Jump to content



YAMADA DVX-6700 ... (ήρθαν και επεξεργάζονται)


apotsi

Recommended Posts

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

DirectSub: http://newage.mpeg4-players.info/tools/tools.html

----------

1) Use DirectSub INI Generator to create DirectSub ini files.

Font 0-1: Font 1 (system font be careful if you replace this)

Font 3-4: Font 2

Font 5-6: Font 3

2) Start DirectSub and select your firmware

3) Edit Mediatek Options:

Maximum pixels per line: this is you set at mpeg4 subtitle window page

Maximum numbers of lines: depends on the mpeg4 subtitle window height

Others leave on default

Type A firmware:

Maximum numbers of characters: 255

Type B firmware:

Maximum numbers of characters: 255

Περάστε τα SRT από αυτό το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

"This movie will not play dut to the current parental level setting of the player. Please eject the disk".

Δεν πείραξα κάτι, γιατί μου το εμφανίζει αυτό; Από που το αφαιρώ; Η ταινία που θέλω να τρέξω είναι το Mummy (αγορασμένη κανονικά - είναι official το cd).

Link to comment
Share on other sites

"This movie will not play dut to the current parental level setting of the player. Please eject the disk".

Δεν πείραξα κάτι, γιατί μου το εμφανίζει αυτό; Από που το αφαιρώ; Η ταινία που θέλω να τρέξω είναι το Mummy (αγορασμένη κανονικά - είναι official το cd).

Αυτό που περιγράφεις είναι ότι οι ρυθμίσεις του Γονικού Κλειδώματος έχουνε οριστεί σε Ασφαλές για Παιδιά. Το μενού αυτό είναι στις προτιμήσεις. Αν κατά την αλλαγή σου ζητήσει κωδικό και δεν έχεις βάλει κωδικό στείλε μου PM να σου δώσω τον master (όχι δεν το δίνω γιατί τα παιδάκια που διαβάζουνε εδώ θα πάνε να αλλάξουνε την σχετική ρύθμιση:013: )

Link to comment
Share on other sites

Kronos σου έστειλα pm.

(Γενικώς, δεν άλλαξα κάτι στον γονικό έλεγχο ούτε έβαλα password. Το συγκεκριμένο dvd το τρέχει κανονικά σε άλλο dvd player και άλλες ταινίας τις παίζει μια χαρά στο yamada. Δεν ξέρω γιατί δεν τρέχει την συγκεκριμένη και θέλει κωδικό).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γιατί το Mummy είναι PG13. Parental Guide δηλαδή.... Με γονική συναίνεση που λέμε. Δες αν έχεις και καμιά άλλη που να έχει επάνω το PG σηματάκι και θα δεις ότι δεν θα σου την παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ. Τελικά to adault σαν επιλογή, επιτρέπει στην ταινία να παίξει (δεν σκέφτηκα να το αλλάξω αυτό, γιατί φαντάστηκα ότι το αντίθετο θα γινόταν - δεν θα έπαιζε η ταινία).

Ευχαριστώ για την βοήθεια (thanks για την υπομονή kronos) :024:

Link to comment
Share on other sites

Περάστε τα SRT από αυτό το πρόγραμμα

Μπαίνει ξανά το firmware με αυτό το πρόγραμμα;

Φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος με τα fonts. Είναι αρκετά αριστερά στην οθόνη και δεν μπορείς να διαβάσεις την αρχή κάποιας πρότασης (μερικές φορές αυτό).

Αυτό συμβαίνει σε όλους; Δεν μπορώ να φέρω τους υπότιτλους στο κέντρο, άσχετα αν αλλάξω και από τις ρυθμίσεις κάτι (στα fonts του setup).

Link to comment
Share on other sites

Με ποιό firmware είσαι είπαμε;

New age v3.

Είδα και το New Age V4 τώρα. Το κατέβασα και με το πρόγραμμα MtkWindows v0.8.0 που βρήκα στο Link που δίνει πιο πάνω ο kronos, φέρνω στο κέντρο το παράθυρο για τις γραμματοσειρές (έχει αρκετές επιλογές για να φέρεις στα μέτρα σου τα fonts). Υπάρχει το preview στο πρόγραμμα, αλλά δεν ξέρω αν τελικά, αυτό που βλέπω στην οθόνη του pc τώρα, θα είναι αυτό που φαίνεται και στην TV.

