Jump to content



AMD ή Intel??? Το μεγάλο δίλλημα


D1m1tR1$

ΑΜD or Intel??? (αν γινετε πειτε κ το γιατι)  

30 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

prescott 3,2 @3,4 φιλου εχεις σε full 53(μετριμενο με coulermaster η μητρικη εδινε 54) το συστημα το τεσταρα εγω ο ιδιος μιας και ο φιλος ειναι ψιλοασχετος απο pc!τωρα πως εσυ βλεπεις +10 πανω μονο εσυ το ξερεις!!νομιζω jimmy υπερβαλεις!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω jimmy υπερβαλεις!!

Βασικά δεν υπερβάλει διότι έχω δει το PC που είχε φτιάξει με τον Prescott.

53C με το που μπήκε στο BIOS.

Τώρα. Αν η ψήκτρα δεν είχε κάτσει καλά μάλλον θα πήγαινε παραπάνω η θερμοκρασία ή θα είχε throttling. Αλλά με διπλό SuperPi δεν φάνηκε να φρενάρει.

Αν σώνει και καλά θέλει να πας να βρεις ceramique ή αν θέλει καλύτερη ψήκτρα ή αν η μητρική μέτραγε ότι της κατέβει ή αν ...αν...αν αυτό είναι άλλη ιστορία.

Οι θερμοκρασίες που αναφέρει πάντως είναι γεγονός.

Μπορεί να ήταν και κακό stepping/παραγωγή η cpu? Δεν ξέρω.

Πάντως με βάση αυτά που έλεγε η μητρική δεν υπερβάλει.

εγω προτεινω ιντελ!δες και το thread του aristidi!!

Αν όλοι οι Prescott ήταν έτσι μπορεί να έπερνα και εγώ. Αλλά μέχρι τώρα η cpu του Αριστίδη είναι μια εξαίρεση. Ελπιδοφόρα πάντως για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αυτη τη στιγμη το μελλον της Ιντελ ειναι ο dothan. Τελος. Τωρα αν πιστευετε οτι ο Ρ4 ειναι ο επεξεργαστης του μελλοντος....... Ο dothan στα ιδια MHz ειναι καλυτερος απο τον FX. Αν αυτη η πληροφορια, σας λεει οτι η Ιντελ θα ξανα-κερδισει την desktop αγορα με επεξεργαστες με 60pipelines, super-HT @34GHz ξανακοιταξτε το το ζητημα. Ο Dothan ειναι "ετοιμο προιον" και δεν θελει καμμια βελτιωση για να πουλησει ρε Chris. Το μονο που θελει ειναι dual channel υποστηριξη. Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι η Ιντελ δεν τον προωθει στην desktop αγορα επειδη προσπαθει να τον βελτιωσει και να δωσει στον χρηστη ενα ολοκληρωμενο προιον ανταξιο της ποιοτητας "ΙΝΤΕΛ" ειναι αλλο θεμα. Εγω παλι πιστευω οτι δεν τον προωθει για να μην σκοτωσει τελειως ολους τους Ρ4. Αν υπηρχε η επιλογη αυτη, για καθε εναν που θα αγοραζε Ρ4 λογω ΗΤ, θα υπηρχαν καμμια 10ρια που θα επαιρναν Ρ-Μ.

Nuff said

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο thread ειχε ανοιχθει εκει παλιοτερα.

O Prescott ειναι ζεστοτερος απο τον A64 δεν αντιλεγω τα εχω πει κι αλλου αλλα με νερακι δεν πιανεται! :040:

JimmyFox οταν ολοκληρωσω τη μελετη τοτε θα δεις ποσο % πανε οι Intel και ποσο οι AMD οποτε θα κρινεις. :040:

H ΑΜD ειναι top για scientific computing ενω η Intel για video, multimedia.

Σε τετοιες εφαρμογες εχω εμπειρια παιχνιδια δεν παιζω ειμαι γερος τωρα... :033:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.