Jump to content



ΑΜD Cool & Quiet σε o/c


sakattack1442169065

Recommended Posts

το εχετε δοκιμασει σε o/c συνθηκες?

εγω εχω το εξης προβλημα:

ναι μεν λειτουργει και ριχνει τη συχνοτητα, αλλα οταν χρειαστει να δουλεψει σε 100% , δινει παραπανω Vcore απο οσο ειχα ορισει στο BIOS

σχεδον 0.1-0.2 V παραπανω δινει, που δεν ειναι και λιγο

Αν παλι παω να χαμηλωσω το Vcore στο BIOS , ωστε και καλα να ερθει μετα στα ισια,

δεν ειναι σταθερος ή κολλαει, ακριβως σαν να του λειπει ρευμα.

Σε ενα φιλο μου με 754 και ελαχιστο o/c (επειδη ειναι σε Via χωρις lock), φαινεται να λειτουργει σωστα. Αλλα δεν εχει πειραξει καθολου το Vcore.

Aλλος κανεις το εχει ψαξει?

Link to comment
Share on other sites

oχι, δεν ξερω που να μετρησω το Vcore στην Asus. Αν μου πει κανεις ευχαριστως. :003:

επισης δεν το διευκρινησα καλα.

παραπανω Vcore απο οσο βαλω στο ΒΙOS, δειχνει το διαγνωστικο ετσι κι αλλιως (περιπου 0.05)

αλλα αν ενεργοποιησω το Cool & Quiet, δειχνει αλλο 0.1-0.2V παραπανω.

Τωρα, μπορει σαν απολυτη μετρηση να ειναι λαθος, αλλα συγκριτικα σιγουρα αυξανει

Link to comment
Share on other sites

Τωρα, μπορει σαν απολυτη μετρηση να ειναι λαθος, αλλα συγκριτικα σιγουρα αυξανει

Αν δεν το εχεις πολυμετρησει...τοτε μην εισαι για τπτ σιγουρος...

Καλυτερα πολυμετρησε πρωτα...

Καποιος θα βρεθει να σε βοηθησει....:D

Link to comment
Share on other sites

να σου πω,

εχω δοκιμασει και χειροκινητες αλλαγες με το cpumsr

αλλαζει σε βηματα των 0.025V και βλεπω αμεση αντιστοιχη ανταποκριση και στο μετρητικο,

και επισης αντιστοιχη ανταποκριση στη σταθεροτητα.

Δηλ στο οριο, για 0.025 αλλαγη, που την δειχνει το μετρητικο, δεν βγαζει το super-pi

οποτε πιστευω οτι τις αλλαγες τις δειχνει σωστα,

τωρα αν δειχνει με αποκλιση, δεν πιστευω οτι πειραζει στην πραξη. :003:

Link to comment
Share on other sites

δινει παραπανω Vcore απο οσο ειχα ορισει στο BIOS

σχεδον 0.1-0.2 V παραπανω δινει, που δεν ειναι και λιγο

Δηλαδή π.χ. από 1.5V που θα έπρεπε να δίνει, δίνει 1.6V ή και 1.7V? Μεγάλη διαφορά.

Μήπως φταίει το πρόγραμμα που μετράει το VCore?

Πάντως εδώ που το δοκιμάζω τώρα, το speedfan δείχνει τα Volt που θα έπρεπε να δείχνει. Σε καμιά περίπτωση δεν δείχνει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ναι, ο σένσορας της asus είναι για τα πανηγύρια. και μένα μου δείχνει ότι θέλει.

sak, δεδομένου ότι το έχεις ψάξει με την αυξομείωση που προανέφερες, δεν ανησυχώ για τις άσχετες τάσεις που δείχνει. μέτρησα τις εύκολες, την 5αρα την δίνει 0.05 παραπάνω και την 12άρα 0.5V κάτω. στον γάμο του καραγκιόζη δηλαδή...

όσο για το c&q όπου διάβαζα σχόλια σε φορουμ, όταν έψαχνα για μητρική, λέγανε ότι πρέπει να το απενεργοποιήσεις για να κάνεις o/c.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, κι εγω εχω διαβαζει ολους να λενε οτι αυτα τα 2 δεν πανε μαζι, αλλα ποιο ακριβως ειναι το προβλημα?

γι΄αυτο το δοκιμασα και αναφερω τι μου κανει εμενα. Βαζω 1.525 στο BIOS, με αυτο μου δινει περιπου 1.55-1.58, και οταν ενεργοποιω το C&Q , δουλευει μεν, αλλα οταν χρειαστει να ανεβασει ταχυτητα, παει στο 100% αλλα το Vcore εκτινασεται στα 1.66-1.7 !

οπως ειπα, σε αλλον φιλο με μικρο o/c χωρις να εχει πειραξει το Vcore, δεν κανει παραξενιες. οπως δηλ και στο john dr

Τhorlite εσυ το εχεις μετρησει σε αυτα τα πηνια?

γιατι κι εγω εκει πηγα πρωτα να δοκιμασω αλλα δεν μου εδειχνε καμμια ενδειξη.

μηπως το εβαζα λαθος?

που ακριβως να το ακουμπησω?

