Jump to content



αθορυβη ψυκτρα για barton 2500


medthom

Recommended Posts

θελω μια ψυκτρα οσο γινεται πιο αθορυβη ,δεν κανω overclocking οποτε θελω να κανει την δουλεια της και μονο.

1.cpu barton 2500 να καθεται πανω σε μια gigabyte 7n400L1

2.ΔΕΝ θελω νερο

3.θελω να ειναι ΑΘΟΡΥΒΗ η εστω ρυθμιζομενη με κανα ποτενσιομετρο

4. οχι πανω απο 40 ευρω

τι λετε για την thermaltake polo???

ακουω προτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτή....στις 2k rpms είναι -σχεδόν- dead silent......άμα της βάλεις και ένα αθόρυβο 8άρι καβατζώνεις και τον 8άρη της Tt με το panelάκι για άλλη δουλειά.

ειχα ανοιξει και ενα thread με αυτό....μαλιστα για προτειναι κανα 8ρη ανεμιστηρι απο κάπου...εχει το εσοπ?

Link to comment
Share on other sites

Άλλου παππά ευαγγέλιο είναι αυτή. Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά ότι και να είναι σε default καλά θα παίζει. Απλά δεν έχει τόσο καλό φαν σαν της Polo+το οτι δεν μπαίνει με κλίπς και θέλει ξε-μοντάρισμα η μητρική για να μπεί (άμα τα έχεις χύμα ήδη δεν σε ενοχλεί)...

Link to comment
Share on other sites

Με την 12extr. το καλοκαίρι έδινα 2.05 volt σ' έναν 2500+ desktop (max η φάνα) και είχε 55-58 βαθμούς στην NF7......άμα της κάνεις lap κι όλας η ψύκτρα δεν θα σε απογοητεύσει. Δές και στα ΝΕΑ ένα post του Soler για ένα review αυτής

Link to comment
Share on other sites

Άμα δείς δεν είναι και τελείως fan less απλά με την συγκεκριμένη διάταξη σου φέρνει τα φινάκια κοντά στο rear fan του κουτιού. Το θέμα είναι θα σου κάτσει στο σωστό ύψος-πλάτος. Πάντως παθητική ψύξη σε barton ούτε να το συζητάς. Ο mobile στα 1.4v και λιγότερα απο 1.7G κάνει ψύκτρα να πυρώσει, πόσο μάλλον ένας desktop στα 1.65v και 1.8G

Link to comment
Share on other sites

Η Thermaltake silent tower ειναι κορυφη για τα λεφτα της, αν και με εκνευριζε λιγο το φανακι της. Επισης, αν τη βρεις σε καλη τιμη, κοιτα την Thermaltake Tower 112. Κορυφαια η ψυκτρα.

Υ.Γ: Μην επιχειρησεις clock σε gigabyte nf2. Βασικα π@π@ριες λεω τοσην ωρα,α φου οι ψυκτρες δεν μπαινουν στη μητρικη σου....Απλα επειδη αναφερθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον athlon xp είχα την volcano12extreme η οποία είναι μια polo με κλιπς μόνο για socket a . Στις 2.000 είναι όντως αθόρυβη , αλλά απο κεί και πάνω αρχίζει να ενοχλεί . Στους athlon πιστεύω το νεράκι είναι απαραιτητο για σοβαρό clock , εκτός και αν είσαι κουφός. [στις 5.000 εχει τρομερά χαμηλές θερμοκρασίες px athlon xp 2.400+ @ 2.35 1.91v 38-45c αλλά όπως έιπα πρέπει να είσαι κουφός.

Link to comment
Share on other sites

Τήν original ψύκτρα του XP2500+ την έχεις ??

Αν ...ΝΑΙ

Τότε πάρε ένα αντάπτορα από 6 σε 8 (υπάρχουν τις Akasa...κλπ) και βάλε πάνω έναν 8άρη ανεμιστήρα στις 2000 στροφές.

Εγγυημένο αποτέλεσμα...για αθόρυβο pc.

Link to comment
Share on other sites

επείδη με καίει και ε΄μενα το θέμα αν και εγώ την θέλω και για o/c .

Καμία πρόταση ? βρήκα τρείς που μου κινήσανε το ενδιαφέρον , Tt silent boost, Coolermate icecube και την polo . 35 , 45 και 29 ευρώ αντίστοιχα..

λοιπόν ? οι δύο πρώτες δουλεύουν 2400 στροφές 21 db μόνο... αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνουν δουλειά

Εδώ ο τύπος έβγαλε την Tt silent boost καλύτερη απο slk900a με 80 fan ! ..

http://www.pcabusers.com/reviews/thermaltake/silentboost/p2.html

Link to comment
Share on other sites

Τήν original ψύκτρα του XP2500+ την έχεις ??

Αν ...ΝΑΙ

Τότε πάρε ένα αντάπτορα από 6 σε 8 (υπάρχουν τις Akasa...κλπ) και βάλε πάνω έναν 8άρη ανεμιστήρα στις 2000 στροφές.

Εγγυημένο αποτέλεσμα...για αθόρυβο pc.

Το ειχα κανει με την ψυκτρα του t-bred (αυτη με το χαλκινο πατο) και με ενα smart fan και στεναχωρηθηκα που δεν εφαγα αυτα τα 5 ευρω σε σουβλακια.....

Link to comment
Share on other sites

επείδη με καίει και ε΄μενα το θέμα αν και εγώ την θέλω και για o/c .

Καμία πρόταση ? βρήκα τρείς που μου κινήσανε το ενδιαφέρον , Tt silent boost, Coolermate icecube και την polo . 35 , 45 και 29 ευρώ αντίστοιχα..

λοιπόν ? οι δύο πρώτες δουλεύουν 2400 στροφές 21 db μόνο... αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνουν δουλειά

Εδώ ο τύπος έβγαλε την Tt silent boost καλύτερη απο slk900a με 80 fan ! ..

http://www.pcabusers.com/reviews/thermaltake/silentboost/p2.html

εγω τελικά λεω να παρω την polo γιατι

1. εχω ακουσει καλα λογια τωρα τελευταια

2. εχει ρυθμιζόμενο ανεμιστηρι

3. θα μου μεινει και ενα ποτεντσιομετρο (εχει 2 μεσα ) για άλλη δουλεια...

μια ερωτηση όμως παιζει ρόλο η mobo που έχεις για κάθε ψυκτρα ? ή απλα το socket εχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.