Jump to content



O Καινούριος Athlon 64 4000+ έσκασε μύτη ώρα για γκάζια


zillakarpen

Recommended Posts

Πρώτο και κυριότερο δίνεις ΠΟΛΥ ρευμα σε αυτές τις μνήμες.

Μέχρι 2,85 φτάνει για 275-285 fsb.

Από τι στιγμή που ζορίζεται η cpu για παραπάνω ταχύτητα.....τότε ρίξε το multi στο 9,5 ή 9 ....και δούλεψε τις μνήμες σου όσο πιό ψηλά πάνε....δηλαδή από 275 και πάνω.

Επίσης το 1Μ είναι πολύ σύντομο και δέν σου δείχνει άν το σύστημα είναι σταθερό.

Πρότίμησε το 32Μ για πιό σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Λοιπόν παιδιά να μαι πάλι εδώ να σας ζαλίζω αλλά και να σας "ενημερώνω" για ότι καλό ή κακό μου τυχαίνει(αυτή τη φορά πάντως για καλό!!!)

Μετά από πολύ ταλαιπωρία και αναμονή από πολλά e-shop κατάφερα μέσω και του ###TASOS### να βρώ τις GSkill τις LE.Μου ήρθαν το πρωί και από το μεσημέρι δοκίμαζα τις αντοχές....που πραγματικά με άφησαν με ένα διάπλατο χαμόγελο αλλά και με πολλές ελπίδες για καλύτερες μέρες.Αρχίζω λοιπόν:

Όπως προανέφερα και σε προηγούμενα posts me Mushkin Pc3200 Special στο δικό μου σύστημα δεν κατάφερα να φτάσω πάνω από 260 χ 10 και να μείνω εκεί για πολύ ώρα...

Επίσης το μέγιστό μου σαν Mhz δεν ήταν πάνω από 2634 και αυτό σε 220 χ 12 με πάντα 3,4 V στις μνήμες διότι κατά έναν περίεργο λόγω δεν μου δούλευαν αλλιώς παρόλο ποθ για 2-2-5-2 θέλουν μόνο 2,7 από κατασκευαστή.Ίσως κάτι παίζετε και δεν συνεργάζονταν τα μάλα με τη μητρική ή και τη cpu(λέω εγώ τώρα).

Αυτό που κατάφερα σήμερα είναι το εξής ξεκίνησα με 260 χ 10 =2634 με timmings 2,5 - 3 - 3 - 7 με 1,550 στη cpu και 2,8V στη μνήμη με SP=32 και έφτασα μέχρι και τα 269 χ 10 =2690 έχοντας πλέον εκεί όμως 1,550 χ 3,3% στον επεξεργαστή και 3,1 στις μνήμες με stock πάντα ψύκτρα!!!!

Στα 270 που πρόσπάθησα ναι μεν bootara κανονικά πλην όμως δεν ολοκλήρωσε SP καθώς λίγο πριν το τέλος μου έβγαλε No Exact Found.

Παρακάτω σας δίνω τα αποτελέσματα των SP που πάντα εκτελούνταν 2 φορές στο 1Μ έτσι ώστε να έχω μια πρώτη άποψη σταθερότητας .......

Περιμένω τις παρατηρήσεις - συμβουλές σας το συντομότερο δυνατόν.

Επίσης σε λίγες μέρες θα εξοπλιστώ και με υδρόψυξη απο τον σεβαστό φίλο ###spresv### που έχει επηλειφθεί επί του θέματος ΄)

Οπως ειπε και ο ΤΑSOS τα 3.1 ειναι ΠΟΛΥ για TCCD και ΒΓΑΛΕ το booster δεν σου χρειαζεται πλεον.Με 2.7 εμενα παιζουν τα LC G.Skill στα 285 με 2.5-3-3 τα Samsung πρεπει να ζεματανε με 3.1V.Κοιτα πρωτα τις μνημες που πανε με 2.6 και 2.7 και μετα βρες και το max της CPU ολα μαζι δεν γινονται.......

Link to comment
Share on other sites

Οντως δινεις πολυ ρευμα στις μνημες, που δεν χρειαζεται. Βαλε το booster σε αγγελια, δεν σου χρειαζεται πλεον. οσο για την υδροψυξη, καλομελετα και ερχεται! Η οθονη μου εμεινε μονο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ίσως για ανεύρεση σταθερότητας να σε βοηθήσει περισσότερο το System Stability Tester που φτιάξανε οι δικοί μας Darth Moul ,Seankon ,Emnezia .To 1Μ συνήθως βγαίνει και σε ασταθές σύστημα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από ατελείωτες αλλαγές και γρίτσιασμα=μούλιασμα των χεριών μου από παραφλού θα δώσω ένα τέλος στην υδρόψυξη απο άποψη θερμοκρασιών πάντα .Στα παλία μου τα παπούτσια !!!!!

