Jump to content



O Καινούριος Athlon 64 4000+ έσκασε μύτη ώρα για γκάζια


zillakarpen

Recommended Posts

Μετά από τα απαραίτητα ήρθε η ώρα και για μερικά benchmarks με το καινούριο μου απόκτημα.Πρωτάρης βεβαια ακόμα με stock ψήκτρα και μνήμες που αν και 200ares το συγκεκριμένο board μου τις ρίχνει στα 166.Έτσι τα tests έχουν γίνει μονο με ένα ΔΗΜ στα 200.Anyway εν αναμονή των Μουσικήν από τον φίλτατο Linos80 ;).Επίσης θα "ητελα" να τονίσω ότι οποιαδήποτε βοήθεια - παρατήρηση εκ μέρους σας θα ήταν χρήσιμη .Τα παρακάτω μπέικης έχουν γίνει με το Superp και μονο στα 1M με εξαίρεση ένα που δοκιμάστηκε και στα 4M για σταθερότητα.

Ξεκινάμε by default και προχωράμε....

Οι θερμοκρασίες δεν ξεπέρασαν τους 47-48 από ότι Θυμάμαι μπορεί και χαμηλότερα

post-1350-1442173951,3738_thumb.jpg

post-1350-1442173951,5494_thumb.jpg

post-1350-1442173951,7199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

φίλε μιας και είχα τα ίδια προβλήματα με την μνήμη δοκίμασε 2,7v και 3-3-8-3 και 200 mhz απο το βιοs. αμα δεν...... δοκίμασε στο 3-4 dimm και άμα και πάλι δεν δυστηχώς αλλαγή σε μνημούλες.....(εγω τις δικές μου τις τσίμπισα με ανταλλαγές...)

Link to comment
Share on other sites

φιλε συγνωμη εχεις 5 12ρηδες ανεμιστηρες? τι κουτι εχεις

?

πίστεψε με τίποτα το σπουδαίο......

αγορά από matsouka για 50 ευρώ με 2 12αρια από μαμα, και απο εκεί και μετά ανοίχτηκαν τρύπεσ για τους άλλους 3......(1 πανω και 2 στο πλαινό) με ένα φανταστικό εργαλειάκι, θα το βγάλω φώτο και θα το ανεβάσω στα case mod πάντως είναι λίγο ακριβό και θέλει δράπανο.

αααα ξέχασα να πώ ότι το έντυσα εσωτερικά με ηχομονωτικό υλικό από γνωστό στα είδη μαγαζί στην θεσσαλονίκη....

Για να μην χαλάσουμε το thread όμως και μετά :021: στείλε pm ή περίμενε να ανοίξω το thread...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξες τελικα και πηρες τον Τεσσαρι ε? Τεσπα μεγιες και καλα overclockia!!Δωσε bench στον λαο!!

Όχι φιλε δεν άντεξα ...για πάρω τον fx έπρεπε να περιμένω καμια 20αρια μέρες ακόμα και γω δεν ήμουν για τέτοια ...παίζει όμως να βρεθεί άνθρωπος και να τον πάρει σε κάνα μηνα και πάω για το fx-55(αποκλείεται να μου γλιτώσει :077:

περιμένω καλύτερο superPi. Με τι timmings τρέχουν οι μνήμες?

Τις έχω default by SPD

φίλε μιας και είχα τα ίδια προβλήματα με την μνήμη δοκίμασε 2,7v και 3-3-8-3 και 200 mhz απο το βιοσ. αμα δεν...... δοκίμασε στο 3-4 δημ και άμα και πάλι δεν δυστηχώς αλλαγή σε μνημούλες.....(εγω τις δικές μου τις τσίμπισα με ανταλλαγές...)

Θα το κοιτάξω φιλε αλλα όπως είπα και πιο πριν δεν με πολυπειράζει γιατί αύριο θα κουμπώσω πάνω τις 2x512MB Mushkin Dual Channel PC3200 Special 2-2-2

μεγιες!!!εγω αλλο σκεφτομαι τι σκ@τ@ κανεις τοσους δισκους??

Πολύ το share για τον κόσμο αλλα και να σου πω και το άλλο :που να "καΘησω" τώρα να αντιγράψω όλα αυτά σε dvd ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω φιλε αλλα όπως είπα και πιο πριν δεν με πολυπειράζει γιατί αύριο θα κουμπώσω πάνω τις 2x512MB Mushkin Dual Channel PC3200 Special 2-2-2

θελεις πολυ ρευμα ομως....δεν πανε πουθενα με 2.85.....3.4 κ πανω θελουν.....bh-6 δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Να μάη πάλι με καινούρια δεδομένα που σίγουρα δεν περνάνε απαρατήρητα

Σήμερα το πρωί πήγα στην courier και παρέλαβα τις μνήμες που σας είχα αναφέρει και πιο πάνω.Μουσικήν Pc 3200 Special 2-2-2.Τρέχω στο σπίτι γρήγορα βγάζω το πλαϊνό και της κουμπώνω πάνω στο board........bib.....bib.......bib.....

