Jump to content



Τι να περιμένω άραγε απο έναν SL7D8 Costa Rica...


Freedom

Recommended Posts

Χαιρετώ άπαντες...έπεσε στα χέρια μου ένας P4 2.8Ghz (1M level2 cache, 533FSB, 478 socket για να μην παρεξηγιόμαστε) SL7D8 Costa Rica 3420A672...

Σε κανα δύο μερουλες θα μπεί επάνω σε μια Asus P4C800-E Deluxe και θα "κουκουλωθεί" απο μια SP94 με enermax 90άρι...

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν κάποιος ξέρει τι παίζεται (μεσες ακρες) με το oc του συγκεκριμένου stepping (C-0 είναι αν δεν κάνω λάθος)...

Οχι τίποτε άλλο, αλλά να ξέρω μέσες άκρες τι να περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον 3.0 D0 απο CostaRica αλλα 800 FSB και παει μια χαρα......

Βαλε νερακι για καλυτερα αλλα τι τον ηθελες τον κουτσουρεμενο τον Ρ4??? :040:

Χαχαχαχαχα...συγκρίνεις τελείως ανόμοια πράγματα...

Νεράκι δεν βάζω φίλε...μια καλή αερόψυξη για μένα είναι αρκετή...αλλωστε το νερό πλέον εγινε μόδα...(χα χα χα χα χα)

Τον κουτσουρεμένο P4 δεν τον ηθελα αλλά δεν τον πλήρωσα κιόλας...και φρονώ οτι ειναι καλύτερα να "παίζω" με έναν 2.8@3.? παρά με έναν 1.8@2.8 οπως τα τελευταία 2 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω μεχρι τα 3,3 με ντεφολτ ρευμα πρεπει να πασ λογικα!

Χμμμμμ...δηλαδή 157Mhz FSB...

Ενδιαφέρον...

Καλά, θα το δουμε και στην πράξη αυτό αυριο...

Να είστε καλά παίδες...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει ένα τέτοιο stepping...απλά με πιό παλιά εβδομάδα παραγωγής.

Χάλι μαύρο ο δικός μου.

4.0 GHZ σε Prommie με 1.575volt

3.3 GHZ με default ψύξη και 1.525volt....και τρελλενόταν στις θερμοκρασίες.

Τσ τσ τσ τσ...

Οντως χάλι μαυρο...

Ασε, δεν θα τον δοκιμάσω κάν...θα τον πετάξω στα σκουπίδια βρε Τάσο...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!! :))))

Νέοι ορίζοντες ανοιγονται...

:)))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Τελείως ανόμοια πράγματα δεν είναι μιάς και βασίζονται στον ίδιο πυρήνα, απλά ο ένας είναι κουτσουρεμένος. Με Default Ψύξη ειδικά δεν πιστεύω να πάει πάνω απο 3.2 άν βάλεις καμιά High end Ψύκτρα κάτι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα χαραμιστεί αυτή η καταπληκτική μητρική....με τέτοιο επεξεργαστή.

ΟΚ....κράτα τον για προσωρινά (μιάς και κάποιος στον άφησε έξω από την πόρτα) :040: .....αλλά έχε το νού σου μπάς και πετύχεις κανέναν με 800bus D0.

Link to comment
Share on other sites

Θα χαραμιστεί αυτή η καταπληκτική μητρική....με τέτοιο επεξεργαστή.

ΟΚ....κράτα τον για προσωρινά (μιάς και κάποιος στον άφησε έξω από την πόρτα) :040: .....αλλά έχε το νού σου μπάς και πετύχεις κανέναν με 800bus D0.

Βρε σατανά...2 χρόνια έχω αντέξει χωρίς να τα "σκάσω" για cpu και έρχεσαι εσύ τώρα και μου βάζεις ιδέες και διαόλια???

Ξου-ξου-ξου, υπαγέ οπίσω μου...

Ασε να "ξετινάξω" αυτό το τσαμπέ πεντιουμτεσσεράκι και αν μου ανοιξει η όρεξη το συζητάμε...(σε κανα 2 χρόνια πάλι)...

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες αρχίζει και μου αρέσει αυτη η cpu...

185 FSB (3885Mhz) ποστάρει αλλά "κλάνει" μέντες...

180 FSB (3780Mhz) ποστάρει χωρίς πρόβλημα αλλά no Windows...

175 FSB (3675Mhz) ποστάρει χωρίς πρόβλημα μπαίνει Windows και κλάνει...

170 FSB (3570Mhz) ποστάρει χωρίς προβλημα, τραβάει bench, παιζει παιχνίδια κλπ κλπ...

Το πιο ωραίο ομως δεν το είπα...

Ολα τα ανωθι είναι με 1.375V Vcore...(και οχι δεν το έχω γράψει λάθος)...1.375V ήτοι default Vcore...

Τις μνήμες τις τρέχω 1:1 μιας και οι Bluemedia δεν παίζουν στα 425 (ο άλλος διαιρέτης που δεν με βολευει), οπότε τρέχουν στα 340Mhz 2-2-3-5-4...

Δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ καθόλου με Vcore γιατί όντως φαίνεται οτι είναι λίγο "ζεστούλης"...