Κάνω ένα back up και έρχομαι ανανεωμένος και ελπίζω με καλύτερα αποτελέσματα ΄)

Έχε γεια 4000+ θα σου αλλάξω τα φώτα ......αυτό ισχύει για όλα τα υποσυστηματα (μην νομίζουν ότι θα μου γλιτώσουν!!! :070: :077: :077:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά απο πολύ καιρό αποφάσισα να συνεχίσω το Thread πάλι με τα καινούρια πλέον δεδομένα που μπορείτε να δείτε και απο την υπογραφή μου ΄).

Για αρχή μερικές εξωτερικές photo και θα συνεχίσω με μερικά benches και scores.

post-1350-1442174101,3438_thumb.jpg

post-1350-1442174101,5255_thumb.jpg

post-1350-1442174101,8766_thumb.jpg

post-1350-1442174102,1232_thumb.jpg

post-1350-1442174102,2485_thumb.jpg

post-1350-1442174102,4208_thumb.jpg

post-1350-1442174102,5845_thumb.jpg

post-1350-1442174102,7995_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε no problem , απλά το κουτί μέσα έχει πολλά εξαρτήματα που αποτελουνται απο πολλά διαφορετικά χρωματα [slots πράσσινα - μπλέ , καλώδια κόκκινα πράσσινα άσπρα πορτοκαλι και ουτω καθε εξης . ] με το πράσσινο γίνεται ένα ψιλομπέρδεμα , γιαυτο πρότεινα uv το οποιο δεν φωτίζει - ΤΟΝΙΖΕΙ το κάθε χρώμα ξεχωριστά χωρίς να το αλλιώνει .

Ο καθένας έχει και διαφορετική ΑΠΟΨΗ οπότε αν εσένα σου αρέσει μας αρέσει και μας :) . απλά σου εξηγώ γιατί πρότεινα uv.

Βέβαια μάλλον το αδικουν και οι φωτό , μια νυχτερινη ανέβασε να δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Μία πρώτη παρατήρηση που έχω να κάνω σχετικά με το μηχάνημα είναι ότι αυτή τη στιγμή σε Full Load έχω 37C με 1,7V ενώ όταν είχα τοποθετημένο το pc όπως διακρίνετε στην φώτο 4 ήμουνα 3 βαθμούς πιο κάτω παρακαλώ!!!!Βέβαι λόγω ανωτέρας βίας (βλέπε σύζυγος ΄) ) η παραμονή του δεν θα μπορούσε να μείνει για πολύ έτσι.

Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές και περίπου 10 μέρες το σύστημα βρίσκετε στα 2650Μhz (265 x 10) με 1,7 V όπως προανέφερα και με τις μνήμες να είναι τοποθετημένες σε διάταξη Dual Channel με 2,5 - 3 - 3 - 7 1Τ και 2,75V.To μηχάνημα δουλεύει καθημερινά 24/7 με συνεχές folding.Επόμενος στόχος σε κανα μήνα τα 2700 σε αυτές τις συνθήκες που δουλεύω και τώρα.

Μερικά Scores - Benchs δίνονται παρακάτω

post-1350-1442174102,9129_thumb.gif

post-1350-1442174103,0493_thumb.gif

post-1350-1442174103,1538_thumb.gif

post-1350-1442174103,3334_thumb.gif

post-1350-1442174103,5169_thumb.gif

post-1350-1442174103,7047_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να πω!!

Και Γ@ο τα PC έχεις!!!

Μέχρι και τον opteron 152 τον περνάς για την πλάκα!!!

Από δίσκους είναι Jet :030: !!! 99MB/s άλλα δύο τεστ και θα έφτανες 100!!

Με τους δύο ράπτορες δεν νομίζω να θες και τίποτα άλλο!

Εκτός από αυτό τι άλλους δίσκους έχει στο PC????

Στο τεστ με τα Chipset και τοις μνήμες δεν υπήρχαν μεγαλύτερα τεστ για σύγκριση :095: ??

