Jump to content



O Καινούριος Athlon 64 4000+ έσκασε μύτη ώρα για γκάζια


zillakarpen

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Πολυ ταση δεν δινεις στις μνημες?

Εμενα τα BH6 στο nforce 2 για τα 220 θελανε 2.9V για 2-2-2 και για 2.5-3-3 ανετα 230 με ιδια ταση,μην τολμησεις τιποτα πανω απο 3.7 γιατι μονο αν εχεις Prometeia θα αντεξει ο memory controller ηδη εισαι στα ανω ορια........

Ζωριζεις πολυ τον mem controller με τοση ταση και θα τον παρεις στον χερι τον CPU η MSI μονο 1.55 δινει απο το BIOS? βαλε καποιο απο τα beta bios τοτε που εχουν παραπανω.......

Link to comment
Share on other sites

Η μέγιστη τάση που μπορούσα να δώσω μέσω ΒΙΟΣ ήταν μόνο μέχρι 2,80 ή 2,85V και δεν μπορούσα να κάνω boot με τίποτα έστι πήρα και το ddr booster .Ρε παιδιά διαβάστε απο την αρχη και μετά πείτε κάτι.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει νοημα να διαβασω απο την αρχη απλα δεν σου κανουν αυτες οι μνημες τοτε,με 3.4-3.7V δεν θα αντεξει πολυ καιρο η CPU απλα τα πραγματα κοιτα να παρεις τιποτα ποιο χαλαρο οπως BH5 που να πηγαινουν με 3.2V 250 ειτε κατι σε TCCD που ουτε καν χρειαζεται booster.........

ΥΓ. Στα 200ΜΗz παιζουν χωρις memtest λαθη με normal ταση αν οχι ειναι χαλασμενες και αυτες οι μνημες δεν ανεβαιναν και πολυ ψηλα απο οτι θυμαμαι σε διαφορα review γενικα τα BH6 ειναι πολυ ατυχης επιλογη για A64.........

Link to comment
Share on other sites

Στον Α64 παιζει σημαντικο ρολο γιατι ο memory controller ειναι μεσα στη CPU on-die που λενε και οι ξενοι.Δεν καταλαβα τη ακριβως ζητας παντως μεσα στο forum εχουμε αρκετα thread αυτο το καιρο με αυτο το θεμα 939+μνημες.......

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι έχω διαβάσει απο παθόντες , δεν ειναι απαραίτητο οτι θα το καταλάβεις σίγουρα [αν κάνεις ζημιά στον memcontroler ] αν είναι μικρή θα είσαι ασταθης σε συχνότητες μεγάλες που ήσουνα , και δεν θα ακούει στο ρεύμα [vdimm]

Πάω να δώ μηπως βρώ κανα λινκ .

Και αν θυμάμαι καλά πάνω απο 2.9vdim δεν συνιστά η AMD σε 939 .

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=50492

ορίστε .

Link to comment
Share on other sites

Ρε thor το ρευμα απο booster ή απο mod δεν περναει απο τον controller του cpu νομιζω...αν περναγαν 3.6-3.7 θα τον ειχαν τηγανισει...

Sprev νομιζεις μια χαρα παιρναει το ρευμα απο τον memory controller απλα δεν καιγονται τοσο ευκολα οσο οι αρχικοι Α64............

Link to comment
Share on other sites

Sprev νομιζεις μια χαρα παιρναει το ρευμα απο τον memory controller απλα δεν καιγονται τοσο ευκολα οσο οι αρχικοι Α64............

Aυτην την γνώμη έχω και γώ απλά το δίνεις το ρευμα [ocz booster] κατευθυαν στα slot , αλλά το κύκλωμα παραμένει κύκλωμα .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά. Πέραν μερικών αρχικών steppings A64 και εννοώ 754 και 2800+ και 3000+, δεν έχει αναφερθεί ζημιά στον mem controller της cpu. Ήταν καθαρά crapy-cores. Με την ίδια λογική θα καιγότανε και το North bridge του NF2 απο το πολύ vdimm αλλά δεν έγινε ποτέ (απο το πολύ vdd ίσως......). Άμα ήταν έτσι OCZ και DFI θα ήταν disaproved A64 products. Εδώ άλλοι βαράνε 3.6v 24/7 και δεν παθαίνει τπτ το core τα 3.2-3.4 θα μας τον πεθάνουνε? Το ρίσκο να σου "πεθάνει" κάτι το παίρνεις απο την στιγμή που φεύγεις απο τα rated settings-speeds.....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν υποθέσουμε ότι είναι οι συγκεκριμένες μνήμες που με κράτανε κατα κάποιο τρόπο ποιες είναι αυτές ανεξαιρέτως τιμής οι οποίες θα με βγάλουν απο τη δυσκολη θέση?