Τα λέμε κύριοι...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τπτ απο intel αλλα οταν λες 1.375vcore defaut τι εννοεις?Αυτο ελεγε και στο Bios ή αυτο εδινε ανεξαρτητα απο το τι ελεγε στην επιλογη που ειχε το bios ?(undervolt)

Αν ειναι ετσι τοτε ο cpu με μια πιο καλη ψυξη (ισως νερακι) θα τα παει πολυ καλα!:)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τπτ απο intel αλλα οταν λες 1.375vcore defaut τι εννοεις?Αυτο ελεγε και στο Bios ή αυτο εδινε ανεξαρτητα απο το τι ελεγε στην επιλογη που ειχε το bios ?(undervolt)

Αν ειναι ετσι τοτε ο cpu με μια πιο καλη ψυξη (ισως νερακι) θα τα παει πολυ καλα!:)

Το 1.375 είναι η πιο χαμηλή τάση (συνήθως, στις περισσότερες μητρικές)που μπορεί να δεχτεί από τα BIΟS.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες αρχίζει και μου αρέσει αυτη η cpu...

185 FSB (3885Mhz) ποστάρει αλλά "κλάνει" μέντες...

180 FSB (3780Mhz) ποστάρει χωρίς πρόβλημα αλλά no Windows...

175 FSB (3675Mhz) ποστάρει χωρίς πρόβλημα μπαίνει Windows και κλάνει...

170 FSB (3570Mhz) ποστάρει χωρίς προβλημα, τραβάει bench, παιζει παιχνίδια κλπ κλπ...

Το πιο ωραίο ομως δεν το είπα...

Ολα τα ανωθι είναι με 1.375V Vcore...(και οχι δεν το έχω γράψει λάθος)...1.375V ήτοι default Vcore...

Τις μνήμες τις τρέχω 1:1 μιας και οι Bluemedia δεν παίζουν στα 425 (ο άλλος διαιρέτης που δεν με βολευει), οπότε τρέχουν στα 340Mhz 2-2-3-5-4...

Δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ καθόλου με Vcore γιατί όντως φαίνεται οτι είναι λίγο "ζεστούλης"...

Τα λέμε κύριοι...

Το κομμάτι σου δείχνει να είναι πάνω από το μέσο όρο.

Δώσε μας μετρήσεις όταν καταλήξεις σε ταχύτητα.

Αντε πάλι...την βόλεψες για κανάδυό χρονάκια :114:

Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι σου δείχνει να είναι πάνω από το μέσο όρο.

Δώσε μας μετρήσεις όταν καταλήξεις σε ταχύτητα.

Αντε πάλι...την βόλεψες για κανάδυό χρονάκια :114:

Σημερα κλείνω 2 μέρες στα 170FSB…μετά λοιπον απο ώρες ενασχόλησης με PcMark2002 και 2004, 3dMark2001SE και 2003, Sandra, Farcry, Half Life2, Painkiller,Doom3, cpuburnin, κλπ κλπ φαίνεται οτι ΙΣΩΣ τελικά στα 3570Mhz είμαι stable με 1.375V…(αφου πέρασε και τα 300 loops text search του pcmark2002…χε χε χε, ποιος με πιάνει τώρα...)

Απο νωρίς σήμερα αρχισα να πειραματίζομαι με μεγαλύτερες συχνότητες και με Vcore έως και 1.5V…

99,9999% θέλω τροφοδοτικό...το HEC 450W τα έχει δεί όλα...

Ηδη με 1.375V έχω πολύ χαμηλή +12...μιλάμε για 11.7 που πέφτει συχνότατα και στα 11.6V…με το που ανεβάζω Vcore μεγαλώνει τόσο η πτώση (ηκουσον ηκουσον μιλάμε ακόμα και για στιγμιαίες πτώσεις στα 11.4V) οσο και οι απότομες μεταβολές...εχω ρυθμίσει το pcprobe να βαράει οταν σε οποιαδήποτε τάση υπάρχει μεταβολή μεγαλύτερη του 3%...ε, με 1.375V ειναι εντάξει...με το αρχίζει και ανεβαίνει το Vcore κατεβαίνει η +12...

Τα συμπτώματα αστάθειας σε FSB μεγαλύτερα των 175 (έως και 180 δοκίμασα) με μεγαλύτερα Vcore (έως και 1.5V δοκίμασα) θεωρώ οτι δεν οφείλονται στην θερμοκρασία αφου στην χειρότερη των περιπτώσεων το probe εδειξε 60C full load ενώ τσέκαρα οτι δεν γινόταν throtlling…

Οπότε αδελφέ Τάσο μάλλον θα καθήσω στα 3570Mhz μέχρι να χτυπήσω κανένα τροφοδοτικό της προκοπής γιατί τα 17A στην +12 του HEC δεν κάνουν δουλεια με ολη την «σαβούρα» που υπάρχει στο συστημα μου...

Δεν πειράζει...δεν βιάζομαι...

Πόσο είπαμε οτι κάνει ένα ENERMAX EG495AX-VE(W) 485W NOISE TAKER με διπλό +12 rail των 18A???

:082:

Link to comment
Share on other sites

Χτυπα το οσο ειναι καιρος το Enermax.104€ κανει μονο!!Κοιτα εδω για τα περαιτερω.Ειναι πολυ καλο!!Ελπιζω να σε βγαλει απροπροσωπο :023: :023: :046: :046:

Αμ απο το eshop το έχω σταμπαρει και το λιγουρευομαι...

Κάτι μου λέει οτι αυριο θα γίνει η παραγγελία...

:048:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.