Jump to content



YAMADA DVX-6700 ... (ήρθαν και επεξεργάζονται)


apotsi

Recommended Posts

To the moderators I apologize in advance for the language that will be used in the following Greek message. Please feel free to panelize me.

----- Message in Greek -------------

Προς τον @λήτη που έστειλε σχόλια από την σελίδα μου την

Δευτέρα 25 Απριλίου 2005 και ώρα 14:52:06

----- Original Message -----

Sent: Monday, April 25, 2005 2:52 PM

Subject: Yamada Greek OSD feedback

NICKNAME: mpampiniwtis

EMAIL: mpampiniwtis@glwssologia.gr

PLAYER: DVX-6600

TYPE: Γενικά

REMARKS: geia sou palikari

eimai o mpampiniwtis kai goustarw kai egw opws oloi oi Ellines na vlepw dvd kai ta sxetika

alla................

eida sto site sou:

"τέλια μετάφραση"

"σχόλεια"

RE FILE MAS DIELYSES ME THN ORTHOGRAFIA SOY!!!!

ME TETOIA ELLHNIKA THA THN KANEIS THN METAFRASH???

EEEE?EEEEEEEEEEEE???????????

B1: Υποβολή

Ωραία κ.. (αν είσαι όντος αυτός που λες)

Αν νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις καλύτερη μετάφραση πάρε τα εργαλεία και

κάνε την! Οι συσκευές τις Yamada σε περιμένουνε. >><<< Αλλιώς πήγαινε και

***********. Παράπονο από άλλον Έλληνα χρήστη, εντός και εκτός

Ελλάδος, δεν έχω ακούσει, όσοι ανακαλύπτουνε λαθάκια μου τα επισημάνουνε και

τα διορθώνω άμεσα.

Επειδή όμως δεν μου άρεσε κάτι από το ύφος σου θα προβώ σε αναζήτηση του

email που έδωσες μέσων των αρχών για να δούμε τι ****** είσαι.

Α ναι και κατι ακόμα ΕΛΛΗΝΙΚΑ δεν γράφει ο ηλεκτρονικός υπολογιστής σου

******

------

Προς όλους του άλλους

Οποίος νομίζει ότι μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΟ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Καλησπέρα σε όλους,

επειδή δεν έχω ψάξει το θέμα για Divx player, το Yamada 6700 για το οποίο γράφετε εδώ, είναι από τα καλύτερα που μπορώ να βρω στην Ελλάδα (από την άποψη της τιμής και της ποιότητας) και το οποίο παίζει και Ελληνικούς υπότιτλους;

1) Το firmware του player, πως το κάνετε αναβάθμιση;

2) Θα ήθελα να μπορώ να γράφω 5-6 αρχεία Divx με ταινίες σε ένα Dvd και να μπορώ μετά να τα βλέπω στην ΤΒ, αλλά να μην έχω προβλήματα με τους υπότιλους ή τον ήχο και την εικόνα.

Το Yamada 6700 το καταφέρνει αυτό; Ή υπάρχει κάποια άλλη συσκευή η οποία, άσχετα αν είναι πιο ακριβή, μπορεί να δώσει καλύτερα και σίγουρα αποτελέσματα σχετικά με τους υπότιτλους, την εικόνα και τον ήχο;

3) Από ότι είδα, η συσκευή παίζει σχεδόν τα πάντα (mp3, wma και από βίντεο αρκετά format). Όλα αυτά τα βλέπεις σε κάποιον browser όταν φορτώσεις το dvd και από εκεί επιλέγεις τα αρχεία που θέλεις να δεις και να ακούσεις;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, καλωσήρθες στο site μας.

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο να βρεις πλέον το Yamada 6700 στην Ελλάδα, μιάς και σταμάτησε η παραγωγή του.

1) το firmware αναβαθμίζεται πανεύκολα με ένα CD που περιέχει ένα και μόνο αρχείο.

2) Γίνεται κι αυτό που ζητάς. Μπορείς να τα βάλεις σε διαφορετικούς φακέλους (folders) ή και να τα αφήσεις χύμα. Απλά θα πρέπει το αρχείο των υπότιλων να έχει το ίδιο όνομα με την ταινία π.χ. movie.avi & movie.srt (ή σε ελληνικό firmware του kronos911 movie.avi & movie.ell.srt, αλλά και το παραπάνω)

3) Ακριβώς. Υπάρχει πολύ καλός browser που μπορείς να δεις τί έχεις μέσα στο media που έχεις βάλει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, καλωσήρθες στο site μας.