Horizontal Align: Center

Vertical Align: Top

και στο Subtitle Area inside selected Window:

left: 10

right: 495

Top: 10

Bottom: 122

Μετά κάνεις save το mtk.bin και το ξαναπερνάω μέσα στο iso (μέσω του winrar) και το τρέχω στο yamada; Θα είναι οκ ή θα γίνει κάποιο μπαμ; :068:

Τα fonts με το DirectSub INI Generator 0.3 τα άλλαξα σε 3-4 (no 2).

Link to comment
Share on other sites

Μετά και από επικοινωνία με τον Kronos911, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ New Age v4. Μόνο Yamada v4. Το Original.

Original από την εταιρία με Ελληνικό μενού δηλαδή (αυτό γράφει στο site του kronos για την V4).

Οκ. Σχετικά με τις αλλαγές που κάνω στο παραπάνω post, μέσω των 2 εφαρμογών, για τα fonts, Αν ανοίξω την new age V3 (που έχω τώρα στο yamada) με το MtkWindows v0.8.0 και αλλάξω στο mtk.bin new age v3, το μέγεθος και την τοποθεσία για το παράθυρο για τα mpeg 4 και φέρω στο κέντρο το παράθυρο, αλλάζοντας και τις γραμματοσειρές σε no2 με το DirectSub INI Generator 0.3, βάζοντας και κάποιο άλλο backround για φωτογραφία κλπ, σώζοντας το mtk.bin, μπορώ να κάνω μετά update το firmware που θα περιέχει τις αλλαγές αυτές;

Ή οι γραμματοσειρές θα συνεχίσουν να "φεύγουν" από το πλαίσιο που όρισα εγώ στο πρόγραμμα; (να πηγαίνουν πάλι αριστερά και να χάνω την αρχή της πρότασης).

Downgrade να κάνω με το original firmware που έχω και μετά να περάσω την new age v3 πάλι ή να βάλω την original v4 από το site του kronos, με το Ελληνικό μενού; Υπάρχει διαφορά;

(Είναι πρόβλημα αυτό με τις γραμματοσειρές πάντως, που εμφανίζονται αριστερά και δεν κάθονται στο κέντρο όπως αυτές των dvd ταινιών).

Link to comment
Share on other sites

New age v3.

Είδα και το New Age V4 τώρα. Το κατέβασα και με το πρόγραμμα MtkWindows v0.8.0 που βρήκα στο Link που δίνει πιο πάνω ο kronos, φέρνω στο κέντρο το παράθυρο για τις γραμματοσειρές (έχει αρκετές επιλογές για να φέρεις στα μέτρα σου τα fonts). Υπάρχει το preview στο πρόγραμμα, αλλά δεν ξέρω αν τελικά, αυτό που βλέπω στην οθόνη του pc τώρα, θα είναι αυτό που φαίνεται και στην TV.

Horizontal Align: Center

Vertical Align: Top

και στο Subtitle Area inside selected Window:

left: 10

right: 495

Top: 10

Bottom: 122

Μετά κάνεις save το mtk.bin και το ξαναπερνάω μέσα στο iso (μέσω του winrar) και το τρέχω στο yamada; Θα είναι οκ ή θα γίνει κάποιο μπαμ; :068:

Τα fonts με το DirectSub INI Generator 0.3 τα άλλαξα σε 3-4 (no 2).

Λογικά οι κινήσεις σου (εκτός από το direcsubiniδεν το δουλεύω) είναι σωστές, αυτές έκανα και εγώ σε ένα F/W του 6600. Ερώτημα το 6700 το έχεις σε PAL ή NTSC. Αν είναι NTSC βάλτο σε PAL ή MULTI. Μετά δες την ρύθμιση σχετικά με την ευρεία TV και την συμπίεση (κάπου στην 1η σελίδα είναι κάτω κάτω)

Βασικά τα SRT δεν τα πειράζω μόνο όταν πρέπει να τα συγχρονίσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε multi το έχω (auto μου δείχνει όταν το επιλέγω)

Και το Ps επιλογή, με γραμματοσειρά 2.

Τώρα, δοκίμασα το interpreter και παίζει κανονικά τις γραμματοσειρές :067:

και σε ps και σε pb και ευρεία οθόνη και φαίνονται στο κέντρο κλπ :115:

Εκτός και αν άλλαξα και κάτι άλλο στις ρυθμίσεις και δεν θυμάμαι τι!

