσικα δεν συγκρινονται τα 2 κουτια(tacker και tsunami)...αφου βρισκονται σε αλλη κατηγορια...

Ομως ολα αυτα δεν σημαινουν πως το τσουναμι...δεν αποτελει μια αριστη και ποιοτικη λυση...και προσωπικα μου αρεσει αρκετα σαν κουτι...

@Linos80...Απο ποτε εχεις 2ρο pc?:p;)??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να το νομιζετε...

Η ιδεα ευτυχως ή δυστυχως ειναι της coolermaster. Μιλαμε απλα για την κυματιστη προσοψη ετσι? Δεν ειπαμε οτι της εκλεψε την καταπληκτικη ιδεα αλλα το design το εφερε πρωτη στο wavemaster.

Εγω παλι εχω χρησιμοποιησει το στακερ μολις μια βδομαδα με την gigabyte του spresv και παλι το ειχα κανει πουτ@#$%α το κουτι απο τα καλωδια και επρεπε να γινω τιραμολας για να κανω μια σωστη δουλεια!! Παρεπιπτοντως clear cmos δεν ζοριζομουνα να κανω γιαιτι η υπεροχη μητρικη αν θυμαμαι δεν ειχε jumper αλλα ενωνες 2 επαφες με κατσαβιδι για να καθαρισει το bios. Εβρισκα πιο ευκολο να βγαλεις την μπαταρια... Αθανατη μητρικη ρε Σταυρο... Κορυφη ηταν!!

Υ.Γ. το κανατε το θαυμα σας ρε παλιοπαιδα!! Η 6600gt εχει τρελλαθει στα artifacts!! Το μαγικο σας χερι δουλεψε. 2 μερες τωρα αλλαζω drivers μπας και παιξει σωστα αλλα τιποτα. Πλεον κολλαει ολος ο υπολογιστης μερικες φορες και θελει hard reset! Αθανατο προιον ρε dellman!! Κορυφαια αγορα εκανα ο θυληπρεπης!!Παλι καλα που ειναι απο Πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.