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο να βρεις πλέον το Yamada 6700 στην Ελλάδα, μιάς και σταμάτησε η παραγωγή του.

1) το firmware αναβαθμίζεται πανεύκολα με ένα CD που περιέχει ένα και μόνο αρχείο.

2) Γίνεται κι αυτό που ζητάς. Μπορείς να τα βάλεις σε διαφορετικούς φακέλους (folders) ή και να τα αφήσεις χύμα. Απλά θα πρέπει το αρχείο των υπότιλων να έχει το ίδιο όνομα με την ταινία π.χ. movie.avi & movie.srt (ή σε ελληνικό firmware του kronos911 movie.avi & movie.ell.srt, αλλά και το παραπάνω)

3) Ακριβώς. Υπάρχει πολύ καλός browser που μπορείς να δεις τί έχεις μέσα στο media που έχεις βάλει μέσα.

Ευχαριστώ για το welcome :039:

Θα δω αν μπορώ να το βρω online σε κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα. Απλά θα ήθελα να είμαι βέβαιος, όσο το δυνατό γίνεται, ότι το player θα παίξει τις ταινίες με Ελληνικούς υπότιτλους χωρίς προβλήματα.

-------

Edit:

Εδώ υπάρχει στα 75.00 € +ΦΠΑ.

Είναι καλή η τιμή ή το βρίσκει κανείς και πιο φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το welcome :039:

Θα δω αν μπορώ να το βρω online σε κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα. Απλά θα ήθελα να είμαι βέβαιος, όσο το δυνατό γίνεται, ότι το player θα παίξει τις ταινίες με Ελληνικούς υπότιτλους χωρίς προβλήματα.

-------

Edit:

Εδώ υπάρχει στα 75.00 € +ΦΠΑ.

Είναι καλή η τιμή ή το βρίσκει κανείς και πιο φθηνό.

Εδώ λίγο πιο φθηνό (Αναζητήστε για yamada)

Μετά πας σε eBay να βρείς

Όσο για τους υπότιτλους άνετα στα Ελληνικά.

Αρκεί το όνομα της ταινίας να είναι το ίδιο με του υποτίτλου. π.χ.

movie.avi

movie.srt ή

movie.el.srt ή

movie.gr.srt

Δεν ξερώ αν το ίδιο ειναι και για τους υποτίτλους sub (feedback please)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λίγο πιο φθηνό (Αναζητήστε για yamada)

Μετά πας σε eBay να βρείς

Όσο για τους υπότιτλους άνετα στα Ελληνικά.

Αρκεί το όνομα της ταινίας να είναι το ίδιο με του υποτίτλου. π.χ.

movie.avi

movie.srt ή

movie.el.srt ή

movie.gr.srt

Δεν ξερώ αν το ίδιο ειναι και για τους υποτίτλους sub (feedback please)

Ευχαριστώ για την απάντηση!

(Από Τρίτη το βλέπω για παραγγελεία) :001:

Link to comment
Share on other sites

Apotsi -> Εννοώ τους υποτίτλους SUB που είναι από microDVD με την μορφή

{1}{1}23.976

{1753}{1819}Μόνο ένας δικός μου δεν άντεξε|να πυγμαχίσει άλλο

Που είναι αρχεία κειμένου. Για τους άλλους SUB δεν ξέρω αν το κόλπο δουλεύει (μπορεί αν μετονομάσεις και τα 2 αρχεία idx, sub)

Peris72 -> Ναι το F/W του New Age (που έχω μετάφραση, προσοχή διάβασε τις οδηγίες σχετικά με την αναβάθμιση στην 2Α) έχει το ζευγάρι [Α] (δεξιά είναι ο browser)

Link to comment
Share on other sites

Peris72 -> Ναι το F/W του New Age (που έχω μετάφραση, προσοχή διάβασε τις οδηγίες σχετικά με την αναβάθμιση στην 2Α) έχει το ζευγάρι [Α] (δεξιά είναι ο browser)

Το είδα (σχετικά με την υποβάθμιση του firmware στην πρώτη έκδοση της εταιρίας και τέλος μαλακό μηδενισμό).

