Jump to content



YAMADA DVX-6700 ... (ήρθαν και επεξεργάζονται)


apotsi

Recommended Posts

Edit:

Σχετικά με τους υπότιτλους, τα αρχεία *.smi τα βλέπει η συσκευή; Ή τα *.srt είναι αυτά που παίζουν χωρίς προβλήματα; Είχα δει κάπου, ότι τα *.smi παίζουν απροβλημάτιστα, αλλά σε ταινία που έβαλα με *.smi αντί για *.srt, δεν βλέπει καν ότι υπάρχει αρχείο για υπότιτλους.

Είναι αυτό το γ… hard reset (κλείσιμο από τον κεντρικό διακόπτη) που κάνει όλα τα μαγικά κόλπα :072:

Όσο για τα SMI όχι. Μόνο SRT βλέπει το εργαλείο (μια μετατροπή από το workshop και είσαι OK)

Καλές προβολές…

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply
Είναι οκ τώρα όλα. Δεν ξέρω γιατί και πως. Ίσως το ότι έκλεισα χθες την συσκευή από τον διακόπτη και το ξανάνοιξα μετά. Δεν πάει αλλού το μυαλό μου. Είχα δοκιμάσει τα πάντα με τα fonts κλπ και επέμενε να τα δείχνει αριστερά στην οθόνη ή να τα μαζεύει "άτσαλα" στο κέντρο ή δεξιά αλλά έχανε πάλι κάποια γράμματα.

Τώρα είναι οκ και το αφήνω έτσι για την ώρα (να δω και τις ρημάδες τις ταινίες) :111:

Ευχαριστώ kronos & apotsi για την βοήθεια :045:

(Τα fonts no2 είναι τέλεια - επιτέλους βλέπω τις ταινίες normal τώρα) ;)

Edit:

Σχετικά με τους υπότιτλους, τα αρχεία *.smi τα βλέπει η συσκευή; Ή τα *.srt είναι αυτά που παίζουν χωρίς προβλήματα; Είχα δει κάπου, ότι τα *.smi παίζουν απροβλημάτιστα, αλλά σε ταινία που έβαλα με *.smi αντί για *.srt, δεν βλέπει καν ότι υπάρχει αρχείο για υπότιτλους.

Πες τις τελικές ρυθμίσεις που έχεις μέσα στα Preferences. Μπορεί να το χρησιμοποιήσουν κι άλλοι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πες τις τελικές ρυθμίσεις που έχεις μέσα στα Preferences. Μπορεί να το χρησιμοποιήσουν κι άλλοι.

Ευχαριστώ.

Γενικές ρυθμίσεις:

Εμφάνιση TV: Ps

Γωνία λήψης: On

Γλώσσα: Προσαρμοσμένη

Προφύλαξη οθόνης: On

Μνήμη: off

Προεπ. JPEG: On

Προτιμήσεις:

Σύστημα Tv: Auto

Pbc: on

Ήχος: Gre

Υπότιτλοι: Gre

Μενού δίσκου: Gre

Γονικό κλείδωμα: την τελευταία επιλογή

Περιοχή χώρας: Usa (στο άσχετο)

Ρυθμίσεις υπότιτλων Mpeg4:

Χρώμα: όπως είναι default

Γραμματοσειρά: Γραμ. 2

Οριζόντια ευθ.: Κέντρο

Κάθετη ευθ.: Κάτω

Αναδίπλωση: On

Διαμόρφωση On

Διάστιχο: 00

Παράθυρο υπότιτλων: Αριστερά: 50, Επάνω 300+: 56, Πλάτος 500+: 130, Ύψος: 108

Αν και πρέπει να έπαιξε ρόλο αυτό το κλείσε άνοιξε, από τον διακόπτη της συσκευής και άρχισε να βλέπει οκ τις γραμματοσειρές στο κέντρο.

Όλα τα παραπάνω με New Age v3.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζει και σε εσάς μερικές το φορές το φαινόμενο να παίζει ο ήχος λίγο πιο μπροστά από την σκηνή που πρέπει;

Δεν το κάνει σε όλες τις ταινίες. Π.χ., στις 6 ταινίες που έβαλα τώρα σε ένα δισκάκι, το κάνει σε μια ταινία, κάτι που ίσως σημαίνει ότι φταίει κάποιος code που δεν μπορεί να παίξει καλά το Yamada; :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους.Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα divx player και επειδη δεν μπορω να δωσω πολλα λεφτα,κλεινω προς το yamada 6700.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.Επειδη δεν ειμαι ιδαιτερα εξοικειωμενος με αναβαθμισεις κλπ,αν παρω το συγκεκριμενο,θα παιζει ΟΚ και με το αρχικο του firmware?

Τα δισκακια που εχω,ειναι ριπαρισμενα με το AutoGK,με ενσωματωμενους ελληνικους υποτιτλους.Θα ειμαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απαντηση φιλε.Μηπως ξερεις αν θα αντιμετωπισω και τπτ αλλα προβληματα?Πχ,κολληματα,υποτιτλοι που δεν θα παιζουν στο κατω μερος της οθονης αλλα σε γωνια κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Για τους Έλληνες υπάρχει ένα νέο forumσχετικά με το Yamada στα Ελληνικά στην διεύθυνση http://www.yamadagr.tk Είναι νέο forum και για αυτό δεν θα υπάρχουνε πολλά θέματα, αλλά με την ενασχόληση σας ελπίζω να γεμίσει και να γίνει πραγματικά η «γωνιά του Έλληνα» για τα Yamada μας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας κι απο μενα.Εχω μια απορια για το 6700.Μπορει να παιξει .txt αρχεια σαν υποτιτλους?Αν οχι ξερετε κανα προγραμμα που να μπορει να μετατρεπει τα .txt σε .sub η σε .srt?

Δοκίμασες με το subtitle workshop !?Είναι freeware και τα κάνει όλα! :098:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Γεια σας,

Μόλις εγινα κάτοχος ενος yamada 6700 και εχω ένα σοβαρο πρόβλημα!

Βάζω να δω μια ταινία,στην αρχή σε divx,xvid (μόλις βαζω αυτές χάνουν frames και υποθέτω ότι θα χρειάζονται νέοι codecs,πως τους βάζουμε;Θέλει απαραίτητα firmware update?) έχει χάλια ποιοτητα και μετά βαζω γνήσια dvd και τα χτώματα εξακολουθουνε να είναι χάλια,ενώ στο pc φενονται κανονικά στην τηλεόραση είναι γ.....!

Τα χρώματα δεν είναι καθόλου καλα και δεν μπορώ να φτιάξω απο τις ρυθμίσεις.

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.Θα ήθελα λίγο βοήθεια

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι Από το site του Kronos911 έβαλα το newage v2 type A.O υπότιτλος είναι κανονικα,δεν ξέρω τι παιζει.Έχω γράψει ένα dvd με μερικά επισόδεια απο μία σειρά και ενω στο pc είναι κανονικά,στο YAMADA DVX-6700 χάνουνε,δεν έχω καμιά ιδιαίτερη ρύθμιση,κλασικά με bsplayer παίζω τις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.