Η cpu παει ανετα 260 χ 10 απλα με αυτες τις μνήμες που εχω τωρα στα 400 δεν με κρατάνε ...πρέπει να τις βάλω 333 ή και χαμηλότερα(αυτό ισχύει μόνο για το δικό μου σύστημα).Ποιες είναι αυτές οι μνήμες οι οποίες θα φτάνουν μέχρι εκεί?

Δώστε μου ένα λινκ αν έχετε ώστε να παραγγείλω ένα σετ.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το δικό σου σύστημα. Είναι ψιλογνωστό πρόβλημα ΒΗ σε μ@λ@κία βιος. 333 μου τις πέταγε και εμένα η Α8V αλλά με διεραίτη παίζανε κανονικά. Απλά η μομπο σου νομίζω δεν έχει τον 5:3 που είναι και ο πιο βολικός για 260-270ΗΤΤ με ΒΗ.

Link to comment
Share on other sites

To SPD των μνημων που εχει δεν λεει PC2700 οπως οι Kingston BH-6 DDR33 που εχω και οντως στο AUTO τις βαζει στα 333 εχει Mushkin PC3200 oποτε επρεπε να τρεχουν στα 400 και να μην υπαρχει προβλημα.........

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις πολύτιμες συμβουλές - προτροπές σας,αποφάσισα να ψαχτώ με άλλο σετ μνημών και περιμένω σε 1,2 μέρες τις παρακάτωhttp://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554906 και ελπίζω αυτή τη φορά πραγματικά να πετύχω το "κάτι" που θέλω.

Υπομονή λοιπόν παιδες γιατί αν και νέο μέλος στο Forum θέλω να δώσω και γω το δικό μου στίγμα!!!

Ελπίζω μόνο να μη μου κοπούν πάλι τα φτερά,γιατί αν τα πράγματα δεν πάνε όπως τα σκέφτομαι θα χτυπήσω μπιέλα......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παιδιά να μαι πάλι εδώ να σας ζαλίζω αλλά και να σας "ενημερώνω" για ότι καλό ή κακό μου τυχαίνει(αυτή τη φορά πάντως για καλό!!!)

Μετά από πολύ ταλαιπωρία και αναμονή από πολλά e-shop κατάφερα μέσω και του ###TASOS### να βρώ τις GSkill τις LE.Μου ήρθαν το πρωί και από το μεσημέρι δοκίμαζα τις αντοχές....που πραγματικά με άφησαν με ένα διάπλατο χαμόγελο αλλά και με πολλές ελπίδες για καλύτερες μέρες.Αρχίζω λοιπόν:

Όπως προανέφερα και σε προηγούμενα posts me Mushkin Pc3200 Special στο δικό μου σύστημα δεν κατάφερα να φτάσω πάνω από 260 χ 10 και να μείνω εκεί για πολύ ώρα...

Επίσης το μέγιστό μου σαν Mhz δεν ήταν πάνω από 2634 και αυτό σε 220 χ 12 με πάντα 3,4 V στις μνήμες διότι κατά έναν περίεργο λόγω δεν μου δούλευαν αλλιώς παρόλο ποθ για 2-2-5-2 θέλουν μόνο 2,7 από κατασκευαστή.Ίσως κάτι παίζετε και δεν συνεργάζονταν τα μάλα με τη μητρική ή και τη cpu(λέω εγώ τώρα).

Αυτό που κατάφερα σήμερα είναι το εξής ξεκίνησα με 260 χ 10 =2634 με timmings 2,5 - 3 - 3 - 7 με 1,550 στη cpu και 2,8V στη μνήμη με SP=32 και έφτασα μέχρι και τα 269 χ 10 =2690 έχοντας πλέον εκεί όμως 1,550 χ 3,3% στον επεξεργαστή και 3,1 στις μνήμες με stock πάντα ψύκτρα!!!!

Στα 270 που πρόσπάθησα ναι μεν bootara κανονικά πλην όμως δεν ολοκλήρωσε SP καθώς λίγο πριν το τέλος μου έβγαλε No Exact Found.

Παρακάτω σας δίνω τα αποτελέσματα των SP που πάντα εκτελούνταν 2 φορές στο 1Μ έτσι ώστε να έχω μια πρώτη άποψη σταθερότητας .......

Περιμένω τις παρατηρήσεις - συμβουλές σας το συντομότερο δυνατόν.

Επίσης σε λίγες μέρες θα εξοπλιστώ και με υδρόψυξη απο τον σεβαστό φίλο ###spresv### που έχει επηλειφθεί επί του θέματος ΄)

post-1350-1442173999,5884_thumb.jpg

post-1350-1442173999,6507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.