Στην σελίδα σου υπάρχουν τα εξής:

1) Yamada v3 με Ελληνικό μενού με δοκιμαστική πλήρες 1253 f7-8 γραμματοσειρά

2) Mtz's v1 με Ελληνικό μενού

3) Mtz's v2 rc1 με Ελληνικό μενού

4) Mtz's v3 rc1 με Ελληνικό μενού

5) New Age's v2 1253 με Ελληνικό μενού kronos911_v2 (σχόλια)

(Διαβάστε αυτό πριν αναβαθμίσετε)

6) P.Y.P.S v1 με Ελληνικό μενού (v 20050202)

7) P.Y.P.S. v2 με Ελληνικό μενού

Ποιό είναι το πιο πρόσφατο firmware; (το (1), (2), (3) κλπ); Αυτό δηλαδή που γενικώς θα παίζει οκ τα Ελληνικά πιο καλά.

Στο New Age, η διαφορά με τα άλλα firmware, είναι ότι έχει Ελληνικό μενού; Μπερδεύτηκα λίγο με την χρονολογική σειρά των firmware.

Ποιό πρέπει να κατεβάσω για να το εγκαταστήσω;

(Η παραγγελεία έγινε, αρκεί μη μου πούνε ότι δεν υπάρχει στο κατάστημά τους πλέον... :022: )

Link to comment
Share on other sites

Το είδα (σχετικά με την υποβάθμιση του firmware στην πρώτη έκδοση της εταιρίας και τέλος μαλακό μηδενισμό).

Στην σελίδα σου υπάρχουν τα εξής:

Ποιό είναι το πιο πρόσφατο firmware; (το (1), (2), (3) κλπ); Αυτό δηλαδή που γενικώς θα παίζει οκ τα Ελληνικά πιο καλά.

Στο New Age, η διαφορά με τα άλλα firmware, είναι ότι έχει Ελληνικό μενού; Μπερδεύτηκα λίγο με την χρονολογική σειρά των firmware.

Ποιό πρέπει να κατεβάσω για να το εγκαταστήσω;

(Η παραγγελεία έγινε, αρκεί μη μου πούνε ότι δεν υπάρχει στο κατάστημά τους πλέον... :022: )

Με γεια σου.

Θα σε πάρουνε τηλέφωνο τα παιδιά να επιβεβαιώσουνε την παραγγελία.

Όσο για τα F/W όντος είναι ένα χάος, μάλλον πρέπει να επανασχεδιάσω λίγο την σελίδα του 6700. Θα βάλεις το New Age v2 (και συγκεκριμένα την έκδοση α (είναι στο zip) που έχει packed bit streams). Όλα τα F/Wπου έχω είναι με ελληνικά μενού και υποτίτλους. Η διαφορά του NAv2 με τα άλλα είναι ότι υπάρχει Ελληνικά και στον browser με τα αρχεία.

Καλές προβολές

Link to comment
Share on other sites

Ok :)

Είδα ότι έκανες και update την ιστοσελίδα σου :045:

Edit:

Το iso με ποιο πρόγραμμα το κάνετε burn σε cd; Με Nero π.χ. ή με κάποιο άλλο που έχει και κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση για το συγκεκριμένο iso;

Κατά την διάρκεια της αναβάθμισης, τα βήματα που ακολουθούμε είναι συγκεκριμένα κάποια; Π.χ. διάβασα κάπου ότι πατάς το play όταν βάλεις το cd με το firmware και όταν τελειώσει το Update, πρέπει να το βγάλεις (κάνει eject μόνο του). Μετά γράφει "Loading" και περιμένεις να τελειώσει αυτή η διαδικασία; Σε κάποιους, είχε κολλήσει στο "Loading" και μέχρι εκεί έζησε η συσκευή (δεν ξανάνοιξε) :087:

Εκτός από την διαδικασία που περιγράφει ο kronos911 για την αναβάθμιση, μέσα από τις ρυθμίσεις των μενού της συσκευής (σκληρό και μαλακό μηδενισμό μετά την αναβάθμιση), τι άλλο πρέπει να προσέξει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται

Λοιπόν το ISO το καις με το NERO ακολουθώντας τα εξής βήματα.