Παίζει σημασιά αν κάνεις κάποιο reset στην συσκευή ή κλείσεις τελείως το μηχάνημα από τον διακόπτη; (κάτι που έκανα χθες για να δω τι παίζει με το dvd "The mummy".

Πριν από 2-3 ημέρες, δεν έπαιζε σωστά τις γραμματοσειρές στο Interpreter! :108:

Τώρα είναι οκ που το δοκίμασα (όσο έγραφα τα post εδώ δηλαδή).

Τι να πω...; θα φτιάξω ένα άλλο dvd αργότερα, με μερικές νέες ταινίες και θα δοκιμάσω πάλι αν παίζει σωστά τα fonts.

(Και έγω μόνο την επεξεργασία στους χρόνους των srt κάνω)

Edit:

Παίζει κανονικά και τους υπότιτλους από τις άλλες ταινίες του dvd που είδα τώρα. Σε fonts No2. Δεν ξέρω τι έγινε και έφτιαξε :087:

Ίσως το ότι έκλεισα χθες την συσκευή από τον διακόπτη και το ξανάνοιξα.

Τώρα είναι οκ και τα περιθώρια κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Original από την εταιρία με Ελληνικό μενού δηλαδή (αυτό γράφει στο site του kronos για την V4).

Οκ. Σχετικά με τις αλλαγές που κάνω στο παραπάνω post, μέσω των 2 εφαρμογών, για τα fonts, Αν ανοίξω την new age V3 (που έχω τώρα στο yamada) με το MtkWindows v0.8.0 και αλλάξω στο mtk.bin new age v3, το μέγεθος και την τοποθεσία για το παράθυρο για τα mpeg 4 και φέρω στο κέντρο το παράθυρο, αλλάζοντας και τις γραμματοσειρές σε no2 με το DirectSub INI Generator 0.3, βάζοντας και κάποιο άλλο backround για φωτογραφία κλπ, σώζοντας το mtk.bin, μπορώ να κάνω μετά update το firmware που θα περιέχει τις αλλαγές αυτές;

Ή οι γραμματοσειρές θα συνεχίσουν να "φεύγουν" από το πλαίσιο που όρισα εγώ στο πρόγραμμα; (να πηγαίνουν πάλι αριστερά και να χάνω την αρχή της πρότασης).

Downgrade να κάνω με το original firmware που έχω και μετά να περάσω την new age v3 πάλι ή να βάλω την original v4 από το site του kronos, με το Ελληνικό μενού; Υπάρχει διαφορά;

(Είναι πρόβλημα αυτό με τις γραμματοσειρές πάντως, που εμφανίζονται αριστερά και δεν κάθονται στο κέντρο όπως αυτές των dvd ταινιών).

Ναι το v4 είναι της Yamada αλλα το άλλαξα βάζοντας τα Ελληνικά. (είναι το αυθεντικό χωρίς να καλούδια του New Age)

Όσο για τα SRT πάρε ένα παρθένο αρχείο και με το F/W που έκανες (New Age v3A) δοκίμασε. Υπάρχουνε οι ρυθμίσεις για τους MPEG4 υποτίτλους στο v3 (New Age παντα) για δοκίμασε να παίξεις με αυτές

Link to comment
Share on other sites

Είναι οκ τώρα όλα. Δεν ξέρω γιατί και πως. Ίσως το ότι έκλεισα χθες την συσκευή από τον διακόπτη και το ξανάνοιξα μετά. Δεν πάει αλλού το μυαλό μου. Είχα δοκιμάσει τα πάντα με τα fonts κλπ και επέμενε να τα δείχνει αριστερά στην οθόνη ή να τα μαζεύει "άτσαλα" στο κέντρο ή δεξιά αλλά έχανε πάλι κάποια γράμματα.

Τώρα είναι οκ και το αφήνω έτσι για την ώρα (να δω και τις ρημάδες τις ταινίες) :111:

Ευχαριστώ kronos & apotsi για την βοήθεια :045:

(Τα fonts no2 είναι τέλεια - επιτέλους βλέπω τις ταινίες normal τώρα) ;)

Edit:

Σχετικά με τους υπότιτλους, τα αρχεία *.smi τα βλέπει η συσκευή; Ή τα *.srt είναι αυτά που παίζουν χωρίς προβλήματα; Είχα δει κάπου, ότι τα *.smi παίζουν απροβλημάτιστα, αλλά σε ταινία που έβαλα με *.smi αντί για *.srt, δεν βλέπει καν ότι υπάρχει αρχείο για υπότιτλους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.