Αμάν σίγουρα ρεύμα λέω από μέσα μου βάζω πάλι τη δικη μου και πάω το ρεύμα στο 2,85 και αφού κάνω πάλι την αλλαγή πατάω το Power on......bib.....bib....bib

Τότε με ζώσαν τα φίδια παιδιά .....δοκιμάζω να τις βάλω σε dual channel και μου έβγαζε Βίος checksum Error.(Dim 1 και 2).Δοκιμάζω σε single (Dim 3 και 4 ) bootarei αλλα προς έκπληξη μου τις βλέπει σαν 166Mhz.Δοκιμάς διαφορετικά slots τα "διμμακια" το καθένα μονο του άλλαξα τα timmings τίποτα πάντα μη απελπισία "ακολουθοσε" τις κινήσεις μου ώσπου σε κάποια φάση αρχίζω να ψάχνομαι στο Web.Ψάχνω από δω ψάχνω από κει πάπαλα.......η μονη λύση στο μυαλό μου που ερχόταν ήταν να "φλασηαρω" το βίος(και δεν το χα κάνει και ποτε).Σε κάποια φάση εκεί που έψαχνα πέφτω σε thread με μνήμες που σε dual channel δούλευαν σε αυτό το board και σαν οπτασία βλέπω και τις συγκεκριμένες.Δεν γίνετε σκέφτομαι κάτι τρέχει εδώ πέρα.Σημειώνω σε ένα χαρτί κάποια timings που βρήκα αφού σε αυτό που δοκίμασα δεν γινόταν τίποτα και αρχίζω τις δοκιμες πλέον όμως απογοητευμένος.Είχα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 2 περίπου το μεσημέρι με αυτή τη δουλειά και δεν πίστευα σε τίποτα .Μπαίνω στο βίος και αρχίζω τις αλλαγές:200Mhz 1T και βάζω 2,5-3-6-3 με 2,85 volt και BOOTAREI xxaxaxaxxxaxax .Όλος ο κόσμος γύρισε ανάποδα.Dual Channel ότι πλέον τρέχαν στα 200Mhz

Πρώτη δουλειά μου να βάλω SuperP...score 36 σε 1M και το παράδοξο ήταν ότι αυτό το score το είχα πιάσει παλιότερα μονο με ανέβασμα του Fsb σε 215 x 12 =2577 και το 35 όταν πήγα στα 220 x 12 =2634 με 1 Dim 200Mhz.

Αναμείνατε για περισσότερα αργότερα......

post-1350-1442173956,2954_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΒΗ γενικά θέλουν ρεύμα.....2χ512 ζορίζουν ακόμα πιο πολύ....θές τουλάχιστον 3.2v για να δείς ένα καλό αποτέλεσμα στα 2-2-2-6 (το 11 πιάνει στους 64 σα peak mem-band ρε παιδιά?). Με 2.85...χμμμ....γύρω στα 220 με 2-2-2-x (ανάλογα το κομμάτι) θα τα χεις λογικά. Τα ΒΗ είναι γνωστό οτι έχουν πρόβλημα με τα περισσότερα βιος (λόγω SPD) και διαβάζουν την μικρότερη ταχύτητα που είναι rated (aka 333 όταν βγήκανε). Μόνη λύση μέχρι να βρείς βιος είναι να παίξεις με διαρέτη αν και αμα τραβάει το cpu κάνε και ένα vdimm-mod να δώσεις κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να με και πάλι εδώ λοιπόν με καινούρια δεδομένα και ρεκόρ(τουλάχιστον προσωπικά!!!).

Έχουμε και λέμε πλέον με το booster οι μνήμες παίζουν κανονικά σε 2-2-5-2 στα 3,3-3,4V dual channel.Πιο κάτω παραθετω και screenshot από αυτό.

Ακόμα σε αυτή τη συχνότητα των μνημών και πλέον στα 220 x 12 = 2634 έχουμε καινούρια δεδομένα βλέποντας και το SuperP.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τα εργαλεία που κάνουν burn τις μνήμες και τη cpu κάνουν δουλειά η είναι απλά ψυχολογικό κυρίως το θέμα.Αξίζει δηλαδή και αν ναι ποια εργαλεία να χρησιμοποιήσω και για πιο λόγω.Θα σας παρακαλούσα να δώσετε και τις δικες σας κατευθύνσεις έτσι ώστε αν μπορέσω να πετυχω κατι παραπανω..PLEASEEEEEE

Υ.Γ.1 Το booster μου δίνει τη δυνατότητα μέχρι και 4,2V

Υ.Γ.2 Η Cpu φτάνει μέχρι και 1,550v αλλα με με το cpuvid (κάπως έτσι) μπορεί να έχει αυξηση μέχρι και 10% ακόμα.

Υ.Γ.3 Χτες κατάφερα έχοντας τις μνήμες στα 133 και το multi στο 10 να φτάσω έως και τα 2600 δηλαδή 260 x 10.έχοντας τις μνήμες με timmings 2T-2,5-3-3-11 και έχοντας το HT στο 4("διαβασα" ότι για 260 και πάνω θέλει να πάει στο 3 το HT).

post-1350-1442173966,9879_thumb.jpg

post-1350-1442173967,0692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξανά κα πάλι εδώ.....$#&^#^Θ%* τελικά είναι πολύ σπαζοκεφαλιά ρε παιδες ο υπερχρονισμος!!!

Λοιπόν μετά από τεστς αλλά και προτροπές εχω αφήσει το Pc στα 250 χ 10 με τις μνήμες στα 333Mhz kai timmings 2,5 - 3 - 3 - 6 σε dual channel πάντα με ρεύμα απο 3,4-3,7.

Ενώ όμως με folding όλα ειναι καλά και δεν έχω προβλήματα στο Mem test και στο 3d Mark εχω λάθη.

Τι μπορεί να φταίει και τι επιλογές έχω?Το ΗΤ το εχω στα 2χ αυτή τη στιγμή.....

Τι άλλες αλλαγες μπορώ να κάνω στο ΒΙΟΣ για καλύτερη απόδοση η τι άλλα settings στις μνήμες.

Αν υπάρχει και κάτι από τα παλιότερα ποστ που έκανα και δεν έχω πάρει απάντηση εδώ και καιρό παρακαλώ πείτε μου.

Τελικά μήπως είναι οι συγκεκριμένες μνήμες που με κρατάνε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.