Ανοίγουμε το NERO και κλείνουμε τα παράθυρα που ανοίγει μέσα του. Από το μενού Recorder επιλεγούμε το Burn Image. Στο νέο παράθυρο που ανοίγει βρίσκουμε το ISO το φωτίζουμε και πατάμε το Άνοιγμα. Μετά ρυθμίζουμε την ταχύτητα σε κάτι αργό (4χ – 8χ άντε και 12χ) βάζουμε Disk at Once και επιβεβαιώνουμε ότι το Finalize Cd έχει σημάδι (αν είναι μη επιλέξιμο τότε είναι εντάξει). Ακολουθούμε την διαδικασία όπως θα κάνουμε σε άλλα CD/DVD.

Τώρα στο 6700 βάζουμε το CD μέσα και περιμένουμε λίγο. Θα εμφανιστεί ένα μήνυμα που μας λέει να πατήσουμε το πλήκτρο Play. Το πατάμε και ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! Όταν βγάλει το CD το βγάζουμε από το μηχάνημα και μπορούμε να βάλουμε ένα άλλο με ότι θέλουμε (MP3, DivX, DVD). Στην συνέχεια το μηχάνημα θα κάνει επανεκκίνηση και εκτελούμε τις άλλες διαδικασίες που τυχόν απαιτούνται για την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το 6700 και αμέσως έκανα την αναβάθμιση του FW στην FW_050301 Version 1(pyps - ήθελα να έχω οποσδήποτε το packet bitsream).Το πρόβλημα είναι οτι οι υπότιτλοι στα divx αρχεια εμφανίζονται στα κινέζικα. Δοκίμασα δυο διαφορετικές ταινίες με ελληνικους υποτιτλους αλλά και στις δυο αντι για ελληνικα εμφανίζονται κινέζικα.

Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και πριν την αναβάθμιση (!!!!) το οποίο όμως δυστυχως δεν λύθηκε με το upgrade. Από όσο γνώριζα το 6700 υποστήριζε από το εργοστασιακό fw τους ελληνικούς υπότιτλους.

Γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται να κάνω για να δω ελληνικούς υπότιτλους;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το 6700 και αμέσως έκανα την αναβάθμιση του FW στην FW_050301 Version 1(pyps - ήθελα να έχω οποσδήποτε το packet bitsream).Το πρόβλημα είναι οτι οι υπότιτλοι στα divx αρχεια εμφανίζονται στα κινέζικα. Δοκίμασα δυο διαφορετικές ταινίες με ελληνικους υποτιτλους αλλά και στις δυο αντι για ελληνικα εμφανίζονται κινέζικα.

Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και πριν την αναβάθμιση (!!!!) το οποίο όμως δυστυχως δεν λύθηκε με το upgrade. Από όσο γνώριζα το 6700 υποστήριζε από το εργοστασιακό fw τους ελληνικούς υπότιτλους.

Γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται να κάνω για να δω ελληνικούς υπότιτλους;

Καλορίζικο το 6700

Δυστυχώς το 6700 δεν έχει από την μάνα του Ελληνικά (έχω δει τις γραμματοσειρές του). Τώρα ότι F/W κυκλοφορεί εκτός των sites του δικού μου και του Ελληνικού τμήματος του New Age δεν έχουνε Ελληνικά (σε μένα θα βρεις την τελευταία (φρέσκια) έκδοση)</FONT>

Άρα η απάντηση στο ερώτημα σου είναι κατέβασε και βάλε την έκδοση 2α του New Age που έχει τα bit streams (έτσι και αλλιώς η έκδοση του PYPSπου έχεις είναι βασισμένο σε αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Kronos911 μπράβο για την δουλεια που εχεις κάνει.

Τα δυο fw που μου εχεις ποστάρει τις διαφορές έχουνε μεταξύ τους;

Εαν εγκαταστήσω ένα από τα δυο θα έχω εαν κατάλαβα καλά ελληνικούς υπότιτλους αλλά για το packet bitsream τι γίνεται; Η έκδοση 2α που αναφέρεις είναι η version B του FW_050301 στο pyps;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.