Jump to content



Αξίζει η tv στον υπολογιστή


Einstain

Recommended Posts

Στον παλιό μου υπολογιστή είχα μια κάρτα tv (pc-tv live) αλλά δεν είμουν καθόλου ευχαριστημένος γιατι είχα καθυστέριση στην εικόνα και η ποιότητα ήταν χάλια και ειδικά όταν το έκανα full screen ήταν ένα δράμα. Δηλαδή το μετάνιωσα που την πήρα :022: . Τώρα το σκέφτομαι ξανά να βάλω τηλεόραση στον υπολογιστή θα ήθελα όμως να μου πείτε τη ποιότητα εικόνας θα έχω. Έχω μια κάρτα γραφικών geforce mx440 64mb.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν καθαρά θέμα hardware. Ίσως θέμα ασυμβατότητας. Και οι Pinnacle, αν κατάλαβα καλά για Pinnacle μιλας, είχαν(έχουν?) πολλά προβλήματα ασυμβατότητας.

Μπορεί πάλι να ήταν απλά θέμα software.

Όταν πρωτοπήρα την Leadtek την δούλευα σε σύστημα με:

Celleron 333A, BX και αργότερα VIA133 chipset, 64MB Ram, Win98 και SiS6326 AGP 8MB Ram. Αποκλείεται να είχες ποιο αργή κάρτα γραφικών!!!

Δεν είχα κανένα πρόβλημα απολύτως. Και εγγραφές έκανα σε divX 3 και καλή εικόνα είχα. Όταν όμως είχα δοκιμάσει την τότε εφαρμογή για πρώτη φορά, το CapView, στα Win2000 σερνότανε το σύμπαν. Για αυτό λέω ότι οι τότε οδηγοί - εφαρμογές της Pinnacle μπορεί να είχαν και πρόβλημα.

Λογικά ή μάλλον αποκλείεται να έχεις πρόβλημα με το σύστημα με τον Sempron. Και πιθανόν ούτε και με τον P3. Απλά να διαλέξεις μια κάρτα με ποιοτικό software και όσον το δυνατόν λιγότερα προβλήματα ασυμβατότητας.

Η καλύτερη για μένα επιλογή είναι κάποια από τις προτάσεις της Leadtek λόγο κορυφαίου software, το WinfastPVR, χαμηλής τιμής και απροβλημάτιστου hardware. Σαν ποιο ακριβή κάρτα θα σου πρότεινα Terratec και επειδή δεν θέλεις να μπλέξεις με πιθανά προβλήματα ασυμβατότητας και χαζομάρες ξανά, μακριά από Pinnacle. Ποιο πολύ όνομα πληρώνεις.

Για την ποιότητα το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να σε παραπέμψω στο thread του kagelar34

Ποστάρετε εικόνες από την TV κάρτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το John dr

Θα τονίσω μόνο το τελευταίο ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ PINNACLE

Επίσης απέφυγε τις φτηνές υλοποιήσεις τύπου kworld, avermedia κλπ

Leadtek = καταπληκτικο software, καλή ποιοτητα, θφηνη

Τerratec = κορυφαία ποιότητα δυνατότητες καλο software πιο ακριβη.

(Καποια στιγμή(που θα έχω το χρήμα) θα πετάξω την pinnacle για μια απο τις δύο)

Υπο της παραπάνω προυποθέσεις ναι αξίζει η Tv στο Pc

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα παρει την FlyVideo 98 τοτε ειχα K6-2 450MHz και εδειχνα μια χαρα,φυσικα δεν μιλαμε για realtime capture σε mpeg μονο σε avi uncompressed....

Πρεπει να συμφωνησω και εγω οτι η Leadtek ειναι αψογη σε ολα της......

Link to comment
Share on other sites

Oχι,οχι USB tuner εκτος αν δεν εχεις PCI.

Θα συμφωνήσω με τον ThorLite.

Στο σύστημα της υπογραφής, όλες οι θέσεις pci είναι κατειλημμένες. Κάποια στιγμή που αντιμετώπιζα πρόβλημα με το netmod (πολύ πρωτότυπο :080: ) θέλησα να ελευθερώσω μια θέση pci, για να βάλω εσωτερικό μόντεμ. Επέλεξα να αντικαταστήσω την pci tv κάρτα της hauppauge που έχω με μια αντίστοιχη usb (pinnacle) ώστε να ελευθερωθεί μια θέση pci.