Link to comment
Share on other sites

Nα βαλεις τη μυτη του πολυμετρου στη πλευρα που ειναι κολλημενο το πηνιο και κοιταει προς τον CPU αυτη η πλευρα πανω στο πηνιο δεν προκειται να δειξει τιποτα καθως ειναι μονωμενο με βερνικι.......

Link to comment
Share on other sites

Sak τα ιδια θα λεμε???

Το vcore μετριεται αριστερα απο το socket το πηνιο δεν ξερεις τι κερατο ειναι???

Eχει πορτοκαλι σπιραλ....

Μετραμε στο πηνιο οταν μας εμποδιζει κατι στα MOSFET......

Τοσες εικονες εχω βαλει στον οδηγο αναφορας ελεος.......

Κι απο ενα σωρο μητρικες ψαξε και λιγακι να το βρεις τον καταλληλο κομβο ε οταν δειξει το πολυμετρο 5.05 για παραδειγμα ειναι δυνατον να ειναι αυτο το Vcore τοσο πολυ σκεψη θελει?? :039:

Οσο για το cool και @@ρια το ειχα ΒΑΝ στην Gigabyte αλλα κι ενεργοποιημενο που το ειχα δεν ειχα δει αλλαγη στο vcore (πολυμετρημενα)......

Link to comment
Share on other sites

στα πηνια, οπου μπορεσα να δοκιμασω, δε μου δειχνει τιποτα, αλλα δεν μπορω να βρω ευκολα ολα τα ποδαρακια για να δοκιμασω

στα mosfet εψαξα λιγο μερικα ποδαρακια, δεν βρηκα καποια ταση που να μοιαζει

ε μετα απο λιγη ωρα τα παρατησα. ουτε ορεξη εχω να φαω στο ψαξιμο στην τυχη, ουτε να διακινδυνεψω κανενα βραχυκυκλωμα και να τρεχω παλι :003: χωρις λογο και αιτια

Link to comment
Share on other sites

To πηνιο εχει δυο ποδαρια σε οποιο και να μετρησεις το ιδιο κανει.

Απλα βαζεις τον κοκκινο ακροδεκτη στη βαση την ασημενια οπου εχει γινει η κολληση του χαλκινου σπυραλ πως αλλιως να το πω??

Το δε μαυρο του πολυμετρου στο σασι του Η/Υ...

Τις φωτο δεν τις ειδες??

Δεν μπορω αλλο να γινω σαφεστερος sorry...... :102:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα μια ακομα προσπαθεια σε ολα τα ποδαρακια

Δεν δειχνουν ολα, ή τουλαχιστον εγω δε μπορεσα να μετρησω σε 2

τελικα δοκιμασα και στα αλλα, και με δυσκολια (γιατι επαιζε πολυ και δυσκολα εβρισκα σταθερο σημειο),

μπορεσα να παρω τα παρακατω νουμερα (στο περιπου, ελπιζω να μην εκανα κανενα μικρολαθακι γιατι δεν τα σημειωνα :003: )

Αυτα με BIOS=1.525 και Asus probe/cpu-z = 1.568-1.584

λοιπον, ποιο ειναι το σωστο?

post-11-1442173899,0206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εσυ θελεις την Katsumi για να σε μαθει τιποτα καλυτερα........... :040:

Αν αλλαξεις το Vcore μεσω BIOS τοτε θα αλλαξει κι η τιμη της τασης που μετρας με το πολυμετρο στο καταλληλο ποδαρι...

Κι αυτο το εχω πει στο thread μου.....

Και το ειχε ρωτησει κι ο varelasj........

για κανε αυτα και ξαναπες μας......

Αλλα μαλλον (δε φαινεται καλα η φωτο) τα πρωτα δυο ειναι ενα εκ των δυο MOSFET που δειχνουν 1.55 και 1.48...

Τρια δεκαδικα ψηφια δεν εχει το πολυμετρο???

Αλλαξε σκαλα!

Link to comment
Share on other sites

Eκει που λεει 1.55 ειναι το σωστο εσενα δινει 0.25V παραπανω εμενα 0.17-0.2V παραπανω,εκει που γραφεις 0 απλα δεν το ακουμπησες σωστα μια και αν ηταν 0 δεν θα δουλευε και σε εκεινα τα σημεια το ιδιο πρεπει να εχεις.........LOL

Link to comment
Share on other sites

Αρα η πιθανοτητα ευστοχιας του προηγουμενου post μου ηταν 50%........ :080: :003:

Παντως απορω πως δεν καταφερες να μετρησεις στο πηνιο (παραπλησια ενδειξη θα ειχε) αφου εχεις χωρο...... :017:

Link to comment
Share on other sites

LOL και δε τη στελνεις απο δω γιατι τα βαρεθηκα αυτα :040:

απο τα πηνια (6 ποδαρακια) ειναι ολες οι μετρησεις, οχι mosfets

αυξησα το Vcore και αυξηθηκαν αναλογα ολα !

οποτε παλι ακρη δε βγαινει !!!

τα 2 απο αριστρα τα παραλληλα με το σοκετ, δειχνουν μικρο V στο εξω ποδαρακι

το 3ο στα δεξια, το στριμμενο :003: δειχνει στο ενα ποδαρακι ενδιαμεσο και στο αλλο πιο μεγαλο που πλησιαζει την τιμη που εχω θεσει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.