Jump to content



Barton 2500@3200 καμιά διαφορά ρε παιδιά? ..


MaD

Recommended Posts

Mε default στο aquamark 35000 , τον πάω 3200+ (200χ11) και το aquamark βγάζει 35600 !!? ήμαρτον .. γιατί έτσι ? τόσο πολύ τον κρατάνε οι μνήμες ? είναι 333 και για αυτό τις έχω 200 χ 1.66 = 332 ...

Καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη κάρτα γραφικών?

Βασικά από την στιγμή που ο επεξεργαστής είναι ίδιος, απλά σε μεγαλύτερη συχνότητα, και αν υποθέσουμε ότι μεγάλο ρόλο παίζει και η κάρτα γραφικών δεν θα έλεγα ότι είναι παράλογο το αποτέλεσμα.

Έχω δει 4800SE να απογειώνεται με Α64 σε σχέση με Barton στο Aquamark.

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι αν στα default οι μνήμες είναι σύγχρονα και overclocked είσαι με τις μνήμες ασύγχρονα, τότε....

Όπως φάνηκε και σε thread του Seankon παλιότερα το ασύγχρονο σε NForce2 είναι σκέτη καταστροφή!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως στο 3ddmark03 έβγαλα 4665 ! Καθόλου κακά .. αν και εκεί παζί ρόλο πιο πολύ η κάρτα γραφικών .. πα΄με για μνήμες δλδ .. πω ρε ουτε η γκόμενα δεν είναι τόσο πολυέξοδη &*^(^%(^&(*)&_)(*_+*()&*(%%

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Μην ξοδεύεσαι σε μνήμες. Ιδίως αν δεν σκοπεύεις να μείνεις καιρό με αυτή τη πλατφόρμα κράτα τα λεφτά σου. Πάρε κανέναν Α64 αργότερα αν θέλεις να δεις δοαφορά σε games/benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

Το μπαρτόνι και η mobo 1η αγορά. Οι μνήμες assync? Καλά κατάλαβα? Εάν ναι αυτές σε χαντακώνουν (χειρότερα απο το να είχες 166 το bus του μπάρτονα)...κοίτα να τις πάς 200 με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο.

Ειδικά στο Aquamark (πέραν της συγκεκριμένης περίπτωσης) μην κοιτάς το συνολικό σκόρ αλλά το cpu σκόρ που σου δίνει και να βγάλεις εκεί την επι τις εκατό αύξηση της επίδωσης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το ασύγχρονο στο nforce2, σκοτώνει. Μην έχεις με καμμία παναγία ασύγχρονα τις μνήμες με τον Barton. Οι επιδόσεις είναι χάλια. Κι εγώ το ίδιο σύστημα έχω πάνω κάτω και το έχω ψάξει. 3200+ είμαι τώρα από 2500+ αλλά με τις μνήμες σύγχρονα και οι επιδόσεις μου ανεβαίνουν κατακόρυφα.

Με την 9800Pro default και τον 3200+ βγάζω 17800 πόντους στο 3DMark2001. Αυτό τρέξε αν θες να συγκρίνεις τον επεξεργαστή-μνήμες πριν και μετά.

Αυτά από μένα...

Link to comment
Share on other sites

Xρειάζεσαι αλήθεια 768Μb Ram? Αν όχι, δοκίμασε με τις άλλες δύο και στείλε την πιο αργή (Νanya) για ..."ύπνο"! Στο κάτω κάτω έτσι θα μπορέσεις να δουλέψεις και dual channel τις μνήμες σου...

Link to comment
Share on other sites

γιατί συγγνώμη όταν έχω 3 dimm τα δύο δεν δουλεύουν dual πάλι ? κάνω λάθος ? Επίσης αν είναι να βάλω δυο θα τα βάλω στις δύο θέσεις dimm που έχοπυν ίδιο χρώμα ή στις θέσεις 1 και 2 .. ? :}

Link to comment
Share on other sites

γιατί συγγνώμη όταν έχω 3 dimm τα δύο δεν δουλεύουν dual πάλι ? κάνω λάθος ? Επίσης αν είναι να βάλω δυο θα τα βάλω στις δύο θέσεις dimm που έχοπυν ίδιο χρώμα ή στις θέσεις 1 και 2 .. ? :}

Και βεβαια δεν δουλευουν dual ετσι :017: και ναι πολυ σωστα ειπες να τις βαλεις εκει που εχουν ιδιο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.