CU στης 20 Ιουνίου που θα κάνω RAID 2X SCSI 75άρηδες!!! Να δω τα νούμερα.. περιμένω τουλάχιστον 115-120MB/s unformated :112: !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια τώρα όσον αφορά τις παρατηρήσεις σου:

Εκτός από αυτό τι άλλους δίσκους έχει στο PC????

Αν δεις την υπογραφή μου προσεκτικά θα σου λυθεί και αυτή η απορία ΄)

Στο τεστ με τα Chipset και τοις μνήμες δεν υπήρχαν μεγαλύτερα τεστ για σύγκριση?

Έχεις κάτι υπόψην σου?Στο Sandra δεν νομίζω να έχει κάτι άλλο εκτος και αν μου διαφεύγει κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

CU στης 20 Ιουνίου που θα κάνω RAID 2X SCSI 75άρηδες!!! Να δω τα νούμερα.. περιμένω τουλάχιστον 115-120MB/s unformated :112: !

Με το καλό και συ λοιπόν να του δεχτείς...και που ξέρεισ μπορει να με ξεσηκώσεις και μενα με τίποτα τρελά scores!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετά από αρκετο καιρό ενεργής απουσίας στο forum λόγω αυξημενων αναγκών της οικογενειας αλλα και λόγω κολλήματος με το WoW αποφάσισα να ξανασυνεχισω το θέμα με 2 καινούρια αποκτηματα .Πήρα μια cpu από e-bay Athlonx2 4400 2MB L2 cache(που τρόμαξε να έρθει,κόντεψε να κάνει 4 μήνες) και λόγω διαρροής αναγκάστηκα καινούριο motherboard το οποιο είναι το A8R32-MVP Deluxe.Κατά τα αλλα το pc είναι όπως έχει και στην υπογραφή μου .

Τα αποτελέσματα μέχρι τώρα είναι άκρως ενθαρρυντικά και σκέφτομαι τι άλλο μπορεί να κάνει αυτό το μηχάνημα από θέμα overclock μιας και βλέποντας και το post του JimmyFox εδώ http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=598&page=4&highlight=jimmyFoxδεν έχω παρα να συμφωνήσω με τα κούλα που κάνει το board αυτό.

Θα σας παρουσιάσω παρακατω κάποια αποτελέσματα που έχω σταθερά αυτή τη στιγμή και θα ηθελα και λόγω εμπειρίας αν μπορείτε να μου προτείνεται λύσεις οι οποιες θα αποδώσουν τα μέγιστα δυνατά.Επίσης περιμένω από τον Jimmy και συμβουλές και ότι έχει ανακαλύψει μέχρι τώρα :p

post-1350-1442174574,7696_thumb.jpg

post-1350-1442174574,8602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα μέχρι τώρα είναι άκρως ενθαρρυντικά και σκέφτομαι τι άλλο μπορεί να κάνει αυτό το μηχάνημα από θέμα overclock μιας και βλέποντας και το post του JimmyFox εδώ http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=598&page=4&highlight=jimmyFoxδεν έχω παρα να συμφωνήσω με τα κούλα που κάνει το board αυτό.

Θα σας παρουσιάσω παρακατω κάποια αποτελέσματα που έχω σταθερά αυτή τη στιγμή και θα ηθελα και λόγω εμπειρίας αν μπορείτε να μου προτείνεται λύσεις οι οποιες θα αποδώσουν τα μέγιστα δυνατά.Επίσης περιμένω από τον Jimmy και συμβουλές και ότι έχει ανακαλύψει μέχρι τώρα :p

H μητρική όντως έκανε πολλά κουφά αλλά αν διαβάσεις παρακάτω, όλα τα προβλήματα λύθηκαν με το τελευταίο BIOS (0602).

Πλέον κλοκάρει άνετα, παίζουν σωστά οι διαιρέτες, ανεβάζει αρκετά ψηλά το FSB και κυρίως, μπορείς να παίξεις με τις ρυθμίσεις στο BIOS χωρίς να φοβάσε μην φάει φρίκη και ξελαμπικάρει μόνο με βγάλσιμο της μπαταρίας.

Το νέο BIOS πραγματικά μεταμόρφωσε τη μητρική και μπορείς να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τα πλεονεκτήματα του RD580.

Στo thread μου μπορείς να δεις πως έχω στήσει ακριβώς το σύστημά μου με όλες τις ρυθμίσεις των μνημών, ΗΤΤ, PCI-e clock κλπ οπότε πιστεύω οτι θα σε καλύψει αν το μελετήσεις.

Οι TCCD δεν ξέρω τι κάνουν, χρησιμοποιώ Samsung UCCC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.