Μετά από άπειρες αποτυχημένες εγκαταστάσεις και δύο RMA (Πλαίσιο, αντικατέστησαν την πρώτη, δεν δούλεψε, μου έδωσαν δεύτερη, ούτε αυτή δούλεψε, την επέστρεψα και αγόρασα μια hp photosmart 730 πληρώνοντας την διαφορά) η hauppauge ακόμα καταλαμβάνει την θέση pci. Ευτυχώς, έλυσα το πρόβλημα του netmod.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το thread θυμήθηκα να αλλάξω την sig μου. :003:

Και εγώ ένας από τους ταλαίπωρους που ατύχησαν αγοράζοντας Pinnacle…!!!

WINFAST ALL THE WAY….

Έδωσα την Pinnacle 50€ και πήρα μεταχειρισμένη την WinFast TV2000 με 35€ από τον αδερφό μου που ήθελε την XP (για το καλύτερο remote)…

Μην το σκέφτεσαι αν θες best bye πάρε την WinFast

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η λύση της Leadtek

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=TVRadio&cp_id=23076

http://www.leadtek.com.tw/eng/tv_tuner/overview.asp?lineid=6&pronameid=87

:D

την οποία εμπιστεύομαι, λύσεις από την Avermedia που έχει το Πλαίσιο, αλλά δεν ξέρω σε τι επίπεδο ποιότητας είναι και KWorld, από το Πλαίσιο επίσης, που νομίζω ότι αξίζει μόνο όσο το πιστοτικό που θα σου δώσουν όταν την γυρίσεις πίσω...

Υ.Γ.

Καλά έχουν χάσει την μπάλλα στην Leadtek. Στο Deluxe μοντέλο που ακόμα μάλλον δεν το έχουμε δει εδώ, βάλαν usb hub....

http://www.leadtek.com.tw/eng/tv_tuner/overview.asp?lineid=6&pronameid=153

Λέτε να πάρω και εξωτερικό TV Tuner?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το thread θυμήθηκα να αλλάξω την sig μου. :003:

Και εγώ ένας από τους ταλαίπωρους που ατύχησαν αγοράζοντας Pinnacle…!!!

Ποιος ταλαίπωρος την αγόρασε δεν μας είπες? :110:

Παιδιά πουλάω και την δικια μου την θέλει κανεις? :036:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα προβλημα με τις εφαρμογες,αλλα το DScaler μου τα ελυσε ολα,μονο βλεπω TV.ΤV Tuner

(μ)APEC bt878.πιο πολυ προσεχε το πραγραμα που θα δουλευεις,πανω κατω δεν εχουν τεραστιες διαφορες οι TV καρτες,αναλογα την χρηση βεβαια.USB ειχα δει σε εναν φιλο μου και ηταν μια χαρα,σε ποιοτητα και σε εγγραφη,δεν θυμαμαι μαρκα ομως.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Άργησα λίγο να δω το thread. Με κατατοπήσατε πλήρως. Λέω να πάρω την tv-radio leadtek 2000 xp expert που είναι και οικονομική. Μια ερώτηση ακόμα: Τι είναι "επιτρέπει την αναμετάδοση τηλεόρασης''?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα: Τι είναι "επιτρέπει την αναμετάδοση τηλεόρασης''?

Αυτό που το διάβασες? Αν κατάλαβα καλά, απλά αυτός που το έγραψε ήθελε να τονίσει το αυτονόητο. Ότι με αυτή τη κάρτα.... βλέπεις TV στο PC......

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ταλαίπωρος την αγόρασε δεν μας είπες? :110:

Παιδιά πουλάω και την δικια μου την θέλει κανεις? :036:

Μετά από πολύ καιρό βρέθηκε το κατάλληλο θύμα… Άντε με το καλό και σε σένα…!!! :040: :040: :040:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που το διάβασες? Αν κατάλαβα καλά, απλά αυτός που το έγραψε ήθελε να τονίσει το αυτονόητο. Ότι με αυτή τη κάρτα.... βλέπεις TV στο PC......

Αυτό το είδα εδώ:http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=TVRadio&cp_id=10559

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.