Jump to content



Asus k8v+a64 3400 ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ!!! Help me!!!


kikis2002

Recommended Posts

Έχουμε και λεμε..

α64 3400 + 512 ram kingston + mobo asus k8v deluxe!

Τα συναρμολόγησα μια χαρά όλα.. πάω να το βάλω μπροστά.. ανοίγει.. πέρνουν ρεύμα όλα αλλά η οθόνη μένει στο πορτοκαλί λαμπάκι κλειστη!! :(

Δοκίμασα τα πάντα 3 καρτες γραφικών.. 2 διαφορετικά κουτιά.. μνήμες.. περιφεριακά διαφορετικά.. reset στo bios με το jumper.. ΤΙΠΟΤΑ!!! Δεν κατάφερα τίποτα! Από ότι διάβασα στο manual αν δεν εμφανίζει τίποτα η οθόνη τότε απέτυχε στο test και σημένει ότι κάποιο jumper έχω βάλει λάθος! Μα δεν έχει και τίποτα ρυθμίσεις πολλές να κάνω.. σχεδον τίποτα! το asus για socketA a7n8x έχει πολύ περισσοτέρα πραγματα να ρυθμίσω!

Παιδιά please τα φώτα σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δοκίμασε να βάλεις το μηχάνημα να δουλέψει έξω απ΄το κουτί μόνο με επεξεργαστή, μνήμες και κάρτα γραφικών και δες αν δουλεύει.

Επίσης κατά το boot ακούς beep απ'το ηχειάκι;

(επίσης κάτι άλλο, την τροφοδοσία την κοίταξες; Δεν ξέρω αν θέλει 2 καλώδια ρεύματος κι όχι ένα - ας πει κάποιος που ξέρει την μητρική)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι σίγουρα αυτό το μύνημα.. κοιταξα στο manual τι μπορεί να λέει και μάλλον μου βγάζει "system failed cpu test ή memory test" μάλλον!!

μήπως φταίει η μνήμη? την βάζω στον δικό μου τον socket A και δουλευει μια χαρά!

είναι η KINGSTON KVR400X64C25 512MB PC3200 400MHz VALUE RAM

cpu + ram αγοράστηκαν από eshop ενώ η μοβο απο χρήστη του ινσομνια

Link to comment
Share on other sites

Dark_Son20 cool έκανα αυτο που είπες.. αλλά δεν κατάλαβα τι έλεγε.. κατι σαν .. "put the pair ppuser" κάτι τέτοιο αλλά το έλεγε ασταμάτητα! σας λέει κάτι?

Και γω εχω μια Asus A7N8X-E dlx και οταν βαζω ηχεια στην κανονικη, και στα win ακομα, ακουγεται αυτο το μηνυμα!!!!!!!!!! Τεσπα το χω γραψει, γιατι εχω τα ηχεια στην ψηφιακη :074:

Link to comment
Share on other sites

κανε μια τελευταια δοκιμη με τη μνημη σε ολες τις θεσεις.

κατα τα αλλα ειναι οπως σου λεει ο Chrismist, ή η μητρικη ειναι ελατωματικη ή ο cpu. Δοκιμασε τον cpu σου σε αλλο mobo για να δεις.

Αλλα αφου αυτος ειναι καινουργιος και η μητρικη μεταχειρισμενη, πιο πιθανο αυτη να φταιει.

(εχω φαει και εγω μεγαλη πικρα με ελαττωματικες μητρικες που ηταν και ολοκαινουργιες. cpu πιο σπανια να ειναι DOA :003: )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδιά λεει "System failed cpu test" !! Στο manual γράφει οτι σε αυτο το σφάλμα..

check the cpu if properly installed

call asus technical support for assistance

αυτο το τετραπινο φισακι που λέτε δε το έχω βάλει και δε ξέρω αν το τροφοδοτικό μου έχει.. είναι ΑΤΧ 350watt

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδιά λεει "System failed cpu test" !! Στο manual γράφει οτι σε αυτο το σφάλμα..

check the cpu if properly installed

call asus technical support for assistance

αυτο το τετραπινο φισακι που λέτε δε το έχω βάλει και δε ξέρω αν το τροφοδοτικό μου έχει.. είναι ΑΤΧ 350watt

Ε αμα δεν βαλεις το τετραπινο +12 πως θες να παιξει ρε παλικαρη; :039:

Link to comment
Share on other sites

Ε αμα δεν βαλεις το τετραπινο +12 πως θες να παιξει ρε παλικαρη; :039:

Ρε συ ομως, εμενα δεν εχει τετοιο φισακι η μητρικη, και ομως, ακομα και στα win, μου βγαζει αυτο το μηνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.